صنعت مالی غیر متمرکز یا DeFi چیست؟

هم‌‌اکنون افراد زیادی در نقاط مختلف کره زمین فاقد دسترسی مناسب به خدمات بانکی می‌‌باشند و اغلب هزینه‌‌هایی گزاف برای آنها می‌‌پردازند. فناوری بلاک چین‌‌ و صنعت مالی غیر متمرکز فرصت خار‌‌ق‌‌العاده‌‌ای را برای این دسته از افراد به وجود می‌‌آورند و می‌‌توانند کارمزدها را تا حد زیادی کاهش دهند. عدم آگاهی عموم نسبت به این فناوری به عنوان بزرگ‌‌ترین مشکل بر سر راه گسترش آنها شناخته می‌‌شود و شرکت‌‌های بلاک چینی باید تمامی تلاش خود را در برطرف ساختن آن به کار بگیرند.

0 339

هرگز چنین چیزی را نشنیده‌‌ام. در مورد چه چیزی حرف می‌‌زنید؟ اقتصاد غیر متمرکز یا صنعت مالی غیر متمرکز (Decentralized Finance) (که با عنوان DeFi نیز شناخته می‌‌شود) به دسته‌‌ای جدید از سیستم‌‌های پولی گفته می‌‌شود که بر روی بلاک چین های عمومی به وجود می‌‌آیند.

ممکن است بیت کوین و اتریوم را تنها به عنوان رمز ارز بشناسید، اما آنها در واقع شبکه‌‌هایی وسیع و منبع باز هستند که به عموم مردم اجازه می‌‌دهند اپلیکیشن‌‌های مختلفی را به وجود آورند که فعالیت‌‌های مالی را بدون نیاز به موسسات متمرکز ممکن می‌‌سازند.

هدف از انجام این کار بسیار ساده است: هم‌‌اکنون حدود ۱.۷ میلیارد نفر در جهان به سرویس‌‌های مالی دسترسی ندارند. اگرچه زیرساخت‌‌های کنونی برای تولید ثروت بسیار کارآمد هستند، اما امکانات بسیار کمی در اختیار این جمعیت وسیع قرار گرفته است.

تمرکز زدایی (Decentralization) عملا می‌‌تواند نقاط ضعف اساسی را از میان بردارد، چرا که مدارک مشابه در هزاران کامپیوتر در سراسر جهان و از طریق یک شبکه همتا به همتا (Peer-to-Peer) ذخیره می‌‌شوند. این سیستم به صورت انحصاری نبوده و بدون توجه به ثروت یا محل زندگی آنها برای همه آزاد است. همچنین، با وجود اینکه بانک‌‌ها یا شرکت‌‌های مالی می‌‌توانند حساب مشتریان را مسدود کنند، بلاک چین ها فاقد هرگونه سانسور هستند.

اپلیکیشن های غیر متمرکز که همچنین با عنوان Dapp شناخته می‌‌شوند، در بطن حرکت به سمت اقتصاد غیر متمرکز قرار دارند. چنین ابزارهای کارآمدی می‌‌توانند این امکان را در اختیار همه قرار دهند که با استفاده از گوشی هوشمند خود و با هزینه‌‌ای بسیار کمتر به سرویس‌‌های مالی دسترسی داشته باشند.

چگونه می‌‌توان صنعت مالی غیر متمرکز را عملی کرد؟

طرفداران این فناوری معتقدند که DeFi پتانسیل تغییر دادن زندگی آن دسته از مردم جهان را دارد که به بانک دسترسی ندارند و زندگی را برای تمامی افراد دیگر مقرون به صرفه‌‌تر کند.

بگذارید نگاهی به بازار انتقال پول داشته باشیم، جایی که کارگران در آن هر ساله میلیاردها دلار به بستگان و عزیزان خود ارسال می‌‌کنند. کارمزدهای این بازار اغلب بسیار غیرمنصفانه هستند و باعث بر باد رفتن بخشی از درآمدها می‌‌شود. سرویس‌‌های DeFi پتانسیل این را دارند که چنین هزینه‌‌هایی را تا ۵۰% کاهش دهند. این امر نه تنها انگیزه خوبی را برای کارکنان فراهم می‌‌آورد تا درآمدی بیشتری داشته باشند و به شیوه‌‌ای موثرتر کار کنند، بلکه می‌‌تواند به کسب و کارها و اقتصادهای کوچک‌‌تر در نقاط محروم‌‌تر کره زمین کمک کند.

