هشدار فیسبوک : لیبرا شاید هرگز عرضه نشود!

آیا پروژه جدید فیسبوک خیلی زود به کار خود پایان می‌دهد؟ قوانین سختگیرانه بر سر راه لیبرا قرار گرفته و شاید شرکت را مجبور به صرف‌نظر از این پروژه کند و احتمال توقف آن وجود دارد.

0 80

لیبرا شاید هرگز عرضه نشود!

فیسبوک مشکلی که بسیاری از افراد بیان می‌کردند را درک کرده‌است؛ این مسئله که مشکلات قانونی شاید به یک مانع سخت در آغاز پروژه ارز رمزنگاری جهانی فیسبوک یعنی لیبرا تبدیل شوند.

فیسبوک در گزارش چهار ماهه خود به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، اعلام کرد که نبود قوانین مشخص در آمریکا و دیگر کشورهای جهان مانع بزرگی برای پروژه لیبرا و به این معنا است که “هیچ تضمینی برای در دسترس قرار گرفتن لیبرا یا دیگر خدمات مرتبط با آن در زمان مشخص وجود ندارد و ممکن است حتی هیچوقت عرضه نشود.”

فیسبوک می‌گوید:

مشارکت ما در انجمن لیبرا، ما را در برابر بررسی‌های قانونی متعدد و دیگر خطراتی قرار می‌دهد که می‌تواند روی کسب و کار، شهرت یا نتایج مالی‌مان تاثیر منفی بگذارد.

لیبرا مبتنی بر یک فناوری نسبتا جدید و اثبات‌نشده است و قوانین و مقررات مربوط به رمز ارزها نیز نامشخص و در حال تکامل هستند. بیانیه SEC می‌گوید:

لیبرا مورد بررسی دولت‌ها و قانونگذاران قرار گرفته و ما انتظار داریم این بررسی‌ها ادامه داشته ‌باشند.

همانطور که شرکت می‌گوید، پروژه لیبرا (که می‌تواند رمز ارزها را در میان میلیاردها کاربر فیسبوک ترویج کند) پرسشی مهم در بحث قانونی ایجاد کرده ‌است.

بانک‌های مرکزی، وزرای دولت و رؤسای نهادهای نظارتی به دنبال اطلاعات بیشتر درباره این پروژه هستند، زیرا این برنامه می‌تواند تهدیدی جدی برای بانک‌های مرکزی و ثبات مالی باشد و روشی جهانی برای پول‌شویی و کلاهبرداری لقب بگیرد.

G7 یک گروه ویژه برای بررسی مشکلات رمز ارزها ترتیب داده‌اند اما تمرکز اصلی آن‌ها بر روی لیبرا است. این گروه کمی پیش‌تر در ماه جولای نتیجه گرفته بود که قوانین با بالاترین استانداردها برای قانونگذاری این پروژه ضروری خواهد بود.

حتی برخی افراد از جمله رئیس کمیته خدمات مالی، درخواست توقف پروژه تا هنگام پایان یافتن بررسی‌های لازم را ارائه کرده‌اند. فیسبوک در گزارش خود این گونه توضیح می‌دهد:

این قوانین و مقررات و همچنین بررسی‌های مرتبط با آن، ممکن است آغاز به کار رمز ارز لیبرا و البته توسعه محصولات و خدمات ما را با تاخیر یا ممنوعیت مواجه کنند، هزینه‌های عملیاتی ما را بالا ببرند، نیازمند مدیریت زمان و توجه شدید باشند یا حتی به کسب و کار ما آسیب بزنند.

تردید شرکت درباره بقای پروژه‌اش فقط به قوانین باز نمی‌گردد. شک نسبت به پذیرفته شدن لیبرا به عنوان یک محصول محبوب یک عامل دیگر است و نبود تجربه قبلی در زمینه رمز ارزها یا فناوری بلاک چین را هم باید در نظر داشت.

این مسئله ممکن است “روی قابلیت ما برای توسعه موفق و بازاری کردن این محصولات و خدمات تاثیر منفی بگذارد.”

همچنین فیسبوک نگران سرمایه گذاری بر روی این پروژه نامعلوم است.

ما همچنین هزینه‌های بالا در ارتباط با مشارکت‌مان در انجمن لیبرا و توسعه و بازاریابی محصولات و خدمات مرتبط با آن را متحمل می‌شویم و سرمایه‌گذاری‌های ما ممکن است نتیجه ندهند. تمام این وقایع می‌تواند روی کسب و کار ما، شهرت ما و البته نتایج مالی‌مان تاثیر منفی بگذارد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.