eToro، انقلاب فینتک در فوتبال را رهبری می‌‌کند

از زمانی که eToro‌‌، یک قرارداد حمایت مالی با هفت باشگاه برجسته‌‌ی لیگ برتر امضا نمود، تنها شش ماه گذشته است. اعلام این توافق، یک نقطه‌‌ی عطف بود، زیرا دنیای بلاکچین، کریپتو و فوتبال را در نهایت به هم متصل کرد. eToro‌‌ که این امکان را برای تجار فراهم می‌‌کند که علاوه بر سرمایه گذاری در کالا و سهام سنتی، در رمز ارزها نیز سرمایه گذاری کنند، برای توافق خود با باشگاه‌هایی مانند تاتنهام هاتسپر و وستهام یونایتد، با بیت کوین پول پرداخت کرده است.

0 106

مدیر عامل پلتفرم سرمایه گذاری جهانی eToro‌‌، یعنی اقبال گاندهام (Iqbal Gandham)، بیان می‌‌کند که “اساسا بلاکچین، این امکان را برای شما فراهم می‌‌کند که به واسطه‌‌ی شفافیت یک معامله، به آن اعتماد کنید و همچنین، آن معامله را به صورت خودکار درآورید” و “مقیاسی که می‌‌توان برای بهبود فوتبال استفاده کرد، بی‌‌نظیر است.”

گاندهام توضیح می‌‌دهد که “ما توافق حمایت مالی خود با باشگاه‌‌ها را برحسب کریپتو امضا نمودیم. بنابراین، آنها می‌‌توانند با نوع متفاوتی از پول آشنا شوند.” در نتیجه، برای مثال، باشگاه‌‌ها می‌‌توانند به استفاده از یک کیف پول دیجیتال عادت کنند. ما هنوز در مرحله‌‌ی آموزش و معرفی قرار داریم، اما سطح بعدی بسیار ساده‌‌تر خواهد بود و من انتظار دارم که خرید بازیکنان نیز با استفاده از بیت کوین و دارایی‌‌های کریپتو انجام شود.”

فناوری مالی در فوتبال

از نظر گاندهام، مزایایی که بلاکچین و رمز ارزها می‌‌توانند برای فوتبال به ارمغان آورند، بیشمار هستند. با این حال، او ماهیت سنتی فوتبال و کند بودن کل صنعت در سازگار شدن با فناوری جدید را درک می‌‌کند. تنها باید مخالفتی که نرم‌‌افزار مفید VAR (کمک داور ویدئویی)، پس از آغاز به کار در جام جهانی ۲۰۱۸ دریافت نموده است، به عنوان مدرکی برای اثبات این حقیقت کافی است.

درحالیکه از زمان امضای توافقات اصلی حمایت مالی eToro‌‌ تا کنون، نیمی از سال گذشته است و از آن زمان تا کنون، به‌‌کارگیری این فناوری، مداوم بوده است، گاندهام معتقد است که در سراسر اروپا، نگرش‌‌ها در حال تغییر هستند. سال ۲۰۱۸، برای فوتبال و فناوری مالی، سال اولین‌‌ها بود.

فناوری مالی در فوتبال

مدیرعامل eToro‌‌، یعنی اقبال گاندهام، معتقد است که بلاکچین و ارز رمزنگاری‌‌شده می‌‌توانند فوتبال را بهبود ببخشند.

گیبرالتار یونایتد (Gibraltar United)، تبدیل به اولین تیم فوتبال اروپایی‌‌ شد که دستمزد بازیکنان خود را به صورت یک رمز ارز، یعنی Quantocoin می‌‌پردازد. سپس، هریتیج اسپورت هلدینگز (Heritage Sports Holdings) که مالک گیبرالتار یونایتد است، این امر را با خرید طرف ایتالیایی، یعنی ریمینی اف‌‌سی ۱۹۱۲ (Rimini FC 1912) با استفاده از رمز ارز ادامه داد. این اقدام، اقدامی بود که پیش از این، هرگز اتفاق نیفتاده بود. امر فاروق کوراوقلو (Omer Faruk Kiroglu)؟ در ماه ژانویه و زمانی که وی، برای پیوستن به هارونوستاسپور (Harunustaspor)، یک قرارداد را امضا نمود، این هافبک ترک، تاریخ‌‌ساز شد، زیرا برای اولین بار، بیت کوین به عنوان بخشی از یک کارمزد انتقال استفاده شد.

