آیا هویت اصلی ساتوشی ناکاموتو تا هفته آینده مشخص خواهد شد؟

طبق گفته کریگ رایت، او تنها ۷ روز تا دستیابی به ثروت یک میلیون بیت کوینی خود فاصله دارد. جامعه ی رمز ارز بی صبرانه منتظر آن است تا ببیند ساتوشی ناکاموتوی خودخوانده (Satoshi Nakamoto) به قول خود عمل کرده و کلیدهای ۱ میلیون بیت کوین را در هفته آینده به دست خواهد آورد یا خیر.

0 175

می‌توان گفت اگر ادعای کریگ رایت درست باشد، آینده مبهمی در انتظار بازار رمز ارزهاست. از یک سو هویت اصلی ساتوشی ناکاموتو در شرف آشکار شدن است و از سوی دیگر ارزش این تعداد سکه در حال حاضر بیش از ۸ میلیارد دلار است که قادر است تمام بازار رمز ارز را تحت تأثیر خود قرار دهد.

قفل صندوق اسرار آمیز در اولین روز ۲۰۲۰ گشوده خواهد شد

کریگ رایت (Craig Wright)، دانشمند ارشد شرکت nChain و مدافع اصلی BSV، از سال ۲۰۱۸ در صدر اخبار رمز ارز بوده است. هرچند این احتمال نیز وجود دارد که تسلط او بر این صنعت در ابتدای سال آینده میلادی خاتمه یابد.

کریگ رایت اخیراً درگیر یک نبرد حقوقی با وراث شریک سابق خود “دیو کلیمن” بوده است که در روزهای ابتدایی ظهور رمز ارز، با مشارکت یکدیگر حدود ۱ میلیون بیت کوین استخراج کرده بودند. وراث کلیمن در این دادگاه توانستند رایت را متهم کرده و حق مالکیت نیمی از ثروتی که مشترکاً حاصل شده بود را بدست آورند که ارزش این دارایی، امروز بیش از ۸ میلیارد دلار است.

با این حال، کریگ رایت مدعی شد که تا آن زمان توانایی دسترسی به این دارایی را نداشته است؛ چرا که کلیدهای مربوط به آن، در صندوقی تحت عنوان Tulip Trust واقع در سیشل (مجمع الجزایری در اقیانوس هند) نگهداری می‌شوند که این صندوق با امضای مشترک او و کلیمن قفل شده است. وی افزود که علی‌رغم از دست رفتن کلید مربوط به کلیمن (پس از مرگ وی)، او (کلیمن) پیش از مرگ پیکی را به وکالت از خود استخدام کرده تا این کلیدها را در نخستین روز از سال ۲۰۲۰ به رایت تحویل دهد.

اکنون که تنها یک هفته تا آغاز سال جدید میلادی باقی مانده، جامعه ی رمز ارز با بی صبری تمام منتظر است تا ببیند این داستان چگونه خاتمه می‌یابد. اگر ادعاهای فوق درباره ی صندوق Tulip Trust صحت داشته باشد رایت مالک ۱.۱ میلیون بیت کوین به ارزش تقریبی بیش از ۸ میلیارد دلار خواهد شد.

رایت بار مسئولیت و سرزنش‌ها را بر دوش کلیمن انداخت

در حالی که جامعه ی BSV چشم به راه انقلابی بزرگ در رمز ارزها هستند، اکثریت شکاک جامعه رمز ارز، به نقاط مبهم داستان رایت اشاره کرده اند.

رایت تنها مدرک خود مبنی بر دریافت کلیدهای صندوق Tulip را ایمیلی می‌داند که کلیمن در سال ۲۰۱۱ به وی ارسال نموده است. در این ایمیل، که طی پرنده ی حقوقی رایت-کلیمن علنی شد، ادعا شده است که کلیمن تنها متولی (معتمد) ۱.۱ میلیون بیت کوینی است که از رایت دریافت نموده است. این تعداد بیت کوین که در زمان خود ارزشی معادل ۱۰۰۰۰۰ دلار داشت، باید در صندوقی نگهداری شود که کنترل آن بدست “حداقل سه نفر و حداکثر هفت نفر” باشد.

"All Bitcoin will be returned to Dr. Wright on Jan. 1, 2020," Kleiman wrote. (Source: Twitter)

کلیمن نوشته است:

در روز اول ژانویه سال ۲۰۲۰ تمام بیت کوین‌ها به دکتر رایت عودت داده می‌شود.

با این وجود بحث‌های بسیاری بر سر اعتبار ایمیل مذکور وجود دارد. یکی از موارد شک برانگیز، بکار بردن کلمه‌ی “ساتوشی” در متن آن است. ساتوشی کلمه ای است که نخستین بار در سال ۲۰۱۳ طی جلسه ای برای نام گذاری کمترین مقدار بیت کوین انتخاب شد.

رایت در جلسه ی دادگاه گفت:

به کلیمن توضیحات لازم را برای استخدام یک پیک حقوقی داده است، اما نگفت که آیا وی (پیک) واقعا وجود دارد یا خیر. بنابراین اینگونه به نظر می‌رسد که اگر پیک کلیمن همراه با کلید‌ها بموقع نرسد، رایت در تلاش برای تبرئه‌ی خویش در دادگاه بوده است.

در حالی که داستان پیک حقوقی بسیار پیش از طرح ادعای هویت اصلی ساتوشی ناکاموتو توسط رایت مطرح شد، قاضی پرونده ی کلیمن به صحت آن کاملا بی اعتماد بود.

بروس راینهارت (Bruce Reinhart)، قاضی این پرونده در ماه آگوست اینگونه نوشت:

رفتار دکتر رایت در هنگام شهادت دادن اصلا شبیه به فردی نبود که حقیقت را می‌گوید و من تحت تأثیر قرار نگرفتم.

اگرچه احتمال تحقق چنین ادعایی کاملا ناچیز است، با این حال اول ژانویه سال ۲۰۲۰ روزی فوق العاده مهمی برای جامعه رمزارز خواهد بود چرا که همزمان با ضرر کردن BSV، بقیه ی بازار با علم به اینکه ۱ میلیون بیت کوین مذکور روانه‌ی صرافی‌ها نخواهد شد دچار رشد و تقویت می‌گردد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.