صنعت وام‌‌دهی‌‌ نیز یکی دیگر از نقطه‌‌ضعف‌‌هایی است که می‌‌توان با استفاده از DeFi مورد ملاحظه قرار داد. در حال حاضر، وام گرفتن برای افراد فاقد دسترسی به بانک تقریبا غیرممکن است، چرا که در هیچ بانکی پیشینه اعتباری ندارند. پلتفرم‌‌های DeFi قادرند وام‌‌دهندگان و وام‌‌گیرندگان را به صورت مستقیم به یکدیگر وصل کنند، بررسی‌‌های اعتباری را از میان بر‌‌دارند و همچنین دارایی‌‌های دیجیتالی را به صورت وثیقه درآورند.

در میان دیگر ابزارهای صنعت مالی غیر متمرکز می‌‌توان به استیبل کوین ها (Stablecoin) اشاره کرد، نوعی جدید از ارزهای دیجیتالی که توسط دارایی‌‌های دیگر مانند دلار یا طلا پشتیبانی می‌‌شوند و به همین دلیل می‌‌توانند از مشتریان در مقابل بی‌‌ثباتی بازار رمز ارزها محافظت کنند. توکنیزه کردن (Tokenization) به این معنی است که می‌‌توان دارایی‌‌های واقعی مانند آثار هنری، ملک و کالا را بر روی بلاک چین‌‌ داد و ستد کرد و صرافی های غیر متمرکز (Decentralized Exchange) نیز می‌‌توانند کنترل کامل سرمایه‌‌ها را در اختیار کاربران قرار دهند. چنین چیزی باعث کاهش ریسک حملات سایبری می‌‌شود که تاکنون بسیاری از پلتفرم‌‌های متمرکز را متلاشی کرده‌‌اند.

چرا DeFi اکنون توجه بیشتری را به سمت خود جلب می‌‌کند؟

فناوری کنونی مقرون به صرفه‌‌تر است، یعنی سهم بالاتری از مردم به ابزارهای مورد نیاز برای سودآوری از DeFi دسترسی دارند.

تا اوایل سال ۲۰۱۹، حدود ۵۷% از مردم جهان به صورت مداوم از اینترنت استفاده می‌‌کردند. اگرچه هنوز هم باید کارهای زیادی انجام داد، اما این عدد در مقایسه با آمار ۳۵% در سال ۲۰۱۳ رشد بسیار چشمگیری داشته است. به علاوه، قیمت گوشی‌‌های هوشمند نیز در حال کاهش است و این یعنی در آینده برای افراد بی‌‌بضاعت مقرون به صرفه‌‌تر خواهند بود. در واقع، تحقیق اخیر بانک جهانی نشان می‌‌دهد که دو سوم از شهروندانِ فاقد دسترسی به خدمات بانکی، گوشی همراه دارند. همان فناوری که برای استفاده از پلتفرم‌‌های DeFi مورد نیاز است.

بلاک چین های عمومی نیز در حال پیچیده‌‌تر شدن هستند و اپلیکیشن های غیر متمرکز با خلاقیت بیشتری ساخته می‌‌شوند. بسیاری از آنها بر روی بلاک چین‌‌ اتریوم ساخته شده‌‌اند.

استفاده از فناوری DeFi چه ریسک‌‌هایی دارد؟

گسترش DeFi با چندین چالش روبرو است. اگرچه این فناوری می‌‌تواند زندگی میلیون‌‌ها نفر را متحول سازد، اما واقعیت این است که راه‌‌حل‌‌های DeFi چندان در میان عموم شناخته شده نیستند. می‌‌توان گفت که بکارگیری رمز ارزها تاکنون متوسط بوده است و بر طبق یکی از مطالعات منتشر شده توسط مرکز اقتصادهای جایگزین دانشگاه کمبریج (CCAF)، تنها ۲۵ میلیون کاربر رمز ارز تایید شده در سراسر جهان وجود دارد. زمانی که این عدد را با ۱.۷ میلیارد نفر فاقد دسترسی به خدمات بانکی مقایسه می‌‌کنیم، مشخص می‌‌شود که کارهای زیادی را باید انجام داد.

