ETF بیت کوین چیست و چگونه می‌‌توان روی آن سرمایه گذاری کرد

از زمان راه اندازی قراردادهای آتی بیت کوین در CME و CBOE، بحث‌‌های زیادی در مورد بررسی مجدد ETFهای بیت کوین قابل معامله به صورت عمومی صورت گرفته است. با این حال، در سال 2018، حتی یک ETF بیت کوین‌‌ نیز نتوانست تاییدیه کمیسیون بورس اوراق بهادار ایالات متحده را دریافت کند. با اینحال، در حال حاضر صنعت بیت کوین‌‌ یک متحد قوی به نام هستر پیرس (Hester Oeirce) در SEC دارد که مایل است ETF بیت کوین‌‌ هرچه زودتر تایید شود. بسیاری از طرفداران بیت کوین معتقدند که او می‌‌تواند فشار نهایی را به SEC وارد کند تا SEC مجبور شود معامله ETF در یک صرافی آمریکایی را تایید کند.

0 88

ETF بیت کوین‌‌ چیست؟

یک صندوق قابل معامله در بورس که معمولا با نام ETF شناخته می‌‌شود، نوعی صندوق سرمایه گذاری است که قیمت یک دارایی اساسی مانند طلا، نفت، شاخص یا سبد سهام را دنبال می‌‌کند. نحوه معامله ETF در صرافی‌‌ها شبیه معامله سهام است. یعنی هر سرمایه گذار – خرده فروش یا نهادی – می‌‌تواند دارایی‌‌های موجود در ETF را از سایر نهادهای مشارکت کننده در بازار بورس سهام بخرد یا به آن‌ها بفروشد.

ETFها معمولا ارزان‌‌‌‌تر از صندوق‌‌های سرمایه گذاری مشترک هستند، زیرا معمولا به عنوان صندوق ردیاب شاخص منفعل تنظیم می‌‌شوند و امکان دسترسی به کلاس‌‌های دارایی و بازارهای گوشه (niche market) را برای سرمایه گذاران – حتی سرمایه گذاران خصوصی – فراهم می‌‌کنند؛ زیرا در صورتی که چنین امکانی فراهم نشود سرمایه گذاری روی آن‌ها دشوار خواهد بود.

یک ETF بیت کوین‌‌، مانند همان ETF بیت کوینی که توسط دوقلوهای وینکلووس (Winklevoss) ارائه شد، می‌‌تواند ارز رمز بیت کوین‌‌ را به عنوان یک دارایی پایه داشته باشد. یعنی هر سرمایه گذار با خرید یک بیت کوین ETF در واقع به صورت غیر مستقیم بیت کوین خریداری می‌‌کند و به جای اینکه مالک خود رمز ارز واقعی بیت کوین‌‌ شود، مالک ETF بیت کوین‌‌ در یک مجموعه دارایی می‌‌شود. هرچند، از آنجاییکه ETF قیمت بیت کوین را به صورت دقیق ردیابی می‌‌کند، برای سرمایه گذار باید کمی تفاوت داشته باشد که که آیا مالک ETF بیت کوین‌‌ است یا رمز ارز واقعی.

تفاوت عمده بین خرید یک ETF بیت کوین و خود ارز بیت کوین‌‌ این است که سرمایه گذاران ترجیح می‌‌دهند به جای اینکه مجبور به خرید و ذخیره سازی امن بیت کوین‌‌ شوند، به خرید یک ابزار سرمایه گذاری تحت نظارت بپردازند که امکان خرید و فروش آن در بورس وجود داشته باشد.

چگونه در ETF بیت کوین‌‌ سرمایه گذاری کنیم

در عین حال که در حال حاضر هیچ گونه بیت کوین ETF قابل سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار ایالات متحده وجود ندارد، در صرافی‌‌های اروپا امکان دسترسی به محصولات مالی بیت کوین قابل معامله در بورس و یک اعتبار بیت کوین‌‌ (Bitcoin Trust) فرابورس وجود دارد که سرمایه گذاران می‌‌توانند روی آن‌ها سرمایه گذاری کنند.

