EOS یک DAO است

در مقاله آرجون بالاجی، او این سوال را می‌‌پرسد: وقتی که همه چیز EOS متعلق به ثروتمندان است، چرا باید آن را جدی بگیریم؟ در زمینه دارایی رمزنگاری مثل طلای دیجیتالی یا پول 2.0، این نگاه ممکن است درست باشد. اما EOS چنین چیزی نیست. EOS قصد دارد تا یک سازمان نامتمرکز خودمختار (DAO) باشد. این مقاله پاسخی به این پرسش آرجون است.

0 151

این صنعت در ایجاد تمایز بین اشکال مختلف و نرم‌‌افزارهای فناوری بلاکچین‌‌، مشکل بزرگی داشته و همه آن‌‌ها را متعلق به خانوده ارزهای رمزنگاری شده می‌‌داند. بسیاری از توکن‌‌های بلاکچین‌‌ (اگر نگوییم اغلب آن‌‌ها)، شامل EOS، قرار نبوده تا طلای دیجیتالی باشند.

توکن EOS یک درخواست متناسب با منابع شبکه EOS و همچنین درخواست متناسب با حقوق مدیریتی آن می‌‌باشد. شبکه EOS یک سیستم عامل نامتمرکز کنترل‌‌شده از سوی یک DAO است.

تمام شرکت‌‌های تجاری عمومی، ثروتمند هستند؛ نکته این است که افرادی که در پلتفرم سرمایه گذاری می‌‌کنند، باید تاثیر داشته باشند. DAOها یک تلاش برای ساخت شکل جدیدی از موسسه هستند. در این شکل جدید، کاربران، توسعه‌‌دهندگان و تولیدکنندگان بلاک، بر اساس قوانین پروتکل و نه مدیر عامل، با یکدیگر همکاری می‌‌کنند.

EOS بر اساس اثبات سهام محول شده (DPOS) که شکلی از اثبات سهام است که به دارندگان توکن، قدرت مدیریت سهام خود در سیستم را می‌‌دهد، ساخته شده ‌‌است. به بیان دیگر، افرادی که سهام بیشتری دارند و خطر بیشتری را برای خود می‌‌بینند، حق بیشتری برای اظهار نظر دارند. این مسئله، جزو اتفاقات غیرمنتظره سیستم نیست و دقیقا با قصد قبلی طراحی شده‌‌ است!

پول در مقابل DAOها

سیستم‌‌های اثبات سهام (PoS)، مخصوصا مواردی که مدیریت سهام دارند، می‌‌توانند در بین افرادی که به این فناوری و پولسازی آینده آن ایمان دارند، ایجاد ترس کنند. پول یک سیستم جهانی است که تمام فعالیت‌‌های اقتصادی جهان را به هم پیوند می‌‌زند. مشکل مدیریت PoS این است که به افراد دارای بیشترین میزان پول، از طریق کنترل بیشتر آن، اجازه کنترل خود پول را می‌‌دهد. این یک نتیجه بد بوده و به نظر نمی‌‌رسد که مشکلات متمرکزسازی در سیستم بانک‌‌های مرکزی را حل کند. یکی از بهترین ویژگی‌‌های بیت کوین، چیزی است که پیر روچارد آن را با عنوان مدل مدیریت همتا به همتا توصیف می‌‌کند. فقط به این خاطر که پول بیشتری در اختیار دارید، نباید نظر بیشتری درباره وضعیت آن بدهید.

اما EOS قصد تبدیل شدن به پول جهانی را ندارد. EOS یک DAO است. DAOها باید بیشتر از پول به کسب و کارها نگاه کنن؛ آن‌‌ها متعلق به سهامدارانی هستند که همراه با یکدیگر، این نهاد را کنترل می‌‌کنند.

همانند کسب و کارها، این DAOها باید در بازار با دیگران رقابت کنند تا بتوانند بهترین کالاها و خدمات را به کاربران بالقوه ارائه دهند. EOS یک DAO است که برای نرم‌‌افزارهای ساخته‌‌شده در یک دفترکل توزیع شده، سیستم نامتمرکز عملیاتی ارائه می‌‌کند. EOS باید با دیگر بلاکچین‌‌‌‌ها و دیگر DAOهایی که خدمات مشابه ارائه می‌‌کنند، رقابت کند. این مسئله نه تنها شامل اتریوم و دیفینیتی می‌‌شود، بلکه دیگر سکه‌‌های ساخته‌‌شده با نرم‌‌افزار EOSIO متن باز Block.one را هم در بر می‌‌گیرد. تلوس (Telos) و ووربلی (Worbli) دو مثال برای این مسئله محسوب می‌‌شوند.

