انتشار جزییات مربوط به ارز های پشتیبان رمز ارز فیسبوک

طبق گزارش یک روزنامه آلمانی، شرکت فیسبوک جزییات مربوط به ارز های پشتیبان رمز ارز لیبرا را در نامه‌ای به قانونگذار آلمانی و عضو پیشین پارلمان اروپا فاش کرده است.

0 90

ارز های پشتیبان رمز ارز فیسبوک

پیش از این اعلام شده بود که ۵۰ درصد از سبد ارز لیبرا توسط دلار آمریکا پشتیبانی خواهد شد. حالا در گزارش روزنامه آلمانی Der Spiegel آمده است که بخش باقی مانده این سبد به ترتیب شامل یورو (۱۸%)، ین ژاپن (۱۴%)، پوند انگلیس (۱۱%) و دلار سنگاپور (۷%) خواهد بود.

در این سبد خبری از یوان چین، وجه رایج دومین اقتصاد قدرتمند دنیا، نخواهد بود. به گزارش رویترز با توجه به شرایط پر تنش تجاری بین دو کشور، حذف یوان می‌تواند به پذیرش لیبرا از طرف قانون گذاران آمریکا کمک کند.

طبق گزارش روزنامه آلمانی، شرکت فیسبوک در نامه ارسالی خود به فابیو دی ماسی (Fabio De Masi)، قانونگذار آلمانی و عضو پیشین پارلمان اروپا، جزییات مربوط به سبد ارز لیبرا را فاش کرده است.

فابیو دی ماسی از سوی این روزنامه به عنوان یک سیاستمدار “جناح چپ” توصیف شده که اعتقاد دارد رمز ارز لیبرا تهدیدی برای دموکراسی، آزادی و ثبات مالی است. نگرانی عمده وی در خصوص عدم وجود یک بیمه سپرده برای لیبرا و سوء استفاده از داده‌های کاربران توسط اسپانسرهای این رمز ارز است.

لیبرا نوعی استیبل کوین با پشتیبانی مالی از سوی ارز های فیات متعددی است که با هدف تسهیل پرداخت‌های جهانی شکل گرفته است. این رمز ارز از ائتلافی شامل شرکت‌هایVisa ،Uber و PayPal تشکیل شده که رهبری آن را فیسبوک بعنوان شرکت مادر بر عهده دارد.

این طرح در آمریکا موجب نگرانی سازمان‌های نظارت کننده و قانون گذاران بوده است، این در حالی است که وزیر دارایی فرانسه اعلام کرده قصد توقیف و مسدود کردن لیبرا را دارد و یکی از اعضای هیئت مدیره ی بانک مرکزی اروپا نیز در گزارشی از تهدیدات احتمالی لیبرا خبر داد. این خطرات شامل احتمال از دست دادن حاکمیت اقتصادی و کنترل سیاست‌های پولی و موارد دیگری است که در این گزارش ذکر شده است.

دولت چین نیز لیبرا را یک تهدید می‌داند و بانک مرکزی این کشور در پاسخ به این اقدام فیسبوک، در حال توسعه رمز ارز ملی خود است. البته با توجه به جزییات منتشر شده به نظر می‌رسد هدف چین ایجاد یک سیستم پرداخت گسترده باشد تا یک رمز ارز واقعی.

در پی تنش‌ها و جنجال های اخیر احتمال می‌رود که برخی از اعضای انجمن لیبرا از این گروه کناره بگیرند، اما اغلب آنها بر ادامه حضور خود در این ائتلاف تاکید کرده‌اند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.