بیت کوین یک ارز است یا طلای دیجیتال؟ مقایسه بازار بیت کوین و طلا

توافق برای نوع طبقه بندی بیت کوین موضوعی دشوار و بحث برانگیز برای علاقه مندان، سرمایه گذاران و قانون گذاران بوده است. بیت کوین گاه با ارزهای فیات، گاهی به عنوان کالا و گاهی با انواع دارایی های سرمایه گذاری مقایسه شده و حتی گاهی گفته شده که فاقد هرگونه ارزشی است. با این وجود نهاد‌های قانون گذار غالبا بیت کوین را در قالب کالایی شبیه به طلا در نظر می‌گیرند. در واقع اکثر مواقع از بیت کوین به عنوان “طلای جدید” یا ” طلای دیجیتال ” یاد شده است.

0 128

طی هفته گذشته بدلیل اوج گرفتن تنش‌ها بین آمریکا و ایران قیمت طلا به بالاترین میزان خود در 6 سال گذشته رسید و بیت کوین نیز شاهد افزایش 20 درصدی بود. در پی این امر تحلیلگران در تلاشند تا میزان ارتباط کالاها و دارایی‌ها با بیت کوین را با پرایس اکشن کوتاه و بلند مدت بیت کوین بسنجند.

قیمت طلا و بیت کوین چقدر با هم ارتباط دارند؟

با مقایسه پرایس اکشن بیت کوین و طلا از آوریل سال 2013 تاکنون می‌توان گفت که طلا و بیت کوین به ترتیب در 2020 و اواخر سال 2017 به اوج قیمت خود رسیده اند، اما این ارتباط آنها با یکدیگر چگونه است؟

با محاسبه همبستگی نمونه‌های قیمت طلا و بیت کوین در بازه زمانی آوریل 2013 تا دسامبر 2019، مشاهده کردیم که تمام آنها به میزان 46.5٪ با یکدیگر همبستگی دارند. در این محاسبه 100% به معنای همبستگی کاملا مثبت و 100-% حاکی از همبستگی کاملا معکوس است.

نکته حائز اهمیت این است که با مقایسه داده های بین سال 2018 و 2019 شاهد افزایش ضریب قیمت‌ها از 60.3 درصد در سال 2018 به 70.8 درصد در سال 2019 هستیم.

این یافته‌ها به ما می‌گوید که با رشد بازار رمز ارزها پرایس اکشن آن شبیه به سرمایه‌های سنتی شده و از شباهت‌هایی میان قیمت طلا و بیت کوین سخن می‌گوید.

بیت کوین یک ارز است یا طلای دیجیتال؟ مقایسه بازار بیت کوین و طلا

شکل 1: قیمت‌های طلا از آوریل 2013 تا کریسمس 2019

چشم انداز سرمایه گذاران

قیمت طلا در هفته پیش به رکورد جدید 1660 دلاری در هر اونس رسید و همچنین نوسانات آن نیز افزایش یافت. بیت کوین نیز با رقم 8300 دلاری برای هر سکه به بالاترین قیمت خود از نوامبر 2019 رسیده است.

بیت کوین یک ارز است یا طلای دیجیتال؟ مقایسه بازار بیت کوین و طلا

شکل 2: قیمت بیت کوین در 7 روز گذشته

بعلاوه پس از افت جهانی قیمت بیت کوین از 18 دسامبر، در 8 ژانویه این رمز ارز توانست به بیشترین حجم معاملات روزانه خود یعنی بیش از 28 میلیارد دلار برسد. در آماری که توسط Coinmarketcap در ارتباط با بی ثباتی حق سهام بیت کوین منتشر شده است می‌توان گفت که این رقم در سوم و هشتم ژانویه به بالاترین حد خود از 18 دسامبر رسیده است.

