تقلای DAI برای حفظ پشتوانه دلاری خود و آینده آن

با به هم خوردن موازنه‌ میان عرضه و تقاضا برای استیبل کوین DAI که پشتوانه‌ی ۱ دلاری دارد، اکنون این رمز ارز وارد شرایط بغرنجی شده که به هر نحو ممکن باید از آن عبور کند. با وجود همه‌ این مشکلات جامعه MakerDAO هنوز باور دارند کهDAI می‌تواند به استیبل کوین اصلی بازار تبدیل شود.

0 128

تقلای DAI برای حفظ پشتوانه دلاری خود : ثبات به یکی از کمیاب‌ترین و اصلی‌ترین مؤلفه‌های بازار رمز ارز تبدیل شده، و در حال حاضر، یکی از بزرگ‌ترین کوین‌های پایدار یا استیبل کوین بازار DAI از MakerDAO است. این استیبل کوین که از دسامبر ۲۰۱۷ به عنوان یک توکن ERC-20 آغاز به کار کرد، از طریق اتر (ETH) به صورت یک به یک (۱:۱) با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود. به عبارت دیگر، کاربران می‌توانند با سپرده‌گذاری به مبلغ بیش از ۱ دلار در ETH، سرمایه‌ای به ارزش ۱ دلار به صورت DAI دریافت کنند. سپس با بازپرداختDAI دریافتی به اضافه‌ «هزینه‌ی ثبات» در قالب MKR، دیگر توکن غیراستیبل کوین و ثانویه‌ MakerDAO، وثیقه‌ی خود را پس بگیرند. اضافه شدن هزینه‌ی ثبات به این مبالغ باعث می‌شود ارزش DAI از نظر تئوری از ۱ دلار پایین‌تر نیاید، چون این هزینه ایجاد توکن‌های بیشتر را گران‌تر می‌کند.

با این حال، هرچند که این سیستم در حالت تئوری بسیار جذاب به نظر می‌رسد، اما عملکرد اخیر آن چندان خوب و مطابق انتظار نبوده است. ارزش DAI در اکثر اوقات سال ۲۰۱۹ کمتر از ۱ دلار بوده و در مواقعی حتی به زیر ۰.۹۵ دلار رسیده است. در نتیجه کاربران MakerDAO در پنج مقطع زمانی تصمیم به افزایش هزینه‌ی ثبات گرفتند که آخرین آن‌ها مربوط به ۱۱ آوریل بود و طی آن قرار شد هزینه‌ی ثبات سالانه ۱۱.۵ درصد افزایش پیدا کند.

اما با همه‌ی این‌ها، جامعه‌ کاربری MakeDAO نمی‌داند که ارزش DAI تا زمان پیاده‌سازی راهکارهای اساسی‌تر و بلند مدت‌تر بدون نوسان خواهد ماند یا نه. با وجود اختلاف‌نظرهایی که اخیرا در خصوص بحث مدیریت و شفافیت MakerDAO شکل گرفته، کاربران هنوز امیدوارند که چنین راهکارهایی مطرح و بر سر آن‌ها توافق شود تا DAI بتواند به استیبل کوین پیش‌فرض بخش بیشتری از جامعه‌ی کاربری رمز ارزها تبدیل شود.

مردم بخاطر اتریوم DAI می‌خرند

همان طور که نمودار زیر نشان می‌دهد، DAI همیشه در همان قیمت ۱ دلار باقی نمانده و در تمام طول عمر (نسبتا کوتاه) خود در محدوده‌ی ۱ دلار نوسان داشته است. اما به راحتی می‌توانید ببینید که قیمت این ارز از انتهای ماه مارس تاکنون عمدتا کمتر از حد نرمال بوده است.

تقلای DAI برای حفظ پشتوانه دلاری خود و آینده آن

اما چنان‌چه استیون بکر، مدیر اجرایی ارشد MakerDAO می‌گوید، این اتفاق به خاطر یکی از اساسی‌ترین نیروهای موجود در علم اقتصاد رخ داده است: عرضه و تقاضا.