ETN ارائه شده توسط XBT Provider

از سال 2015، امکان خرید و فروش ETNهای بیت کوین‌‌ (اوراق قابل معامله در بورس) ارائه شده توسط XBT Provider در صرافی اوراق بهادار Nasdaq Stockholm به یورو و یا کرون سوئدی وجود دارد. ETNها امکان دسترسی به بیت کوین‌‌ (BTC)، و از اکتبر سال 2017 نیز امکان دسترسی به اتر (ETH) را برای سرمایه گذاران خرده فروش و نهادی فراهم کرده‌‌اند.

هرچند سرمایه گذاران آمریکایی که مایل به خرید ETN بیت کوین‌‌ هستند باید خودشان را در معرض ریسک این ارز اضافه شده قرار دهند، زیرا ETNها در حال حاضر فقط در SEK و USD قابل دسترسی هستند.

سرمایه گذارانی که مالک بیت کوین‌‌ وان ترکر (Bitcoin One Tracker) هستند باید یک کارمزد سالانه 5/2 درصدی پرداخت کنند.

صندوق سرمایه گذاری بیت کوین (Bitcoin Investment Trust)

Bitcoin Investment Trust متعلق به گری اسکیل اینوستمنت (Grayscale Investment) در سال 2013 برای ارائه فرصت خرید بیت کوین‌‌ در قالب یک ابزار سرمایه گذاری تحت نظارت برای سرمایه گذاران معتبر راه اندازی شد. سرمایه گذاران می‌‌توانند سهام صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در خارج از بورس را بخرند که به نمایندگی از طرف سهامداران به نگهداری بیت کوین‌‌ به عنوان دارایی اساسی می‌‌پردازد.

سرمایه گذارانی که مالکیت سهام Investment Trust را دارند باید یک کارمزد سالانه 2 درصدی پرداخت کنند.

ETF‌‌های بلاکچین

علاوه بر اینها، یک سری ETF‌‌ بلاکچین وجود دارند که به نمایندگی از سرمایه گذارانشان روی سهام بلاکچین سرمایه گذاری می‌‌کنند. در حال حاضر حدود شش ETF بلاکچین در بازار وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • (Amplify Transformational Data Sharing ETF (NYSEARCA: BLOK
  • (Innovation NextGen Protocol ETF (NYSEARCA: KOIN
  • (Reality Shares Nasdaq NexGen Economy ETF (NASDAQ: BLCN

مزایای یک ETF برای بیت کوین‌‌ به عنوان یک کلاس دارایی

بسیاری از سرمایه گذاران ETF بیت کوین‌‌ را مانند جام مقدسی برای بیت کوین‌‌ به عنوان یک کلاس دارایی می‌‌بینند. سهولت خرید ETF بیت کوین‌‌، این کلاس دارایی را برای یک سری از سرمایه گذاران جدید که جیب‌‌های پری دارند و پیش از این قادر به سرمایه گذاری در بیت کوین، مانند صندوق‌‌های سرمایه گذاری مشترک و صندوق‌‌های بازنشستگی نبودند قرار می‌‌دهد.

تصویب بورس ETF بیت کوین‌‌ که امکان معامله آن به صورت عمومی وجود دارد نیز به احتمال زیاد قیمت بیت کوین را تا بالاترین حد ممکن افزایش خواهد داد؛ چرا که سرمایه گذاران نهادی فوق‌‌الذکر و همچنین سرمایه گذاران خصوصی که تجربه چندانی در این فناوری ندارند، اکنون از طریق ETF می‌‌توانند آزادانه روی این رمز ارز سرمایه گذاری کنند.

در واقع این همان چیزی است که در اوایل دهه 2000 اتفاق افتاد و بازار ETF امکان سرمایه گذاری روی طلا را برای سرمایه گذاران خصوصی فراهم کرد و قیمت طلا با افزایش شدیدی مواجه شد و در سال 2011 به بالاترین حد خود رسید.

انتظار می‌‌رود که در مورد بیت کوین‌‌ نیز یک سناریوی مشابه اتفاق بیافتد و احتمال اینکه قیمت این رمز ارز به یک سطح بالای جدید برسد، بالاتر از تمام قیمت‌‌هایی زیادی که تابحال تجربه کرده است، وجود داشته باشد. این امر بیشتر در مواردی به وقوع می‌‌پیوندد که صندوق‌‌های سرمایه گذاری مشترک، صندوق‌های بازنشستگی و بانک‌‌های خصوصی وارد عرصه سرمایه گذاری روی بیت کوین شوند. با توجه به تقاضای شدید برای بازده بالایی که بیت کوین‌‌ توانایی ارائه آن را دارد، می‌‌توان گفت که امکان به وقوع پیوستن این امر وجود دارد.

