ETF و ETN چه تفاوتی دارند؟

صندوق‌های قابل مبادله در بورس (ETF) از دوره شرکت‌های تعاونی بازار سهام حسابی باب شده‌اند. در واقع، محصولات سرمایه‌گذاری با ساختار کارمزدهای معمولا کمتر و گزارش قیمت‌های مشابه سهام و قابل درک‌تر، در حال جایگزینی شرکت‌های تعاونی سرمایه گذاری هستند. ETN کمتر شناخته‌شده است. اوراق قرضه مبادلاتی (ETN) چیزی است که خیلی از کارگزاران سرمایه‌گذار هم ممکن است آن را نشناسند. وقت آن شده که با ETN آشنا شوید و تصمیم بگیرید آیا این محصول در سبد سرمایه‌گذاری شما جایی دارد یا نه.

0 105

تفاوتشان چیست؟

در عمل، این دو بسیار شبیه هستند. هردو برای پیگیری کردن دارایی اصلی طراحی شده‌اند، هردو معمولا نرخ هزینه کمتری نسبت به شرکت‌های تعاونی با مدیریت فعال دارند و هردو در صرافی‌های عمده مثل بورس مبادله می‌شوند.

تفاوت اصلی آن‌ها نهان است. زمانی که روی ETF سرمایه‌گذاری می‌کنید، شما بر صندوقی که سرمایه را پیگیری می‌کند، سرمایه‌گذاری می‌کنید. این سرمایه می‌تواند پول، اوراق قرضه، طلا یا کالاهای دیگر یا قراردادهای آینده باشد.

ETN چیزی مشابه اوراق قرضه است؛ اوراق قرضه بدون ضمانت که توسط مؤسسه‌ای عرضه می‌شود. ETN هم مثل اوراق قرضه می‌تواند تا رسیدن نگه داشته شود، به اختیار خرید یا فروش شود و اگر طرف متعهد (معمولا بانک) در حال ورشکستگی باشد، سرمایه گذار با خطر عدم پرداخت روبرو می‌شود.

به همین دلیل تحقیق درباره نرخ اعتباری طرف متعهد پیش از سرمایه‌گذاری بر ETN، فاکتور مهمی است. اگر طرف متعهد در حال دریافت تنزل اعتبار بود، سهام ETN هم احتمال تجربه سقوط را دارد؛ فارغ از محصول اصلی که پیگیری می‌کند.

چون ETN مثل ETF سرمایه را از طریق صندوق خرید و فروش نمی‌کند، مالیات تا فروش سرمایه بر آن وضع نمی‌شود؛ معمولا تا سال‌ها بعد. این مسئله موجب سود کلان بلند مدت (که نرخ مالیات کمتر دارد) به جای سود کلان کوتاه مدت می‌شود.

عدم خطای پیگیری

مزیت دیگر سرمایه‌گذاری روی ETN عدم خطای آن در پیگیری است. در حال حاضر در بازار بیش از ۴٣٠٠ ETF است. این ETFها سطوح مختلفی از موفقیت در دنبال کردن شاخص‌های معین را دارند. بخاطر هزینه‌ها، سرمایه ‌گذاران متوجه دوگانگی در شاخصی که دنبال می‌کنند شده، که به مرور باعث کاهش عملکرد صندوق برای آن شاخص می‌شوند.

این مسئله برای ETN اتفاق نمی‌افتد. چون ETN وابسته به خرید و فروش سرمایه اصلی نیست، هزینه‌ها جمع نمی‌شوند. ETN صرفا زمانی که صندوق براساس قیمت سرمایه یا شاخص برسد، سرمایه را به سرمایه‌گذار برمی‌گرداند. هیچ خطای پیگیری وجود ندارد چون صندوق به خودی خود دنبال نمی‌کند. فشارهای بازار صندوق را وادار می‌کند که ابزار اصلی را دنبال کند، اما صندوق پیگیری نمی‌کند.

کدام بهتر است؟

اگر از قانون طلایی قدیمی پیروی می‌کنید که می‌گوید روی چیزی سرمایه‌گذاری کن که درکش می‌کنید، ETFها گزینه بهتری هستند. سرمایه‌گذاران پاره وقت راحت‌تر محصولاتی که ویژگی‌های مشابه سهام را دارند، می‌فهمند. ETNها چون ویژگی‌های شبیه به اوراق قرضه را دارند، پیچیده‌ترند.

ETFها محبوب‌ترین محصولات مبادلاتی هستند. یکی از محبوب‌ترین ETNها ARCA:AMJ)JP Morgan Alerian Index) است، که میانگین ظرفیت کمی بیش از ١.٨ میلیون سهم را دارد. در مقابل آن، ARCA:SPY)ETF SPDR S&P 500)  ، میانگین ظرفیت روزانه بیش از ٨۵ میلیون سهم را داراست. این مقایسه به وضوح نشان می‌دهد که تمایل سرمایه‌گذاران بیشتر معطوف ETF است.

از ETNها صرف‌نظر نکنید. این صندوق‌ها از بعضی ETFها کارآمدتر هستند و فعلا، شرایط مالیاتی مطلوبی برای سرمایه‌گذاران بلند مدت دارند.

حرف آخر

ETFها ظرفیت تجمعی‌شان به صورت تصاعدی بیشتر از ETNها است، اما مثل مقایسه بین سهام و اوراق قرضه، سهام بیشتر توجه کارگزاران سرمایه‌گذاران را جلب می‌کند چون درک آن آسان‌تر است. اگر تصمیم گرفتید که ETNها برای سبد سرمایه‌گذاری شما مناسب است، تصمیم شما قابل قبول است، به شرطی که تحقیق کرده باشید و به درک قابل قبولی برای اتخاذ این تصمیم، رسیده باشید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.