Decentraland و قرارداد هوشمند REITs

روزی خواهد رسید که تعامل در دنیای مجازی با املاک و مستغلات ایمن شده توسط بلاک چین، تبدیل به امری عادی شود. توسعه‌دهندگان املاک واقعیت مجازی و اتحادیه‌های سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات نیز باهم همراه خواهند شد. در این مقاله، Jeremy Epstein از medium.com، به بررسی یک دنیای واقعیت مجازی به نام Decentraland و نحوه تعامل در آن و آینده این بازار می‌پردازد.

0 118

اخیراً در Decentraland چندین طرح خریداری کردم. آنجا یک دنیای واقعیت مجازی است که مالکیت را با بلاک چین اتریوم تضمین و ایمن می‌سازد. اولین باری که در مورد آن شنیدم آن را تحسین کردم و با خودم گفتم:” اوه مرد این هم یک پروژه مانند Second Life است.”

البته بیش از ده سال است که همچنان تقریباً ۸۰۰۰۰۰ بازی کننده و طرفدار جدی و نرخ مبادله ۲۵۰ دلار لیندن به ازای یک دلار آمریکا وجود دارد. مطمئنا موفقیت‌ خیلی بزرگی نبوده است اما پدیده‌ای جهانی در آن زمان بود و آن را می‌توان به چشم یک اثبات مفهوم قدرتمند (proof-of-concept) در طول زمان دید.

بااین‌حال هم‌اکنون باوجود قدرت محاسباتی قوی‌تر، فناوری واقعیت مجازی و البته کشش فرهنگی قوی Metaverse و اخیراً Ready Player One، می‌خواستم بدانم آیا جهان در این زمان آمادگی این پروژه را دارد؟

بنابراین وارد آن شدم و با نقشه شبکه‌ای Decentraland مواجه شدم.

همان‌طور که می‌بینید این‌ یک نمودار مختصات است. هر مربع نماینده‌ی یک فضای ۱۰ متر در ۱۰ متر مجازی است. نقاط آبی روشن برای فروش هستند. نقاط بنفش ناحیه‌هایی برای کاربردی خاص همچون مد، خرده‌فروشی هستند و نقاط قرمز روشن نیازی به گفتن ندارند.

نحوه‌ی ایجاد این نواحی هنوز هم به‌طور ۱۰۰% برای من روشن نشده است.

نواحی سبز، پارک‌ها و فضاهای عمومی هستند افرادی که زمین را در اطراف این نواحی دارند گمان می‌کنند که این مناطق مرکزی ارزش بیشتری خواهند داشت (درست همانند دنیای واقعی) چه کسی می‌داند؟

بااین‌حال من به سراغ یکی از ارزان‌ترین قطعه‌ها رفتم بنابراین در حومه قرار گرفتم. در ظاهر می‌توانستم بفهمم چقدر احمقانه به نظر می‌رسد.

منظورم این است چرا کسی یک قطعه ملک مجازی را دریک مکان ساختگی آن خرید می‌کند درحالی‌که اکثر اوقات هیچ‌کس هم در مورد آن چیزی نمی‌داند و در واقع هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید؟

در زمان حاضر پاسخ آن، گمان پردازی است. در آینده پاسخ ممکن است این باشد: چون در آنجا کارهای زیادی می‌شود انجام داد.

Decentraland برای توسعه‌دهندگان یک کیت را ارائه می‌کند تا بتوانند برنامه‌ها و تجربیات خود را در بهترین زمین مجازی متعلق به خود بسازند.

” Decentraland SDK هر چیزی را که برای شروع ایجاد بازی‌ها و برنامه‌ها نیاز دارید برای شما فراهم می‌کند. هر شی‌ء، مدل، صدا و تبادل اتریوم را در زمینتان کنترل کنید.”

تصوری نامعقول نیست، تصور یک دنیای مجازی که شما بتوانید آن را کاوش کنید و فروشگاه موردعلاقه خود را در آن بیابید، وارد آن شوید و در آن بازی کنید یا خرید کنید. چراکه نه؟

افراد رمز ارز MANA خود را (سکه‌ی Deventraland) صرف خرید این تجربیات خواهند کرد. سپس در عوض این MANA به توسعه‌دهندگان امکان خرید قطعات زمین بیشتر، ساخت‌وساز بهتر تجربیات را می‌دهد. این مسئله، نیاز و طبیعتاً قیمت توکن MANA را افزایش می‌دهد.

MANA در لیست Coinbase Pro قرارگرفته است. البته به نظر می‌رسد که اخیراً استانداردهای کوین بیس اندکی به دلیل تعقیب مالیات پایین آمده است اما بااین‌وجود هنوز هم یک سرو گردن از دیگر صرافی‌ها بالاتر است.

قرارداد هوشمند REITs

همچنان که در مورد Decentraland تحقیقات بیشتری انجام می‌دادم، در مورد هزینه املاک واقعی در یک دنیای مجازی نیز فکر کردم. سپس در مورد فرصت سرمایه گذاری در آنجا فکر کردم. باید بگویم که در آینده مردم به Decentraland رفته و ازآنجا به بازدید، خرید، بازی و تعامل می‌پردازند.

این مسئله املاک و مستغلات واقعی را ارزشمند خواهد ساخت بدین معنا که در آنجا سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان املاک واقعیت مجازی وجود خواهند داشت.

در آینده یک قرارداد هوشمند REIT می‌تواند تنظیم شود که می‌تواند به‌عنوان یک سازمان مستقل غیرمتمرکز اجرا شود (مثلاً با استفاده از DAOstack).

شما کریپتوی خود را به آنجا ارسال می‌کنید و قرارداد هوشمند قطعه زمین را بر طبق قوانین DAO خریداری خواهد کرد. شما به‌عنوان یک سهامدار در DAO و قرارداد هوشمند REITمی‌توانید به نوع قطعه زمینی که می‌خواهید خریداری کنید رأی دهید. آیا می‌خواهید در محدوده‌ی رنگ قرمز پیشرفت کنید یا در محله چینی‌ها؟

تمام این‌ها بدون هزینه‌های پشت‌صحنه اداری که در REIT های متمرکز وجود داشتند و در یک محیط با نقدینگی بسیار بالاتر رخ می‌دهند. و اعتمادی که در صندوق سرمایه گذاری در املاک واقعی در میان مردم وجود ندارد در قرارداد هوشمند قرار خواهد گرفت.

چیزی شبیه به Decentraland این کار را انجام خواهد داد. زمانی که این برنامه اجرا شود، صنایع و فرصت‌های جدید نیز با آن تولید خواهند شد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.