حتی تیم‌‌های معروف نیز از مزایای این فناوری بهره‌‌مند شدند. هنگامی که رقبای سرسخت، یعنی رئال مادرید و اتلتیکو مادرید، در سوپر جام اروپا دیدار نمودند، طرفداران، قادر به خریداری بلیط‌‌ها‌‌ی بازی از طریق یک برنامه‌‌ی بلاکچین مبتنی بر تلفن همراه تحول‌‌آفرین بودند. همچنین، تعدادی از بازیکنان سرشناس سابق ، از جمله رونالدینیو و وسلی اسنایدر، رمز ارزهای خاص خود را عرضه نمودند؛ به این امید که در آینده، این ارزها، برای خرید در زمینه‌‌ی فوتبال استفاده خواهند شد.

eToro‌‌

eToro‌‌، با هفت تیم لیگ برتر، یک توافق حمایت مالی امضا نموده است. پول تمام این تیم‌‌ها، برحسب بیت کوین پرداخت شد. (eToro‌‌)

گاندهام ادامه می‌‌دهد که “فوتبال، هنوز به شیوه‌‌ای بسیار قدیمی فعالیت می‌‌کند، اما خود بازیکنان و طرفداران، تغییر کرده‌‌اند.” و “برای مثال، برندسازی تغییر کرده است و رسانه‌‌های اجتماعی دگرگون شده‌‌اند. بنابراین، شاید ما باید به تغییر جنبه‌‌های چگونگی انتقال پول در فوتبال نیز توجه نماییم.”

استفاده از بلاکچین و رمز ارزها در لیگ برتر، هنوز در مرحلۀ آغازین است، اما گاندهام تأیید کرد که eToro‌‌، ملاقات‌‌های سازنده‌‌ای با انجمن فوتبال و باشگاه‌‌های مستقل داشته است و این دو، مجذوب مزایای احتمالی‌‌ که هر دو فناوری می‌‌توانند به ارمغان آورند، شده‌‌اند.

گاندهام بیان نمود که “عقیده‌‌ی شخصی‌‌ من این است که زمان آن رسیده که فوتبال پیشرفت کند و این امر، مربوط به مدرن‌‌سازی فوتبال در دهه‌‌ی آینده و بیست سال آینده است.” و “درمورد کاری که eToro‌‌ مایل به انجام آن است، باید بگوییم که ما خواستار همکاری با شرکت‌‌های بلاکچین و کمک به آنها در برقراری ارتباط با تیم‌‌های فوتبال هستیم. بدین صورت، اکوسیستم فناوری مالی و فوتبال را ایجاد می‌‌نماییم. بنابراین، اگر یک پلتفرم بلاکچین خوب وجود داشته باشد که بتواند مشکل بلیط‌‌فروشان بازار سیاه را حل نماید، آنگاه می‌‌توانیم آن را برای تاتنهام هاتسپر مورد استفاده قرار دهیم.”

کریپتو و فساد

حذف جرم در فوتبال، یکی از دلایل اصلی اعتقاد گاندهام به استفاده‌‌ی بیش از پیش باشگاه‌‌های فوتبال از بلاکچین است. ماهیت شفاف پرداخت‌‌های بلاکچین بدان معناست که از طریق سیستم فسادناپذیر دفاتر کل آن، به آسانی می‌‌توان منبع هرگونه فروش غیرقانونی بلیط را ردیابی نمود. در عوض، طرفداران می‌‌توانند با علم به این که بلیطی که آنها مجددا خریداری می‌‌کنند، کلاهبرداری نیست، برای خرید بلیط‌‌های فروش مجدد، از پلتفرم‌‌های قانونی مبتنی بر بلاکچین استفاده نمایند. به واسطه‌‌ی همین اصل، رشوه‌‌ها و دروغ‌‌ها را نیز می‌‌توان ردیابی نمود که این امر، حاکی از رسوا کردن افرادی است که این بازی زیبا را با معاملات فاسد خدشه‌‌دار نموده‌‌اند. فوتبال، توسط تعدادی از رسوایی‌‌های بزرگ ناشی از این ویژگی، مانند این اتهام که قطر، در هنگام کسب حق میزبانی جام جهانی سال ۲۰۲۲، رأی‌‌ها را خریداری نموده بود، به لرزه درآمده است.

گاندهام این سؤال را مطرح می‌‌کند که “بلاکچین، چه چیزی را به شما ارائه خواهد کرد؟” “این فناوری، تضمین اعتماد را به شما ارائه می‌‌دهد و من فکر می‌‌کنم که این تضمین، واقعا مهم است. این فناوری، امکان ایجاد یک بایگانی بزرگ بیست یا سی ساله، یعنی یک پایگاه داده‌‌ی نشان‌‌دهنده‌‌ی تمام انتقالات پولی از باشگاه‌‌ها به بازیکنان را برای ما فراهم خواهد کرد. این امر، برای یک طرفدار حقیقی، واقعا جالب خواهد بود.”

ظاهرا، در سال ۲۰۰۹، منچستر یونایتد، به دلیل فقدان شفافیت درباره‌‌ی مالکیت شخص ثالث بحث برانگیز مهاجم آرژانتینی، یعنی کارلوس توس (Carlos Tevez)، از امضاء قرارداد با وی خودداری کرد. بلاکچین، این امکان را برای باشگاه فراهم خواهد نمود که به منظور اتخاذ یک تصمیم سنجیده‌‌تر، این که دقیقا چه فردی و چه تیمی، مالک بازیکن بوده است را مشاهده نماید.

