آیا ماینر ها و استخر های استخراج بر قیمت بیت کوین‌‌ تاثیر می‌‌گذارند؟

پژوهش‌‌های اخیر نگاه دقیق‌‌تری به قیمت بیت کوین‌‌ و میزان همبستگی آن با تعاملات بین استخرهای استخراج و صرافی‌‌های رمز ارز داشته‌‌اند. وقتی استخرهای بزرگ استخراج بیت کوین‌‌ نقدینه می‌‌شوند، قیمت‌‌ها رو به بالا جهش می‌کند اما همبستگی بین این دو به اندازه ای که تصور می‌شود قوی نیست. این نشان می‌‌دهد امسال هم سال نگه‌‌ داشتن یا هودل (Hodl) بوده است.

0 114

آیا استخر های استخراج و ماینر ها بر قیمت بیت کوین تاثیر می‌‌گذارند؟ طبیعی است که وقتی مقدار زیادی از یک ارز به بازار وارد می‌‌شود، قیمت آن تحت تاثیر قرار می‌‌گیرند. طبق آمار توکن‌‌آنالیست (TokenAnalyst)، بین جریان ورودی استخر های استخراج به صرافی‌‌ها و قیمت بیت کوین‌‌ همبستگی وجود دارد.

یافته‌‌ها نشان می‌‌دهند که برخی استخر های استخراج تصمیم گرفته‌‌اند که دارایی‌‌های خود را به صورت خارج از بورس نقد کنند. این کار بدون وجود اسپرد (Spread – شکاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش) و کمیسیون‌‌ها نرخ بهتری به آن‌‌ها می‌‌دهد، اما احتمال دارد نتایج مطالعات مربوطه را منحرف کنند.

« Antpool در سال 2019 چیزی برای فروش به صرافی‌‌ها نفرستاده‌‌ است، که نشان می‌‌دهد احتمالا همه نقدینگی‌‌هایشان به صورت خارج از بورس انجام شده است».

ستریس پاریبوس (Ceteris Paribus)، تحلیل‌‌گر این صنعت که نگاه عمیق‌‌تری به داده‌‌ها داشته است، اشاره می‌‌کند که یا استخراج‌‌کنندگان بیت کوین‌‌ امسال دارایی خود را نگه می‌‌دارند یا بیش از پیش به صورت خارج از بورس به فروش می‌‌رسانند. صرافی هوبی نیز برای کسانی که از آن روش استفاده می‌‌کنند صرافی برتر به حساب می‌‌آید و صرافی‌‌های آسیایی نیز در این زمینه غالب هستند.

«با این حال، به نظر می‌‌رسد که در سال 2019 بیشتر دارایی‌‌ها یا نگه داشته می‌‌شوند یا به صورت خارج از بورس فروخته می‌‌شوند. 657 هزار بیت کوین‌‌ در سال استخراج می‌‌شود که با احتساب کارمزدهای مالیاتی، 270 هزار بیت کوین‌‌ به استخرها تعلق می‌‌گیرد. از این مقدار در سال 2019 حدود 8500 بیت کوین‌‌ (یعنی 3 درصد) از طریق صرافی‌‌ها به فروش رسیده است».

از این اعداد و ارقام نمی‌‌توان به طور قطع نتیجه گرفت که استخر های استخراج قیمت بیت کوین‌‌ را دیکته می‌‌کنند.

طبق تحقیقات انجام گرفته توسط Clain.io، او نیز در این مورد هم‌‌رای است که تعاملات اخیر بین استخراج‌‌کنندگان بیت کوین‌‌ و صرافی‌‌ها به اندازه کافی چشمگیر نبوده که بر تحرکات قیمت در سطح کلان تاثیر بگذارد.

«داده های به دست آمده از تحقیقات انجام شده به منظور یافتن مدارکی برای اثبات این باور که جهش های قیمت بیت کوین‌‌ توسط رفتار استخراج‌‌‌‌کنندگان تحریک می‌‌شود، نشان دادند که آن همبستگی چندان از نظر آماری چشمگیر نیست».

جالب است که نتایج یافته‌‌های توکن‌‌آنالیست نیز همین مورد را نشان می‌‌دهد که تراز کل استخراج‌‌کنندگان بیت کوین‌‌ افزایش یافته است که نشان می‌‌دهد در سال 2019 دارایی‌‌هایشان را نگه می‌‌دارند.

«ما تراز کل استخر های استخراج (مابه‌‌تفاوت بین تولید بیت کوین‌‌ و انتقال آن به صرافی‌‌ها) را برآورد کرده‌‌ایم. نمودار نشان‌‌دهنده رشدی قوی در ذخایر استخرهای استخراج برخلاف تحرکات چشمگیر قیمت بیت کوین‌‌ است».

استخر های استخراج همانند گذشته سعی دارند بازارها را برای به حداکثر رساندن سود خود زمان‌‌‌‌بندی کنند. با کاهش 35 درصدی قیمت بیت کوین‌‌ نسبت به بالاترین نرخ خود در سال جاری، ذهنیت نگه داشتن و ذخیره بیت کوین‌‌ تا وقتی که هالوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین‌‌ در سه ماهه اول سال 2020 رخ دهد، تداوم خواهد داشت.

به نظر شما ماینر ها به صورت مستقیم بر قیمت بیت کوین‌‌ تاثیر می‌‌گذارند؟

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.