Decred چیست؟ سیاست‌گذاری به وسیله بلاک چین غیرمتمرکز

انجام ارتقا و بهبود بر روی بلاک چین‌هایی همچون بیت کوین نیازمند انجام هاردفورک است، ولی تصمیم به انجام یک هاردفورک کار ساده‌ای نیست و به اتفاق نظر تعداد زیادی از افراد اجتماع آن بلاک چین نیاز دارد و همین باعث شده تا قدرت تصمیم‌گیری در شبکه بیت کوین در دست استخراج‌کنندگان بزرگ متمرکز شود که این برای سیستم بیت کوین یک مشکل محسوب می‌شود. هدف Decred ایجاد پلتفرمی است که با استفاده از روش ترکیبی اثبات کار و سهام، سیاستگذاری غیرمتمرکز را محقق می‌کنند و به تمام کاربران شبکه‌اش این اجازه را می‌دهد که درباره پیشرفت‌های شبکه و آینده آن رای بدهند.

0 90
  • Decred  چیست؟
  • چه مشکلاتی با Decred  حل می‌شود؟
  • چرا باید از Decred  استفاده کنیم؟

Decred شامل برخی از تغییرات اساسی پروتکل بیت کوین است که بر اساس آن برای انجام اهداف غیرمتمرکز استفاده می‌شود و در تاریخ 8 فوریه سال 2016 توسط جمعی از علاقمندان رمزنگاری آغاز به کار کرد.

برای برخی، Decred نماینده تمام چیزی بود که قرار بود بیت کوین از ابتدا باشد. این امر به عنوان سرچشمه تمرکززدایی و تصمیم‌گیری دموکراتیک برای شبکه همتا به همتا  به حساب می‌آمد و اجازه می‌داد به سرعت به درخواست‌های جامعه برای ویژگی‌های جدید پاسخ دهد.

از سوی دیگر بسیاری با شک و تردید می‌پرسند که Decred  چه چیز جدید و منحصر به فردی دارد؟! رمز ارزهای جدید مکانیزمی‌هایی برای ادغام نیازهای جامعه هستند و کاملا روشن نیست که چرا باید به جای استفاده از یک ارز با ثبات‌تر، از این پلتفرم استفاده کنید!

توسعه‌دهندگان و جامعه کاربری Decred، اعتقاد دارند ترکیب پیشرفت‌ها و تغییرات، به آن اجازه خواهد داد که درطولانی مدت تبدیل به رمز ارز مطلوب در بازار شود. آن‌ها ادعا می‌کنند که با گذشت زمان، Decred واکنش بیشتری نسبت به نیاز کاربران قبلی رمز ارزها خواهد داشت و این موارد آن را به بهترین رمز ارز برای تاثیرگذاری روی کاربران تبدیل کرده است.

هدف Decred حل چه نوع مسائلی است؟

توسعه‌دهندگان Decred از علاقه‌مندان رمزنگاری و پیشگامان بیت کوین هستند، اما آن‌ها متوجه ناکارآمدی روش بیت کوین شدند.

همانطور که عملیات استخراج افزایش‌یافته است، فرآیند تصمیم‌گیری بیت کوین بیشتر متمرکز شده‌است و بزرگ‌ترین شرکت‌های استخراج، میزان زیادی از قدرت را در فرآیند بهبود بیت کوین تحت اختیار خود دارند؛ علاوه بر این، در حالی که بعضی از بهبودهای بیت کوین می‌تواند با انجام یک سافت فورک (Soft fork) محقق شود اما تقریبا تمام پیشرفت‌هایی که تغییر قابل توجهی در نرم‌افزار بیت کوین می‌دهند، نیاز به انجام هاردفورک (Hard Fork) بر روی بلاک چین قدیمی ‌دارند.

فقط در یک ماه گذشته یک هاردفورک به نام SegWit2x روی بلاک چین بیت‌کوین انجام شد و سپس جروبحث‌ها بر سر آن بالا گرفت و افراد از تحول بزرگ آینده شبکه حیرت‌زده و متعجب بودند. درنهایت از انجام این هاردفورک صرف نظر شد، چون به اندازه کافی از سوی استخراج‌کنندگان، کاربران سازمانی و صرافی‌ها مورد پشتیبانی قرار نگرفت.

در پلتفرم Decred قدرتی که هنگام ارتقای سامانه در اختیار استخراج‌کنندگان و کاربران سازمانی وجود دارد، از بین خواهد رفت.

