DigixDAO چیست؟

در آغاز، فناوری بلاکچین، بر یک ارز اینترنتی همتا به همتا و بدون نیاز به اعتماد متمرکز بود. اما خیلی زود مردم متوجه کاربردهای دیگر این فناوری، فراتر از صرفا رمز ارزها، شدند. طولی نکشید که ویژگی معروف به قراردادهای هوشمند، مبنایی برای نسل جدیدی از پروژه‌‌های بلاکچین گردید.

0 152

با استفاده از پلتفرم‌‌های قرارداد هوشمند، هر چیزی را می‌‌توان توکنیزه کرد. یک پروژه‌‌ قابل توجه فعالیت‌‌کننده در زمینه‌‌ی توکنیزه نمودن دارایی‌‌ها، DigixDAO است. این پروژه، در حال توکنیزه کردن شمش‌‌های طلا است و یک استیبل کوین (stablecoin) معروف به DGX ایجاد نموده است.

Digix ، دارای 2 توکن DGX و DGD است. هر دو توکن، در حال فعالیت در بلاکچین اتریوم هستند. رسالت Digix، مردمی کردن دسترسی به طلا است. DigixDAO، سازمان غیرمتمرکز مستقل (Decentralized Autonomous Organization) Digix است که مسئولیت پرورش اکوسیستم Digix، رشد مقبولیت DGX و خدمت کردن به عنوان ساختار حاکمیتی برای Digix را برعهده دارد.

Digix چه می‌‌کند؟

Digix، داشتن طلا بدون مسائل امنیتی و مکانی ذخیره‌‌ی فیزیکی آن را برای سرمایه‌‌گذاران، ممکن می‌‌سازد. هر کوین DGX، توسط 1 گرم از طلای 99.99% LBMA، یعنی پالایندگان مجاز، پشتیبانی می‌‌شود. این طلا، در یک گاوصندوق فوق ایمن معروف به خانه‌‌ی امن در سنگاپور، ذخیره می‌‌شود.

معمولا، معامله‌‌ی فیزیکی یا انجام معاملات به وسیله‌‌ی شمش طلا، دشوار است. Digix، به وسیله‌‌ی فراهم کردن امکان انتقال آسان مالکیت از طریق بلاکچین برای سرمایه‌‌گذاران، نقدینگی را به معامله‌‌ی طلا می‌‌افزاید.

هنگامیکه یک عرضه‌‌ی طلای جدید، در شبکه‌‌یDigixDAO ثبت می‌‌شود، هر توکن DGX، از طریق یک قرارداد هوشمند، ایجاد می‌‌شود. این امر بدان معناست که یک مقدار دقیق از توکن‌‌های DGX، از طریق قرارداد هوشمند و براساس میزان گرم‌‌های طلایی که دریافت شدند، منتشر خواهد شد که این امر، به نوبه‌‌ی خود، به معنای ذخایر کسری صفر است. کوچکترین واحد توکن DGX، برابر با 0.001 گرم طلا است.

2 کارمزد دخیل در مالکیت و معامله‌‌ DGX وجود دارند. اولین کارمزد، یک کارمزد انتقال 0.13 درصدی در هنگام انتقال در بلاکچین اتریوم است. دومین کارمزد، یک کارمزد دیرکرد (دموراژ) سالانه‌‌ی 0.6 درصدی است. در سال اولی که یک کاربر با Digix معامله‌‌ می‌‌کند، کارمزد دیرکرد، بخشیده می‌‌شود. همچنین، توکن‌‌های DGX را می‌‌توان به بهای 1 توکن DGX، به شمش‌‌های طلای فیزیکی دارای وزنی به میزان چند صد گرم، تبدیل نمود.

بنا به گفته‌‌ coinmarketcap، در حال حاضر، عرضه‌‌ی کل توکن‌‌های DGX، 88.100 است.

