لیبرای فیسبوک : یک خون آشام و کابوسی برای قانون گذاران!

مارک زاکربرگ و رفقایش می‌‌خواهند دنیا را نجات دهند. آنان می‌‌خواهند نوعی از سرمایه را به افرادی که از خدمات بانکی استفاده نمی‌‌کنند و بیشترشان نیز در بازارهای نوظهور و پیشرو ساکن هستند، ارائه کنند. اما تصور کنید که یک شرکت‌‌ خارجی، یکی از بدنام‌‌ترین‌‌ها در میان رسانه‌‌های اجتماعی، به هند بیاید و به خرده‌‌سرمایه‌‌گذاران این کشور بگوید که قصد دارد با آنها رقابت کند. آنها برای این کار یک رمز ارز‌‌ به نام لیبرا (Libra) طراحی کرده‌اند. این ارز کارمزد بانکداری دریافت نمی‌‌کند. به نظر شما نارندرا مودی (Narendra Modi)، نخست‌‌ وزیر ملی‌‌گرای هندی در این باره چه خواهد گفت!

0 94

 

 

پروژه لیبرای فیسبوک نه تنها کابوسی برای قانون گذاران در ایالات متحده ؛ بلکه چیزی است که حتی در هند نیز از آن استقبال نخواهد شد.

شمیر کارکلا (Shamir Karkla)، مدیرعامل شرکت سیلا (Sila ) و از پیشروان بانک سیمپل (Simple)، یک بانک دیجیتال که در سال 2009 تاسیس و سپس با قیمت 117 میلیون دلار در سال 2014 تحت مالکیت BBVA درآمد، می‌‌گوید:

قانون‌‌گذاران هندی هم‌‌اکنون یک رابط پرداخت 24 ساعته رایگان با نام UNIFIED PAYMENTS INTERFACE در سراسر هند دارند»

کارکال می‌‌گوید که IndiaStack ، مجموعه‌‌ای از برنامه‌‌های اپلیکیشن پیوسته در دولت و بخش خصوصی برای ارائه خدمات بدون پول، هم‌‌اکنون از همتایان خود جلوتر بوده و «آنقدر نسبت به لیبرا برتری دارد که تصورش سخت است قانون‌‌گذاران اجازه ورود آن به کشور را صادر کنند».

کارکال می‌‌گوید:

مثل این می‌‌ماند که به آلمانی‌‌ها بگوییم که می‌‌خواهیم یک شرکت ماشین ذغالی در کشورشان راه‌‌اندازی کنیم. آن‌‌ها اول می‌‌خندند و سپس ورودتان را ممنوع خواهند کرد. قانون‌‌گذاران هندی نیز به احتمال زیاد همین کار را با لیبرا خواهند کرد

لیبرا هنوز فعالیت خود را آغاز نکرده است. فیسبوک به تازگی وایت پیپر این رمز ارز را منتشر کرد. دنیای رمز ارز‌‌ها به شدت در حال بررسی این پروژه هستند. نکته اصلی این است که نام‌‌های بزرگ دیگری مانند آمازون از این پروژه به عنوان ظرف آزمایشگاهی برای ارائه رمز ارز‌‌ خودشان استفاده خواهند کرد.

لیبرا در ابتدا در ایالات متحده اجرا نخواهد شد. لیبرا بازارهای کوچک‌‌تر را هدف قرار داده است که در آن می‌‌تواند افراد وابسته به سرمایه‌‌گذاری خُرد را جذب کند.

کلمنت تیبولت (Clement Thibault)، تحلیل‌‌گر ارشد سایت خبری و اطلاعاتی investing.com می‌‌گوید: «دولت ایالات متحده دست روی دست نمی‌‌گذارد».

کمیته خدمات مالی ایالات متحده نیز از فیسبوک خواسته بود تا مهلتی قانونی بر توسعه لیبرا بگذارد تا وقتی که کنگره و قانون‌‌گذاران فرصت بررسی این مسائل و اقدام را داشته باشند.

تیبولت می‌‌گوید: «تکنولوژی حالا یک گام به تغییر قدرت از دولت به نهادهای دیگر نزدیک‌‌تر شده است».

این یعنی صدور یک ارز بر اساس سبد ارزها و دارایی‌‌های دیگر بدون یک نهاد مالی. لیبرا بر خلاف بیت کوین که نوسان بالایی دارد یک سکه باثبات خواهد بود.

نعیم اسلم (Naeem Aslam)، استراتژیست ارشد بازار ThinkMarkets در لندن می‌‌گوید:

سیاست پولی کاملا کنار زده خواهد شد». این یک چالش بزرگ است. ایالات متحده لیبرا را مشمول مقررات خواهد کرد و این در حالی است که فیسبوک هم اکنون نیز توسط قانون‌‌گذاران اروپا و ایالات متحده مورد بررسی و مواخذه فرار می‌گیرد

فیسبوک گفته است که این پروژه را برای پیروی از قوانین دولتی شکل خواهد داد. لیبرا قرار نیست از مقررات دولتی سرپیچی کند چون ارزش این رمز ارز‌‌ با ارزش ارزهای دولتی که پشتیبان آن هستند تعیین خواهد شد.

لیبرا در ابتدا توسط برخی از بزر‌‌گ‌‌ترین شرکت‌‌ها که از استفاده از این ارز مستقیما سود می‌‌برند، کنترل خواهد شد. احتمالا لیبرا از طریق ویزا، مسترکارت و پی‌‌پال در ساختار مالی کنونی موجود ادغام خواهد شد.

