دیجی بایت ( DigiByte ) چیست؟

دیجی‌ بایت یک ارز دیجیتال است که ویژگی‌های برجسته‌ آن امنیت، تمرکززدایی و سرعت تراکنش هستند. دیجی‌بایت نخستین ارزی بود که از تکنولوژی « شاهد مجزا » (Segregated Witness) استفاده کرد و به کمک آن و به وسیله شیوه‌های ابداعی دیگر، توانست بلاکچین خود را کوچک و مقیاس‌پذیر نگه دارد. این مقاله سعی دارد تا بررسی جامعی نسبت به ارز دیجی‌ بایت داشته باشد.

0 355

دیجی‌ بایت چیست؟

دیجی‌ بایت (DigiByte) یک ارز دیجیتال است که ویژگی‌های برجسته‌ی آن امنیت، تمرکز زدایی و سرعت هستند. این ارز که در سال ۲۰۱۴ به وجود آمد در اصل بخشی از پروژه‌های قدیمی‌تر پول‌های دیجیتالی می‌باشد. در عین حال با وجود سابقه و پیشرفت DigiByte در چهار سال گذشته، این ارز هنوز هم تا حد زیادی ناشناخته می‌باشد.

حامیان دیجی‌ بایت بر این باورند که دیجی‌ بایت یک غول خفته در دنیای ارزهای دیجیتال است. طرفداران آن ادعا می‌کنند DigiByte نوک قله‌ی تکنولوژی رمزنگاری را تشکیل داده است. ساختار دیجی‌ بایت را شبکه‌ای تشکیل داده است که نسبت به پول‌های دیجیتالی سرشناس دیگر هم سریع‌تر و هم امن‌تر و هم مقیاس پذیرتر است.

این طرفداران می گویند DigiByte به دلیل داشتن تکنولوژی برتر با گذشت زمان ارزهای رمزنگاری شده‌ی بزرگ مانند بیت‌کوین و لایت‌کوین را پشت سر خواهد گذاشت. دیجی‌ بایت جامعه‌ی وفاداری دارد و در سراسر جهان بیش از ۱۰۰,۰۰۰ گره (node) دارد.

اما از سوی دیگر در طی چهار سالی که از عمر DigiByte می گذرد، جوامع به کندی آن را پذیرفته‌اند. این ارز هنوز هم نسبت به رقیبان خود ارز مبهم و ناشناخته‌ای محسوب می شود. وب سایت دیجی‌ بایت پر است از کلیشه‌های تجارت و مارکتینگ و در میان نوشته آن با تعداد زیادی عبارت روبه‌رو می شوید که تنها توسط عده‌ای خاص و در زمینه‌ای مشخص استفاده می‌شود.

اما پیرامون نحوه‌ی کار شبکه‌ی DigiByte اطلاعات فنی بسیار کمی وجود دارد. اگر به دنبال دستاوردها و نقاط برجسته‌ی این پول دیجیتال باشید چیز زیادی پیدا نمی‌کنید، در عوض حجم زیادی از طرح و برنامه‌ی صاحبان دیجی‌بایت برای آینده وجود دارد.

در این مقاله ما سعی داریم کمی بیشتر پیرامون پلتفرم DigiByte کنکاش کنیم و پیرامون تاریخچه، ویژگی‌های فنی و دستاوردهای آن بررسی عمیق‌تری انجام دهیم. در پایان تصمیم با شماست که آیا دیجی‌ بایت را به عنوان یکی از زمینه‌های هدف خود در آینده انتخاب کنید یا سراغ چیز دیگری بروید.

تاریخچه و تیم DigiByte

جَرد تِت (Jared Tate) در سال ۲۰۱۳ از توسعه دهندگان دیجی‌ بایت بود و در ژانویه ۲۰۱۴ بلوک پیدایش (genesis block) این ارز را راه اندازی نمود. در آن زمان،DigiByte یکی از معدود پروژه‌های بلاکچین عمومی بود. راه اندازی این ارز هیچ فروش اولیه توکن نداشت و نسبتا بی سر و صدا صورت گرفت.