همچنین شایان ذکر است که حتی اگر اپلیکیشن‌‌های DeFi موفق شوند میزبان صدها میلیون نفر در پلتفرم خود باشند، بلاک چین های عمومی این اپلیکیشن ها ممکن است ظرفیت لازم برای برآورده کردن نیازها را دربر نداشته باشند. شرکت Visa ادعا دارد که می‌‌تواند حدود ۲۴,۰۰۰ تراکنش را در هر ثانیه به انجام برساند. این عدد را با بیت کوین مقایسه کنید که در حال حاضر قادر است تنها هفت تراکنش را در هر ثانیه انجام دهد. مقیاس پذیری (Scalability) برای مدت‌‌ها از چالش‌‌های اصلی اتریوم بوده ‌‌است، همانطور که ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیان‌‌گذار آن اخیرا اعتراف کرد که بلاک چین این رمز ارز‌‌ تقریبا پر شده است.

بی‌‌ثباتی رمز ارزها نیز یکی دیگر از مشکلات موجود است. اگرچه استیبل‌‌کوین‌‌ها به دنبال حل این مشکل بوده‌‌اند، اما مسئله پیروی از قوانین و مقررات فعلی همچنان به قوت خود باقی است. شرکت فیسبوک در نظر دارد استیبل‌‌کوینی با نام لیبرا (Libra) را در سال جاری راه‌‌اندازی کند، اما این غول شبکه‌‌های اجتماعی تاکنون با مخالفت‌‌های زیادی از جانب سیاست‌‌مداران، قانون‌‌گذاران و موسسات مالی آمریکایی روبرو شده است. قانون‌‌گذاران بدین خاطر ابراز نگرانی کرده‌‌اند که چنین رمز ارزی می‌‌تواند باعث لغزش دلار آمریکا در اقتصاد جهانی شود و بانک‌‌ها نیز بر این باورند که لیبرا می‌‌تواند سیستم “بانکداری سایه” (Shadow Banking) را به وجود آورد.

فناوری DeFi به چه صورت می‌‌تواند توسعه یابد و رشد کند؟

برطرف کردن مشکلات قانونی یکی از اقدامات اساسی در راستای کمک به پیشرفت صنعت مالی غیر متمرکز است. یکی از مشکلات اصلی این است که تعداد بسیار زیادی سازمان DeFi وجود دارند که به صورت مستقل از یکدیگر فعالیت می‌‌کنند و بازار آشفته‌‌ای را به وجود آورده‌‌اند. همچنین دولت‌‌های بسیار زیادی در سراسر جهان دارای رویکردهای متناقض نسبت به کریپتو و بلاک چین‌‌ هستند و همین مسئله جایگاه این بازار را بیش از پیش متلاطم کرده است. برخی از کشورها رمز ارزها را در قلمرو خود به کلی ممنوع کرده‌‌اند. برای مثال، دولت هند رسما اعلام کرده است که در صورت دستگیری معامله‌‌کنندگان کریپتو، آنها را برای مدت ۱۰ سال به زندان خواهد فرستاد.

اگر رمز ارزها و بلاک چین‌‌ قصد دارند به جایگزینی مناسب برای سیستم‌‌های فعلی تبدیل شوند، مواردی مانند ایجاد ارتباط میان پلتفرم‌‌های DeFi، برقراری شراکت‌‌های جدید و مباحثه با قانون‌‌گذارانی که می‌‌توانند به گسترش هرچه بیشتر این فناوری کمک کنند، بسیار حیاتی است. بازیگران اصلی دنیای مالی سنتی به صورت مداوم برای بحث و تبادل نظر در مورد امور اقتصادی گرد هم می‌‌آیند. تنها نگاهی به مجمع جهانی اقتصاد در داووس بیاندازید. نخبگان دنیای کریپتو نیز به محلی مشابه برای توسعه DeFi نیاز دارند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.