EOS چیست؟ راهنمای مقدماتی

EOS پروژه‌ی بسیار جذابی در حوزه‌ی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است که تیمی ثابت شده، چشم‌اندازی بلند و ویژگی‌های متنوعی دارد. آن‌ها می‌خواهند به توسعه‌دهندگان این امکان را بدهند که بتوانند اپلیکیشن‌های خود را بر بستر بلاکچین راه‌اندازی کنند.

0 970

مقدمه‌ای بر EOS

EOS یک بستر بلاک چین برای توسعه‌ی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است که عملکردی مشابه اتریوم دارد. این بستر، توسعه‌ی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را با ارائه‌ی یک سری خدمات و کارکردهای سیستم‌ عاملی آسان می‌سازد.

ایده‌ی این بستر جمع کردن بهترین ویژگی‌های تکنولوژی‌های قرارداد هوشمند (مانند امنیت بیت کوین و پشتیبانی محاسباتی اتریوم) در یک بستر کاربردی و کاملاً مقیاس‌پذیر برای کاربران روزانه است تا اقتصاد بلاک چین در حال اجرا را بهبود ببخشد.

EOS چیست؟ راهنمای مقدماتی

EOS قصد دارد به یک رقیب واقعی در حوزه‌ی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز تبدیل شود که موانع موجود برای توسعه‌دهندگانی که قصد ورود به عرصه‌ی بلاک چین دارند را کاهش می‌دهد.

چگونه کار می‌کند؟

چشم‌انداز EOS ساختن یک بستر بلاک چین برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است که به صورت امن و راحت بتواند هزاران تراکنش در ثانیه را محاسبه کند و تجربه‌ی خوبی برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها، کارآفرینان و کاربران به وجود آورد. این پروژه قصد دارد با تمرکز بر فضای وب و به وسیله‌ی ایجاد خدماتی مانند تایید هویت کاربر، ذخیره‌سازی ابری و خدمات هاستینگ، سیستم عاملی را برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ارائه کند.

معتبر باشید

شبکه‌ی EOS بستری آماده برای اپلیکیشن‌ است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد وارد یک سیستم ارز هویت کامل و بدون نقص شوند. حساب‌های کاربری، با سطوح دسترسی مختلف و داده‌های کاربری امن‌شده، از ویژگی‌های این شبکه هستند. آخرین به‌روزرسانی‌های EOS قابلیت دسترسی مشترک به پایگاه داده در بین حساب‌ها و امکان ذخیره کردن داده در دستگاه محلی خارج از بلاک چین را فراهم کرده‌اند.

بازیابی حساب‌های سرقت شده با روش‌های مختلف تایید هویت شما و برگرداندن دسترسی به حساب از دست‌ رفته هم در سیستم تعبیه شده است.

در فضای ابری باقی بمانید

میزبانی سرور و ذخیره‌سازی ابری هم بخشی از سیستم EOS هستند؛ یعنی توسعه‌دهندگان اپلیکیشن می‌توانند اپلیکیشن‌ها و رابط‌ کاربری‌ خود را با میزبانی، فضای ذخیره‌سازی و پنهای باند سیستم EOS انجام دهند. این کار به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا به دور از نگرانی‌های امنیتی و پهنای باند، ایده‌هایشان را به واقعیت تبدیل کنند.

توسعه‌دهندگان برای ذخیره‌سازی و پهنای باند از این سیستم  به تحلیل کاربری دسترسی مستقیم دارند و می‌توانند محدودیت‌هایی را برای اپلیکیشن‌های خاص در هر حد که بخواهند اعمال کنند. این خدمات با توکن‌های EOS خریداری می‌شوند.

بهبود مقیاس‌پذیری

رایج‌ترین بلاک چین‌ها (مثلا بیت کوین و اتریوم) از “توافق وضعیت” استفاده می‌کنند؛ توافق وضعیت یعنی همه‌ی کامپیوترهای شبکه می‌توانند وضعیت موجود کل بلاک چین را به منظور پیش‌گیری از کلاه‌برداری و تایید تراکنش‌ها بررسی کنند. بلاک چین در آن موارد نموداری ا‌ست از وضعیت سیستم و هنگامی که هر بلوک جدیدی به بلاک چین اضافه می‌شود، گره‌های شبکه تراکنش‌ها را از هر بلوک می‌گیرند و وضعیت آدرس‌ مربوط به آن تراکنش‌ها را به‌روزرسانی می‌کنند.

با استفاده از این سیستم کنترل وضعیت، تمرکز گره‌ها بر تراکنش‌هایی است که بر خلاف وضعیت قرار دارد. گره‌ها به جای تایید وضعیت موجود هر شبکه در هر زمان، زنجیره‌ی رویدادهایی که تاکنون رخ‌ داده‌ را تایید می‌کنند. در نتیجه سیستمی ایجاد می‌شود که نیازمند زمان بیشتری برای تایید مجدد سابقه‌ی تراکنش‌ها از زمان شروع در آن هست، اما می‌تواند میزان بالاتری از تراکنش‌ها را مدیریت کند.

