مونرو و هر آنچه که پیش از معامله‌ آن باید بدانید

مونرو یک ارز متن‌باز مبتنی بر حفظ حریم خصوصی است که در آوریل سال ۲۰۱۴ آغاز به کار کرد و بسیاری از افرادی که به مسئله‌ی ناشناس‌ ماندن در استفاده از رمز ارز علاقه‌ دارند از آن استفاده می‌کنند. این ارز دچار نوسان‌های قیمتی فراوانی بوده است و بهتر است قبل از معامله این ارز نکاتی را درباره آن بدانید.در حالی که صدها ارز در بازار فعالیت دارند و بسیاری هم برای به دست آوردن کاربران تلاش کرده‌اند و سطوحی از موفقیت را به دست آورده‌اند.

0 191

مونرو و معامله‌ آن

بیت کوین، رمز ارز موجود در بازار، در ابتدا با شعار ناشناس کردن کاربران شروع به کار کرد. پروتکل آن هم در تلاش بود تا سطوح امنیتی و حریم خصوصی بالایی را ارائه کند تا هویت کاربران را در آدرس‌های ناشناس مخفی کند، اما با این حال این رویکرد غیرموثر واقع شد در حالی که مونرو (XMR) به این موضوع خیلی بهتر و دقیق‌تر پرداخته است.

آدرس‌ها و تراکنش‌های بیت کوین هر دو در بلاک چین ذخیره می‌شوند و در دسترس عموم قرار خواهند گرفت. اگرچه آدرس‌های بیت کوین ناشناس هستند اما می‌توانند به تراکنش‌ها پیوست شوند و یافتن روند معاملاتی صاحب آدرس برای دوستان، اقوام و حتی نهادهای دولتی هم راحت‌تر است.

در حالی که همه فکر می‌کند بیت کوین سابقه‌ی تراکنش‌های را به طور شخصی نگه می‌دارد اما سازمان‌هایی مانند نهادهای دولتی می‌توانند از تحلیل بلاک‌چین برای ردگیری تراکنش‌های بیت‌کوین استفاده کنند.

در سال‌های پس از انتشار بیت‌کوین، ارزهای دیگر هم برای ارائه‌ی خدمات کاربری ناشناس توسعه داده شده‌اند. به عنوان مثال دش ویژگی‌هایی را بر اساس CoinJoin ارائه کرد که سرمایه‌هایی را از چندین کاربر جمع‌آوری می‌کند تا امکان شناسایی کاربر را به حداقل برساند.

زی کش (Zcash) هم که یک ارز مبتنی بر حفظ حریم خصوصی بود، ساختارهای اثباتی به نام zk-SNARK ایجاد کرده بود تا به کاربران امکان تبادل اطلاعات بدون شناسایی هویت آنان را بدهد. بلاک‌چینِ این ارز هم ارزش هر تراکنش‌ را مخفی نگه می‌دارد.

آغاز به کار زی کش اشتیاق عمومی زیادی را برانگیخت اما مسئله‌ی حریم خصوصی آن باعث شد افراد زیادی از آن جدا شوند و این ارز در حال حاضر فقط در ۲۸ درصد از تراکنش‌های محافظت‌شده سهم دارد.

مونرو در عوض به صورت پیش‌فرض حافظ حریم خصوصی است و بسیاری از افرادی که به مسئله‌ی ناشناس‌ ماندن در استفاده از ارز دیجیتال علاقه‌ دارند از آن استفاده می‌کنند.

مونرو چیست؟

مونرو یک ارز متن‌بازِ مبتنی بر حفظ حریم خصوصی است که در آوریل سال ۲۰۱۴ آغاز به کار کرد. توسعه‌دهندگان مونرو بدون اینکه هیچ سکه‌ای برای خود نگه‌دارند آن را معرفی کردند و تیم آن هم به کمک‌های مردمی جامعه‌ی مونرو وابسته است.