توکن DGD

DGD، توکن حاکمیتی اکوسیستم Digix است. این توکن، عمدتا برای مشارکت در سیستم حاکمیتی DigixDAO به وسیله‌‌ی گروگذاری روی طرح‌‌های پیشنهادی، استفاده می‌‌شود. گروگذاری روی طرح‌‌های پیشنهادی، مستلزم پذیرش یا رد طرح‌‌های پیشنهادی ارائه‌‌شده توسط اعضای سازمان درباره‌‌ی چگونگی به پیش بردن اکوسیستم است. مشارکت فعال، امتیازاتی را برای کاربران حاصل می‌‌کند که قابل تبدیل به پاداش‌‌های سه‌‌ماهه‌‌ هستند.

فروش جمعی Digix در سال 2016، توکن‌‌های DGD را در معرض فروش گذاشت و یک هاردکپ (حداکثر سرمایه‌‌ی محتملی که درمورد یک ارز رمزنگاری‌‌شده، جمع‌‌آوری خواهد شد) 5.5 میلیون دلاری را هدف قرار داد. این هاردکپ، در همان روز و به وسیله‌‌ی به فروش رسیدن 1.7 میلیون توکن، حاصل شد. 300.000 توکن، به گروه Digix اختصاص داده شدند. این میزان، عرضه‌‌ کل توکن‌‌های Digix را 2 میلیون می‌‌نماید.

DGD، برای معامله در صرافی‌‌هایی مانند بایننس، هوبی (Huobi)، لایوکوین (Livecoin) و Gate.io، قابل استفاده است. در حال حاضر، ارزش بازار DGD، نزدیک به 33 میلیون دلار است.

هر دو توکن DGD و DGX، توکن‌‌های ERC-20 اتریوم هستند. این امر بدان معناست که توکن‌‌ها را می‌‌توان در هریک از کیف‌‌پول‌‌هایی که توکن‌‌های ERC-20 را می‌‌پذیرند، نظیر مای‌‌اتر‌‌والت (MyEtherWallet)، کوینومی (Coinomi) و جکس (Jaxx)، ذخیره نمود. همچنین می‌‌توان آن را در کیف‌‌پول‌‌های سخت‌‌افزاری‌‌ای مانند لجر نانو اس (Ledger Nano S) و ترزور (Trezor) ذخیره کرد.

اجماع

مدل اجماع استفاده‌‌شده توسط Digix برای اثبات وجود یک دارایی، با عنوان پروتکل اثبات دارایی (PoA) شناخته می‌‌شود. این سیستم، توسط Digix، توسعه می‌‌یابد و همچنین، مالکیت یک دارایی خاص در دفتر کل توزیع‌‌شده را نشان می‌‌دهد.

راستی‌‌آزمایی PoA، گزارش وقایع یک دارایی در اتریوم را ثبت و ارائه می‌‌کند و کارت‌‌های دارایی PoA را ایجاد می‌‌نماید. کارت‌‌های دارایی می‌‌توانند توسط هر فردی در شبکه مورد دسترسی قرار گیرند، زیرا آن‌ها شامل اطلاعاتی هستند که وجود دارایی فیزیکی در گاوصندوق را اثبات می‌‌کنند. کارت‌‌های دارایی شامل موارد زیر هستند:

  • مهر زمانی ایجاد کارت
  • واحد نگهداری موجودی شمش طلا
  • شماره سریال شمش
  • مستندات حسابرسی
  • رسید خرید
  • زنجیره‌‌ی امضاهای دیجیتال مالکیت
  • رسید انبار
  • کارمزدهای ناشی از ذخیره‌‌سازی

براساس کاغذ معرفی کسب و کار (وایت پیپر)، کارت‌‌های دارایی، با استفاده از امضاهای دیجیتال متوالی متعلق به عناصر درون زنجیره‌‌ی مالکیت، تضمین می‌‌شوند. این عناصر، فروشنده، متصدی و حسابرس هستند. اثبات خرید و رسیدهای انبار، به منظور ثبت دائمی، در IPFS (فایل سیستم بین سیاره‌‌ای) بارگذاری می‌‌شوند.