بیت کوین یک ارز است یا طلای دیجیتال؟ مقایسه بازار بیت کوین و طلا

شکل 3: حجم روزانه معاملات بیت کوین طی 7 روز گذشته

بیت کوین یک ارز است یا طلای دیجیتال؟ مقایسه بازار بیت کوین و طلا

شکل 4: بی ثباتی قیمت پریمیوم بیت کوین طی 7 روز گذشته.

سرمایه گذاران با در نظر داشتن همبستگی قیمت‌ها ممکن است به این نتیجه برسند که بین بیت کوین و طلا ممکن است رابطه ای وجود داشته باشد، اما شواهد و داده‌های کافی برای چنین گفته ای در دست نیست.

نرخ بازدهی طلا و بیت کوین چگونه است؟

همبستگی بین نرخ بازدهی از همبستگی بین قیمت این دو دارایی بسیار ضعیف تر بوده و برای کل داده‌‌های مورد مطالعه تنها نرخی برابر با 2.2٪ را به خود اختصاص می‌دهد. با این وجود افزایش همبستگی بین قیمت بیت کوین و طلا تنها از سال 2018 (8.7٪) به سال 2019 (12.5٪) به چشم می‌خورد.

این افزایش همبستگی برای نرخ بازدهی‌های تاخیر دار بین سال‌های 2018 و 2019 نیز مشاهده می‌شود، با این تفاوت که این ضریب در سال 2018 مقداری منفی و برابر 4.7-٪ و نتایج نمونه کامل آن 2.3-٪ بوده که در سال 2019 به رقم مثبت 2.3٪ رسیده است. این تغییر ماهیت موجب شد تا تحلیلگران فرضیه ارتباط نرخ بازدهی طلا با رفتار بیت کوین را رد کنند.

آیا این همبستگی نتیجه ای مایوس کننده در برخواهد داشت؟

اجازه دهید تا تاثیر نرخ بازدهی طلا را بر بیت کوین با یک مدل رگرسیون توضیح دهیم. درهنگام تجزیه و تحلیل نمونه داده‌های این بازدهی مشخص شده که با افزایش 1٪ ضریب طلا، بیت کوین نیز شاهد افزایش 0.115٪ خواهد بود.

با این وجود این نتایج از اعتبار آماری چندانی برخوردار نیستند، بنابراین برخی تحلیلگران معتقدند امکان تایید این رابطه مثبت کوچک وجود ندارد. در هنگام مقایسه نرخ بازدهی بیت کوین در برابر طلا یک رابطه منفی بسیار ناچیز بدست می‌اید که فرضیه عدم تاثیر پرایس اکشن طلا در پیش بینی بیت کوین را مطرح می‌کند.

وضعیت بزرگترین کالای جهان یعنی نفت چگونه است؟

تا بحال بیت کوین را با کالاهای اساسی مقایسه نمودیم، اما برخی از مفاهیم سازنده آن همچون عرضه ثابت و نرخ بالای نوسانات، مقایسه آن با نفت را با چالش‌هایی روبرو کرده است.

هنگام درگیری‌های اخیر ایالات متحده و ایران یعنی از دوم تا هفتم ژانویه، قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت (WTI) و نفت برنت (Brent Oil) به ترتیب با افزایش 2.86٪ و 3.9٪ درصدی روبرو بوده و این افزایش قیمت در بازارهای آتی نیز متحمل است.

با نگاهی جامع به این موضوع و با استفاده از مدت زمان نمونه ای که برای طلا در نظر گرفتیم، داده‌های بدست آمده حاکی از یک رابطه منفی 13.5 درصدی بین قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت (WTI) و بیت کوین است. این رقم تحولی منفی را بین سال 2018 و 2019 نشان می‌دهد که به ترتیب 22٪ و 3.7-٪ بوده است.

