فرصت‌‌ها و چالش‌‌های بلاک چین‌‌ و رمز ارزها در مواجهه با بحران اقتصادی

علی‌‌رغم اقدامات بسیاری از دولت‌ها برای تثبیت شرایط اقتصادی، امروزه در بسیاری از مناطق جهان شاهد شرایط نابسمان و آشفته اقتصادی هستیم. در چنین شرایطی فناوری‌‌های مالی مانند رمز ارزها و بلاک چین این پتانسیل را دارند که فرصت‌‌های جدیدی را برای گذر از بحران‌های مالی به جهان ارائه کنند. اما به منظور رسیدن به این مهم، باید چالش‌‌های بزرگی را پشت سر گذاشت که این فناوری در حال حاضر با آنها دست و پنجه نرم می‌‌کند.

0 152

این روزها به هر طرف که نگاه می‌کنیم در مواجهه با بحران اقتصادی و آشفتگی اوضاع اقتصادی هستیم. جنگ تجاری میان چین و ایالات متحده باعث افزایش هرچه بیشتر تعرفه‌‌ها بر روی کالاها شده و شرایط را پیچیده‌تر کرده است. خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیز معضل سیاسی و اقتصادی دیگری است و سیاست‌‌مداران در وست‌‌‌‌مینستر و بروکسل در مورد خروج فوری این کشور به بن‌‌بست خورده‌‌اند.

نتایج شوکه‌‌کننده انتخابات در آرژانتین باعث سقوط پزو شده، در حالی که ابر تورم در زیمبابوه و ونزوئلا بیداد می‌کند. در هنگ کنگ اعتراضات همچنان ادامه دارند و این نگرانی وجود دارد که دخالت‌‌هایی از جانب دولت چین صورت گیرد.

این تنها تصویری جزئی از اتفاقات کنونی در صحنه اقتصاد جهانی است. جای تعجب ندارد که ترس از یک رکود اقتصادی بزرگ دیگر در حال گسترش است. در بریتانیا، ۸۰% از تولید ناخالص داخلی (GDP) به بخش خدمات اختصاص دارد و یکی از مطالعات صورت‌‌گرفته در اوایل ماه سپتامبر نشان داد که رشد آن در ماه ژوئیه به شدت کاهش یافته است. با توجه به اینکه اقتصاد بریتانیا در نیمه دوم سال تا حدودی منقبض شد، ادامه این روند تا سه ماه دیگر به طور رسمی به معنی رکود بازار خواهد بود. در ایالات متحده، معکوس شدن منحنی بازدهی ، سرمایه گذاران را به شدت نگران کرده است؛ در چنین شرایطی بازده کوتاه‌‌مدت اوراق بهادار بیش از اوراق بلند ‌‌مدت است. این شاخص برای مدت بیش از ۶۰ سال تمامی رکودهای اقتصادی ایالات متحده را پیش‌‌بینی کرده است.

سوال اینجاست که: اکنون که اقتصاد جهانی دچار چنین شرایط نابسامانی شده است، آیا رمز ارزها و بلاک چین‌‌ فرصت مناسبی در اختیار دارند؟ در این مقاله، نگاهی به فرصت‌‌ها و چالش‌‌های بلاک چین و کریپتو در این شرایط اقتصادی خواهیم انداخت.

کریپتو و بلاک چین‌‌: فرصت‌ها

در ابتدا نگاهی به فرصت های پیش روی کریپتو و بلاک چین‌‌ خواهیم داشت. تعدادی از بانک‌‌های مرکزی که پیش از این توجهی به رمز ارزها نداشتند، اکنون قصد دارند این صنعت را به منظور ارتقاء اقتصاد خود مورد بررسی قرار دهند. در ماه آگوست، بانک فدرال آمریکا (بانک مرکزی این کشور) از برنامه‌‌های خود برای راه‌‌اندازی یک سرویس پرداخت و معامله خبر داد که جابجایی سریع و ۲۴ ساعته سرمایه‌‌ها حتی در آخر هفته‌‌ها را ممکن می‌‌سازد. همچنین پلتفرم Ripple Labs از جانب کمیته هدایت کارگروه پرداخت‌‌های سریع‌‌تر (FPTFSC) بانک مرکزی انتخاب شد. رویدادی که نشان می‌‌دهد موسسات مالی در حال پذیرش این صنعت هستند.

همچنین زمزمه‌‌های مثبتی از جانب سازمان‌‌هایی به گوش می‌‌خورد که تاکنون نسبت به پتانسیل رمز ارزها بدبین بوده‌‌اند. بانک مرکزی اروپا (ECB) در گذشته به وضوح بدگمانی خود در مورد این صنعت را اعلام کرده و بر این باور بوده است که بیت کوین یک ارز واقعی نیست و کریپتو را نمی‌‌توان در اقتصاد واقعی وارد کرد. اما نامزد بعدی ریاست ECB و رئیس فعلی صندوق بین‌‌المللی پول (IMF)، کریستین لاگارد (Christine Lagarde)، به عنوان نشانه‌‌ای مبنی بر این که تغییر موضع می‌‌تواند به رویکردی متفاوت ختم شود، اذعان داشته است که بانک های مرکزی باید نسبت به رمز ارزها و مزایای اجتماعی آنها دیدی باز داشته باشند.

