موافقت توسعه دهندگان اتریوم با اولین تغییرات کد هارد فورک استانبول

در جلسه‎ی دو هفته یکبار توسعه دهندگان اصلی اتریوم ، دو مورد از پیشنهادات اصلاح اتریوم (EIPs) برای ارتقای بزرگ بعدی اتریوم یعنی استانبول (Istanbul)، مورد تأیید قرار گرفت. سایر پیشنهادات مطرح شده همچنان نیازمند بحث و بررسی‌ست.

0 89

دو مورد از پیشنهادات اصلاح اتریوم (Ethereum Improvement Proposals or EIPs) برای ارتقای بزرگ بعدی اتریوم یعنی استانبول (Istanbul)، مورد تأیید قرار گرفت.

این دو پیشنهاد، اولین تغییرات کد تأیید شده برای ارتقای استانبول هستند که قرار است به طور آزمایشی در ماه اکتبر در مین نت اتریوم فعال‎ شوند.

در جلسه‎ی دو هفته یکبار توسعه دهندگان اصلی اتریوم ، توسعه دهندگان ‎ ۳۰ مورد از EIP مطرح شده برای ارتقای استانبول را بررسی کرده و مواد مورد تأیید، مواد رد شده، و مواردی که باید تا ارتقای گسترده‎ی بعدی سیستم (هارد فورک بعدی) به تأخیر انداخته شوند را مشخص کردند.

در حالی که اکثر EIPهای مطرح شده نیازمند بحث و بررسی بیشتر هستند، اکنون دو مورد از آن‎ها به طور رسمی تأیید شده‌اند.

EIP 2024 و EIP 1702

EIP 2024 (که در بعضی اسناد تحت عنوان EIP 131 به ثبت رسیده است)، پیش-تنظیمات جدیدی را به ماشین مجازی اتریوم اضافه می‎کند. این پیش-تنظیمات عموماً عملیات گران‌قیمتی هستند که به منظور دریافت کارمزدهای ثابت یا «هزینه گس (gas)» بر بلاک چین اتریوم اعمال می‎گردند.

EIP 2024 پیش-تنظیمی را برای تابع هش جدید تحت عنوان «بلیک۲ (Blake2)» معرفی می‎کند. گفته شده است که این تابع در تأیید و تصدیق داده‎های بلاک چین، سریع‌تر از سایر توابع هش سنتی نظیر SHA-3 عمل می‎کند.

بخش‎های گوناگونی از تابع بلیک۲ در حال حاضر توسط سایر پروژه‎های رمز ارز نظیر سکه‌های حفظ حریم خصوصی زی کش (zcash) و پلتفرم نام دامنه‌ی (domain-name platform) هندشیک (Handshake) مورد استفاده قرار می‎گیرند. EIP 2024 پیش-تنظیمی را برای نسخه‎ای از بلیک۲ تحت عنوان « Blake2B» معرفی می‎کند.

جیمز هانکاک یکی از سه نویسنده‌ی EIP 2024 اظهار داشت،

Blake2B به معنای آن است که ما می‌توانیم در شبکه اصلی اتریوم با زی کش (ZEC) تعامل داشته باشیم. ZEC پوشش داده شده از طریق اتریوم، تراکنش‎های محافظت شده و پنهانی، و بسیاری از موارد جالب دیگر

از سوی دیگر EIP 1702 توسط وی تانگ (Wei Tang) از توسعه دهندگان Parity Technologies، به منظور قابلیت ارتقا به قراردادهای هوشمند ساده‎تر، نوشته شده است.

در حال حاضر اپلیکیشن‎های غیرمتمرکزی (dapps) که بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می‎گردند، بر اساس قراردادهای هوشمند خود-اجرا شونده و تغییر ناپذیر استوار هستند.

این قراردادهای هوشمند از طریق ماشین مجازی اتریوم تکمیل شده و اجرا می‎گردند. گفته می‎شود که این ماشین مجازی همانند قلب شبکه بلاک چین است که به عنوان یک موتور عملیاتی، هزاران اپلیکیشن غیر متمرکز ساخته شده توسط توسعه دهندگان را اجرا می‎نماید.

انتظار می‎رود که ماشین مجازی فعلی اتریوم در طولانی مدت به کد WebAssembly ارتقا یابد که در این صورت در زبان برنامه نویسی و نحوه اجرا، انعطاف‌پذیری بیشتری برای توسعه دهندگان فراهم می‎آورد.

EIP 1702 متودولوژی جدیدی را تحت عنوان «نسخه‌بندی حساب (account versioning)» برای هارد فورک‌ ها معرفی می‎کند که به موجب آن ارتقای ماشین مجازی اتریوم یا معرفی یک ماشین مجازی جدید در شبکه، بسیار ساده‌تر می‎گردد.

وی تانگ در پیشنهاد خود توضیح می‏دهد:

ما با استفاده از نسخه‌بندی حساب، قادر خواهیم بود برای قراردادهایی که در زمان‌های متفاوت ایجاد شده‎اند، ماشین‌های مجازی متفاوتی را به کار گیریم. این قابلیت باعث می‌شود تا ضمن اطمینان از این که قراردادهای فعلی طبق انتظار عمل می‎کنند، ویژگی‎های جدید را جایگزین نماییم.

 

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.