مدیر اجرایی FedEx: بلاک چین‌‌ به زیرساخت اصلی بسیاری از صنایع تبدیل خواهد شد

فناوری بلاک چین‌‌ در چند سال اخیر راه خود را به بسیاری از صنایع باز کرده و این روند به شیوه‌‌ای روزافزون در حال قوت گرفتن است. یکی از مدیران ابرشرکت FedEx نیز به همین موضوع اشاره کرده و اذعان داشته است که بیست سال قبل، اینترنت نیز همین جایگاه را در اختیار داشت و در نهایت به عضوی انکارناپذیر از سیستم جهانی تبدیل شد. وی معتقد است که بلاک چین‌‌ نیز در آینده‌‌ای نزدیک به زیرساخت اصلی بسیاری از صنایع و کسب و کارها تبدیل خواهد شد.

0 85

در حالی که فناوری بلاک چین‌‌ ممکن است هرگز خود را به عنوان راه‌‌حلی جامع برای تمامی مشکلات موجود در تراکنش‌‌های تجاری مطرح نکند، اما در نهایت به فناوری و زیرساخت اصلی در بسیاری از صنایع تبدیل خواهد شد و مدل‌‌های تجاری جدیدی را به وجود خواهد آورد.

با این وجود، بر اساس گفته‌‌های دیل کریستی (Dale Chrystie)، یکی از مدیران اجرایی FedEx و استراتژیست بلاک چین‌‌، پیش از اتفاق افتادن چنین چیزی بلاک چین‌‌‌‌های اختصاصی باید مسیر خود را طی کنند و توسط نرم‌‌افزارهای باز و استانداردهای صنعتی جایگزین شوند که قابلیت استفاده از لجرهای توزیع‌‌شده (Distributed Ledger) را برای ایجاد ارتباط در میان کسب و کارها و مرزهای رقابتی فراهم می‌‌آورند.

کریستی در جران نشست بلاک چین‌‌‌‌های تجاری در هفته جاری اذعان داشت،

فکر می‌‌کنم بلاک چین‌‌ در چند سال آینده به لایه‌‌ای اساسی برای همه چیز تبدیل شود. بیست سال پیش، کلمه اینترنت را با هر چیزی به کار می‌‌بردیم و اکنون این کار را انجام نمی‌‌دهیم. امروزه، کلمه بلاک چین‌‌ را با هر چیزی به کار می‌‌بریم و احتمالا در آینده چنین کاری را انجام نخواهیم داد؛ همه چیز به این صورت پیش می‌‌رود.

بر اساس گفته‌‌های کریستی، بلاک چین‌‌ می‌‌تواند یک لجر باز و شفاف باشد که قادر است نیاز به واسطه‌‌ها – بانک‌‌های مرکزی و پایگاه‌‌های داده زنجیره عرضه – را از میان بردارد و چنین چیزی در نهایت به تغییر شیوه فعالیت کسب و کارها منتهی خواهد شد.

زمانی که سیستم ردیابی بلاک چین‌‌ با هوش مصنوعی و سنسورهای اینترنت اشیا (IoT) ترکیب می‌‌شود، قابلیت ردیابی منبع محصولات و تایید اصل بودن آنها را فراهم می‌‌آورد.

بر طبق گفته‌‌های وی، اگرچه تعداد کمی از کسب و کارها قادر خواهند بود بلاک چین‌‌‌‌های اختصاصی را به کار گیرند و به درجه‌‌ای مشخص از موفقیت در امر کارآیی تراکنش‌‌های B2B دست یابند، تنها یک لجر منبع باز و مبتنی بر استانداردهای صنعتی به استفاده گسترده دست خواهد یافت.

کریستی عنوان کرد،

معتقدیم که ساختن چنین چیزی به دهکده جهانی احتیاج دارد؛ فکر می‌‌کنیم آینده این فناوری به صورت منبع باز خواهد بود و به محض اینکه به وجود آید، تمامی مردم قادر خواهند بود به ارزش آن بیافزایند. من یک گوشی سامسونگ دارم که بر روی پلتفرم منبع باز اندروید ساخته شده است و می‌‌توانید بر روی آن نرم‌‌افزارهای مختلف نصب کنید و همه کارهای خود را از همین دیدگاه انجام دهید.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.