پس از راه‌اندازی DigiByte ، جرد تیت تصمیم گرفت تمام کار خود را روی توسعه‌ی این پول دیجیتالی متمرکز نماید. از آن زمان تاکنون، کار تامین مالی DigiByte به وسیله‌ی جمع‌آوری کمک‌های مالی از طریق بنیاد دیجی‌ بایت (DigiByte foundation) صورت می‌گیرد. همچنین، طبیعتا تیت و کسان دیگری که در ساخت پروژه همکاری داشتند باید از راه استخراج و تراکنش‌های اولیه حجم زیادی DGB (سکه دیجی‌بایت) در اختیار داشته باشند. به این ترتیب، گران شدن DGB ارزش دارایی این افراد را بالا می برد.

در مورد کسان دیگری که در تیم DigiByte کار می‌کنند اطلاعات چندانی در دست نیست. در وب سایت هیچ اطلاعاتی در این زمینه وجود ندارد. اندکی جستجو لینکدین نشان داد که در کل پنج توسعه‌دهنده خود را به عنوان همکار DigiByte معرفی کرده‌اند و البته تیت هم یکی از این پنج نفر است. اگر تیمی وجود نداشته باشد که اعضای آن با پشتکار زیاد در زمینه بازاریابی، مدیریت پروژه و دسترسی عمومی تلاش کنند، به سختی می‌توان آینده‌ای برای دیجی‌ بایت در نظر گرفت و این ارز نمی‌تواند در این فضای شلوغ ارز رمزها در میان مردم جا باز کند. چندی پیش تیت اعلام کرد که می‌خواهد بنیاد دیجی‌ بایت را متحول کند و با استفاده از بازاریابی رو در رو و ارتباط مستقیم با مردم، دیجی‌ بایت را وارد مرحله‌ی رشد کند.

افت و خیز در قیمت

قیمت DigiByte همانند تمامی رمزارزها شده بسیار ناپایدار بوده است. تا سال ۲۰۱۷ قیمت این ارز تقریبا ثابت بود و تنها اندکی رشد می‌کرد. اما در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ قیمت DigiByte افت و خیزهای مختلفی را تجربه کرده است.

یکی از خیزهای قیمت دیجی‌ بایت در ژوئن ۲۰۱۷ اتفاق افتاد. در توییتر اعلام شد که به زودی یک اعلان برای دیجی‌ بایت صورت می‌گیرد. سرمایه‌ گذاران برای استفاده از فرصت به وجود آمده شروع به خرید دیجی‌ بایت کردند تا پیش از اعلان و داغ شدن بازاردیجی‌ بایت در آن سرمایه گذاری کرده باشند. این اتفاق قیمت ارز را بالا برد. چند روز طول کشید تا اعلان صورت گیرد و طی آن یک کیف پول جدید و تعدادی قابلیت تازه به شبکه افزوده شد. پس از اعلان قیمت DGB سقوط کرد و به زمان پیش از اعلان رسید.

در بازه زمانی سپتامبر ۲۰۱۷ تا ژانویه ۲۰۱۸ قیمت DigiByte خیز دیگری برداشت. جان مک آفی (John McAfee)، یکی از سرمایه گذاران سرشناس در حوزه ی ارزهای رمزنگاری‌ شده توییتی درباره‌ی DigiByte منتشر کرد و گفت که دیجی‌ بایت از آن شرکت‌هایی است که ارزش دارد آن را زیر نظر بگیریم. به این ترتیب موج خیزش قیمتی که از ماه دسامبر آغاز شده بود تا سال جدید (۲۰۱۸) ادامه پیدا کرد اما این بار ارزش دیجی‌ بایت همراه با بقیه ی بازار رمزنگاری‌شده سقوط کرد و در تصحیح ژانویه ۲۰۱۸ با افت همراه شد.

ویژگی‌های فنی

دیجی‌ بایت همانند بیت‌کوین بر مبنای UTXO طراحی شده است. این بدان معناست که تراکنش‌های جدید از حساب کیف پول سرچشمه نمی گیرند بلکه هر کدام از سکه ها یک شناسه ی مجزا دارند. هنگامی که یک سکه وارد کیف پول شما می شود، کیف پول تان آن را « خرج نشده » در نظر می گیرد. هنگامی که این سکه را برای فرد دیگری می فرستید، تبدیل به یک سکه‌ی « خرج شده » می‌شود. به این ترتیب نمی‌توان یک پول را دو بار خرج کرد و یکی از مشکلات رایج در پول‌های دیجیتال برطرف می‌شود. این ویژگی همچنین بسیاری مسائل امنیتی موجود در بلاکچین را رفع می‌کند.

