آیا EOS قاتل اتریوم است؟

EOS  نام یک پروژه‌ی بلند‌پروازانه و در واقع آپدیت جدیدی از اتریوم است که توسط نام آشنای تکنولوژی بلاکچین دنیل لریمر ابداع شده و در حال بهبود می‌باشد. EOS چند مزیت اصلی نسبت به اتریوم دارد که از آن‌ها می‌توان به الگوریتم اجماع، مقیاس‌پذیری (سرعت تراکنش‌ها)، نحوه آپلود قرارداد‌ها و ارتباط مستقیم با دیگر بلاکچین‌ها اشاره کرد.

0 204

امروز در رویداد اجماع ۲۰۱۷ که در نیویورک برگزار شد، دن لاریمر از پروژه جدید خود، EOS خبر داد. دن به عنوان رهبر فناوری‌های بیت شرز، گرافن و استیم  (BitShares، Graphene و Steem) شناخته می‌شود.

آیا EOS، قاتل اتریوم است؟!
آیا EOS، قاتل اتریوم است؟!

چرا EOS؟

شما به میلیون‌ها کاربر نیاز دارید اما در این موضوع موفق نمی‌شوید. اگر بخواهید چند DApp (نرم افزار غیرمتمرکز) ایجاد کنید، چه گزینه‌هایی پیش روی شما خواهد بود؟

  • کوردا و هایپرلجر فابریک (Corda و Hyperledger Fabric) فقط برای شبکه‌های خصوصی هستند و از قراردادهای هوشمند پشتیبانی محدودی دارند.
  • آرچین و روت استاک (RChain و Rootstock/RSK) هنوز منتشر نشده یا آماده تولید نیستند.
  • بیت‌شرز و گرافن عملکرد بسیار خوبی دارند اما قابلیت‌های قرارداد هوشمند آن‌ها محدود است.
  • قرارداد بازخرید پولکادوت (Polkadot) در ۶ ماه گذشته آپدیت نشده است.
  • NXT، ویوز، لیسک، تزوس، تاوچین (و موارد دیگری که شما باید اضافه کنید) هم رقیب مناسبی نیستند.

به نظر می‌رسد که شما مجبور به استفاده از اتریوم هستید که عملکرد بسیار بد و کارمزدهای معاملاتی بالایی دارد.

چرا مقیاس‌پذیری گرافن و قدرت قرارداد هوشمند اتریوم را با هم ترکیب نکنیم؟ اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام تغییر خواهد یافت (این اتفاق قرار است در پایان ۲۰۱۷ و یا آغاز ۲۰۱۸ صورت بگیرد)، پس ما برای ساخت یک رقیب جدید زمان کمی داریم.

۲ ماه پیش، دن لاریمر از استیمیت (Steemit) استعفا داد تا بتواند ابزار جدید خود را توسعه دهد. خوش آمدی، قاتل جدید اتریوم!

من استیم را همراه با تیمی از ۲ سازنده و با تلاش ۳ ماهه ساختم.

EOS= بلاکچین + ربات‌ها

در حال حاضر اطلاعات فنی زیادی درباره این موضوع وجود ندارد. اما EOS فقط درباره مقیاس‌پذیری بالا و قراردادهای هوشمند نیست. طراحی و نگاه آن به طور کلی با اتریوم متفاوت است. EOS همانند گرافن از اثبات سهام استفاده می‌کند.

EOS از سیستم تخصیص پهنای باند شبکه برای اشتراک گذاری موثر بلاکچین استفاده می‌کند. این موضوع همانند تقسیم زمان و یا داشتن مورد قابل اشتراک در وبسایت آمازون می‌باشد.

EOS و کد متن قابل خواندن برای انسان (ربات)، مستقیما به درون بلاکچین آپلود می‌شود. اما همانطور که ما می‌دانیم، قراردادهای هوشمند اتریوم، داده‌های binary هستند.

اگر مشکلی در نرم افزار شما وجود داشته باشد، اجتماع می‌تواند آن را متوقف و اصلاح کند؛ این نکته بسیار جذابی است!

EOS همانند گروهی از افراد و یا اسکریپت‌ها (ربات‌ها) تشکیل شده که بین آن‌ها پیام‌هایی رد و بدل می‌شود. EOS را می‌توان یک سیستم ایمیل در نظر گرفت که در آن هر کاربر یا ربات یک حساب دارد. این حساب با نام “نرم افزار” شناخته می‌شود و یک دیتابیس JSON خصوصی است که توسط تمام کاوشگران بلاک چین به سادگی قابل دسترسی خواهد بود.

تمام ارتباط‌های بین نرم‌افزارها، رابط کاربری خود توصیفی و طرح مجوز اعلان دارند. این به آن معنا است که شما باید پیام‌هایی را که نرم‌افزار شما می‌خواهد دریافت یا ارسال کند، تعریف کنید. این موضوع به نرم‌افزارهای فایروال اجازه می‌دهد از هم دور بمانند اما همچنان ارتباط خود را حفظ کنند.

بر خلاف ایمیل، گیرنده و هر حسابی که در پیام حضور داشته باشد، قابلیت رد پیام را دارد و پیام‌ها به این افراد نخواهد رسید.

EOS برای حمایت از ارتباط داخلی و بیرونی طراحی شده است. بنابراین بایستی اتصال دیگر بلاکچین‌ها برای ایجاد ارتباط با آن‌ها، ممکن باشد.

این مطلب شش روز پیش توسط دن منتشر شد (۱۶ ماه مه ۲۰۱۷)

دن پاسخ می‌دهد:

سوال اول: چگونه قراردادهای هوشمند در موازات هم عمل می‌کنند؟

پاسخ دن: “تمام قراردادها در زنجیره مشترک و تمام پیام‌ها در بلاکچین پردازش می‌شوند.  تک تک حساب‌ها به گونه‌ای فعالیت می‌کنند که انگار زنجیره شخصی خود هستند. این حساب‌ها با تمام دیگر حساب‌ها، بدون قفل شدن همکاری می‌کنند.”

سوال دوم: آیا بلاکچینی وجود دارد که با EOS قابل قیاس باشد؟

پاسخ دن: “خیر، این موضوع یک بهبود افزایشی در استیم و بیت‌شرز خواهد بود.  این بهبود، هدف اصلی در موارد خاص مذکور است که بیش از ۴ سال پیشرفت و نوآوری مداوم از اجتماع استیم و بیت‌شرز را ایجاد می کند.”

سوال سوم: آیا برنامه‌ای برای اداره استیمیت بالاتر از EOS دارید؟

پاسخ دن: “EOS می‌تواند از نرم افزارهایی همانند بیت‌شرز و استیم پشتیبانی کند. اما تصمیم‌گیری کاملا به عهده تیم استیم خواهد بود.”

سوال چهارم: توزیع توکن EOS چطور؟

پاسخ دن: “این اطلاعات را بعدا در لیست ایمیل ارسال خواهیم کرد.”

سوال پنجم: EOS مخفف چه کلمه‌ای است؟ اتریوم با هورمون‌های استروئیدی؟

پاسخ دن: “(با خنده) خیر!”

نتیجه‌گیری

مورد ذکر شده، محصول فوق‌العاده‌ای است و من نمی‌توانم برای امتحان کردن آن صبر کنم. ما می‌خواهیم جزو اولین سازندگان نرم افزار EOS باشیم. در ضمن، لوگوی EOS یک ساختار هندسی است که یک قلب را تشکیل می‌دهد!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.