ایلان ماسک بالاخره به حرف آمد: بیت کوین برایم اهمیتی ندارد

پس از مجموعه توئیت‌های اسرار آمیز ایلان ماسک (Elon Musk)، کارآفرین افسانه‌ای و مدیرعامل اسپیس ایکس و تسلا درباره بیت کوین، او نهایتاً در پادکستی که در بیستم ژانویه منتشر شد، مواضع خود را درباره رمز ارزها به صراحت بیان کرد. ماسک با اشاره به اینکه بیت کوین اهمیت چندانی برایش ندارد، بیشتر صحبت‌های خود را به موارد استفاده غیرقانونی بیت کوین اختصاص داد.

0 115

ایلان ماسک ، میلیارد و سرمایه گذار بزرگ حوزه فناوری، اخیراً در پی توییت‌های کوتاه و اسرارآمیزی که درباره رمز ارزها نوشته بود، به شدت مورد توجه جامعه رمز ارزها قرار داشت. وی در توییتی که در تاریخ 10 ژانویه منتشر کرد، نوشته بود: بیت کوین کلمه امن من نیست.

ایلان ماسک بلاخره به حرف آمد: بیت کوین برایم اهمیتی ندارد
ایلان ماسک بلاخره به حرف آمد: بیت کوین برایم اهمیتی ندارد

ماسک در آوریل ۲۰۱۹ نیز در توییت دیگری نوشته بود: رمز ارز کلمه امن من است.

ایلان ماسک بلاخره به حرف آمد: بیت کوین برایم اهمیتی ندارد
ایلان ماسک بلاخره به حرف آمد: بیت کوین برایم اهمیتی ندارد

اما با توجه به توییت‌های قبلی او که متعهد شده بود قیمت تسلا را روی ۴۲۰ دلار نگه دارد، این توییت‌ها بیشتر به عنوان یک جوک تلقی می‌شدند.

تاریخچه فعالیت‌های ابتدایی ماسک، عمیقاً با صنعت فناوری‌های مالی گره خورده است. او در سال ۱۹۹۹ شرکت X.com را به عنوان یک بانک آنلاین تاسیس کرد که بعدها در پی ادغام‌های متوالی به پی پال (PayPal) تبدیل شد. او در این پادکست با اشاره به این شرکت، گفت:

اگر برنامه‌هایی که من برای پی‌پل داشتم عملی می‌شد، احتمالاً اکنون ارزشمندترین شرکت جهان بود.

مصاحبه‌کنندگان این پادکست، پرسشی درباره بیت کوین و رمز ارزها و شباهت مفهومی آن‌ها با X.com مطرح کردند که ماسک در پاسخ گفت: بیت کوین برایم اهمیت چندانی ندارد.

وی با اشاره به وایت پیپر “بسیار هوشمندانه” ساتوشی ناکاموتو (خالق افسانه‌ای بیت کوین) گفت احتمالاً موضع من نسبت به رمز ارزها جامعه رمز ارز را خشمگین خواهد کرد. او در ادامه افزود:

در کشورهای مختلف قوانین مشخصی برای امور مالی وجود دارد، اما تراکنش‌هایی هم هستند که در محدوده این قوانین نمی‌گنجند و معمولاً با استفاده از پول نقد انجام می‌شوند. اما برای استفاده از پول نقد برای یک تراکنش غیرقانونی، می‌بایست این پول‌ها در تراکنش‌های قانونی نیز مورد استفاده قرار گیرند. در واقع به یک پل بین تراکنش‌های قانونی و غیرقانونی نیاز است و اینجاست که رمز ارزها وارد ماجرا می‌شوند.

ماسک همچنین خاطرنشان کرد که استفاده از پول نقد به طور فزاینده‌ رو به سختتر شدن می‌رود. اما هر راه‌حل جایگزینی باید هم برای مصارف قانونی و هم مصارف غیرقانونی قابل استفاده باشد؛ چرا که در غیر اینصورت اصلاً پول محسوب نمی‌شود.

اگرچه ماسک احتمالاً فریفته رمز ارزها نشده، اما هدف مشخصی را برای آینده این ارزها متصور است:

باید پلی بین معاملات قانونی و غیرقاونی وجود داشته باشد. و این همانجاییست که ارزهای دیجیتال می‌توانند جایگزین موثری برای پول نقد باشند. اما من این ارزها را در جایگاه اصلی به عنوان پول نمی‌بینم.

علی‌رغم تاثیرات روانی منفی ناشی از بکار بردن عبارت “اهداف غیرقانونی” توسط ماسک، او می‌گوید نمی‌خواهد در مورد رمز ارزها قضاوت کند. از نظر ماسک، دولت‌ها در برخی از جنبه‌های خاص، زیادی روی قوانین سختگیری می‌کنند:

به نظر من بسیاری از موارد غیرقانونی، در واقع نباید غیرقانونی باشند. دولت‌ها گاهی قوانین بسیار سختگیرانه‌ای در مورد برخی مسائل دارند. نباید تمام مسائل غیرقانونی تلقی شوند.

 

اگرچه ماسک مدافع رمز ارزها نیست، اما نمی‌توان او را مخالف جدی رمز ارزها نیز به حساب آورد. او در بخش ابتدایی مصاحبه، با اشاره به اینکه «بانک‌ها در مضیقه هستند»، به رقبای دیگری مانند «استرایپ (Stripe)» اشاره کرد. استرایپ یک شرکت فعال در حوزه فین‌تک است که امکان دریافت پول در بستر اینترنت را در ۲۵ کشور دنیا فراهم می‌کند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.