رمز ارز فیسبوک‌‌ و بیت کوین : رمز ارز فیسبوک‌‌ هیچ شباهتی به بیت کوین ندارد

مدتی است که همه جا صحبت از رمز ارز فیسبوک‌‌ است، اما احتمالا فقط نام این محصول رمز ارز است و از نظر کاربرد و ماهیت هیچ شباهتی به بیت کوین ندارد. رمز ارز و بلاک چین دو عبارتی هستند که این روزها به راحتی برای پروژه‌ها و محصولات مختلف به کار برده می‌شوند. برای مثال، توکن XRP شرکت ریپل، مانند بسیاری از استیبل کوین‌‌های موجود در بازار، آنقدر متمرکز است که شاید نتوان آنرا یک رمز ارز حقیقی دانست. به نظر میرسد که ارز معروف به GlobalCoin فیسبوک، جزو همان رمز ارزهای متمرکز و کاذب باشد.

0 106

هدف اصلی رمز ارزها چیست؟

هنگام در نظر گرفتن اینکه یک پروژه‌‌ خاص باید به عنوان یک رمز ارز طبقه‌‌بندی شود یا خیر، نکته مهم این است که به ویژگی‌‌های خاص رمز ارزهای غیر‌‌متمرکز مانند بیت کوین توجه کنیم که آنها را از ارز‌‌های دیجیتال سنتی متمایز کرده است.

در مورد بیت کوین، نوآوری اصلی آن در استفاده از الگوریتم اثبات کار بود تا اجازه دهد افراد مسئول سفارش مبادلات، در شبکه فعالیت کرده و به طور بالقوه ناشناس باشند. این تنظیمات باعث می‌‌شود یک سطح مقاومت در برابر سانسور ایجاد شود که در گذشته امکان پذیر نبود. این امر موجب می‌‌شود تا بیت کوین به عنوان یک نسخه‌‌ غیر سیاسی از پول دیجیتال عمل کند.

تمایل کاربران بیت کوین به چنین رویکردی همان چیزی است که باعث شد این کاربران به عرضه یک اپلیکیشن جدید که اجازه می‌‌دهد مصرف کننده‌‌ها از بیت کوین و دیگر رمز ارزها هنگام پرداخت به خرده فروش‌‌های بزرگ مانند شرکت Whole Foods وStarbucks استفاده کنند، علاقه‌ای نشان ندهند. Spedn ، اپلیکیشنی که این پرداخت‌‌های رمز ارز را ممکن می‌‌سازد، یک کیف پول کاستدی (Custody) است، بنابراین تا حد زیادی قابل کنترل و قابل سانسور است.

فیس‌‌بوک بیشتر به پی پال شباهت خواهد داشت

تمام اطلاعات عمومی درباره انتشار “رمز ارز” فیسبوک‌‌، نشان می‌‌دهد که تفاوت زیادی با پی پال ، Cash App یا هر نوع دیگری از کیف پول دیجیتالی سنتی ندارد. تنها تفاوت محصول فیسبوک‌‌ این است که کلمه محبوب و رایج این روزها یعنی “بلاک چین” را یدک می‌کشد.

برای مثال، گزارش شده است که فیسبوک‌‌ برای گسترش محصول خود، با بانک‌‌ها و دیگر موسسات مالی کار می‌‌کند، چون انتظار می‌‌رود که یک استیبل کوین باشد. همچنین گزارش شده است که فیسبوک‌‌ دو عضو سابق تیم قانونی کوین بیس را استخدام کرده است. این یک تضاد فاحش با بیت کوین است، که هدف آن پیروی از اصول و قانون‌‌گذاری ها نیست.

دولت‌‌ها هرگز ارائه چنین محصولات متمرکز و کنترل شده‌ای جهت استفاده برای فعالیت غیر‌‌قانونی را تاب نمی‌آورند. به همین خاطر، مشخص است که بالاخره روزی خواهد رسید که نهادهای دولتی و قضایی به داستان استیبل کوین‌‌ها پایان خواهند داد. و اگر سرکوب قانونی رخ ندهد، احتمالا به این معنی است که این استیبل کوین ها در حقیقت هیچ تفاوتی با پلتفرمی مثل پی پال ندارند.

منتقد بلاک چین، دیوید جرارد (David Gerard)، در بلاگ خود به این موضوع اشاره کرد که هیچ کس حتی به خود زحمت نداده که توضیح دهد چرا اقدام اخیر فیسبوک‌‌ برای ورود به فضای پرداخت‌‌های دیجیتالی باید از طریق ارائه یک رمز ارز محقق شود.

بخش عمده‌‌ای از ارزش بیت کوین از این واقعیت نشات می‌گیرد که دولت‌‌ها به یک ارز دیجیتالی متمرکز و با پشتیبانی فیات اجازه نمی‌‌دهند تا در یک فضای ناشناس و کنترل نشده فعالیت داشته باشد. البته، اگر دولت‌‌ها اجازه دهند که چنین سیستمی وجود داشته باشد، احتمالا سخت ترین رقابت و چالشی خواهد بود که بیت کوین در طی ده سال از زمان پیدایش خود با آن مواجه شده است.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.