گاندهام ادامه می‌‌دهد که “پول بسیار زیادی در فوتبال وجود دارد و این حقیقت که همچنان، حتی در خصوص فرد مالک بازیکنان، بسیار غیرشفاف عمل می‌کند، عجیب است.” و “جریانات پولی به داخل و همچنین خارج از ورزش، مواردی هستند که بلاکچین می‌‌تواند آنها را بسیار شفاف‌‌تر کند.”

در عصری که همواره، تیم‌‌های فوتبال، به طور فزاینده‌‌تری، به عنوان شرکت‌‌های تجاری و همچنین، یک باشگاه ورزشی در نظر گرفته می‌‌شوند، گاندهام معتقد است که بلاکچین می‌‌تواند در هردو جنبه‌‌ی فروش کالا و حمایت مالی، مزایایی را ارائه دهد. او بیان می‌‌کند که “اگر من به یک فروشگاه زنجیره‌ای وارد شوم و یک تاپ فوتبال خریداری نمایم، چگونه می‌‌توانم بدانم که این تاپ، اصل است؟” و ” بررسی بلاکچین مربوط به زنجیر‌‌ه‌‌ی تأمین می‌‌تواند پاسخ را ارائه دهد.”

همچنین، گاندهام معتقد است که بلاکچین می‌‌تواند برای باشگاه‌‌هایی که از لحاظ مالی در حال تلاش برای پابرجا ماندن هستند، این امکان را فراهم نماید که حمایت مالی را برای طرفداران، آزاد نمایند. او معتقد است که یک باشگاه لیگ ۲، تنها از طریق سادگی بلاکچین می‌‌تواند برای مثال، ۱۰۰ یورو از جانب صدها طرفدار متفاوت دریافت نماید و بر این که چه کسی چه مبلغی را ارسال کرده است، نظارت داشته باشد. آنگاه، ممکن است ویژگی دفتر کل خودکار بلاکچین بدان معنا باشد که یک باشگاه می‌‌تواند پاداش‌‌های خاصی را برای طرفدارانی که پول اهدا کرده‌‌اند، تعیین کند. در این صورت، این باشگاه به هدف موقعیتی خود در لیگ یا حاشیه سود کافی دست می‌‌یابد.

همچنین، قطعا پرداخت پول یک بازیکن برحسب ارز رمزنگاری‌‌شده، مزایای خاص خود را دارد. پس از آن که گیبرالتار یونایتد، قرارداد مهاجم مرکزی مصری، یعنی Ayman Elghobashy، را امضا نمود و به علت ملیت راک (Rock)، در ایجاد یک حساب بانکی برای او، با مشکلاتی مواجه شد، این باشگاه، بازیکنان خود را برحسب کوانت‌‌کوین به بازی گرفت. درحالیکه بسیاری از بخش‌‌های برجسته‌‌ی لیگ برتر یا لا لیگا، برای حصول اطمینان از نبود چنین مشکلات اولیه و کوتا‌‌ه‌‌مدتی، کارکنانی را اختصاص داده‌‌اند، اتخاذ رویکرد گیبرالتار یونایتد می‌‌تواند برای بسیاری از باشگاه‌‌های سراسر جهان، تشریفات زائد مربوط به بازیکنان جدید را حذف نماید.

علاوه بر این، پرداخت مستقیم به کیف پول ارز رمزنگاری‌‌شده، مخارج بانکی را حذف می‌‌کند که مجددا این امر، برای باشگاه‌‌هایی که فعالیت خود را طبق حاشیه سودهای مختصر ادامه می‌‌دهند، مفید است. آگاه باشید که بسیاری از دلالان، هنوز گزینه‌‌ی پرداخت هزینه برای پیشنهاد بازیکنان برحسب ارز رمزنگاری‌‌شده را ارائه نداده‌‌اند و بازیکنان می‌‌توانند از طریق کیف پول کوانت‌‌کوین، ارز رمزنگاری‌‌شده‌‌ خود را به ارز فیات تبدیل کنند.

گاندهام با بیان این که “اگر در پنج سال آینده، صنعت فوتبال را بررسی نمایید، مشکلات بسیاری وجود دارند که می‌‌توان آنها را به وسیله‌‌ی استفاده از بلاکچین و دارایی‌‌های کریپتو حل نمود”، ما را مشتاق می‌کند. “به همین دلیل، اگر بلاکچین، در فوتبال اجرا نگردد، بسیار متعجب خواهم شد. بلاکچین، جریان پول و ارزش را بسیار ساده‌‌تر می‌‌سازد و ارزش فوتبال، از هر ورزش دیگری که می‌‌شناسم، بیشتر است.”

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.