Decred چیست؟
Decred چیست؟

یک هارد فورک

در مواردی که جامعه با انشعاب مخالفت می‌کند، دسته‌بندی‌های مستقل می‌توانند هاردفورک خودشان را از بلاک چین متن‌باز بیت کوین ایجاد کنند، مانند چیزی که بیت کوین کش (Bitcoin Cashبیت کوین گلد (Bitcoin Gold) و اکنون بیت کوین دایاموند (Bitcoin Diamond) آن را انجام دادند.

این انشعاب‌ها پیشرفت‌های مختلفی را با استفاده از روش‌های مختلف و سرعت‌های مختلف انجام می‌دهند و هر وقت که اتفاق نظری در مورد بهتر شدن اوضاع صورت نگیرد این اتفاقات باعث از هم گیسختن جامعه بیت کوین می‌شوند.

هدف Decred  کاهش یا حذف هاردفورک‌ها و به خصوص مواردی است که اجتماع را از هم جدا می‌کند؛ اگر چه هاردفورک روی Decred امکان‌پذیر است، اما پروتکل رای‌دهی آن باعث می‌شود کاربران بتوانند قبل از فعال شدن تغییرات، به آن رای بدهند و پس از موفقیت در رای‌گیری، تغییرات اعمال می‌شود.

ترکیب اثبات کار و اثبات سهام

Decred  پروتکل رای‌دهی خود در بلاک چین را با استفاده از ترکیب الگوریتم‌های اثبات کار و اثبات سهام انجام می‌دهد. اصول اساسی سیستم ترکیبی این است که هر بلاک باید با ضریب درستی استخراج شود و حداقل توسط سه تایید‌کننده رتبه‌بندی شود. سیستم ترکیبی یا هیبریدی، ضعف‌های اثبات کار و اثبات سهام را کاهش می‌دهد؛ استخراج کننده‌ها هنوز هم برای ایجاد بلاک‌ها پاداش می‌گیرند و تایید‌کننده‌ها نیز پاداش کوچکی دریافت می‌کنند.

مقایسه الگوریتم‌های اثبات سهام و اثبات کار را اینجا مطالعه کنید.

Decred چیست؟
Decred چیست؟

این یعنی استخراج ساده و سرراست، که شبیه بیت کوین است و پردازنده‌ها برای ایجاد بلاک با یکدیگر رقابت می‌کنند و اگر هش پردازنده از یک مقدار حدی کم باشد، سختی عمل استخراج تعدیل می‌شود.

Decred چیست؟
Decred چیست؟

سیستم اثبات سهام برای هر کسی که دارای DCR است، وجود دارد. با استفاده از DCR، شما می‌توانید انتخاب کنید که فقط بلیط‌هایی بخرید، که به شما امکان شرکت در سیستم اثبات سهام را می‌دهند. بلیط شما باید به عنوان بخشی از یک بلاک استخراج شود. از آنجا که هر بلاک فقط می‌تواند شامل 20 بلیط باشد، ممکن است برای استخراج بلیط (یا پرداخت هزینه برای رزرو بلیط خود قبل از آن) منتظر بمانید. پس از استخراج، بلیط شما با برچسب “immature” نامگذاری می‌شود و تا 256 بلاک (حدود 20 ساعت) به خارج استخر قرعه‌کشی منتقل می‌شود.

پس از آن بلیط شما وارد استخر شده و شما منتظر می‌مانید تا انتخاب شود. Decred طوری طراحی شده که درطول 28 روز  50% و پس از منقضی شدن بلیط حدود 99.5 درصد شانس انتخاب‌شدن وجود دارد (حدود 4 ماه).

بعد از انتخاب آن، شما کمک می‌کنید تا یک بلاک اعتبارسنجی شود و قیمت بلیط را به علاوه پاداش مشارکت دریافت می‌کند.

فرآیند قرعه‌کشی، موجب تشویق سرمایه‌ گذاری طولانی مدت در پروژه Decred  می‌شود، چون هنگامی منتظر نتیجه قرعه‌کشی هستید، DCR شما در سیستم برای چند هفته‌ای مسدود می‌شود. خوشبختانه بر خلاف سیستم اثبات سهام، نیازی نیست کامپیوترتان را برای گرفتن بلیط‌تان تمام وقت در استخر بگذارید! در عوض می‌توانید به یک استخر قرعه‌کشی بپیوندید که از طرف شما رای می‌دهد.

تصویب بهبود در پروتکل

استفاده از ترکیب استخراج و قرعه‌کشی، به این معنی است که هر کسی در زمان بهبود پیشنهادها و انشعاب‌ها در Decred رای می‌دهد. هر کس می‌تواند یک پیشنهاد را برای بهبود ارائه دهد و این پیشنهاد اولین بار از طریق انجمن Decred که گروهی از کاربران معتمد پلتفرم هستند، مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

در آینده، حتی این بخش روی بلاک چین که از مکانیزم اثبات انجمنی استفاده می‌کند قرار می‌گیرد که در حال حاضر درحال توسعه است. با اثبات انجمنی، جامعه قادر است که روی پروژه‌های مرتبط با پاداش بلاک،  بودجه دریافت کند و اگر پروژه‌ای ارزش پیگیری را داشته باشند به آن رای بدهند.