بلوک ها، استخراج و الگوریتم‌های هشینگ

دیجی‌ بایت بلوک پیدایش خود را روز دهم ژانویه ۲۰۱۴ ایجاد کرد. در آن زمان این ارز تنها از یک الگوریتم اثبات کار استفاده می کرد. پس از مدتی، یک هارد فورک در DigiByte رخ داد و به واسطه‌ی این تغییر الگوریتم اثبات کار جدید وارد این ارز شد. تقسیم کردن استخراج میان چند الگوریتم انگیزه‌ی تمرکز زدایی را به وجد می‌آورد و امنیت شبکه را ارتقاء می‌دهد.

در دروه‌ی آغازین، استخراج هر بلوک دیجی‌ بایت بیت ۵ تا ۱۸ ثانیه طول می‌کشید. هر کدام از پنج الگوریتم استخراج، هر ۱.۵ دقیقه یک بلوک را استخراج می‌کنند. اندازه‌ی تراکنش در هر بلوک محدود است. از سوی دیگر، DigiByte نخستین ارزی بود که از تکنولوژی « شاهد مجزا » (Segregated Witness) استفاده کرد و به کمک آن توانست بلاکچین خود را کوچک و مقیاس پذیر نگه دارد. دیجی‌ بایت بلاک چین سریعی دارد و چهار سال از راه‌اندازی آن می‌گذرد، به این ترتیب DigiByte دارای طولانی‌ترین بلاکچین موجود در جهان است. بلاکچین این پول دیجیتالی حتی از بیت‌کوین هم بیشتر است.

در نهایت، بلاکچین دیجی‌ بایت پس از گذشت ۲۱ سال ۲۱ میلیارد DGB استخراج خواهد کرد. در حال حاضر ۸.۱ میلیارد DGB در گردش است. شما می توانید در بیشتر صرافی‌های بزرگ DGB بخرید یا برای استخراج آن به یک گروه استخراج ملحق شوید. الگوریتم‌های مختلف دیجی‌ بایت از استخراج با ASIC و GPU پشتیبانی می‌کند.

زیرساخت نرم افزاری دیجی‌ بایت از سه لایه‌ی مختلف تشکیل شده که روی یکدیگر کار می‌کنند:

  1. ارتباطات مرکزی و شبکه جهانی – این لایه تمامی گره‌های شبکه را به یکدیگر متصل می کند. تجهیزات این بخش امکان انتقال دیتا در سطح ابتدایی را میان گره‌ها فراهم می سازد و زیربنایی برای لایه‌های دیگر ایجاد می‌کند.
  2. دفتر ثبت عمومی و دارایی‌های دیجیتال – این لایه محل ذخیره‌ی داده‌های شبکه است. در این بخش به منظور پیشگیری از دستکاری داده‌ها، اقدامات امنیتی مختلف صورت می‌گیرد. این لایه با ایجاد مشوق برای استخراج‌کنندگان و مدیریت کردن آن ها پلتفرم دیجی‌ بایت را پشتیبانی می‌کند.
  3. اپلیکیشن ها – بخشی از بلاکچین است که با کاربران در ارتباط می باشد. لایه‌ی اپلیکیشن‌ها از بخش‌هایی همچون رابط کاربری، نقل و انتقال و API تشکیل شده است و تمامی کارکردهای تعبیه شده در شبکه‌ی دیجی‌ بایت را شامل می‌شود.

زمان بلوک سریع‌تر و خروجی بالاتر

سریع‌تر بودن زمان بلوک در DigiByte به این معناست که تراکنش‌ها در آن زودتر از شبکه‌های دیگر پردازش و تایید می‌شوند. زمان بلوک دیجی‌ بایت ۱۵ ثانیه است که ۴۰ برابر از بیت‌کوین سریع‌تر است. البته سریع‌تر کردن زمان بلوک در زمینه‌ی مقیاس‌پذیری مشکلاتی به وجود می آورد چرا که هر کدام از گره‌های شبکه باید تمامی تاریخچه‌ی بلاکچین را نگه دارند تا بتوانند تراکنش‌های جدید را تایید کنند. این در حالی است که دیجی‌ بایت طولانی ترین بلاکچین جهان را دارد.