اگر هر کدام از این زنجیره‌‌ها نتواند انتظارات کاربر را محقق کند (به واسطه متمرکزسازی، توافق، عملکرد ضعیف فنی، مدیریت نامنظم یا هر مسئله دیگر) سهامداران دارایی‌‌های خود را به فروش می‌‌رسانند و کاربران به جای دیگری خواهند رفت. این رقابت رمز ارزها و پیشرفت عملیاتی محسوب می‌‌شود. در دنیای نرم‌‌افزارهای متن‌‌باز و رایگان که هر کس می‌‌تواند ایده فرد دیگری را قرض بگیرد، این رقابت احتمالا شدید خواهد بود. سهامداران اجزای کلیدی هستند که به منظور حداکثر کردن ارزش آن‌‌ها، پیشرفت این شبکه‌‌ها را ممکن می‌‌کنند. دارندگان بزرگ در صورتی که سیستم دچار اشکال شود، ضرر بیشتری می‌‌کنند؛ چون که حضور بیشتری دارند، حق بیشتری برای اظهار نظر خواهند داشت. در صورتی که سیستم موفق باشد هم این افراد سود بیشتری خواهند داشت؛ این مسئله به آن‌‌ها انگیزه می‌‌دهد تا به بهترین نحو سعی در افزایش حداکثر کردن ارزش‌‌ها کنند.

با اینکه ما به عنوان یک صنعت همچنان باید درباره مدل‌‌های مدیریتی بلاکچین‌‌، نکات بیشتری را بدانیم، من می‌‌گویم که سیستم‌‌هایی که موارد استفاده پول خالص برای عملکرد بهتر با مدیریت خارج زنجیره دارند، در سهام کاربران به حساب نمی‌‌آیند. از طرف دیگر، سیستم‌‌های شبیه به DAO می‌‌توانند از مدیریت سهامی خود سود ببرند. هنوز نمی‌‌توان قضاوت کرد، همه چیز در حد فرضیه می‌‌باشد و آزمایش‌‌هایی را باید انجام داد.

EOSIO برای DAOها طراحی شده ‌‌است

پس در زمینه EOS به عنوان یک DAO، چه چیزی آن را موجه می‌‌کند؟

اگر بخواهیم به صورت ساده و خلاصه بگوییم، EOSIO بهترین نرم‌‌افزار در نرم‌‌افزارهای نامتمرکز موجود محسوب می‌‌شود. این نرم‌‌افزار،ساده‌‌ترین پلتفرم بلاکچین‌‌ همراه با ویژگی‌‌هایی مثل نام‌‌های کاربری خوانا، اجازه‌‌های کاربری قابل ویرایش، کارمزدهای تراکنش انفرادی صفر، خروجی بالا، نهفتگی پایین، تراکنش‌‌های معوق‌‌شده و غیره می‌‌باشد.

اکوسیستمی که در زمینه استفاده موبایلی برای EOS ساخته شده از اغلب ناظران، پیشرفته‌‌تر است. می‌‌توانید از کیف موبایلی برای ارسال توکن‌‌ها، بازی، خرید و فروش در یک DEX استفاده کنید و همچنین تمام تراکنش‌‌های TouchID را در EOS انجام دهید. تجربه کاربری انجام‌‌شده بر روی EOS، بهترین نرم‌‌افزار مبتنی بر بلاکچین‌‌ را به شما ارائه می‌‌کند.

به واسطه ساختار و قابلیت استفاده منحصر به فرد پلتفرم EOS، این پلتفرم برای بسیاری از استفاده‌‌های بلاکچین‌‌، مثل بازی، NFTها، DEXهای کاملا بر روی زنجیره، شبکه‌‌های اجتماعی نامتمرکز و غیره، مناسب است. EOS برای تمام نیازهای یک دیتابیس خنثی مناسب است (دیتابیسی که یک شرکت به تنهایی توانایی کنترل آن را ندارد) اما نمی‌‌تواند مقابل حمله همه‌‌جانبه دولت‌‌های دنیا بایستد.