این به زبان ساده یعنی شبکه‌ی EOS می‌تواند تا یک میلیون پیام یا تراکنش بر ثانیه را در یک دستگاه واحد مقیاس‌بندی کند. از لحاظ نظری، اگر پردازش این شبکه به صورت موازی و در دستگاه‌های مختلف انجام شود، ظرفیت مقیاس‌پذیری این شبکه به بی‌نهایت خواهد رسید.

رایگان بودن

اپلیکیشنی که روی این بستر ساخته می‌شود نیازمند هیچگونه پرداخت توسط کاربر نیست. تعیین مقدار کارمزد تراکنش‌های پرداختی به عهده‌ی توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌هاست، یعنی شرکت‌ها در تعیین راهبردهای پولی و مالی خود و ارائه‌ی خدمات کاربری رایگان مختار هستند.

باگی درون سیستم نخواهد بود

سیستم EOS مدلی مدیریتی را بر اساس فرایندهای بلاک ارائه می‌کند که کاربران می‌توانند به تایید تراکنش‌ها رای دهند، یعنی تصمیم بگیرند که آیا یک اپلیکیشن به درستی کار می‌کند و تصمیم بگیرند که چه کدهایی در اپلیکیشن و خود سیستم EOS تغییر کند. این یعنی خانواده‌ی EOS می‌توانند در سیستم به صورت فعال و به شیوه‌ای دموکراتیک و امن دست به به‌روزرسانی و برطرف کردن باگ‌ها بزنند.

عملکرد بدون مشکل

سیستم EOS میزان تاخیر را کاهش می‌دهد و عملکرد را با ساخت بلوک (زمان ساخت هر بلوک ۳ ثانیه است و در ۰.۵ ثانیه هم تست شده است) توسط یک چرخه افزایش می‌دهد. این کار امکان ارسال پیام و تراکنش در یک یا چند بلوک را فراهم می‌کند و محدودیت نظری برای زمان پاسخ را کاهش می‌دهد.

نقشه‌ی راه، تیم و خانواده

پروژه‌ی EOS را شرکتی به نام Black One توسعه داده است که توسط دن لاریمر (Dan Larimer)، موسس مشترک Bitshares و Stteemit رهبری می‌شود. هر دوی این شرکت‌ها تجارب خوبی در دنیای کریپتو دارند و در بهبود این تکنولوژی نقش فعالی داشته‌اند.

تیم EOS با نقشه‌ راهی که پیش‌تر منتشر شده بود همگام است و با سرعت بالایی به کار توسعه‌ی آن ادامه می‌دهد. نسخه‌ی ۱ EOS Dawn در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۷ منتشر شد،۲ Dawn  نیز ویژگی‌های پیگیری منابع و ارتباطات بین‌ بلاک چین را دارا بود و در ۴ دسامبر ۲۰۱۷ معرفی شد. نسخه‌ی ۳ آن هم قرار است در بهار سال ۲۰۱۸ منتشر شود و اولین انتشار رسمی آن محسوب می‌شود.

خانواده‌ی EOS پر جنب و جوش و جهانی است و سرمایه‌‌ گذاران آن نیز همینطور هستند. گردهمایی‌هایشان فراوان است، هنر خلق می‌کنند، گروه تلگرامشان فعال و شلوغ است و در فیسبوک و تویتر و استیم‌ایت (Steemit) هم حضور دارند. امید و هیجان در رگ‌های آن‌ها در جریان است.

EOS چیست؟ راهنمای مقدماتی

فروش توکن‌

فورش توکن EOS تا کنون شبیه هیچ توکن دیگری نبوده است. فروش توکن آن یک سال کامل طول می‌کشد و از۲۶ ژوئن سال ۲۰۱۷ شروع می‌شود و ۳۵۰ دوره‌ی توزیع دارد. در پایان هر دوره، تعداد کل توکن‌های آن دوره بین مشارکت‌کنندگان توزیع می‌شود و به هر شخص، بر اساس مقدار اتریومی که پرداخت کرده‌است، توکن داده خواهد شد.

EOS چیست؟ راهنمای مقدماتی

توکن‌های EOS در این زمان در صرافی‌های بزرگ موجود خواهد بود و طبیعتاً قیمت آن را بازار تعیین خواهد کرد. این کار زمینه فروش را برای همه افراد علاقه‌مند مهیا می‌کند و زمان زیادی را برای تماشای توسعه‌ و رشد تیم EOS به افراد خواهد داد.

خود توکن‌ EOS کاری نمی‌کند و تنها زمانی مفید است که توسعه‌دهندگان شروع به توسعه‌ی اپلیکیشن‌هایی بر بستر EOS بکنند و به توکن EOS برای ایجاد اپلیکیشن نیاز داشته باشند.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.