فروشنده، ValueMax Singapore است، متصدی، خانه‌‌ی امن می‌‌باشد و حسابرس، اینسپکتوریت (بازرس) بیرو وریتاس (Bureau Veritas) است.

تاریخچه‌‌ Digix

Digix، در سال 2014 و توسط Kai C. Chng، Anthony Eufemio و Shaun Djie تأسیس شد. در سال 2016، کاغذ معرفی کسب و کار Digix منتشر شد که این کاغذ معرفی کسب وکار، به یک فروش جمعی منجر گردید. فروش جمعی، در 30 مارس سال 2016 صورت گرفت و در تقریبا 12 ساعت، به هارد کپ 5.5 میلیون دلاری خود دست یافت.

پس از این رویداد، پروژه، به علت مسائل مربوط به پلتفرم بلاکچینی که در آن، در حال آغاز به کار است، برای یک دوره‌‌ زمانی، تعطیل شد. این دوره‌‌‌‌ی زمانی، دوره‌‌ی هک DAO در بلاکچین اتریوم بود.

در ماه جولای سال 2017، در یک تلاش برای هک نمودن، بیش از 4.000 توکن DGD ربوده شدند. در این اقدام، حمله‌‌کننده، از یک ضعف در قرارداد هوشمند فروش جمعی، سواستفاده نمود. با این وجود، در نهایت، این اشکال رفع شد و آدرس‌‌های تحت تأثیر واقع‌‌شده، بازگردانده شدند.

در 8 آوریل سال 2018، توکن DGX، به منظور خرید و معامله توسط سرمایه‌‌گذاران، به بازار عرضه شد. در حال حاضر، این توکن، همراه با ETH (اتریوم)، در بیت‌‌فاینکس (Bitfinex، (Ethfinex، کریپتونو (Kryptono) و کایبر نتورک (Kyber Network) معامله می‌‌شود.

گروه Digix

گروه Digix، توسط مؤسسان، هدایت می‌‌شود. Kai C. Chng، در نقش CEO (مدیرعامل) انجام وظیفه می‌‌کند و به عنوان یک معامله‌‌گر EMFX (ارزهای خارجی بازار نوظهور) برای یک بانک سرمایه‌‌گذاری جهانی در وال ‌‌استریت (Wall Street)، تجربه‌‌ی 4 ساله دارد. Anthony Eufemio، CTO (مدیر ارشد فنی) است و در توسعه‌‌ی نرم‌‌افزاری، تجربه‌‌ 18 ساله دارد. Shaun Djie، در نقش COO (مدیر ارشد عامل) انجام وظیفه می‌‌کند و همچنین، هماهنگ‌‌کننده‌‌ اصلی بزرگترین گروه گردهمایی اتریوم در آسیا است.

این گروه، از سنگاپور اداره می‌‌شود و شامل چندین توسعه‌‌دهنده، مشاور حقوقی و مدیر بازاریابی است.

دستاوردها و چشم‌‌اندازهای آتی

2.0 DGX، در ماه آوریل سال 2018 آغاز به کار کرد و در سال 2018، پروژه، به بازارهای خارجی‌‌ مانند ژاپن توسعه یافت. Digix، به منظور عرضه‌‌ی ردیاب‌‌های توکن، با تراست‌‌والت (Trustwallet)، به منظور فراهم نمودن تضمین برای DAI به صورت پشتوانه‌‌ی DGX، با MakerDAO و همچنین، با SilverGoldBull که طلای Digix را در انبار خود ذخیره خواهد نمود، شریک شد.