مخصوصا در زمینه بازی، به نظر می‌‌رسد اولین مورد استفاده عمده برای کسب علاقه، در همین قسمت باشد. مالکیت دیجیتالی واقعی همراه با نرم‌‌افزار بلاکچین‌‌ با کیفیت، فرصت زیادی برای توسعه‌‌دهندگان بازی مهیا می‌‌کند. همانند صحبت اخیر جان لیندن از Mythical Games، Knights مبتنی بر EOS، روزانه و به ازای هر کاربر، در قیاس با دیگر بازی‌‌های موبایل سود بیشتری نسبت به استفاده ماهانه آن‌‌ها به همراه دارد. شاید کارآفرینان بتوانند بازی‌‌هایی بسازند که توجه مشتریان جدید را به واسطه ویژگی‌‌های منحصر به فرد درون بلاکچین‌‌، معطوف خود کند.

اکوسیستم EOS شتاب می‌‌گیرید

EOS با اختلاف بهترین اکوسیستم سرمایه‌‌داری در فضای کریپتو می‌‌باشد. به نظر می‌‌رسد این اکوسیستم بهترین واکنش نسبت به بازار صعودی فعلی را دارد و بهترین گزینه محسوب می‌‌شود. در زمانی که تعداد شرکت‌‌های رمزنگاری برجسته به حداقل رسیده، Block.one همچنان در استخدام فعال بوده و بیش از 100 مهندس را برای ساخت کیف آی‌‌فون با استفاده از برون‌‌بوم ایمن، یک DEX و چندین مورد دیگر، به کار زده‌‌است. VCهای EOS (که یک میلیارد دلار به استارت‌‌آپ‌‌های مربوط به ساخت اکوسیستم EOS تزریق کرده‌‌اند) همچنان در پروژه‌‌های مختلف سرمایه‌‌گذاری می‌‌کنند و تیم توسعه‌‌دهنده با سرعت بالایی به کار خود ادامه می‌‌دهد. EOS هر ماه با ویژگی‌‌های جدید و بهبود عملکرد به روز می‌‌شود (مثل تایید امضای چندگانه، الگوریتم مدیریت منابع بهبودیافته و غیره).

EOS که با گذر زمان تغییر کرده، سریع‌‌ترین پیشرفت اکوسیستم‌‌ها در بین تمام پلتفرم‌‌های قرارداد هوشمند را دارد. مین‌‌نت EOS فقط شش ماه پیش شروع به کار کرده و از آن زمان، عملکرد و ظرفیت شبکه، افزایش شدیدی داشته‌‌است. همچنین زیرساخت وسیعی برای این شبکه وجود دارد که تجربه کاربر و توسعه‌‌دهنده را بهبود می‌‌دهد. EOS به توسعه‌‌دهندگان اجازه می‌‌دهد تا پیچیدگی استفاده از بلاکچین‌‌ را فراموش کنند؛ dAppها می‌‌توانند به کمک کاربرانشان بیایند و به زودی می‌‌توانند به طور مستقیم به آن‌‌ها، منابع را هم تخصیص دهند. این مسئله به dAppها اجازه می‌‌دهد تا از بسیاری از موانع قدیمی عبور کنند و کاربران زیادی را در فضای کریپتو به سمت خود بکشانند.

مین‌‌نت EOS فقط اولین بلاکچینی است که با استفاده از نرم‌‌افزار EOSIO ساخته خواهد شد. تیم‌‌های متعددی بر روی قراردادهای ارتباطی بین‌‌بلاکچین‌‌ کار می‌‌کنند تا بتوانند ارتباط و تعامل زنجیره‌‌های EOSIO مختلف را ممکن کنند. پروژه‌‌های جدید می‌‌توانند به عنوان زنجیره فرعی یا زنجیره‌‌های خواهری (انشعاب کد) آغاز به کار کنند. ما روش‌‌های مختلفی را آزمایش خواهیم کرد؛ اگرچه بسیاری از آن‌‌ها با شکست مواجه خواهند شد، برخی از پروژه‌‌های با کیفیت از نواقص دیگران سود خواهند برد.

