ETH و ERC-20: بررسی دو ارزش بازار

توکن‌های ERC-20 بلاکچین اتریوم به نسبت اهمیت خود مورد بررسی و تحلیل قرار نگرفته است. با مقایسه ارزش بازار این توکن با ارزش بازار اتر شاهد هستیم که تحرکات این دو بازار مشابه هم است، اما ارزش بازار ERC-20 دائما به اتر نزدیک می‌شود که ناشی از کاهش ارزش اتر در زمان بی‌ثباتی بازار است.

0 162

در حالی که ارزش بازار اتریوم طی این ماه‌های صعودی بسیار مورد بررسی قرار گرفته است، ارزش بازار توکن‌های ERC-20 از انظار پنهان مانده است.

در حقیقت، زمانی که متوجه شدیم تا چه اندازه تحقیقات جدی ناچیز و توجه کمی به بازار ERC-20 اختصاص داده شده است شگفت‌زده شدیم. برای آماده‌سازی این مقاله، حتی نتوانستیم یک نمودار ارزش بازاری ترکیبی ERC-20 را پیدا کنیم؛ مجبور شدیم خود از ابتدا یک نمودار تولید کنیم!

روشن است که قصد داشتیم تا بررسی کنیم که آیا ما و دیگران در این مدت چیزی را ناخواسته نادیده گرفته‌ایم یا خیر. بنابراین تصمیم گرفتیم نگاه دقیق‌تری به اندازه بازار ERC-20، تحول مستقل آن در طول زمان و ارتباط آن (در صورت وجود) با ارزش بازار «مادر» (ETH) داشته باشیم.

بخش عمده چیزی که خواهید خواند (تا جایی که ما می‌دانیم) هرگز قبل از این پوشش داده نشده است، بنابراین شما در میان اولین افرادی خواهید بود که آن را می‌دانند. بیایید شروع کنیم!

ساخت یک ارزش بازار برای ERC-20

برای شروع، ما مجبور شدیم تحول کل بازار ERC-20 را محاسبه کنیم تا تجزیه و تحلیل کنیم که چگونه با گذشت زمان تغییر کرده و رفتار آن نسبت به ارزش بازار ETH چگونه است.

برای انجام این محاسبات، از داده‌های تمامی پروژه‌های ERC-20 که در حال حاضر در پایگاه داده ما موجود بودند استفاده کردیم.

(یادداشت سردبیر: لازم به ذکر است که Santiment در واقع ۱۰۰٪ پروژه‌های فعلی ERC-20 را پوشش نمی‌دهد. با این حال، پروژه‌هایی که در حال حاضر در پایگاه داده ما موجود نیستند یا پروژه های بسیار کوچک، و یا نام تجاری جدید هستند که در هر صورت ارزش بازاری آن‌ها قابل اغماض است.)

در این فرآیند، ما ابتدا اولین ارزش بازار ترکیبی ERC-20 جهان را (تا جایی که اطلاع داریم) ایجاد کردیم:

chart

برای هر کس که اخیرا ارزش بازار اتریوم را دنبال کرده است، نمودار فوق کاملا آشنا خواهد بود. در اینجا دو ارزش بازار برای اولین بار در کنار هم قرار گرفته‌اند:

chart

در اینجا برخی مسائل بلافاصله روشن شدند:

اول، همانطور که انتظار می‌رفت به نظر می‌رسد که ارزش بازار ERC-20 مشابه ارزش بازار ETH حرکت می‌کند (به زودی در مورد این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد).

دوم بسیار جالب است که می‌بینیم که هر دو ارزش بازار در طول زمان به هم نزدیک‌تر می‌شوند. اما دلیل این امر افزایش تدریجی ارزش بازارERC-20 نیست، بلکه کاهش مداوم ارزش بازار ETH به خصوص در طی ۹ ماه گذشته است.

رشد ارزش بازار ERC-20

حال، بیایید ببینیم که چگونه بازار ERC-20 رشد کرده است: (به عنوان درصدی از کل ارزش بازار ETH)

chart

مشخص شد که ظاهرا رشد بازار ERC-20 نسبت به ارزش بازار ETH ثابت و تقریبا خطی است.

به عبارت دیگر، با وجود تمام آشفتگی‌های بازار در دوره زمانی مورد نظر، کل بازار ERC-20 به طور مداوم به ارزش بازار ETH نزدیک می‌شده است.

که ما را به این سوال می‌رساند: اگر این درست باشد، آیا نمی‌توانم تمام پروژه‌های ERC-20 را بخرم، ETH را سلف فروشی کنم و انتظار نرخ بازده مثبت داشته باشم؟ پاسخ کوتاه منفی است.

پاسخ طولانی: از آنجایی که ما ارزش بازار و نه تحولات متوسط قیمت را در نظر گرفته‌ایم، این رشد خطی به احتمال زیاد نتیجه پروژه‌های جدیدی است که وارد بازار می‌شوند و نه افزایش ارزش پروژه‌های موجود. همچنین، مگر در صورتی که یک نهنگ واقعی باشید (اشاره به کسی که سکه‌های زیادی در اختیار دارد)، سرمایه گذاری در بیش از ۷۰۰ پروژه احتمالا از توان شما خارج است.

