DigiCash چیست؟

شرکت DigiCash ، یک موسسه ارزهای الکترونیکی است که توسط دیوید چام (david chaum) در سال 1989 تاسیس شد. DigiCash یکی از سرویس‌های ارائه‌دهنده تراکنش‌های ناشناس بر اساس پروتکل‌های ساخته شده در آن زمان بود که البته در سال 1998 با ورشکستگی روبرو شد. دارایی‌های شرکت DigiCash به eCash Technologies انتقال یافت. این شرکت نیز در تاریخ 19 فوریه 2002 به InfoSpace منتقل شد.

0 106

تاریخچه شرکت DigiCash

دیوید چام یکی از پایه‌گذاران تکنولوژی امضای کور (Blind signature) است. در سال 1982 زمانی که او مشغول تحقیقات بود ، بحثی را فراتر از تکنولوژی کلید خصوصی و عمومی ، به عنوان تکنولوژی امضای کور مطرح کرد که البته این تکنولوژی به منظور تامین امنیت کاربران در زمان انجام تراکنش‌های آنلاین توسعه داده شد. یکی از دلایل تحقیقات چام در این زمینه، عدم تضمین امنیت داده‌های کاربران و دسترسی عمومی به پرداخت های آنلاین به شمار می‌رفت، بنابراین روشی را بر اساس پروتکل‌های رمزنگاری ابداع کرد تا بانک‌ها یا دولت‌ها نتوانند پرداخت های آنلاین کاربران را ردیابی کنند. این تکنولوژی بعدها به صورت کامل در DigiCash پیاده شد.

DigiCash به نوعی اولین نمونه از پرداخت های یک‌طرفه کاربران بدون دخالت بانک‌ها با استفاده از کلیدهای خصوصی رمزنگاری شده بود. راه‌اندازی سیستم کلیدهای خصوصی و عمومی رمزنگاری شده ، زمینه را برای غیرقابل ردیابی کردن پرداخت های الکترونیکی برای بانک‌ها و دولت‌ها فراهم می‌کند. این نوع سیستم امضای کور در شرکت DigiCash امنیت را برای کاربران خود به منظور حفظ داده‌های شخصی و تامین امنیت کلیدها فراهم می‌کند. بانک مارک تواین که بعدا به بانک Mercantile واگذار شد ، تنها بانکی در امریکا بود که سیستم DigiCash را پشتیبانی می‌کرد. همچنین در آلمان نیز بانک Deutsche از این سیستم پشتیبانی می‌کرد.

ورشکستگی DigiCash

دیوید چام طی برنامه‌ای در سال 1999 اعلام کرد که در توسعه شرکت ناموفق بوده است چراکه قبل از توسعه کامل تجارت الکترونیک در دنیا، وارد این بازار شده‌اند. در سال 1998 شرکت DigiCash طبق بند 11 قانون تجارت، اعلام ورشکستگی کرد و در سال 2002 دارایی‌های خود را به فروش گذاشت.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.