غلبه فین‌تک بر بانک‌‌ها: آیا بلاک چین و بیت کوین پیروز خواهند شد؟

طبق یک گزارش، سرمایه گذاری شرکت‌های بزرگ در فناوری بیت کوین و بلاک چین امری اجتناب ناپذیر است. این تحقیق که با عنوان “بازیگردانان اصلی، ترندهای در حال ظهور و توسعه در بانکداری شرکتی مطرح شد، به سبقت گرفتن رقبای جدید تکنولوژی مالی از بانک‌های شرکتی می‌پردازد. در این تحقیق از روند اصلی هوش مصنوعی و بلاک چین بعنوان ترکیبی که می‌تواند به تسریع خدمات مالی شرکت‌ها مانند بهینه سازی استفاده از زنجیره تامین، شناخت مشتری، مدیریت هویت و تجارت نام برده شده است.

0 88

غلبه فین‌تک بر بانک‌‌ها

بر اساس این گزارش جدیدترین ایده‌ها در این زمینه به دنبال ترکیب فن آوری‌های در حال ظهور هوش مصنوعی (AI) و بلاک چین بعنوان راه حلی یکپارچه است. حجم عظیم داده‌های موجود در بلاک چین‌ها برای ایجاد ارزشی واحد توسط هوش مصنوعی مورد مطالعه قرار می‌گیرند.

مشتریان رقابت جدید را شکل می‌دهند

پژوهشگران سایت‌های خبری فاین‌اکسترا ریسرچ (Finextra Research) و اوراکل فایننشال سرویسز (Oracle Financial Services) می‌گویند که استقرار هوش مصنوعی شاهد راه اندازی «راه حل های مدیریت نقدی» و دستیابی به «نیازهای حکومتی و نظارتی» خواهند بود. بازسازی چنین زیرساختی شرکت‌ها را مستلزم مدیریت حجم گسترده ای از داده‌های محاسباتی و حفظ همزمان یکپارچگی آنها خواهد نمود. استفاده از فناوری بلاک چین چنین نیازی را برطرف می‌کند.

نویسندگان همچنین اضافه کردند که شرکت‌ها احتمالا در بلاک چین سرمایه گذاری کرده و وابستگی خود را از بانک‌ها کم می‌کنند. سپس این بیانیه، به تحقیق انجام شده در مجمع جهانی اقتصاد اشاره کرد که پیش بینی کرده بود پلتفرم‌های بلاک چین 10 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را در دهه آینده به خود اختصاص می‌دهند. این گزارش افزود پیش از رشد فناوری بلاک چین، ضعف سیاست‌های بانک‌های مرکزی و پولی بعنوان مشکلی در راه پیشرفت قلمداد می‌شد. اما این امر، مانع شرکت‌ها از آزمایش بلاک چین در محیط های سندباکس شخصی خود نشد.

با این وجود هنگام استفاده از دفتر کل توزیع شده‌ دیجیتال، مشکلات پیش روی یک بانک بیشتر از شرکت‌ها خواهد بود. به عنوان مثال، شرکت‌های فن آوری مانند آی‌بی‌ام (IBM) و علی‌بابا (Alibaba) اختراعات بلاک چینی بیشتری نسبت به بانک مرکزی آمریکا و مستر کارت ثبت کرده اند. با این وجود، بانک مرکزی امریکا (BoA) با تعداد 82 اختراع رکورد دار است.

سایت خبری Fintextra در این باره نوشت: فناوری بلاک چین می‌تواند انتقال ارزش هر گونه دارایی دیجیتال را تسهیل بخشد و در یک صندوق نقدی برای مدیریت سرمایه و نیازهای نقدینگی بدون استفاده از زیرساخت‌های سنتی بانکی مستقر شود. شرکت‌ها می‌توانند در یک راهکار بلاک چینی سرمایه گذاری کرده و آن را توسط زیرساخت‌های خود مدیریت کنند، و یا بانک‌ها ممکن است آن را به عنوان یک سرویس ویژه ارائه دهند.”

بلاک چین هنوز آماده نیست

گزارش دو پایگاه خبری فاین‌اکسترا و اوراکل فایننشال حاکی از این حقیقت است که کسب و کار برای سرمایه گذاری شرکت‌ها در فناوری بلاک چین نیازمند زمان بیشتری است. این امر می‌تواند به علت مسائل ذاتی این فناوری باشد که عمدتا مربوط به مقیاس پذیری آن در محیط‌های توزیع شده است. بعلاوه درباره استفاده بالقوه بلاک چین در مدیریت پایگاه داده‌ها نیز نگرانی‌هایی وجود دارد.

غلبه فین‌تک بر بانک‌‌ها: آیا بلاک چین و بیت کوین پیروز خواهند شد؟

فاین‌اکسترا افزود:

در حال حاضر بانک‌ها از یکپارچگی داده‌ها که توسط بلاک چین ارائه می‌شود در موارد مختلفی بهره می‌برند، بنابراین منبع طلایی واحدی ارائه می‌دهند که بخش‌های مختلف می‌توانند آنرا مشاهده کنند و این مزیتی کلیدی است

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.