دیجی‌ بایت برای رویارویی با این چالش‌ها به عنوان نخستین رمزارز از فناوری شاهد مجزا (سگ ویت) استفاده کرد. سگ ویت (SegWit) تاییدیه های تراکنش را از اطلاعات تراکنش موجود در بلوک جدا می کند. به این ترتیب دفتر ثبت خلوت‌تر می شود. از سوی دیگر، سگ ویت امکان نوآوری‌هایی همچون تراکنش بین بلاکچین‌های مختلف و تراکنش تک تاییده‌ای را ایجاد می‌کند. این شیوه‌ها به منزله‌ی ابزارهای بالقوه‌ای هستند که می توان بلاکچین DigiByte را به کمک آن ها توسعه داد.

اندازه و محدوده‌ی تراکنش‌ها در DigiByte محدودیت دارد. مستندات اندکی وجود دارد که توضیح دهد این محدودیت‌ها دقیقا چطور اعمال می شوند اما دیجی‌ بایت مدعی است اعمال محدودیت روی تراکنش‌ها کارآمدی بلاکچین آن‌ها را بالا برده است. افزون بر این، محدود کردن محدوده‌ی تراکنش به لحاظ نظری به نفع امنیت شبکه است. سرعت زمان بلوک و اندازه‌ی کم تراکنش‌ها خروجی دیجی‌ بایت را به ۲۸۰ تراکنش در ثانیه رسانده است.

این رقم در مقایسه با بیت‌کوین که فعلا ۸ تراکنش در هر ثانیه انجام می دهد بسیار سریع است. با این وجود اگر آن را با پردازشگرهای پرداخت نظیر ویزا (Visa) مقایسه کنیم متوجه می شویم که چندان هم سریع نیست زیرا به طور مثال ویزا در هر ثانیه ۲,۰۰۰ تراکنش انجام می دهد. دیجی‌ بایت این رکورد ویزا را به عنوان هدف آتی خود در نظر گرفته و قصد دارد شمار تراکنش های خود در هر ثانیه را، از دو هزار عبور دهد. اما اینگونه برنامه‌های دیجی‌ بایت بسیار مبهم هستند و نقشه‌ی راه مشخصی برای آن‌ها منتشر نشده است.

امنیت بیشتر

دیجی‌ بایت مدعی است که نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر امنیت بالاتری دارد. دیجی‌ بایت امنیت را اولویت خود می‌داند و در این راستا سعی می‌کند تا آنجا که ممکن است پلتفرم خود را نامتمرکز سازد. این یکی از عواملی است که باعث شده تیم دیجی‌ بایت رشد زیادی پیدا نکند. آن‌ها رویکردی را در پیش گرفته‌اند که به معنای واقعی نامتمرکز است و بخش زیادی از کار ارتقاء و گسترش DigiByte را به مردم سپرده‌اند.

افراد بسیاری در تهیه‌ی کد اصلی دیجی‌ بایت و به ثمر نشاندن پلتفرم آن مشارکت کرده‌اند؛ بیشتر این مشارکت به صورت موردی و مقطعی بوده و هیچ راهبرد روشنی از سوی بنیاد دیجی‌ بایت تبیین نشده است.

در عین حال دیجی‌ بایت در زمینه‌ی تمرکز زدایی از استخراج خود بسیار موفق عمل کرده است. عامل عمده‌ی دستیابی به این موفقیت، به کارگیری مشوق‌های مناسب برای استخراج و پنج الگوریتم خوب هستند. این الگوریتم‌های استخراج، استخراج‌کنندگان و قدرت استخراج را به پنج گروه مساوی تقسیم می‌کنند. هر گروه می‌تواند به فاصله‌ی هر ۱.۵ دقیقه بلوک جدیدی استخراج کند و رقابت بر سر استخراج همچنان وجود دارد. بلاکچین دیجی‌ بایت در شش قاره‌ی مختلف بیش از ۱۰۰,۰۰۰ گره دارد.

دیجی‌ بایت با تنظیم سختی هر یک از پنج الگوریتم استخراج، بار موجود روی آن‌ها را متوازن می‌سازد، به این ترتیب دیجی‌ بایت اجازه نمی‌دهد هیچ الگوریتمی نسبت به بقیه برتری پیدا کند. این فناوری متوازن‌سازی  یکی از پیشرفت های فنی DigiByte است و آن را مولتی شیلد (MultiShield) می‌نامند.

