آیا نهنگ‌‌های کریپتو سیر صعودی اخیر را آغاز کرده اند؟

پس از گذشت یک دوره طولانی سکون، شاهد سودهای کلانی در دارایی‌‌های کریپتو بوده‌‌ایم. اکنون زمان آن است که ببینیم این جهش در بازار چگونه اتفاق افتاده است. بدیهی است، عاملی وجود دارد که پول را در فضای رمز ارزها به گردش در آورده است.

0 97

آیا نهنگ‌‌های کریپتو سیر صعودی اخیر را آغاز کرده اند؟ همانند سایر بازار‌‌های مالی، بازیکنان بزرگ‌‌تری مانند مدیران بانک‌‌های بزرگ و صندوق‌‌های پوشش وجود دارند که عمل قیمت‌‌گذاری را تنها با یک ابزار مالی بنیادین کنترل می‌‌کنند، به خاطر مقدار پولی که در این دارایی‌‌ها سرمایه‌‌گذاری کرده‌‌اند. دوره‌‌های فعال قیمت گذاری وقتی دیده می‌‌شوند که این به اصطلاح “نهنگ‌‌ها یا Whales” از (خواب) رکودشان برای تحریک خرید یا فروش بر می‌‌خیزند. من به آن رکود می‌‌گویم چون نهنگ‌‌ها بیشتر تمایل دارند تا سرمایه ‌‌های خود را حفظ کنند تا اینکه دائما با آنها مبادله کنند. در بازار‌‌های فارکس، که من مرتبا در آن تجارت می‌‌کنم، گرایش در یک جفت ارز تجاری خاص توسط پوزیشن سرمایه‌‌گذاران سازمانی در مقابل تاجران خرده فروش تعیین می‌‌شود. در حالی که تعداد خرده فروشان بسیار بیشتر است، اما گرایش در جفت ارزهای مبادلاتی عمدتا از سوی نهنگ‌‌ها دیکته می‌‌شود.

آیا نهنگ‌‌های کریپتو سیر صعودی اخیر را آغاز کرده اند؟

درمورد احیای رمز ارزها، ما فاکتور‌‌های معمول “چرا” مانند پذیرش عمومی، پیشرفت‌های چشمگیر فنی و تغییر تمایلات و غیره را می‌دانیم، اما اینکه چه کسانی این جنبش را به راه انداخته‌‌اند همان مبحثی است که در آن اسم نهنگ‌ها مطرح می‌شود. جهشی که تا پایان سال 2017 در قیمت بیت کوین رخ داد و به $20K رسید، در سال 2018 به کاهش تدریجی قیمت ختم شد. و سپس شاهد آتش بازی‌‌هایی در 10 ماه اخیر بودیم که با رسیدن بیت کوین به بیش از $8300 آغاز شد.

طبق وب سایت ردیاب تراکنش‌‌های رمز ارز یعنی Whale.io ، 47000 بیت کوین با ارزش 340 میلیون دلار تنها در یک تراکنش در بعد از ظهر یازدهم ماه مه، جا به جا شد (تصویر بالا).

کوین مارکت کپ (Coinmarketcap)، گزارش داد که چنین مقدار کلانی از جا به جایی رمز ارز باعث شد قیمت بیت کوین همراه با یک افزایش 50 درصدی در حجم معاملات از $6,378 ، به $7,204 (13 درصد افزایش) برسد. این نوع از تراکنش‌‌ها معمولا توسط نهنگ‌‌هایی هدایت می‌‌شوند که در صدد تحریک مارجین‌‌ها یا خرده ‌‌فروشانی مانند شما و من هستند که می‌‌خواهیم با امید سوارشدن بر این موج و تصاحب چنین موقعیت‌‌های پرخطری از اهرم‌‌های اعتباری (لورج ها) استفاده کنیم. نتیجه آن نقدینگی مبلغی به ارزش 84 میلیون دلار تنها در صرافی رمز ارز Bitmex بود.

آیا نهنگ‌‌های کریپتو سیر صعودی اخیر را آغاز کرده اند؟

آیا نهنگ‌‌های کریپتو سیر صعودی اخیر را آغاز کرده اند؟ تئوری دیگری که در این باره وجود دارد این است که چه چیزی ممکن است گاو بازی ماه آوریل را شروع کرده باشد. IEO (ارائه‌‌ اولیه صرافی)، روشی جدید برای جذب سرمایه‌‌های پروژه‌‌های کریپتوکارنسی/ بلاک چین است و پرچمداران صرافی های دیجیتال در مرکز این پدیده قرار دارند. Binance Launchpad با موفقیت عظیم خود در فروش سه توکن در پلتفرمش، خود را به عنوان یکی از پیشگامان در این مدیوم جدید معرفی کرد. از آنجا که شرکت کننده‌‌ها در IEO باید با صرافی دیجیتال ثبت نام کنند، بنابراین این باعث یک افزایش انبوه در فعالیت معاملاتی در آن صرافی می‌‌شود. اگرچه تعیین تاثیر واقعی این توکن‌‌های فروخته شده در بازار گسترده‌‌ی کریپتو دشوار است، اما Autonomous Next ، از یک افزایش 220 درصدی در کل فروش‌‌های توکن از ماه فوریه‌‌ خبر می‌‌دهد.

نهنگ‌‌های کریپتو تنها محدود به بیت کوین نمی‌‌شوند. گزارشی اخیر از Crypto compliance & investigation platform Chinalysis ، نشان می‌‌دهد که تمرکزگرایی در ثروت در بین دارندگان کریپتو وجود دارد. بیش از 30% از کل اتریوم در مقایسه با 20% بیت کوین، در تصرف نهنگ‌‌ها (تصویر بالا) است. این گزارش همچنین شرح می‌‌دهد که این نهنگ‌‌ها ممکن است تاثیر مستقیمی روی قیمت اتر نداشته باشند اما قطعا مسئول ناپایداری معاملات روزانه هستند. Chainanalysis ، می‌‌گوید حدود 500 تن از سرمایه‌‌گذاران برتر رمز ارزها، نهنگ‌‌ها هستند. آخرین ارقام حاکی از آنند که 124 تا از این 500 سرمایه گذار، سرویس‌‌ها بودند. در حالی که 367 مورد از آنها افرادی بودند که 33 % از عرضه در حال گردش در سال 2019 را در اختیار دارند (کمتر از رقم 47 درصد در 2016 و بیشتر از 28 درصد در 2018).

یافته‌‌های این گزارش، با مطالعات آکادمیک در این باره که بی‌ثباتی ناشی از حجم معاملات دیگر ابزار‌‌های مالی مانند سهام‌‌ بیشتر بر نوسانات تاثیر می‌گذارد نه قیمت، مطابقت دارند. اگرچه بحث های مربوط به تاثیر نهنگ‌‌ها روی قیمت دارایی‌‌های پایه در طولانی مدت، شاید کمی اغراق آمیز باشند، اما مطمئنا آنها می‌‌توانند باعث برهم زدن قیمت‌‌های روزانه شوند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.