پیش‌بینی بحران بزرگ مالی دوم برای اقتصاد آمریکا

تعدادی از اقتصاددانان، به پیش‌بینی آینده اقتصاد آمریکا با توجه به بحران کنونی پرداخته‌اند. یکی از آن‌ها می‌گوید، برای جلوگیری از تبدیل رکود اقتصادی به یک بحران مالی بزرگ احتیاج به یک معجزه است. برخی اعتقاد دارند که بهبود سریع یا Vشکل وضعیت بعید به نظر می‌رسد. این در حالی است که تیم کوک، مدیرعامل اپل خلاف این را می‌گوید و پیش‌بینی کرده است که اقتصاد آمریکا به صورت Vشکل بهبود خواهد یافت.

0 102

در حالیکه افزایش بیکاری در آمریکا به سطوح بی سابقه‌ای از زمان بحران مالی بزرگ در دهه ۳۰ میلادی رسیده است، تعدادی از استراتژیست‌ها و اقتصاددانان چشم‌اندازی تاریک را برای اقتصاد آمریکا پیش‌بینی کرده‌اند و معتقدند که این شرایط به بحران مالی بزرگ دیگری منجر خواهد شد. داده‌هایی که هفته اخیر منتشر شد، نشان می‌دهد که یکی از هر ۶ آمریکایی کار خود را به علت بحران ویروس کرونا از داده است؛ حدوداً ۲۶ میلیون نفر طی پنج هفته برای دریافت کمک‌های بیکاری اقدام کرده اند. Yahoo Finance به نقل از کریس روپکی، مدیرعامل و اقتصاددان ارشد مالی بانک MUFG Union می‌گوید:

در این وضعیت برای جلوگیری از تبدیل این رکود به بحران مالی دوم، نیازمند یک معجزه هستیم.

کوین هاست، مشاور اقتصادی کاخ سفید در روز یکشنبه به رسانه‌ها گفت:

نرخ بیکاری ما در حال رسیدن به نرخ بیکاری بحران مالی بزرگ است... در طی رکود مالی بزرگ، ۸.۷ میلیون کار در همه زمینه‌ها از بین رفت. اکنون ما هر ۱۰ روز به همین تعداد کار از دست می‌دهیم.

در بدترین وضعیت بحران مالی ۲۰۰۸، ۱۵.۳۵ میلیون نفر بیکار شدند.

بازگرداندن کارگرانی که به علت پان‌اپیدمی بیکار شده‌اند و اشتغال مجدد آن‌ها در مغازه‌ها، بازارهای خرید، کارخانه‌ها و رستوران‌های کل کشور، در چند ماه امکان‌پذیر نخواهد بود و به سال‌ها زمان نیاز خواهد داشت.

روپکی اظهار داشت که آمار از دست دادن کار که در ۵ گزارش اخیر آمده است، ” بیش از کل بحران مالی بزرگی است که یک دهه قبل اتفاق افتاد.”

پیش‌بینی بحران بزرگ مالی دوم برای اقتصاد آمریکا
پیش‌بینی بحران بزرگ مالی دوم برای اقتصاد آمریکا

اقتصاددان MUFG اینگونه ادامه داد :

آمار بیکاری هشدار می‌دهد که هنوز بدترین وضعیت برای اقتصاد آمریکا فرا نرسیده است و مشاغل و مصرف کنندگان در پرتگاه سقوط به رکودی همه‌گیر هستند.

او اینگونه جمع‌بندی می‌کند که :

ریسک های چشم انداز این است که اقتصاد خود را در چنان حفره ای عمیق می‌اندازد که صعود و بازگشت از آن را سخت‌تر می‌کند.

ترمیم سریع و V شکل بعید به نظر می‌رسد

تعداد رو به رشدی از اقتصاددانان و تحلیل‌گران، شامل روپکی توضیح می‌دهند که یک ترمیم سریع یا V شکل برای اقتصاد آمریکا غیرمحتمل است. یک ترمیم V شکل شامل یک پسروی بزرگ است که بلافاصله بعد از آن یک رشد رخ داده و همه چیز را به نقطه اوج سابق بازمی‌گرداند.

جیمز نایتلی، اقتصاددان ارشد بین المللی ING هفته گذشته توضیح داد که از دست دادن کارها از قسمت‌های خرده فروشی و گردشگری در حال شیوع به بخش‌های تامین‌کنندگان و سایر صنعت‌هاست.

مردم به دلیل ترس از covid-19 نسبت به رفتن به خرید یا غذا خوردن در رستوران‌ها بی‌میل خواهند ماند، بنابراین بیکاری به سرعت جبران نخواهد شد. ” چنین وضعیتی، سیگنال دیگری خواهد بود که نشان می‌دهد ترمیم Vشکل برای اقتصاد آمریکا بسیار غیرمحتمل است. “

استراتژیست ارشد BNY Mellon نیز دیدگاه تاریخ خود برای اقتصاد آمریکا را به اشتراک گذاشته و به مطبوعات گفته است:

در حال حاضر ما با نرخ ۱۷ درصدی بی‌کاری روبرو هستیم، که برای کشور یک فاجعه است... هر چه این روند بیشتر ادامه پیدا کند، احتمال این موضوع بیشتر است که این افراد... از کارهای خود بی کار شوند.

به نقل از دنیل ژائو ، اقتصاددان ارشد گلسدور نیز گفته شده است:

گزارش‌های امروز نشان می‌دهد که بازارکار در حال سقوط به قلمرو جدیدی است و در حال بالاتر رفتن از نقطه اوج ۱۰ درصدی در بحران مالی بزرگ و نابود کردن حاصل تمام کارهایی است که پس از بهبود به آن دست یافتیم.

با این حال برخی افراد نیز خلاف این موضوع را می‌گویند و یک ترمیم سریع یا Vشکل را پیش‌بینی می‌کنند. برای مثال رییس جمهور دونالد ترامپ در روز جمعه به رسانه‌ها گفت که تیم‌کوک مدیر عامل اپل یک ترمیم Vشکل را برای اقتصاد آمریکا پیش‌بینی کرده است.

اخیرا صندوق بین‌المللی پولی (IMF) اعلام کرد که وارد یک رکود جهانی شده‌ایم که از زمان بحران مالی تا کنون بدترین رکود است. شاخص ماهانه بانک مرکزی شیکاگو نیز نشان می‌دهد که اقتصاد آمریکا در ماه مارس وارد یک رکود شده است. علاوه بر این بسیاری از بانک‌ها رکودی شدیدی را پیش‌بینی کرده‌اند که میلیاردها دلار ضرر وامی در پی خواهد داشت و سود آن‌ها را کاهش خواهد داد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.