سازمان FATF به دنبال وضع قوانین جدید در حوزه رمز ارزها

سازمان FATF تاکنون قوانین زیادی را در حوزه مسائل مالی وضع کرده است که توسط بیش از ۲۰۰ کشور جهان به اجراء درمی‌‌آیند. این سازمان به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد قوانین جدیدی را در حوزه بلاک چین‌‌ و رمز ارزها وضع کند تا شرکت‌‌های فعال در این فضا بتوانند با شفافیت هرچه بیشتر به تجارت بپردازند و مشکلات کمتری از لحاظ معاملات به وجود آید.

0 91

بر اساس گفته‌‌های الکساندرا ویمنگا-دنیل (Alexandra Wijmenga-Daniel)، سخنگوی کارگروه ویژه اقدامات مالی (FATF)، این سازمان در روز ۲۱ ژوئن قوانین جهانی جدید در حوزه رمز ارزها وضع کرده و یادداشت جدیدی را در مورد نحوه نظارت کشورهای عضو بر بخش دارایی‌‌های رمز ارز منتشر خواهد کرد. این خبر روز ۱۲ ژوئن بلومبرگ منتشر شد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، قوانین جدید در مورد طیفی گسترده از کسب و کارهای فعال در حوزه رمز ارزها و توکن‌‌ها کاربردی خواهند بود – شامل صرافی‌‌های رمز ارز، خدمات کاستدی (Custody) و صندوق‌‌های رمز ارز پوشش ریسک.

نهاد FATF یکی از سازمان‌‌های بین‌‌دولتی می‌‌باشد که توسط گروه ۷ (G7) و به منظور ارتقاء بکارگیری معیارهای قانونی، مقرراتی و عملیاتی در مبارزه با پول‌‌شویی تاسیس شد.

این کارگروه دسته‌‌ای از قوانین را توسعه داده است که به عنوان استانداردهای بین‌‌المللی برای مبارزه با پول‌‌شویی و تامین مالی فعالیت‌‌های غیرقانونی به کار می‌‌روند. همانطور که بلومبرگ نیز خاطرنشان کرده است، این قوانین توسط ۲۰۰ کشور در جهان شامل ایالات متحده به کار گرفته می‌‌شوند.

بلومبرگ گزارش داده است که این قوانین به احتمال زیاد طیفی گسترده از شرکت‌‌های مختلف از صرافی رمز ارز کوین بیس (Coinbase) گرفته تا شرکت‌‌های مدیریت دارایی مانند Fidelity Investments را ملزم خواهد کرد داده‌‌های مربوط به تمامی مشتریان را جمع‌‌آوری کنند که تراکنش‌‌های بیش از ۱,۰۰۰ دلار یا ۱,۰۰۰ یورو انجام می‌‌دهند.

آنها همچنین ملزم خواهند شد که داده‌‌های مربوط به گیرندگان سرمایه‌‌ها را گردآوری کنند و این داده‌‌ها را با ارائه‌‌دهنده سرویس گیرنده به اشتراک بگذارند.

قوانین پیش رو توسط قانون‌‌گذاران کشورهای مختلف تفسیر و تبیین خواهند شد.

تعدادی از بازیگران صنعتی نگرانی خود را اظهار داشته‌‌اند که فناوری بلاک چین‌‌ باید به گونه‌‌ای ساخته شود – یا سیستم دیگری در میان صرافی‌‌های رمز ارز به وجود آید – که الزمات جدید را برآورده کند، در حالی که دیگران نگرانی فشارهایی می‌‌باشند که هزینه‌‌های اضافی بر کسب و کارهای این صنعت خواهند گذاشت.

جف هوروویتز (Jeff Horowitz) – مدیر ارشد عملیات کوین بیس (Coinbase) – در این مورد اذعان داشت که

به کار بردن قوانین بانکی در این صنعت می‌‌تواند باعث شود که مردم بیشتری به تراکنش‌‌های همتا به همتا رو بیاورند و همین مسئله به شفافیت کمتر در اجرای قوانین منتهی خواهد شد.

از سوی دیگر، خسه اسپیرو (Jesse Spiro)، از شرکت بلاک چینی Chainalysis، اذعان داشته است که قوانین آینده FATF برای این صنعت ضروری هستند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.