اجرای موفقیت آمیز هارد فورک جدید اتریوم

هارد فورک جدید اتریوم با نام استانبول سرانجام با موفقیت اجرا شد. این هارد فورک پس از هارد فورک های سنت پترزبورگ و Constantinople، سومین به روزرسانی این شبکه در سال ۲۰۱۹ است.

0 125

تغییرات اولیه کد هارد فورک استانبول در ماه ژوئن ۲۰۱۹ تایید شد. قرار است که الگوریتم اجماع شبکه اتریوم در سال ۲۰۲۱ از اثبات کار به اثبات سهام تغییر کند و تمام کلاینت های اتریوم در این خصوص به توافق رسیده‌اند.

هارد فورک استانبول شامل ۶ مورد پروپوزال بهبود اتریوم (EIP) است. این EIP ها عبارتند از EIP 152، EIP 1108، EIP 1344، EIP 1844، EIP 2028، EIP 2200.

مشکلاتی که این EIP ها پوشش می‌دهند عبارتند از:

  • اجتناب از حمله DDoS  یا محروم سازی از سرویس (EIP 1344)
  • قابلیت مشارکت با رمز ارزهای مبتنی بر اثبات کار equihash مانند زی کش (EIP 152)
  • هزینه( Gas) گس (۱۱۰۸, ۲۰۲۸ و ۲۲۰۰)

Gas همان کارمزد ارسال تراکنش در شبکه اتریوم است. هدف از کاهش هزینه Gas توسط EIP های این هارد فورک، افزایش پهنای باند در بلاک چین و توسعه فناوری های دانش صفر مانند zk-SNARK است.

طبق گزارش کوین دسک در ماه سپتامبر، ۶۸۰ قرارداد هوشمند بر بستر پلتفرم آراگون (Aragon) با اجرای این هارد فورک از کار خواهند افتاد.

تغییرات کد منجر به تغییر نحوه ارسال سرمایه ها بین سازمان های مستقل غیرمتمرکز (DAO) خواهد شد و کاربران مجبور می‌شوند تا قراردادهای هوشمند را از یک ساختار به ساختار دیگر منتقل کنند.

با وجود اینکه آراگون از توسعه اتریوم پشتیبانی می‌کند، اما یورگه ایزکویردو (Jorge Izquierdo) مدیر ارشد فنی آراگون وان (Aragon One) عنوان کرد توسعه دهندگان اتریوم باید مراقب توسعه های صورت گرفته بر روی شبکه باشند.

توسعه دهندگان نباید بر روی یک بستر همیشه در حال تغییر برنامه های خود را ایجاد کنند و پشتیبانی از نسخه های قبلی باید جدی گرفته شود. اتریوم دیگر یک اسباب بازی نیست، بلکه پلتفرمی با سرمایه گذاری عظیم و دسترسی گسترده است و تغییراتی مانند هارد فورک اخیر باید پیش از به اجرا در آمدن به صورت حرفه ای آنالیز شوند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.