هنگامی‌که یک پروژه بهبود و توسعه یافت و آزمایش شد، آن را به یک نسخه جدید از سورس کد Decred به عنوان “کد خاموش”  اضافه می‌کنند. اولین گام در رای‌گیری برای ارتقای جدید، نیاز به افزایش تعداد زیادی نود در شبکه به نسخه جدید نرم افزاری است، که حاوی کد خاموش است.

رأی دادن به یک نوآوری جدید زمانی آغاز می‌شود که 95 درصد از 1000 بلاک قبلی با کد به‌روز شده استخراج شوند، و 75 درصد از آراء تایید شده در 2016 بلاک قبلی، دارای کد به روز شده باشد. به محض این که به این حد از ارتقا رسیدیم، رای گیری آغاز می‌شود.

Decred چیست؟
Decred چیست؟

رای گیری 8064 بلاک طول می‌کشد (حدود 28روز)، و در آن هر دو گروه استخراج‌کنندگان و شرکت‌کنندگان در قرعه‌کشی (صاحبان بلیط) از بین “بله”، “نه” و یا “ممتنع” باید رای خود را انتخاب کنند. زمانی که 40320 رای و یا 8064 بلاک بیرون بیاید، رای‌گیری به پایان می‌رسد. یک دستورالعمل، نیاز به اکثریت 75% درصد برای تصویب دارد، اگر “بله” و “نه” ها به 75درصد نرسد رای‌گیری دوباره شروع می‌شود. رای‌گیری مجدد در یک دوره 8064 بلاکی انجام می‌شود تا  اکثریت رای جمع‌آوری شود و یا یک مورد از دستورالعمل منقضی شود.

زمانی که یک دستورالعمل پذیرفته شد، بلافاصله فعال می‌شود و از آنجایی که قبلا در بروزرسانی کد خاموش بوده است، در نتیجه رای می‌تواند فورا آن را فعال کند. در آینده نزدیک، تمام داده های سیاست‌گذاری و اطلاعات پشتیبانی در خارج از بلاک چین پشتیبانی خواهد شد و با پروژه جدید Politica ،Decred یک سیاستگذاری متن باز و آزادانه را در دسترس قرار می‌دهد.

شبکه لایتنینگ برای تراکنش‌های فوری

Decred  قصد دارد که شبکه لایتنینگ را برای پلتفرم خود پیاده‌سازی کند. این پیشرفتی است که چندین رمز ارز از جمله بیت کوین قصد آن را انجام دارند. اساسا شبکه لایتنینگ یک راه خارج از بلاک چین را برای تسویه پرداخت‌ها و کاهش نیازمندی‌های شبکه و افزایش سرعت پردازش راه‌اندازی می‌کند.

این به دو کاربر نیاز دارد که به طور منظم برای ایجاد یک حساب سومی‌که یک صندوق  قفل شده است کار می‌کنند. هر یک از آنها یک مقدار مساوی ایجاد می‌کند. زمانی که دو کاربر می‌خواهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، به سادگی هر یک از آنها سفته‌ها را می‌فرستند و تعادل بودجه را در صندوق عوض می‌کنند.

نتیجه گیری: توانایی ها و چالش ها

 

Decred چیست؟
Decred چیست؟

بزرگترین قدرت Decred ، جامعه آن است. موسسین آن از توسعه‌دهندگانی تشکیل شده که قبلا در پروژه‌های رمزنگاری زیادی شرکت داشته‌اند، تعداد قابل توجهی از توسعه‌دهندگان قبلا در پروژه btcsuite شرکت داشته‌اند که نسخه‌ای از بیت کوین است که به زبان GO نوشته شده است. در حال حاضر سورس GO مربوط به پروژه منبع باز btcsuite برای پروژه‌های دیگر استفاده می‌شود.

اگر تیم بتواند در راستای مفیدتر شدن برای اعضای جامعه از ویژگی‌های خوبی برای توسعه دهندگان استفاده‌کند، Decred ادامه خواهد یافت و به رشدش ادامه می‌دهد. با این حال، اگرجامعه آن نتواند به تعامل و سازماندهی برای توسعه سریع دست پیدا کند، ارزهای رمزنگاری شده جدیدی که ویژگی‌های بهتری را  ارائه می‌دهد ازDecred پیشی خواهند گرفت.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.