قیمت به زیر ۱ دلار رفت چون عرضه‌ی DAI بیشتر از تقاضای موجود برای آن بود. در نتیجه، جامعه‌ی MakerDAO هزینه‌ی ثبات را افزایش داد تا کاربران را به سمت خروج از پوزیشن CDP ترغیب کند و از این طریق بتواند عرضه را کاهش دهد.

برای آن‌هایی که با سازوکارهای داخلی MakerDAO آشنا نیستند باید بگوییم که CDP مخفف Collateralized Debt Position است. این پوزیشن همان پوزیشنی است که کاربران MakerDAO برای سپرده‌گذاری ETH – وثیقه – و دریافت توکن‌های DAI از آن استفاده می‌کنند. دارندگان CDP باید درصد خاصی را به عنوان هزینه‌ی ثبات بپردازند که هر سال روی هم انباشته می‌شود. با توجه به این که این هزینه هر سال انباشته می‌شود، دارندگان CDP ترغیب می‌شوند که DAI خود را برگردانند تا عرضه کم شود و قیمت پایدار بماند.

حقیقت این است که شکست DAI در حفظ پشتوانه این ارز نه تنها به واسطه‌ی بهبود تدریجی قیمت اتر از اواخر ژانویه، بلکه با بازار گاوی پس از ۲ آوریل تشدید شده است. قیمت اتر از ۲ آوریل به بعد هر روز ۱۶ درصد افزایش پیدا کرده است. چون ETH اخیرا افزایش چشمگیری داشته، معامله‌گران بیشتری می‌خواستند پوزیشن CDP بگیرند و از DAI برای خرید اتر استفاده کنند. در عین حال، با توجه به این که ارزش DAI کمابیش – در محدوده‌ی قیمت ۰.۹۸ تا ۱.۰۲ دلار – ثابت بوده، میزان تقاضا برای DAI افزایش نداشته است. آن طور که لاوسن بِیکر، مدیر پروژه‌های ویژه‌ی شرکت Tokensoft می‌گوید، این اتفاق باعث بر هم خوردن موازنه‌ی میان عرضه و تقاضا شده است.

در چند ماه گذشته، DAI تقلا می‌کرد تا ارزش پشتوانه‌ دلاری خود را حفظ کند، هرچند میزان تقاضا برای وام‌های MakerDAO از میزان تقاضا برای ایجاد توکن‌های مربوط به این وام‌ها بیشتر شده بود.

پس MakerDAO برای رفع این عدم توازن و پایدارتر کردن کوین DAI، امسال در پنج مقطع زمانی مختلف تصمیم به افزایش هزینه‌ پایداری گرفت. این کار در تئوری باعث می‌شود باز کردن پوزیشن‌های CDP سود کمتری برای کاربران داشته باشد. در حال حاضر قیمت DAI حدودا ۰.۹۷ دلار است، اما جامعه‌ی کاربری این استیبل کوین قصد دارند یک بار دیگر هزینه‌ی ثبات آن را افزایش دهند. البته فراموش نکنیم که افزایش قیمت ETH می‌تواند این افزایش هزینه‌ها را بی‌اثر کند.

راهکارهای بلند مدت

با توجه به این رفت و آمدهای مکرر، شماری از چهره‌های مطرح بازار استیبل کوین‌ها این سوال را مطرح کرده‌اند که با این حساب استفاده از هزینه‌ی ثبات به عنوان یک مکانیزم پشتوانه‌ای چه فایده‌ای دارد. جرمی داهان، بنیان‌گذار و مدیرعامل DiamDEXX، شرکت سازنده‌ استیبل کوین DIAM که پشتوانه‌ی الماس دارد، می‌گوید:

به نظر من، تلاش برای پایدار ساختن اجباریِ یک کوین و فشار آوردن به کاربران با افزایش هزینه‌ی ثبات اقدام عجیبی است.

