ثبت اولین بلاک شبکه آزمایشی اتریوم ۲.۰

اولین بلاک در نسخه تست نت اتریوم ۲.۰ به ثبت رسید. نسخه دوم اتریوم، که جامعه رمز ارز در انتظار عرضه آن هستند، اثبات سهام را جایگزین الگوریتم اثبات کار خواهد کرد.

0 145

با ثبت اولین بلاک شبکه آزمایشی اتریوم ۲.۰ ، به عرضه نسخه دوم اتریوم نزدیکتر شدیم. انتظار می‌رود که نسخه جدید اتریوم در زمان انتشار که برای ماه جولای برنامه ریزی شده است، سریعتر و مقیاس پذیرتر باشد. بخشی از این بهبود مقیاس پذیری از طریق پیاده سازی شاردینگ امکان پذیر خواهد شد. شاردینگ فرایندی است که طی آن، شبکه اتریوم به نودهای کوچکتر تقسیم می‌شود تا تراکنش های بیشتری را مدیریت کند.

پرایزماتیک لبز  (Prysmatic Labs)، یکی از تیم‌هایی که بر روی زیرساخت‌های فنی نسخه دوم اتریوم کار می‌کند، ۱۶ آوریل (۱۳ فروردین) تست نت توپاز را منتشر کرد. شبکه آزمایشی توپاز جایگزین شبکه قبلی شد که سَفایر (Sapphire) نام داشت. این شبکه آزمایشی به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که پایداری و کارکرد این بلاک چین را پیش از عرضه شبکه اصلی بسنجند.

اتریوم ۲.۰، الگوریتم اثبات انجام کارِ فعلی را با الگوریتم اثبات سهام جایگزین می‌کند. پس از تغییر این الگوریتم، افراد می‌توانند ارزهای خود را در فرایندی به نام «سهام‌گذاری» (Staking) در اختیار شبکه قرار دهند؛ شبکه نیز از این ارزها برای تایید تراکنش استفاده کرده و در نهایت به کاربر پاداش اعطا می‌کند. در اثبات سهام دیگر خبری از صرف قدرت پردازشی برای تایید تراکنش‌ها و دریافت پاداش نیست.

تست نت توپاز دارای پیکربندی‌هایی مشابه نسخه‌ای است که اتریوم در نهایت قصد عرضه‌اش را دارد. در این شبکه نیز برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج باید ۳۲ واحد اتر به شبکه تخصیص یابد. در نهایت، توپاز جای خود را به شبکه آزمایشی آخر با نام دایموند (Diamond)، خواهد داد. دایموند کلاینت اجماع پرایزماتیک خواهد بود. ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، در توییتی می‌نویسد:

باید خاطر نشان کرد که این تست نت همان تست نت «چند کلاینتی» نیست. به زودی یک یا دو بار دیگر شبکه را راه‌اندازی دوباره (ری‌استارت) خواهیم کرد تا مکانیزم جنسیس را آزمایش کنیم. این شبکه هنوز پیشرفت چشمگیری است و پرایزماتیک لبز عالی کار کرده است

گفته می‌شود شبکه اصلی اتریوم ۲.۰ ماه جولای (تیر) عرضه شود. پس از عرضه این شبکه، طی ۶ فاز، تغییرات لازم به پروژه افزوده و در نهایت به صورت کامل عملیاتی خواهد شد. پس از اتمام کار، شبکه فعلی اتریوم به صورت کامل به سیستم جدید متصل می‌شود.

شبکه توپاز در حالی عرضه شده است که یک ماه قبل، شرکت امنیتی لیست اثوریتی (Least Authority) با بررسی و آزمایش امنیتی شبکه اتریوم، آن را شبکه‌ای «با ساختار مناسب» توصیف کرد. به گفته این شرکت، بخش‌های مختلف شبکه به دقت طراحی و اجرا شده‌اند. با این حال، باید این نکته را نیز به یاد داشت که برای آزمایش برخی از حملات احتمالی به بلاک چین، نیاز به شبکه اصلی خواهد بود؛ در نتیجه آزمایش چنین حملاتی منوط به عرضه شبکه اصلی اتریوم ۲.۰ است. این آزمایش‌ها یا به صورت همزمان با عرضه شبکه جدید یا در طول ۶ فاز مختلف پروژه، به اجرا گذاشته می‌شود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.