Digix، در نظر دارد که یک کلید ایجاد نماید. این کلید، امکان به صورت خودکار منتقل شدن دارایی به یک آدرس اتریوم جانشین از پیش انتخاب‌‌شده را فراهم خواهد نمود. همچنین، Digix، به استفاده از DGX در داخل بازی به عنوان یک ارز برای جایگزین نمودن ارزهای مجازی فاقد پشتوانه‌‌ی دارایی واقعی می‌‌اندیشد. نوسان‌‌پذیری اندک قیمت‌‌های طلا، توکن DGX را برای اعطای وام همتا به همتا و تأمین مالی خرد، مناسب‌‌تر می‌‌سازد.

رقابت

Digix، به واسطه‌‌ی 2 حوزه‌‌ی مختلف، با رقابت مواجه می‌‌شود. اولین حوزه‌‌ی رقابت، از جانب مؤسساتی می‌‌باشد که هم‌‌اکنون، طلا می‌‌فروشند و خدمات ذخیره‌‌سازی را برای دارندگان طلا ارائه می‌‌کنند. نمونه‌‌ای از این مؤسسات، GoldMoney است. این مؤسسه، یک شرکت مستقر در کانادا است که برای مشتریان، کارت‌‌های اعتباری را به منظور صرف طلاهای خود، صادر می‌‌کند.

حوزه‌‌ی دیگر رقابت، ناشی از سایر استیبل کوین‌‌های درون بازار کریپتو است. استیبل کوین‌‌های بسیاری در بازار وجود دارند که این استیبل کوین‌‌ها، شامل USDT (تتر)، Dai، TUSD و سایرین هستند.

همچنین، ارزهای رمزنگاری شده‌‌ دارای پشتوانه‌‌ طلا، در حال اشباع نمودن بازار ارز رمزنگاری شده هستند و گزینه‌‌های گوناگونی برای سرمایه‌‌گذاران به منظور انتخاب از میان آن‌ها ایجاد می‌‌کنند. برخی از آن‌ها، شامل Aurumcoin، داریکو (Darico)، رویال مینت گلد (Royal Mint Gold) و زن‌‌گلد (ZenGold) هستند.

جمع‌‌بندی

احتمال اینکه بلاکچین صنعت مالی را‌‌‌‌ که با آن آشنا هستیم تصاحب کند، بسیار قوی است و به‌‌ گونه‌‌ای، پیش از این، رخ دادن آن شروع شده است. موفقیت کنونی پروژه‌‌هایی مانند Digix که مالکیت طلا در یک دنیای دیجیتال را ساده می‌‌سازد، نشان می‌‌دهد که توکنیزه کردن دارایی‌‌های فیزیکی، یک بازار مفید و بسیار موردنیاز است.

Digix، یک استیبل کوین‌‌ متفاوت با استیبل کوین‌‌‌‌های پشتیبانی‌‌شده توسط دلار ایالات متحده (مانند تتر (Tether) و USDC) و استیبل کوین‌‌‌‌های پشتیبانی‌‌شده توسط بدهی تضمین داده‌‌ شده (مانند Dai) ارائه می‌‌کند؛ Digix، توسط طلا، یعنی یک دارایی مشهود که ارزش آن، ضدتورم است، پشتیبانی می‌‌شود.

در نهایت، نتیجه‌‌ی رقابت میان پروژه‌‌های بلاکچین بسیاری که برای تبدیل طلا به یک عنصر دیجیتال مسابقه می‌‌دهند، براساس تعداد شمش‌‌های طلایی که هریک از این پروژه‌‌ها در گاوصندوق خود دارد، تعیین خواهد شد.

همچنانکه Digix، شمش‌‌های طلای بیشتری را به گاوصندوق خود اضافه می‌‌کند (بنابراین، عرضه‌‌ی کل توکن‌‌های DGX را افزایش می‌‌دهد)، انتظار می‌‌رود که ارزش بازار DGX، به افزایش خود ادامه دهد. در نتیجه، انتظار می‌‌رود که با گسترش اکوسیستم Digix و انتشار توکن‌‌های DGX بیشتر، توکن DGD، ارزشمندتر شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.