داهان مدعی است که وصل کردن کوین‌ها به دارایی‌های پایدار مکانیزم منطقی‌تری به نظر می‌رسد. اما پر واضح است که این سازوکار برای MakerDAO شدنی نیست، بنابراین این سوال همچنان بی‌پاسخ می‌ماند که در بلند مدت چگونه می‌توان از ثبات سیستم MakerDAO اطمینان یافت. این شرکت قبلا در پستی به تاریخ ۱۱ آوریل در وبلاگ خود اعتراف کرده بود که افزایش هزینه‌های قبلی بی‌فایده بوده و تلویحا اذعان داشت که آخرین آن‌ها هم احتمالا موثر نخواهد بود:

هزینه‌ ثبات در ماه فوریه دو بار و هر بار به میزان ۰.۵ درصد، افزایش یافت. در ماه مارس یک بار دیگر این هزینه ۲ درصد افزایش پیدا کرد و سپس دو هفته پس از آن ۴ درصد بالا رفت. اثر این افزایش‌ها برای برگرداندن پشتوانه‌ DAI ناکافی بود و نشان داد که نرخ مربوطه هنوز بالاست.

اختلاف‌نظر بر سر راهکارهایی که فراتر از یک افزایش قیمت ساده هستند هنوز زیاد است، اما به نظر می‌رسد که جامعه‌ کاربری MakerDAO می‌خواهد به سمت روش‌های چندوجهی برود تا از طریق آن‌ها بتواند همراه با افزایش هزینه، تقاضا را بالا برده و عرضهDAI را محدود کند.

بیکر می‌گوید:

برای حل این مشکل چهار روش وجود دارد: روش اول : افزایش نرخ بهره در وام‌های MakerDAO , روش دوم: یافتن روشی برای افزایش مصرف DAI و در نتیجه بالا بردن میزان تقاضا برای این کوین، روش سوم: محدودسازی عرضه‌ی DAI-هایی که قابل ساخت هستند (این راهکار شبیه پوششی است که دولت آمریکا برای بدهی‌های خود از آن استفاده می‌کند)، روش چهارم : ترکیبی از سه روش قبلی.

اگرچه بیکر روش خاصی را برای افزایش مصرف DAI پیشنهاد نمی‌کند، ولی عملا باور دارد که ترکیبی از این سه راهکار بهترین رویکرد ممکن است. ترکیب این سه روش می‌تواند بیشترین حمایت را از سوی جامعه‌ی کاربری MakerDAO به دنبال داشته باشد و این مسئله به منظور حل این مشکل برای MakerDAO ضروری است. بیکر در گفتگو با کوین‌تلگراف گفته بود که MakeDAO به تنهایی نمی‌تواند کاری برای کاهش پوشش بدهی‌ها انجام دهد.

«بنیاد Maker نمی‌تواند در خصوص پوشش بدهی‌ها تصمیم‌گیری کند. این تصمیم برعهده‌ دارندگان MKR گذاشته شده است. جامعه‌ کاربری MakerDAO هر پیشنهادی را که تابع اصول مدیریت علمی و غیرمتمرکز (DSG) باشد مورد بررسی قرار می‌دهد (البته اگر پیشنهادات با مدل‌ها و داده‌های لازم ارائه شوند).»

شفافیت و DAI چند-وثیقه‌ای

مسئله‌ قدیمی اداره‌ی سیستم، بحث مهمی است که حل مشکل پایداری را دشوارتر ساخته و باعث می‌شود که بیش از پیش از دستیابی به یک راهکار جمعی دور شویم. این مشکل در بحث MakerDAO بیش از هر چیز به ناشناس بودن اعضای هیئت مدیره‌ی آن برمی‌گردد که از ۹ نفر عضو ناشناخته تشکیل شده است. روزبه‌روز کاربران بیشتری نسبت به شفافیت پایین در سیستم اداره‌ی MakerDAO زبان به انتقاد می‌گشایند.