مونرو از سیستم امضای حلقه‌ و آدرس‌های ناشناس برای پنهان کردن هویت ارسال‌کنندگان و دریافت‌کنندگان در تراکنش استفاده می‌کند. امضاهای حلقه‌ کلیدهای حساب کاربری یک فرد را با کلیدهای عمومی او که از بلاک چین مونرو گرفته می‌شود ترکیب می‌کنند تا حلقه‌ای از امضاکنندگان را بسازند؛ یعنی کسانی که از بیرون تراکنش‌ها را می‌بینند نمی‌توانند امضاها را به افراد خاصی نسبت دهند.

پست های مرتبط

مفهوم امضای حلقه‌ اولین بار توسط آکادمی‌های دانشگاه‌ MIT و موسسه‌ی ویزمان (Wiezmann Institute) در مقاله‌ای در سال ۲۰۰۱ معرفی شد و استفاده از تکنولوژی در عصری که اکثر رمزنگاری‌های ارز دیجیتال جدید هستند، به مونرو مشروعیت بخشید.

ذکر این نکته لازم است که کاربران با وجود خدمات زیاد و ترکیبی برای ارزهای مختلف، وقتی می‌خواستند چیزی را پنهان کنند سکه‌ها را با هم ترکیب می‌کردند. با این حال مونرو همه‌ی سکه‌های موجود در تراکنش را با هم ترکیب می‌کند که شک به ترکیب سکه‌ها برای پنهان کردن اطلاعات دریافت‌کننده و ارسال‌کننده را از بین می‌برد.

در حالی که کاربران مونرو می‌توانند سابقه‌ی تراکنش‌هایشان را مخفی نگه دارند، می‌توانند این اطلاعات را به صورت سری با افراد دیگر در میان بگذارند. همه‌ی حساب‌های مونرو کلیدی دارند که به دارندگان آن اجازه می‌دهد تراکنش‌های موجود را بررسی کنند.

امضاهای حلقه‌ درواقع طرفین تراکنش‌ مونرو را پنهان می‌کردند اما به‌روزرسانی RingCT نوع جدیدی از امضا را به وجود آورد که هم اطلاعات طرفین و هم مقدار تراکنش‌ را پنهان می‌کرد.

مونرو علاوه بر استفاده از امضاهای حلقه‌، حفظ حریم خصوصی را هم از طریق به کارگیری آدرس‌های مخفی که امکان وجود کلیدهای یک‌بار مصرف را برای طرفین به وجود می‌آورد بهبود بخشید. گیرندگان تراکنش با وجود این ویژگی، یک آدرس و یک کلید تراکنش ایجاد می‌کنند تا آدرس‌ها را از هم جدا کنند و در نتیجه نمی‌توان تراکنش‌های مونرو را به آدرس‌های فرستندگان و دریافت‌کنندگان نسبت داد.

قابلیت تبادل و پذیرش

مونرو با ارائه‌ی امنیت و حفظ حریم خصوصی سطح بالا، قابلیت تبادل و جایگزینی دارد، یعنی هر واحد از یک ارز می‌تواند جایگزین دیگری باشد و به عبارت دیگر همه‌ی سکه‌ها ارزش یکسانی دارند.

به این دلیل که سابقه‌ تراکنش‌های بیت کوین در بلاک‌چین ثبت می‌شوند، سکه‌ها با مشکلات خاصی مانند سرقت مواجه می‌شوند که تجار و صرافی‌ها از آن دوری می‌کنند.

به دلیل ماهیت غیرقابل ردیابی مونرو؛ هیچ دو سکه‌ای از یکدیگر متمایز نیستند و هر دوی آنان در چشم تاجران یکسان هستند. فروشندگان بدون وجود این ویژگی به دلیل ردیابی سابقه‌ی تراکنش‌ این سکه‌ها از پذیرش یک واحد از آن خودداری می‌کنند.

به همین دلیل مونرو شاهد رشد چشمگیری در کاربران خود بوده ست. بازار‌های دارک‌وب (Dark web) از جمله AlphaBay و Oasis هم به دلیل تقاضای عمومی به این ارز وارد شده‌اند.

Oasis یک سال پس از AlphaBay به این ارز وارد شد و اشتیاق این دو بازار دارک‌وب به این ارز باعث پوشش رسانه‌ای بیشتر مونرو شد.

