درس‌هایی که جهان از توسعه بلاک چین در چین باید بیاموزد

همه ما بلاک چین را به دلیل غیر متمرکز بودن ستایش میکنیم. در جمهوری خلق چین اما اوضاع جور دیگری است. پس از محدودیت هایی که در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۰۸ از سوی دولت رخ داد، امیدی به رفع تمرکز زدایی وجود ندارد. در عین حال، این کشور برای توسعه پایدار و رفاه شهروندانش، قرار نیست از بلاک چین دست بکشد. آنها بیشتر از تمرکز زدایی، به حذف واسطه‌ها باور دارند.

0 97

عدم نیاز به واسطه های شخص ثالث، شفافیت کامل تراکنش ها و مستقل بودن از یک قانونگذار مرکزی: بلاک چین یک ماشین اعتماد است. این فناوری با الگوریتم های خود اجماع میسازد. ولی چه نوع اعتمادی موثر و محترم خواهد بود؟

از ابتدای نگارش وایت پیپر بیت کوین در سال ۲۰۰۸، این فناوری دفتر کل توزیع شده دیجیتال به عنوان اکسیر آزادی خواهی مطرح شده است. در چین فناوری بلاک چین و توسعه ی آن در یک مسیر کاملا متفاوت پرورش یافته است. در چین، یک فرهنگ منحصر به فرد، منجر به ایجاد نگرش جدید نسبت به بلاک چین شده است: حذف واسطه، نه تمرکز زدایی. در این سیستم چه نوع اعتمادی ساخته شده است و دیگران چه چیزهایی از آن می آموزند؟

بستری که در آن، بلاک چین و رمز ارز در چین توسعه یافته است، یک چارچوب ذاتی متفاوت برای توسعه دهندگان ایجاد کرده است و فرصتی برای گسترش رمز ارز و بلاک چین به آنها داده است. ظهور بیت کوین با استقبال امپراطوری میانه از موج جدیدی از مصرف کنندگان ثروتمند و متفکر مصادف شد. با گزینه های محدودی که برای سرمایه گذاری در سهام و اموال داخلی وجود داشت، و کنترل محدود بر سرمایه ی صرافی Renminbi، بیت کوین به یک ابزار ایده آل برای سرمایهگذاری تبدیل شد. زنون کاپرون (Zennon Kapron) یک طرفدار کانادایی بیت کوین ساکن شانگهای، میگوید: “آنها (شهروندان ثروتمند چینی) میخواهند بچه هایشان را به مدارس کانادا، استرالیا و آمریکا بفرستند. خانواده های ثروتمند، پول جدید و قدیمی: مشکل بی اعتمادی به سیستم داخلی چین نیست. بلکه آنها نیاز دارند سرمایه ی خود را گسترش دهند.” بیت کوین و بلاک چین به امید ساخت یک فرصت اقتصادی جدید در کشور موفق چین راه اندازی شد و هدف آن تضعیف دولت نبود.

ظاهرا مسدود سازی بیت کوین در سال ۲۰۱۳ به عنوان یک معامله قانونی و ممنوعیت تبادل رمز ارزهای داخلی در سال ۲۰۱۷ را می توان به عنوان ناکامی های عمده برشمرد. این اتفاقات نشان میدهد که دولت، قدرت سرکوب توسعه فناوری بلاک چین را دارد. با این حال، رابطه ی صمیمی دولت چین با صنایع فناوری در چین، موجب موفقیت های فناوری داخلی شده است. از زمان دوره اصلاحات، رشد صنعتی چین مدت ها است که توسط یک بخش خصوصی و دولتی به صورت دوجانبه انجام شده است. امروزه شرکتهای فناوری، نوآوری و خلاقیت را ارائه می‌دهند و دولت تا زمانی که این شرکت‌ها در چارچوب مدنظر حزب حاکم برای رشد باثبات و پایدار باقی بمانند، حفاظت در برابر رقبای خارجی، ارتقاء در سطح کشور و تنظیم مقررات مطلوب را فراهم میکند.

بلاک چین و رمز ارز هم از این قاعده مستثنا نیستند. برنامه آموزشی که اخیرا در تلویزیون مرکزی چین پخش شد، بلاک چین را به عنوان بخشی از برنامه ی توسعه پنج ساله بانک خلق چین معرفی کرد. این نشان میدهد که در چین، از دولت مرکزی گرفته تا رهبران صنعت آن، موضع فعالانه‌ای در برابر بلاک چین گرفته اند. چین مقررات و استانداردهای عملی را وضع می‌کند و در عین حال ساخت پلتفرمی که برای افراد غیر حرفه ای امن و پایدار است را آموزش می دهد. چین در حال بنا نهادن یک اعتماد سازمانی است. با در نظر داشتن این موضوع، حتی بسیاری از اعضای جامعه ی رمز ارز چین نسبت به مسدودسازی سال ۲۰۱۷ ناراحت نیستند، زیرا آن رویداد باعث شد سرمایه گذاران متوسط از گزند عرضه های دروغین اولیه کوین در امان بمانند. صرف نظر از این که آیا این ممنوعیت منجر به تولید رمز ارزهای بالغ و جامع های آموزش دیده تر خواهد شد یا خیر، این رویکرد فعال نسبت به توسعه بلاک چین موثر واقع شده است. چین میخواهد برای نوآوری های جدید پلتفرمی همهجانبه بسازد؛ پلتفرمی که نیمی از ۴۰۶ ثبت اختراع های مرتبط با بلاک چین بینالمللی را در بر میگیرد. با مشارکت های بلاک چینمحور دولت با Alibaba (Ant Financial)، Tencent و دیگر غول های فناوری داخلی، رشد بلاک چین در چین هرگز آهسته نخواهد بود.

به منظور ایجاد یک زیرساخت پایدارتر برای همه، فناوری و دولت ها، همینطور دولت چین، نیازمند تغییر در جهت معرفی حاکمیت و تنظیم مقررات به عنوان بخشی از بلاک چین هستند. برای این که غیر متمرکزسازی بلاک چین ارزشمند باشد، نهادها باید نقش مهمی در آموزش و پرورش و نظارت عمومی ایفا کنند تا همه آگاه شوند. غیر متمرکزسازی به پیادهسازی فنیِ حذف یک سرور مرکزی و جلوگیری از حمله هر عامل مخرب اطلاق میشود. با این حال، برای ایجاد یک پلتفرم برای مبادله ی شفاف و بدون واسطه و ساخت یک هویت قابل اعتماد، بازیگران کلیدی باید بدانند که اعتماد قبل از فناوری به دست می آید. اعتماد جمعی است و کسی را حذف نمی‌کند. رهبران فناوری، نیاز به نوآوری در کنار همکاری با دولت دارند تا انگیزه ی پیشرفت تکنولوژیک، ریسک عمومی، آموزش و ایجاد استانداردهای عمومی را ایجاد کنند. شوو هائو (Xu Hao)، در برنامه آموزشی CCTV به بهترین نحو توضیح میدهد:

“جوهره بلاک چین “حذف واسطه” است. مرکز را نمی‌توان حذف کرد.”

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.