شواهد روزافزونی وجود دارد که نشان می‌دهند بیت کوین می‌‌تواند در مواقع آشفتگی اقتصادی به عنوان پناهگاهی برای سرمایه گذاران عمل کند. تحلیلگران مالی اذعان داشته‌‌اند که سرمایه‌‌گذاران خرد، این رمز ارز را برای مقابله با آشفتگی‌‌های به وجود آمده در اثر جنگ تجاری چین-آمریکا مورد استفاده قرار می‌‌دهند و عده‌‌ای از آن با عنوان “طلای دیجیتال” یاد می‌کنند. یکی از نشانه های مشخص در این زمینه زمانی بود که قیمت بیت کوین به دلیل کم شدن تنش‌‌های میان این دو کشور تا ۷% کاهش پیدا کرد.

این نوع رویکرد نسبت به رمز ارزها، از سرمایه‌‌گذاران به مصرف‌‌کنندگان روزانه نیز انتقال یافته است. ناآرامی‌‌های سیاسی در هنگ‌‌کنگ باعث شده است عده‌‌ای از مردم شروع به استفاده از رمز ارزها کنند تا هیچ اثری از پرداخت‌‌های خود برای بازجویی‌‌های دولتی بر جای نگذارند. افزایش تقاضا باعث شده است که مردم هنگ کنگ، بیت کوین را در مقایسه با صرافی‌‌های رمز ارز با قیمت بالاتری معامله کنند. همچنین در آرژانتین و پس از شکست مائوریسیو ماکری (Mauricio Macri) در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، شاهد افزایش ۴۲۰ دلاری قیمت بیت کوین در این کشور بودیم. همچنین در ونزوئلا و به دلیل کاهش ارزش ارز ملی این کشور، هر روزه رکوردهای جدیدی برای حجم معاملات بیت کوین در حال شکسته شدن است.

کریپتو و بلاک چین‌‌: چالش‌‌ها

هر داستانی دو جنبه دارد. با تمرکز بر مزایای کریپتو و بلاک چین نباید‌‌ از برخی از مهم‌‌ترین چالش‌‌های پیش روی این صنعت غافل شد. چالش‌‌هایی که فراتر از مسائلی چون مقیاس پذیری و ایمنی هستند. بسیاری از شبکه‌‌های بلاک چین‌‌ی سعی دارند با ظرفیت ابرشرکت‌‌های مالی سنتی رقابت کنند و نمی‌‌توان این حقیقت را انکار کرد که هک‌‌های پیاپی باعث لطمه وارد کردن به اعتماد مشتریان و همچنین ناکام ماندن گسترش بکارگیری رمز ارزها شده‌‌اند. اگرچه پیدا کردن راه‌‌حل برای چنین مشکلاتی بر عهده این صنعت است، اما مسائل دیگری نیز وجود دارند که کاملا از کنترل آن خارج هستند.

منتقدین معتقدند که تکه تکه شدن این فضا، وجود هزاران رمز ارز رقیب و تعداد بیشماری بلاک چین‌‌ ، باعث شده که این صنعت نتواند یکپارچگی و صدایی واحد داشته باشد. علاوه بر این، صنعت کریپتو همچنین با مشکل قانون گذاری رو به روست. کشورها در سراسر جهان دیدگاه‌‌های متناقضی نسبت به قانونی بودن رمز ارز ها دارند، به این معنی که استارت‌‌آپ‌‌ها در بعضی از حوزه‌‌های قضایی اجازه فعالیت دارند و در بعضی دیگر از حوزه‌‌ها منع شده‌‌اند. برای مثال، یک کوین‌‌ جدید در ژاپن به صورت قانونی عرضه می‌شود، اما مالکیت همان کوین، و به طور کلی هر نوع رمز ارزی، در هند حکم حبس دارد!

از سوی دیگر شرکت‌‌های بزرگی در حال ورود به دنیای کریپتو هستند. اگرچه می‌‌توان این موقعیت را به عنوان فرصتی مناسب برای ایجاد آگاهی اجتماعی مورد استفاده قرار داد، اما تهدیدات مخصوص بخود را نیز دارد. از زمانی که فیسبوک در ماه ژوئن از وایت پیپر رمز ارز لیبرا (Libra) پرده برداشت، واکنش سیاست‌‌مداران آمریکایی هشداردهنده بوده است. عده‌‌ای نگران این هستند که استیبل کوین ارائه‌‌شده توسط این ابرشرکت فناوری باعث کاهش ارزش دلار و بر هم خوردن اقتصاد جهانی شود، اما برخی از این هم فراتر رفته و ادعا کرده‌‌اند که این رمز ارز ممکن است تهدیدی بزرگ‌‌تر از حملات ۱۱ سپتامبر برای ایالات متحده باشد! از سوی دیگر، در فضای کریپتو نیز نگرانی‌‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه لیبرا ممکن است باعث زوال بیت کوین و آلتکوین‌‌ها شود و در نهایت به نابودی جهان عاری از سانسور و غیرمتمرکزی ختم شود که ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) در ذهن داشت. جهانی که در آن ارزش یک دارایی به دلار آمریکا وابسته نیست.

اینها فقط تعدادی از فرصت‌‌ها و چالش‌‌هایی هستند که در صورت گسترش بیشتر رمز ارزها و فناوری بلاک چین‌‌ در اقتصاد جهانی باید مورد بحث و بررسی قرار بگیرند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.