تیم کالیبرای فیس‌بوک یک پروتکل حسابرسی توزیع شده جدید را معرفی کرد

تیم کالیبرای فیس‌بوک یک پروتکل جدیدی برای حسابرسی توزیع شده دارایی‌ها معرفی کرده است. طبق گفته‌های تیم، روش آن‌ها دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای در زمینه تکنیک‌های سنتی حسابرسی و هم روش‌های توزیع‌شده موجود خواهد داشت.

1 94

در جدیدترین ارائه‌ در سومین کارگاه ZKProof، تیم تحقیقاتی کالیبرا اثبات توزیع شده حسابرسی بدهی‌ها یا DAPOL را ارائه کردند. این پروتکل به گونه‌ای طراحی شده تا بهبودهایی در فرآیندهای کنونی حسابرسی توزیع شده انجام دهد.

سرپرست تیم کونستانتین چالکایس، ادعا می‌کند که پروتکل آنها با بهینه سازی بیشتر و حفظ حریم خصوصی، روش‌های موجود را بهبود می‌بخشد. این پروتکل به نهادها اجازه می‌دهد تحت یک حسابرسی توزیع شده از بدهی های خود قرار بگیرند و در هر شرایطی کاری کنند که یک نهاد انگیزه ای برای اضافه کردن بدهی‌های خود نداشته باشد. مورد دوم دلیل عدم استفاده از DAPOL برای ممیزی دارایی ها است.

برای مثال یک صرافی رمز ارز می‌تواند از آن برای حسابرسی شدن بدهی‌هایش توسط جامعه خود استفاده کند. این پروتکل همچنین می‌تواند برای موارد رای‌گیری منفی مورد استفاده قرار گیرد، چیزهایی مانند گزارش شفاف از بررسی های منفی آنلاین یا گزارش محتوای توهین آمیز در شبکه های اجتماعی.

Mt. Gox — Enron

طبق گفته‌های تیم، روش آن‌ها دست‌آوردهای قابل ملاحظه‌ای در زمینه تکنیک‌های سنتی حسابرسی و هم روش‌های توزیع‌شده موجود خواهد داشت. هنگامی که یک نهاد توسط یه شخص واسطه مورد حسابرسی قرار می‌گیرد، معمولا بر روی تعداد اندکی از حساب‌های بزرگ تمرکز می‌شود و ممکن است از تعداد زیادی حساب‌های کوچکتر غفلت شود.

یکی از دستاوردهای اصلی DAPOL نسبت به روش‌های توزیع شده موجود، ارتقای حریم خصوصی است:

نکته قابل توجه این است که تعداد افرادی که مجموعا مورد حسابرسی قرار می‌گیرند یا تعداد افرادی که آن‌ها را اعتبارسنجی می‌کنند، افشا نمی شود.

شاید اگر کاربران Mt. Gox به ابزار مشابهی دسترسی داشتند، از سقوط آن جلوگیری می‌شد. ممکن است این پروتکل جدید بتواند این شرکت را نجات دهد، البته مشروط بر اینکه واقعاً فسادی از طرف مدیریت وجود نداشته باشد.

چالکایس در این پست به پرونده Enron اشاره کرد، پرونده‌ای که در آن حسابرس آرتور اندرسن ، با شرکتی که در آن حسابرسی می کرد ، برای پوشش دادن تخلفات خود با این شرکت تبانی کرد. او ادعا می کند که ترکیب حسابرسی شخص ثالث و غیر متمرکز می تواند از سقوط متعاقب Enron و آرتور اندرسن جلوگیری کند.

هرکس می‌تواند یک حسابرس شود

بر اساس پست لینکدین چالکایس، یکی از ویژگی‌های کلیدی DAPOL این است که به همه اجازه می‌دهد:

در تأیید اثبات شرکت کنند و در عین حال یک ابزار اعتبارسنجی خودکار اضافی را فراهم می کند که قبلاً وجود نداشته است.

تیم تحقیقاتی کالیبرا یک مثال درباره چگونگی کار این پروتکل می‌زند:

با استفاده از این تکنولوژی نهاد تحت بررسی (برای مثال یک بانک یا یک صرافی) می‌تواند تمام بدهی‌های خود را در قالب یک مقدار رمزنگاری شده منتشر کند. این مقدار رمزنگاری شده با اضافه کردن مانده حساب‌های هر شخص محاسبه می‌شود. هر شخص که مانده حساب او در کل حساب شده است، یک تیکت منحصر به فرد برای اعتبارسنجی دریافت می‌کند. با استفاده از این تیکت هر شخص به صورت محرمانه می‌تواند متوجه شود که مانده حساب او در اعداد گزارش شده شامل شده است یا خیر. اگر مانده حساب او در نظر گرفته نشده باشد، آن‌ها می‌توانند مدارکی رمزنگاری‌شده برای حل اختلاف ارائه دهند.

تیم تحقیقاتی کالیبرا مطمئن نیست که چگونه و در چه صورت، DAPOL در پروژه لیبرا پیاده‌سازی می‌شود، اما آن‌ها معتقدند که آن تأثیر عمیقی بر زمینه‌های متعدد خواهد گذاشت.

ما معتقدیم زمینه‌های متعددی وجود دارد که DAPOL می‌تواند در آن مفید باشد که شامل کیف‌پول‌های بلاکچینی، مالی، رای‌گیری الکترونیکی، داده‌های اقتصادی و حتی سلامت عمومی می‌شود.

تیم امیدوار است به زودی کد خود را متن باز کند. آنها در حال حاضر مشغول گرفتن بازخورد از انجمن های رمزنگاری و دانش صفر هستند. این کد برای همکاران دیگری که می توانند به پیشبرد پروژه کمک کنند ، باز است.

اخیرا یکی از اعضای تیم تحقیقاتی پروژه مقاله‌ای منتشر کرده که در آن روشی جدید برای تست تاب‌آوری در برابر خطای بیزانتین، پیشنهاد شده است. اگرچه تحت فشار دولت آمریکا ، لیبرا مجبور شده است از موضع اصلی خود عقب نشینی کرده و سازش کند، تحقیقات انجام شده توسط تیم‌های دارای اعتبار مالی ممکن است هنوز هم به نفع جامعه رمزنگاری بزرگتری باشد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. […] تیم کالیبرای فیس‌بوک یک پروتکل حسابرسی توزیع شده جدید … اولین بار در فینمگ – مجله مالی اقتصادی. پدیدار […]