در یکی از جلسات این پروژه به تاریخ ۹ آوریل، بخش زیادی از گفتگوها به همین موضوع اختصاص داشت و کریس پادووانو – مشاور حقوقی سابق بنیاد MakerDAO – مصرانه معتقد بود که MakerDAO باید آیین‌نامه‌ خود را به صورت عمومی منتشر و اعلام کند که ساختار اجرایی این بنیاد چگونه است. مدتی قبل نامه‌ای فاش شده بود که نشان می‌داد پنج تن از اعضای هیئت مدیره‌ MakerDAO تحت فشار مدیر عامل این بنیاد، رون کریستنسن، وادار به استعفا شده‌اند. البته کریستنسن در واکنش به این ادعاها اعلام کرد که آن پنج نفر قصد توطئه‌چینی داشتند و می‌خواستند از موقعیت خود سوء استفاده کنند.

علی‌رغم تمام فشارها، MakerDAO همچنان از ناشناس بودن اعضای هیئت مدیره‌ی خود دفاع می‌کند؛ اعضایی که نحوه‌ی استفاده از سرمایه‌های بخش توسعه‌دهندگی را مشخص می‌کنند و مجموعا حدود ۲۷ درصد از توکن‌های مدیریتی MKR را در اختیار دارند. بکر می‌گوید:

ناشناس بودن اعضای هیئت MEGF به خاطر مسائل امنیتی فاش نشده است. اعضای این هئیت در حال حاضر از جمله‌ی کسانی هستند که اکانت مولتی-سیگِ این بنیاد را امضا کرده‌اند.

هرچند MakerDAO قصد افشای هویت اعضای هیئت مدیره‌ی خود را ندارد، اما می‌خواهد شفافیت بیشتری در خصوص نحوه‌ی عملکرد این گروه ارائه کند. چند وقت پیش در وبلاگ این شرکت از کاربران خواسته شده بود تا پیشنهادات خود را در خصوص بهترین ساختار ممکن برای هیئت مدیره‌ی این بنیاد بیان کنند. بکر باور دارد که بنیاد Maker به دنبال یک ساختار مدیریتی رسمی و عمومی در کنار راهکاری جداگانه و کنترلی برای کیف پول مولتی-سیگِ این بنیاد است.

اصلاح ساختار مدیریت به MakerDAO کمک می‌کند تا به راهکارهای کارآمدتری دست یابد. ولی مسئله‌ی مهم‌تر از مشکل پایداری برای MakerDAO این است که بتواند سیستم وثیقه‌ی فعلی خود را که صرفا مبتنی بر ETH است، به سازوکاری با اتکا بر رمز ارزهای مختلف تبدیل کند. بکر در تایید این موضوع می‌گوید:

در حال حاضر، بنیاد Maker می‌خواهد سیستمDAI چند-وثیقه‌ای (MCD) را اواخر امسال عرضه کند. MCD علاوه بر بهبود مکانیزم‌های پایداری امکان استفاده از انواع جدید وثیقه‌ها را فراهم می‌کند.

معرفی DAI چند-وثیقه‌ای می‌تواند به این استیبل کوین کمک کند تا از وابستگی خود به ETH بکاهد، هرچند می‌توان گفت که حرکت‌های کلی بازار کریپتو باعث می‌شود DAI در برابر همان ریسک‌های قبلی قرار بگیرد. ولی طبق صحبت بکر، معرفی این قابلیت نهایتا به MakerDAO و جامعه‌ی کاربری این پروژه کمک می‌کند تا راحت‌تر به هدف اصلی خود مبنی بر کسب اطمینان نسبت به یکپارچگی، ثبات و رشدDAI اطمینان یابد.

و اگرچه که بدون شک انحرافاتی در مسیر رفع مشکلات مربوط به پایداریDAI وجود دارد، اما جامعه‌ی کاربران این استیبل کوین عموماً باور دارند کهDAI در ماه‌های پیش رو از نظر ثبات و اهمیت پیشرفت‌های قابل توجهی خواهد داشت. بکر مسیر مقابلDAI را این گونه پیش‌بینی می‌کند:

در طول سال آینده، DAI و مشتقه‌های آن به استیبل کوین پیش‌فرض پروژه‌های کریپتویی تبدیل می‌شوند. نشانه‌های این اتفاق را از آن‌جا می‌توان متوجه شد که همین حالا هم پروژه‌ای مثل Augur در فورک V2 پیش روی خود تصمیم به استفاده از DAI گرفته است.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.