حامیان رمز ارز‌‌ها به اندازه قانون‌‌گذاران و کنگره آمریکا از لیبرا ناراضی بوده و مخالف آن هستند. آنچه فیسبوک در وایت پیپر خود آورده است، دقیقا همان چیزی است که رمز ارز‌‌ها برای اجتناب از آنان ساخته شده بودند.

ویل مارتینو (Will Martino)، مدیرعامل کادنا می‌‌گوید:

هدف هر انحصارطلبی این است که آنقدر بزرگ شود تا نتواند شکست بخورد. لیبرا برنامه فیسبوک برای تبدیل شدن به شرکت خون‌‌آشام سرمایه‌‌داری مدرن است. مارتینو پیش از بنیان‌‌گذاری شرکت توسعه بلاک چین مستقر در بروکلین، گروه بلاک چین بانک جی‌‌پی مورگان را رهبری می‌‌کرد و مشاور ارشد کمیسیون بورس و اوراق بهادار بود.

مارتینو می‌‌پرسد: «لیبرا نشان‌‌دهنده گام بزرگ فیسبوک و سیلیکون ولی (Silicon Valley) به سمت تبدیل شدن به یک دولت خودمختار است. آیا ما می‌‌خواهیم که شرکت‌‌ها به دولت تبدیل شوند؟ فیسبوک از شرکتی که حریم خصوصی کاربران را به فروش می‌‌رساند حالا به شرکتی تبدیل شده است که حساب بانکی بدون نرخ سود، بیمه یا نظارت ارائه می‌‌کند. هیچ محدودیتی بر اداره لیبرا وجود ندارد. شما نمی‌‌توانید رای به خروج مارک زاکربرگ به دلیل خراب کردن سیاست پولی بدهید. چطور می‌‌شود مدیرعامل یک شرکت 500 میلیارد دلاری کنترل یک ارز جدید را به دست بگیرد؟ مفهوم فیسبوک، شرکت بزرگی که تنها پاسخگوی سهام‌‌دارانش است و حالا دارای ارز مخصوص به خود باشد، از مفهوم دولت نیز بدتر است.

شعار قدیمی فیسبوک «سریع حرکت کن و همه چیز را بشکن» حالا با نحوه کار کمیسیون ارز و اوراق بهادار همگام نیست. با خزانه‌‌داری هم هماهنگ نیست. قطعاً با خدمات درآمد داخلی که سهم خود را از تراکنش‌‌های لیبرا طلب خواهد کرد نیز سازگاری نخواهد داشت.

دنی براون وولف (Danny Brown Wolf)، رییس بخش شراکت و راهبرد شرکت بلاک چین اوربز (Orbs) که خارج از تلاویو قرار گرفته است، می‌‌گوید:

استفاده از بلاک چین در حال حاضر می‌‌تواند شرایط را تغییر داده و امکان ایجاد مدل‌‌های جدید اقتصادی بر اساس اعتماد بین شرکا و کاربران را فراهم کند. استفاده نادرست از بلاک چین نیز می‌‌تواند به یک حرکت متناقض تبدیل شود که تنها نبود اعتماد در مدل موجود کنونی را برجسته کند

لیبرای فیسبوک : یک خون آشام و کابوسی برای قانون گذاران!

با انتشار خبرهای مبنی بر راه‌‌اندازی رمز ارز‌‌ فیسبوک قیمت بیت کوین بالا رفت. متخصصان این عرصه معتقدند که شرکت‌‌های بزرگ فناوری روزی رمز ارز‌‌ خود را به اجرا در آورده و کنترل قانونی در سراسر جهان را به آزمایش درمی‌‌آورند.

صبر کنید، آیا این فیسبوک است که دارد درباره‌‌اش حرف می‌‌زند؟ همان شرکتی که هر بار کسی را مسدود و تحریم می‌‌کند می‌‌گوید ببخشید اشتباه از من بوده؟ شرکتی که مثل گوگل چند سال پیش در طول دوره اوج پیش‌‌فروش‌‌های سکه، تبلیغات رمز ارز‌‌ را ممنوع کرد؟ بله درست است. همان شرکت، و همان شرکت‌‌های سیلیکون ولی که متهم به سانسور هستند.

همین مسئله ما را به عامل اعتماد و مشکل دیگر لیبرای فیسبوک می‌رساند. حالا تصور کنید چند هزار لیبرا دارید و استفاده از آن برایتان ممنوع شده است!؟

آیا این ممکن است؟

جیک یوکوم-پیات (Jake Yocom-Piatt)، از موسس و رهبر پروژه دیکردی می‌‌‌‌گوید:

پاسخ مثبت است. اگر دسترسی‌‌تان به پلتفرم فیسبوک ممنوع شود چطور می‌‌توانید از لیبرا استفاده کنید؟ به نظر من تعدادی از وعده‌‌هایی که رمز ارزها به ما دادند اصلا در برنامه کاری لیبرا قرار ندارند. فیسبوک نمی‌‌خواهد لیبرا را بدون نیاز به مجوز دسترسی، سانسورناپذیر و تغییرناپذیر کند. موارد کاربردی دیگری در این پروژه وجود دارد که به نظر وسوسه انگیز هستند اما نه برای جامعه کریپتو

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.