تصمیم اشتباه درمورد صنعت ماینینگ یعنی متضرر شدن یک ملت

در پی انتشار آیین‌نامه فرآیند استخراج رمز ارزها، بسیاری از فعالین در این صنعت و همچنین برخی از مفامات دولتی از آن انتقاد کرده اند. به گفته رییس انجمن بلاکچین ایران، اگر مصوبه هیات دولت اصلاحات نشود، استخراج رمز ارزها در ایران دیگر مقرون به صرفه نخواهد بود. یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس هم معتقد است تصمیمات اشتباه در مورد فناوری‌های نوین می‌تواند به قیمت متضرر شدن یک ملت تمام شود

0 109

رییس انجمن بلاکچین ایران با اشاره به آیین‌نامه فرآیند استخراج رمز ارزها گفت: ۱۳ مرداد، دولت و هیات وزیران آیین‎نامه استخراج رمز ارزها را ابلاغ کردند و در نهایت با دریافت مجوز، صنعت ماینینگ مجاز اعلام شد که بسیار خوب است، اما بخش خصوصی و فعالان این صنعت تاکید دارند که این ابلاغیه دارای مشکلاتی است، زیرا باید منافع بخش خصوصی بیشتر مدنظر قرار گیرد.

از طرفی خبر می‌رسد که ماینرهای ایرانی که به‎صورت کلان فعالیت دارند، در حال خروج سرمایه‌ها و مهاجرت به کشورهای گرجستان، ارمنستان و قزاقزستان هستند و به‌زودی در کشور ماینرهای خُرد فعالیت خواهند داشت که بیشتر این فضا به‌صورت زیرزمینی خواهد بود.

زهرا سعیدی مبارکه، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با تاکید بر اهمیت نظارت در جهت پیشگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی در این حوزه به اقتصاد۲۴ گفت:

عامل اساسی در موفقیت و رشد این صنعت، نظارت نهادهای مربوطه است. چنانچه فرآیند نظارت به‌درستی تدوین شود، ابزار و شرایط سوءاستفاده متخلفان فراهم نخواهد شد و تنها در این صورت می‎توان دید مثبت نسبت به این فناوری داشت.

وی افزود:

تدوین قوانین و نظارت بر عملکرد ماینرها نیاز به بحث و بررسی بیشتری دارد و ضرورت دارد که اقتصاددانان پیشنهادات و راه‎‌حل‎های علمی خود را در این راستا به دولت ارائه کنند، چراکه در این زمینه دیگر فرصتی برای آزمون و خطا وجود ندارد.

سعیدی تصریح کرد:

تصمیمات اشتباه در مورد فناوری‎های نوین می‎تواند به قیمت متضرر شدن یک ملت تمام شود. باید توجه داشته باشیم که بسترسازی و داشتن زیرساخت‎های لازم اهمیت ویژه‎ای در استفاده از صنایع جدید دارد. از این‌رو تا زمانی که این آماده‎سازی‎ها تکمیل نشود باید نگران بود.

سعیدی مبارکه درباره سخت‌گیری‎های اخیر بر ماینرها که گویا منجر به مهاجرت بعضی از آن‌ها شده است، گفت:

سخت‌گیری‌ها و اعمال فشارها نباید به‌گونه‌ای باشد که منجر به این شود که افراد کشور خود را به امید آینده بهتر ترک کنند. اگر موضوعی قانونی شد باید فضا را طوری مهیا کرد که افراد بتوانند در یک محیط امن و آرام و البته در چارچوب قانون، کار خود را دنبال کنند. در عین حال عدم نظارت بر این سرمایه گذاری که عمری کوتاه دارد نیز به سرانجام ناخوشایندی منتهی خواهد شد که امیدوارم قوانین و سازوکارها براساس خردجمعی وضع شود

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.