انتقاد ‌بنیان‎گذار اتریوم از توکن لیبرای فیسبوک به دلیل تمرکزگرایی آن

جوزف لوبین از بنیان‎گذاران اتریوم، با انتشار مقاله‎ای درباره رمز ارز لیبرا، آن را شکل جدیدی از تمرکزگرایی و وابستگی به پشتوانه‎های فیات دولتی دانسته و ضمن انتقاد از آن، ویژگی‎های مثبت آن را نیز برشمرده است.

0 78

جوزف لوبین (Joseph Lubin) از بنیان‎گذاران اتریوم (Ethereum) در مقاله‎ای که در تاریخ ۲۱ ژوئن در مجله فناوری کوارتز (Quartz) منتشر شد با انتقاد از توکن لیبرای فیسبوک گفت، لیبرا «همانند یک گرگ متمرکز در لباس یک گوسفند غیرمتمرکز است.»

فیسبوک، غول شبکه‎های اجتماعی، در هفته گذشته وایت پیپر رمز ارز خود تحت عنوان لیبرا (Libra) را منتشر نموده و شاهد دیدگاه‎های گوناگون کارشناسان رمز ارز و صنعت بلاک چین و همچنین نگرانی‎های قانون‌گذاران دولتی بود.

لوبین در مقاله خود به این نکته اشاره کرد که وایت پیپر لیبرا، احساسات مشترک بسیاری از اعضای جامعه رمز ارزها را توصیف می‎کند. در این وایت پیپر توضیح داده شده است که «ارسال پول در سراسر جهان باید به سادگی و ارزانی ارسال یک پیام در تلفن همراه شما باشد» و «زیرساخت مالی باید جهان روا بوده و همانند اموال عمومی مدیریت شود.»

لوبین با اشاره به ادعای این وایت پیپر که معتقد است «مردم به طور فزاینده، به مدیریت غیرمتمرکز اطمینان خواهند کرد»، اظهار داشت که مردم نیازمند اعتماد به پشتوانه‌ی دولتی و فیات لیبرا بوده و معامله‌گران نیز نیازمند اعتماد به اجرای مسئولانه‎ی این شبکه هستند. علاوه بر این، لوبین به زیرساخت متمرکز این رمز ارز اشاره کرد:

مهم‌تر از همه نیاز است که ما همگی اطمینان داشته باشیم که لیبرا بلأخره به یک سیستم بدون نیاز به مجوز (permissionless) و غیرمتمرکز تبدیل خواهد شد که هرکسی قادر است شبکه آن را مورد ارزیابی و تأیید قرار دهد؛ نه اینکه معیارهای محدود کننده ارزیابی اعضا، قدرت را تنها در دست ۲۸ شرکت اولیه نگه دارد.

با این حال لوبین اذعان دارد که در این پروژه نکات مثبتی هم دیده می‎شود. او گفت که تنها طی چند سال دو میلیارد نفر از لیبرا استفاده خواهند کرد و بدین طریق تجربه کاربری رمز ارزها به صورت چشمگیری افزایش خواهد یافت:

Great things in business are never done by one person. They are done by a team of people.

لوبین همچنین مدعی‎ست که توسعه دهندگان شرکت اتریوم-محور کانسنسیس (ConsenSys) پیشتر کد لیبرا را بررسی کرده و متوجه شده‎اند که این پروژه، بسیاری از ایده‎های خود را از اتریوم وام گرفته است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.