بازار مونرو

بازار این ارز مانند بسیاری از بازارهای دیگر عمل می‌کند؛ یعنی کسانی که به سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال علاقه دارند آن را از طریق صرافی‌هایی مانند پولونیکس، بیت‌فاینکس و کراکن خریداری می‌کنند.

پولونیکس اولین صرافی بود که این ارز را در ماه ژوییه ۲۰۱۴ در لیست فروش خود قرار داد. بیت فاینکس، بزرگترین صرافی بیت کوین هم در نوامبر ۲۰۱۶ به جمع فروشندگان مونرو پیوست.

کراکن هم در ژانویه ۲۰۱۷ شروع به خرید و فروش مونرو کرد و بسیار هم به آن اشتیاق داشت و در وبلاگ‌ خود هم مطلبی با نام “معاملات بزرگ و پرسود مونرو” منتشر کرد.

مونرو مانند ارزهای دیجیتال دیگر فرصت استخراج بلوک را به کاربران داد تا با پیوستن به استخرهای استخراج خودشان مونرو استخراج کنند.

هر کس با یک کامیپوتر می‌تواند وارد این فعالیت شود چون نیازمند سخت‌افزار یا برنامه‌ی خاصی نیست.

ارز Monero از الگوریتم اثبات کار که برای دسترسی به طیف وسیعی از پردازنده‌ها طراحی شده است بهره می‌برد، ویژگی‌ای که برای حصول اطمینان از باز بودن فضای استخراج برای همه‌ی کسانی که در استخر مجای حضور دارند گنجانده شد.

زمان تولید بلوک مونرو حدود ۲ دقیقه است و به استخراج‌کنندگان هم پاداش‌هایی به شرح زیر می‌دهد:

پاداش تولید بلوک هیچوقت پایین‌تر از ۰.۳ مونرو نیست که آن را به ارزی غیر تورمی تبدیل می‌کند؛ تورم آن در سال ۲۰۲۲ حدود ۱ رصد خواهد بود اما تورم متوسط آن چیزی حدود ۰.۳ مونرو بر دقیقه خواهد ماند. این یعنی همیشه انگیزه‌ی خوبی برای استخراج‌کنندگان وجود خواهد داشت و بلاک‌چین آن را هم امن نگه خواهد داشت.

در حال حاضر پاداش تولید بلوک چیزی حدود ۷.۴۶ مونرو است؛ یعنی شبکه‌ی مونرو در ساعت حدود ۲۲۴  و  در روز ۵۳۷۶ تولید می‌کند و نرخ هش شبکه هم چیزی حدود ۸۱ میلیون هش در ثانیه است.

نوسان قیمت

قیمت توکن XMR مونرو نوسان زیادی داشته است که در ماه‌های اخیر چیزی بین ۷۰ درصد تا ۱۳۰۰ درصد از ارزش آغازین آن در سایت CoinMarketCap رشد داشته است. این ارز از زمان شروع کار خود قیمتی بین ۰.۲۵ دلار (ژانویه ۲۰۱۵) تا ۶۰ دلار (می ۲۰۱۷) داشته است.

در حالی که برخی ناظران بازار این نوسان را نوعی بی‌اعتباری برای این ارز  می‌دانند اما این نوسانات فرصت‌هایی را برای معامله‌گران به وجود می‌آورد. مبادله‌گران می‌توانند با استفاده از پول نقد و ارزهای دیگر مونرو بخرند و شاید انگیزه کسب سود را هم به آنان بدهد. شاید هم از آن به عنوان حصاری برای ارزهای دیگر استفاده کنند.

به این دلیل که این ارز توسط چندین بازار دارک‌وب مورد استفاده قرار گرفت و توجه زیادی هم به خاطر حفظ حریم خصوصی به خود جلب کرد، در مقایسه با رقبایی مثل زی کش کمتر مورد شک واقع شده است.

قیمت مونرو تابعی‌ از عرضه و تقاضاست. عرضه‌ی آن روز به روز بیشتر می‌شود و تقاضا هم فعلا مشخص نیست. این عدم قعطیت شاید برای سرمایه‌گذاران خوشایند باشد و باعث شود برای کسب سودهای کلان از آینده‌ی آن استفاده کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.