در هر صورت، مشاهده تقریبا رشد نسبتا خطی ارزش بازار ERC-20 در طول شگفت‌‌انگیز است.

همبستگی ETH – ERC

در جذاب‌ترین بخش تحقیق ما، نگاهی نیز به رابطه بین ارزش بازار ERC-20 و ETH داریم:

نمودار

لازم به ذکر است که ما از یک بازه غلتان ۷ روزه همبستگی استفاده می‌کنیم. در نمودار فوق:

  • ۱ به این معنی است که دو ارزش بازار کمابیش به طور یکسان حرکت می‌کنند
  • ۰ بدین معنی است که دو ارزش بازار کاملا مستقل از یکدیگر حرکت می‌کنند
  • ۱- به این معنی است که دو ارزش بازار در جهت مخالف حرکت می‌کنند

واضح است که (با وجود لرزش‌های مکرر) به نظر می‌رسد که همبستگی همواره بسیار نزدیک به ۱ باشد. در مدت مورد نظر همبستگی کلی ۰٫۷۸ است. البته، با توجه به حرکت مشابه این دو ارزش بازار،‌ این امر منطقی به نظر می‌رسد. (نمودار اول را ببینید).

با این حال، همچنین می‌توانیم چندین جهش مفرط را نیز مشاهده کنیم (به ویژه در سال ۲۰۱۷)، خصوصا در جایی که همبستگی به صفر نزدیک شده یا حتی منفی می‌شود.

پس از ۲۰۱۷ نسبتا ناپایدار، همبستگی بین دو ارزش بازار در طول بازار خرسی ۲۰۱۸ افزایش یافت (خط قرمز اوج قیمت ETH را در ۱۵ ژانویه نشان می‌دهد) و در کل سال نسبتا بالا باقی ماند (به جز چند ماه گذشته).

این نشان می‌دهد که همبستگی بین ارزش بازار ERC-20 و ETH در طول بازار گاوی پایین‌تر، ولی در بازار خرسی بیش‌تر یا بی‌ثبات‌تراست. دلیل آن چیست؟

نظریه ما این است: در طول یک روند گاوی معمولی، همه در تکاپوی یافتن پروژه‌ای هستند که بیشترین صعود را خواهد داشت. این جستجوها حاکی از سطحی از تحقیق و سرمایه گذاری مبتنی بر ارزش است که باعث ایجاد تفاوت‌های شدیدی در عملکرد پروژه‌های گوناگون می‌شود.

از سوی دیگر، هنگامی که بازار کریپتو سقوط می‌کند، این سقوط عموما شدید است. زمانی ممکن است دارایی‌ها بیش از ۱۰٪ از ارزش خود را در یک روز از دست بدهند، برای بیشتر معامله‌گران بی‌طاقت اهمیت ندارد که کدام پروژه‌ها بنیه‌ای قوی دارند و کدام یک ندارند، آن‌ها فقط می‌خواهند از این بازار خارج شوند. در نتیجه در یک بازار خرسی عدم تمایز شدیدی بین پروژه‌ها به وجود می‌آید.

این دقیقا مطابق با یافته‌های اخیر ما در مورد سرمایه گذاری در سبدهای سرمایه گذاری با همبستگی پایین است، که متوجه شدیم در آن‌ها دارایی‌هایی که همبستگی کمی با بقیه بازار داشتند، در سال ۲۰۱۷ بسیار خوب عمل کردند.

نتیجه‌گیری

این به چه معنا است؟ بسیار خوب، ما نمی‌خواهیم تا جایی پیش برویم که افزایش «عدم ثبات همبستگی» بین ERC-20 و ETH را نشانه‌ای از یک بازار گاوی بنامیم. به خصوص با توجه به این که همبستگی اخیرا یک بار دیگر به شدت کاهش یافته است، و هنوز شاهد نشانه‌هایی واضح از بهبود بازار نبوده‌ایم.

با این حال، آنچه تجزیه و تحلیل ما نشان می‌دهد این است که (به دنبال FUD عظیم ابتدای سال ۲۰۱۸) به نظر می‌رسد شاهد افزایش ارزش‌گذاری انتخابی باشیم که امید می‌رود نشانه‌ای از بلوغ بازار باشد.

باید دید که آیا با توجه به آشفتگی فعلی بازار، این روند همچنان ادامه پیدا می‌کند یا خیر.

تا آن زمان، مهم‌ترین یافته‌های خود را مرور می‌کنیم.

  • ارزش بازار ERC-20 و ETH رفتار مشابهی را نشان می‌دهند و در طول زمان به یکدیگر نزدیک می‌شوند.
  • اندازه ارزش بازار ERC-20 به نسبت ارزش بازار ETH دائما در حال افزایش است؛ که به احتمال زیاد به جای افزایش ارزش پروژه‌های موجود، به دلیل کاهش شدید ETH و سیل پروژه‌های جدید است.
  • دو ارزش بازار بسیار همبسته هستند و میانگین همبستگی آن‌ها ۰٫۷۸ است.
  • همبستگی در بازار گاوی پایین‌تر و طی یک بازار خرسی بیش‌تر است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.