ما به دنبال دیدن پروژه‌‌های دیگری هستیم که از روش‌‌های مختلف مدیریت برای دریافت بهترین پاسخ استفاده می‌‌کنند. آرجون در ECAF درست می‌‌گوید، “شعبه قضایی” مین‌‌نت EOS که نسبتا قانونی است، به خوبی کار نمی‌‌کند. خبر خوب این است که بسیاری از افراد حاضر در اجتماع EOS، نگاه ما را دارند و خود را آماده رای‌‌دادن به ECAF در رفراندوم درون زنجیره پیش رو می‌‌کنند. اگر مین‌‌نت EOS از این مشکل خلاص نشود، با رقابت بسیار شدید دیگر زنجیره‌‌ها که آزادی بیشتر و دخالت کمتر در کار کاربران و توسعه‌‌دهندگان دارند، مواجه خواهد شد.

میزان تمرکز زدایی

بسیاری از سازندگان متوجه می‌‌شوند که بهینه‌‌سازی برای کسب تمرکز زدایی حداکثری با فدا کردن عملکرد، نتیجه خوبی در بر ندارد. تا زمانی که پلتفرم به اندازه کافی برای کاربران مفید باشد، اغلب آن‌‌ها به این مسئله اهمیتی نمی‌‌دهند که EOS از این نظر، مناسب می‌‌باشد. چیزی که برای کاربران مهم است، عملکرد و قابلیت‌‌ استفاده می‌‌باشد و EOS در این زمینه‌‌ها، عالی عمل کرده است.

یک انتقاد رایج درباره EOS، عبارت “AWS همراه با یک توکن” است. این نظر که پلتفرم بدون قابلیت انتقال مقادیر همتا به همتا درون سیستم، توسط یک شرکت مدیریت شود، معادل عملکرد متناقض این پلتفرم نامتمرکز خواهد بود.

BPهای فعلی EOS شرکت‌‌هایی مستقل واقع در اسرائیل، جزایر کوک، چین، ژاپن، کانادا، جزایر ویرجین بریتانیا، برزیل، اوکراین، جزایر کِیمن، سوئد، انگلستان و سنگاپور هستند (و این فهرست کشورها شامل BPهای آماده‌‌به‌‌کار که همیشه می‌‌توانند رای دهند، نمی‌‌شود. هیچکدام از این نهادها نمی‌‌توانند دیتابیس اشتراکی را کنترل یا سانسور کنند. با اینکه BPها از نظر فرضی با هم کار می‌‌کنند، همکاری این تعداد شرکت مختلف نسبت به یک تصمیم‌‌گیرنده در یک شرکت که تصمیمات یک‌‌جانبه می‌‌گیرد، بسیار سخت‌‌تر خواهد بود.

همچنین، فقط 21 گره وجود ندارد. 21 گره وجود دارد که بلاک‌‌ها را با یکدیگر تولید می‌‌کند اما تعداد کل گره‌‌های ممکن، نامحدود است و هر گره قصد دارد به جمع 80 گره برتر برسد. چرا 21؟ اگرچه این مسئله به نحوی اختیاری است، هدف اصلی رسیدن به گره‌‌های بیشتر، بدون فکر کردن به افزایش مزایای نامتمرکزسازی می‌‌باشد (داشتن یک دیتابیس با حداکثر اطمینان)، اما این مسئله به قیمت عملکرد و قابلیت دارندگان توکن به منظور انجام سر رسید (ارزیابی صلاحیت) گره‌‌ها تمام می‌‌شود.

شاید بزرگترین چالش حل‌‌نشده پیش‌‌روی EOS این باشد که مدیریت روی زنجیره هنوز جدید، نابالغ و آزمایش‌‌نشده است. هنوز آزمایشی در مقیاس بزرگ مشابه قبل EOS انجام نشده و بسیاری از کاربران از نحوه دقیق عملکرد سیستم آگاه نیستند. مدیریت روی زنجیره ممکن است بتواند با انگیزه‌‌های موارد خاص در یک راستا قرار بگیرد اما چند چرخه بازاری پیش از عملکرد سالم آن مورد نیاز خواهد بود.

علی‌‌رغم این چالش‌‌ها، من نسبت به ساخت اکوسیستم EOS، شدیدا هیجانزده هستم. EOS بهترین سرمایه‌‌گذاری، سریع‌‌ترین پیشرفت، بیشترین قابلیت‌‌استفاده و بهترین عملکرد در پلتفرم‌‌های بلاکچین‌‌ بازاری را دارد. به همین خاطر است که باید به آن توجه ویژه‌‌ای داشت.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.