از این نرخ منفی در توصیف نرخ بازدهی نیز می‌توان استفاده کرد، چرا که شاهد یک همبستگی منفی بین نمونه کامل (5/2٪) و در سال 2019 (3-٪) هستیم. ظرایب همبستگی بدست آمده در سال 2018 با وجود ناچیز بودن (1.8%) نسبت به دوره‌های قبل از بهبود نسبی برخوردار هستند.

با نگاهی به نرخ بازدهی تاخیری WTI نرخ منفی هبستگی بین سال‌های 2018 و 2019 به چشم می‌خورد، اما این ضریب برای نمونه کامل مثبت و برابر 3٪ بوده که بهتر از نمونه مشابه در بازدهی طلا است.

بیت کوین یک ارز است یا طلای دیجیتال؟ مقایسه بازار بیت کوین و طلا

شکل 5: قیمت نفت WTI از آوریل 2013 تا 25 دسامبر 2019

پس از انجام و تحلیل مدل رگرسیون برای نرخ بازدهی نفت WTI می‌توان گفت که نفت تاثیر چندانی بر نرخ بازدهی بیت کوین ندارد.

این نتایج برای نفت در هر دو زمینه نرخ بازدهی نرمال و تاخیر دار منفی است، این درحالی است که طلا از نرخی مثبت در این زمینه برخوردار بود، بنابراین بین نفت و بیت کوین رابطه ای کاملا متضاد حاکم است.

بیت کوین یک ارز است یا طلای دیجیتال؟ مقایسه بازار بیت کوین و طلا

شکل 6: تراکم نرخ بازدهی سرمایه گذاری در طلا ، نفت و بیت کوین در نمونه آوریل 2013 تا کریسمس 2019

آیا بیت کوین یک کالا است؟

برای طبقه بندی بیت کوین همچنان نمی‌توان پاسخی قاطع داد. در بازه‌های کوتاه مدت و طی دوران بی ثباتی سیاسى، رفتار بیت کوین مانند کالایی همچون طلا و نفت است. این در حالی است که شاخص‌های سنتی سهام از قبیل S&P 500 و DJIA رویکردی مخالف داشته اند.

داده‌های بدست آمده بیانگر وجود ناچیز یا حتی عدم همبستگی بین بیت کوین، طلا و نفت در بازه‌های زمانی بلند مدت است که هرگونه ارتباط بین آنها را با پرسش روبرو می‌کند.

با توجه به نمونه بکار رفته در شکل 6 می‌توان گفت که در مقایسه با سرمایه گذاری در طلا یا نفت، در بازه زمانی بلند مدت، بیت کوین همچنان گزینه بهتری است. همانطور که قبلا گزارش شد، پرایس اکشن بیت کوین با سود تقریبی 9 میلیون درصدی توانست از تمام سرمایه گذاری‌‌های دیگر طی یک دهه گذشته پیشی بگیرد.

با این وجود فاکتورهای موثر بر قیمت و نرخ بازدهی بیت کوین قطعی نیستند و در دوران نبود ثبات اقتصادی، معامله کنندگان بیت کوین را یک دارایی غیر مرتبط با شاخص‌های سهام سنتی در نظر می‌گیرند و از آن بعنوان یک پناهگاه امن استفاده می‌کنند.

نشریهNikkei Asian با اشاره به تنش‌های اخیر بین آمریکا و ایران در هفته گذشته اینگونه نوشت: “رمز ارزها بدون وابستگی و دخالت دولت‌ها یا خطرات ژئوپلیتیکی در بحبوحه تنش میان آمریکا و ایران، به” طلای دیجیتال” تبدیل شده‌اند.”
اگر افراد و نهادها از بیت کوین استقبال کرده و آن را بپذیرند، این همبستگی معکوس بین بازارها و کالاهای سنتی احتمالا در آینده برجسته تر و شدیدتر خواهد شد. اما هنوز نمی‌توان پیش بینی کرد که این تغییر ماهیت، بیت کوین را به یک کالا، ارز یا یک طبقه بندی جدید از دارایی ها تبدیل خواهد کرد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.