دایانا؛ تلاشی برای توکنیزه کردن ماه از طریق بلاک چین

در پنجاهمین سالگرد فرود آپولو ۱۱ بر سطح کره ماه، استارت آپ بلاک چینی دایانا (Diana) در حال راه‌اندازی طرح «ثبت نام در ماه (lunar registry)» است که می‎کوشد سطح ماه را در یک دفتر کل توزیع شده ثبت نموده و مالکیت بشر بر آن را از طریق توکنیزاسیون ماه، محقق سازد.

0 101

توکنیزه کردن ماه از طریق بلاک چین

به افتخار «گام کوچک» نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بر سطح ماه، یک شرکت بلاک چینی به دنبال جهشی بزرگ برای بلاک چین است.

در پنجاهمین سالگرد فرود آپولو ۱۱ بر سطح کره ماه، استارت آپ بلاک چینی دایانا (Diana) در حال راه‌اندازی طرح «ثبت نام در ماه (lunar registry)» است که می‎کوشد سطح ماه را در یک دفتر کل توزیع شده ثبت نماید.

این پروژه، مالکیت جمعی تنها قمر طبیعی سیاره زمین را با تقسیم ماه به ۳۸۷۴۲۰۴۸۹۲ قطعه که هر یک با آدرسی سه کلمه‎ای بر روی بلاک چین ثبت شده‎اند، ارائه می‎دهد. اثبات سهام (Proof of stake) در این «نقشه اراضی (cadastral map)» با دو توکن دیا (dia) و موند (mond) صورت می‎پذیرد.

ما به ماه می‎آییم

این استارت آپ پس از راه‎اندازی بلاک چین دیانا (Diana) قصد دارد یک سازمان خودمختار غیر متمرکز و همچنین یک صرافی برای ایجاد اقتصادی حول محور این جرم آسمانی، راه‎اندازی نماید.

دیا، یک توکن بومی است که از طریق ثبت نام توزیع شده و با توکن موند (که برای معاملات مورد نیاز است) قابل تعویض می‎باشد. بنابراین با فروش توکن‎های بیشتر، هزینه‎های ثبت نام افزایش خواهد یافت که این امر باعث بالا رفتن ارزش توکن‎ها برای مشارکت کنندگان بازار بوده و از سفته بازی جلوگیری می‎کند.

پنجاه درصد از توکن‎ها به طور عمومی در دسترس بوده و کمتر از دو درصد توکن‎ها به بنیان‎گذاران و تیم توسعه دهندگان تعلق خواهد داشت. این در حالی‎ست که باقیمانده توکن‎ها نقش ذخیره را ایفا خواهند نمود.

توکن‎ها در آدرس‎های سه کلمه ای با ترکیب «اسم.فعل.اسم» نگهداری خواهند شد. « diana.love.BTS، i.am.yourfather و amstrong.land.Moon نمونه‎هایی از این آدرس ها هستند.»

نیمه تاریک ماه

وایت پیپر این پروژه قسمتی از مقاله دوم معاهده فضایی سازمان ملل را نقل کرده است:

فضای خارجی، شامل ماه و سایر اجرام آسمانی، با ادعای حاکمیت، به منظور بهره برداری یا اشغال و یا هر هدف دیگری، قابل تملک و تصاحب ملی نیستند.

با این حال بنیان گذاران این استارت آپ با اشاره به این که بسیاری از کشورهای خودمختار مانند چین، و شرکت‎های ثروتمند مانند Blue Origin جف بزوس (Jeff Bezos) به دنبال کشف و شاید تک قطبی سازی میراث مشترک بشریتند، خاطرنشان کردند که این معاهده چیزی درباره «مالکیت خصوصی» یا تقسیم بندی منظومه شمسی چیزی نگفته است.

این پروژه با ناگزیر پنداشتن مسابقه فضایی نسل آینده، این پرسش را به ذهن متبادر می‌کند که «چه کسی صاحب ماه است؟»

«با افزایش احتمال درگیری‎های بشر بر سر مالکیت ماه در آینده»، دیانا پیشنهاد مالکیت توکنیزه شده سطح قابل رویت ماه را ارائه می‎دهد؛ فرصتی برای این که هر کس قطعه‎ای از آن را بردارد.

این تیم امیدوار است به عنوان بخشی از نقشه راه پروژه، بنیادی تحت عنوان «ماه اشتراکی (Together Moon Foundation)» تأسیس کرده و با انتصاب تیمی دفاعی از کارشناسان فضایی بین‎المللی، مدل کسب و کاری برای مالکیت ماه توسعه دهد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.