SEC هنوز ملاحظات قابل توجهی برای ETFهای بیت کوین‌‌ دارد.

آیا قراردادهای آتی بیت کوین راه را برای ETFهای بیت کوین‌‌ هموار می‌‌کنند؟

با تصویب رگولاتوری CFTC برای وارد کردن قراردادهای آتی بیت کوین‌‌ در فهرست CME و CBOE، درهای پیشرفت برای ETFهای بیت کوین‌‌ بالقوه باز شده است. علت وقوع این امر نه تنها تایید محصولات مالی مبتنی بر بیت کوین توسط رگولاتور مالی بزرگ ایالات متحده، بلکه فرصتی است که این امر برای تثبیت یک ETF بیت کوین‌‌ بر اساس قراردادهای آتی بیت کوین‌‌ استاندارد، قابل معامله به صورت عمومی و شفاف فراهم می‌‌کند. البته این امر به مسائلی که SEC برای فهرست کردن یک ETF بیت کوین‌‌ بر اساس بیت کوین‌‌ “فیزیکی” به عنوان دارایی اساسی با آن‌ها درگیر است نیز می‌‌پردازد.

در واقع، طبق گزارشات صورت گرفته، SEC قبلا چندین پیشنهاد بیت کوین‌‌ ETF دریافت کرده است که از زمان راه اندازی قراردادهای آتی بیت کوین‌‌ در CME و CBOE، از قراردادهای آتی بیت کوین‌‌ به عنوان دارایی اساسی استفاده می‌‌کنند. با این حال، تمام این درخواست‌‌ها پس از انتشار نامه کارمندان Blass در مورد ETFهای کریپتوکارنسی که در تاریخ 18 ژانویه 2018 منتشر شد، بازپس گرفته شدند.

به نظر ما تا زمانی که پاسخ قانع کننده‌‌ای به سوالات مربوط به ارزش گذاری، نقدینگی، کاستدی و دستکاری بالقوه بازار داده نشود، آغاز ثبت نام صندوق ‌‌هایی که قصد سرمایه گذاری عظیم روی رمز ارز و محصولات مرتبط با آن را دارند برای حامیان صندوق کار درستی نیست، و از این حامیان درخواست کرده‌‌ایم که اظهارنامه‌‌های ثبت شده برای چنین محصولاتی را پس بگیرند.

حماسه ETF بیت کوین‌‌ همچنان ادامه دارد اما Crypto Mum در کنار ماست

پس از آنکه کمیسیون SEC در اواسط سال 2018 ورود بیت کوین‌‌ تراست وینکلووس مورد انتظار به فهرست خود را تایید نکرد، یکی از اعضای کمیسیون SEC به نام هستر پیرس (Hester Peirce)، که از آن زمان “مادر کریپتو” نام گرفته است، یک نامه‌‌ مخالفت منتشر کرد و در آن اذعان داشت که به نظر او بازار برای یک ETF بیت کوین‌‌ آمادگی دارد و او در مورد عدم تایید ETF بیت کوین‌‌ با همکارانش موافق نیست.

Bitcoin ETF

جامعه رمز ارز که حالا کمیسیونر پیرس را در کنار خود دارد، بیشتر از همیشه مطمئن است که در آینده‌‌ای نزدیک یک ETF بیت کوین‌‌ در صرافی‌‌های ایالات متحده وجود خواهد داشت. با این حال، نگرانی‌‌های SEC در مورد امکان سوء استفاده بازار به علت عدم نظارت بر اکوسیستم معامله بیت کوین‌‌ مانعی بر سر راه تایید ETF بیت کوین‌‌ است.

با بلوغ بازار بیت کوین‌‌ و افزایش شفافیت فعالیت‌‌های معاملاتی آن و همچنین اقدامات امنیتی صرافی‌‌های این ارز دیجیتال پیشرو، فرض بر این است که ETF بیت کوین‌‌ در نهایت در فهرست بورس اوراق بهادار ایالات متحده قرار خواهد گرفت.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.