یکی از اولین نمونه‌های این فناوری DigiShield نام دارد و تنظیم دشواری با رویکرد واکنشی را به اجرا در آورده تا اجازه ندهد استخراج‌کنندگان صاحب توان پردازشی بالا بلاکچین‌های کوچک تر را تحت تاثیر قرار دهند. دشواری نامتقارن DigiShield یک ویژگی شناخته‌شده است و در بسیاری از بلاکچین‌های دیگر پیاده شده است.

گسترش پس از گذر از منحنی

دیجی‌ بایت به عنوان موفق‌ترین ارز در زمینه‌ی توسعه‌ی رمزنگاری شناخته می‌شود. فناوری دیجی شیلد موجود در این پلتفرم به عنوان راهکار مناسب برای تنظیم دشواری پذیرفته شده است. بلاکچین آن هم نخستین بلاکچینی است که از سگ ویت استفاده کرده است. استخراج چند الگوریتمی (MultiAlgo) هنوز آن طور که باید جا نیفتاده است. این یکی از چندین حوزه‌ای است که دیجی‌ بایت پیشقراول آن‌ها در صنعت بلاک چین می‌باشد.

دیجی‌ بایت به دلیل داشتن طولانی ترین بلاک چین موجود، با مشکلاتی در زمینه‌ی مقیاس پذیری مواجه شده است؛ مشکلاتی که دیگر رقبا هنوز به آن‌ها بر نخورده‌اند. بلاک چین DigiByte بیش از ۵ میلیون بلوک دارد. در عین حال، پیشگام بودن در زمینه‌ی توسعه باعث شده این پلتفرم تا حدی جای خطا کردن داشته باشد. تا وقتی که میزان عضویت کاربران به سطح ارز رمزها برتر نرسد، نمی توان با قطعیت گفت فناوری دیجی‌ بایت آنقدرها که می گویند عظیم و تعیین کننده است یا نه.

دیجی‌ بایت قصد دارد در آینده از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کند و آن ها را در راس بلاک چین خود توسعه دهند. جامعه‌ی توسعه‌دهندگان نیازمند ابزارهای متن‌باز و مطمئنی است تا بتواند اپ‌ها و سرویس‌های دیجی‌ بایت را اجرا کند. وب‌سایت DigiByte مدعی است که این پلتفرم در آینده از هوش مصنوعی (AI) و کارکردهای اینترنت اشیاء (IoT) در بلاکچین خود پشتیبانی خواهد کرد.

آینده دیجی‌بایت

بازی دیجی‌ بایت را کشش (Traction) می نامند. این پول دیجیتالی در چهار سالی که از عمر خود می گذرد نتوانسته رشد چندانی پیدا کند. صد هزار گره اندازه‌ی قابل قبولی برای شبکه محسوب می‌شود، اما این میزان برای یک شبکه ی تازه کار است. اما دیجی‌ بایت یک ارز رمزنگاری‌ شده قدیمی است و این فرصت را داشته تا با پیام رسانی درست و ایجاد روابط عمومی مناسب حجم عظیمی از حمایت مردمی را به خود جلب کند.

دیجی‌بایت در حال حاضر با « کشش » در جامعه‌ی گیمینگ مطرح است. کشش نمونه‌ی یکی از شاخه‌های DigiByte است که به آن «دیجی‌بایت گیمینگ » هم می گویند. این شاخه از دیجی‌ بایت به گیمرها پیشنهاد می دهد در ازای انجام بازی‌های تعیین شده DGB به دست آورند. جرد تیت، مدیرعامل دیجی‌ بایت قول داده در سال جاری روی دسترسی عمومی و بنیاد دیجی‌بایت کار کند.

تا به امروز، پذیرش در میان عموم بزرگ‌ترین چالشی بوده که آن ها در پروژه‌ی خود با آن رو به رو شده‌اند. سرنوشت DigiByte هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. ممکن است این پلتفرم جایگاه خود را به عنوان پیشرو در زمینه‌ی سرعت، مقیاس‌پذیری و امنیت از دست بدهد، شاید هم کار خود را با همین رویه‌ی مبهم ادامه دهد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.