DLT و غول‌های صنعت دارو در بلاکچین

در حالی که با سقوط ارزش رمز ارزها استارتاپ‌های ضعیف از گردونه خارج می‌شوند، سایر ویژگی‌ها و کاربردهای فناوری بلاکچین توجه بیشتری را به خود جلب می‌کنند. با فروکش کردن هیجان ICOها، اکنون بالاخره سازمان‌های بزرگ در حال بررسی راه‌های به کارگیری بلاکچین و مزایای آن هستند. یکی از حوزه‌هایی که می‌تواند برای سازمان‌های بزرگ مفید باشد، استفاده از فناوری دفتر کل توزیع شده برای کاهش هزینه‌های اضافی است.

0 83

سازمان‌ها بالاخره در حال جذب شدن به سوی فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) هستند، یا حداقل اکنون شایستگی‌ها و پتانسیل‌های آن را می‌بینند. قدم بعدی این است که به ثمر نشستن موارد کاربرد آن در دنیای واقعی را ببینیم.

البته،‌ سال بدی که بیشتر رمز ارز‌ها پشت سر گذاشتند کمک چندانی به اعتبار فضای کریپتو نکرد. به جای توطئه‌های سودجویانه‌ای که در چند سال اخیر سربرآوردند، عدم ثبات بازار توجه بیشتری را به سوی بلاکچین به عنوان یک فناوری جلب کرده است.

بیشتر کسب‌وکارهایی که طی انفجار بیت کوین بین ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ یک شبه رشد کردند، اکنون نشانه‌هایی از تقلا برای تحقق بخشیدن به وعده‌هایشان را نشان می‌دهند. یکی از این شرکت‌ها ConsenSys است، یک شرکت نرم‌افزاری بلاکچین که ابتدا از بروکلین نیویورک آغاز به کار کرد. این شرکت از سال ۲۰۱۵ به توسعه اپلیکیشن و خدمات در اتریوم مشغول بوده است اما اخیر اعلام کرد که برای صرفه‌جویی مالی به ساختاردهی مجدد و اقدامات ریاضتی متوسل خواهد شد و بیش از ۱۰٪ کارکنان خود را تعدیل کرد. ConsenSys تنها قربانی این دوران سخت نبود.

DLT

اما یکی از گروه‌هایی که به نظر می‌رسد آماده رقابت باشد Konfidio، استودیوی سرمایه گذاری ریسک پذیر بلاکچین مستقر در برلین است. در یکی از سرمایه گذاری‌های ریسک پذیر آن‌ها، از چیزی استفاده شده است که آن را راهکارهای قراردادی Konfidio یا KCS می‌نامند و هدف آن قطع نشت ارزش است که در قراردادهای چند ساله در سطح سازمانی به میلیون‌ها دلار می‌رسد، و آن‌ها در این راه با یکی از شرکت‌های لیست ۵۰۰ Fortune به نام Novartis همکاری می‌کنند.

KCS یک سیستم غیرمتمرکز است که تلاش می‌کند تا مدیریت مراحل سفارش، توافقنامه‌های قیمت‌گذاری، توافقنامه‌های کد شده حقوقی و تسویه ارزش خودکار مصرف خدمات مدیریت شده تایید شده را اصلاح کند.

با آزمون و خطای شرکت‌ها در تنظیم کلمه به کلمه قراردادهای چند میلیون دلاری،‌ مبالغ زیادی پول و هزینه هدر می‌رود. KCS وعده می‌دهد که راه‌حلی برای این مشکل بوده و میلیون‌ها دلار برای شرکت‌ها صرفه‌جویی کند.

بیش از هرچیز، این سیستم برای مدیران یک ابزار مدیریتی عملیاتی و مالی همزمان و کارا فراهم می‌کند. این یعنی سرریز بودجه، کارمزدهای حسابرسی و اصلاحات بزرگ بک‌آفیس که هزینه‌های بزرگی را ایجاد می‌کنند دیگر وجود نخواهند داشت.

DLT

Novartis، این غول بزرگ صنعت داروسازی و سلامت، سرمایه خود را به امید افزایش درآمد سرمایه گذاری کرده و فرصتی به Konfidio داده است. عقد بین DLT و حوزه سلامت شاید نامتعارف به‌نظر برسد، اما با نگاهی دقیق‌تر، در می‌یابیم که سوءمدیریت و دیوان‌سالاری از بزرگ‌ترین مشکلات تمام صنایع هستند، خصوصا آن‌هایی که با قراردادهای داده‌محور سروکار دارند.

دانیل فریتز (Daniel Fritz) رییس زنجیره تامین Novartis می‌گوید:

امروزه سیلوهای اطلاعاتی همه‌‌جا هستند. هرکس سیستم خود را دارد. ما در حال از دست دادن داده هستیم و تاخیر زیادی وجود دارد

دوران سیستم‌های متمرکز به پایان رسیده است و اکنون زمان فناوری غیرمتمرکز است. Novartis امیدوار است که دیگر با روایت‌های متفاوت از حقیقت در روابط بین مشتری و تامین‌کننده سروکار نداشته باشد. فریتز می‌افزاید:

این امر باعث به وجود آمدن ناهماهنگی و پرداخت‌های دیرهنگام شده و تامین مالی تحمیل می‌کند که در نتیجه عملکرد مدیران مالی را تحت تاثیر قرار می‌دهد

در نهایت، مصیبت Novartis تلاش‌های اصلاحی پرهزینه و زمانی‌بر در سازمان‌های چند ملیتی است. این راهکارهای جدید به دنبال حل این مسائل هستند.

دکتر اسکات ماسون (Scott Mason) مدیر عملیاتی فناوری اطلاعات Novartis در آخرین گردهمایی رهبری بلاکچین بازل گفت:

ما سیستم را آزمایش کردیم و باور داریم که می‌توانیم برخی از مشکلات کلیدی مدیریت قراردادهای خارجی را با استفاده از فناوری بلاکچین حل کنیم

دکتر ماروین مایستری (Mervyn Maistry)، مدیر عامل Konfidio که در همان جلسه در کنار دکتر ماسون صحبت می‌کرد اشاره کرد:

فناوری بلاکچین آنقدر قدرت دارد که بتواند طی ۱۰ تا ۱۵ سال جایگزین سیستم‌های SAP شود. گزینه دیگر SMEها و شرکت‌ها داشتن سیستم‌های ERP شلوغ، گران و غیرکاربرپسند است

با تلاش Novartis و Konfidio برای ادغام DLT در صنعت داروسازی، به نظر می‌رسد که دیگران نیز به سراغ آن بروند. باید صبر کنیم و ببینیم.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.