نبرد ارزها : جنگ تجاری آمریکا و چین و تاثیر آن بر بازار بیت کوین و رمز ارزها

مناقشه‌‌ تجاری‌‌ بین دو اقتصاد بزرگ جهان، با اقدامات اخیر چین و آمریکا، وارد مرحله جدیدی شده و به یک جنگ ارزی تمام عیار بدل شده است. این جنگ ارزی و تجاری تاثیر چشمگیری بر بازارهای مالی جهانی خواهد داشت و بسیاری از سرمایه گذاران و مردمی را که نسبت به از دست رفتن ارزش سرمایه خود نگران شده‌اند، به سوی دارایی‌‌های امن می‌کشاند. این اتفاق می‌تواند منجر به افزایش توجهات و ورود سرمایه‌های بیشتر به بازار بیت کوین و رمز ارزها و شروع یک بازار گاوی شود.

0 97

جنگ تجاری آمریکا و چین : در هفته‌های اخیر، جنگ تجاری بین آمریکا و چین به سرعت بالا گرفته است و دولت‌‌های هر دو کشور همه‌‌ تلاش خود را برای پیروزی در این رقابت به کار بسته‌اند. هفته گذشته، رییس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، از تصمیم خود برای اعمال تعرفه‌‌های 10 درصدی جدید بر روی کالاهای چینی خبر داد. اخیرا نیز تعرفه‌‌های گمرکی جدیدی بر روی واردات از کشور رقیب اعمال شده بود. روز دوشنبه، دولت چین نیز در واکنش به این اقدامات، طی یک بیانیه‌‌ رسمی، خرید محصولات کشاورزی آمریکایی توسط شرکت‌‌های چینی را تعلیق کرد. همچنین این کشور در مورد اعمال تعرفه‌‌های گمرکی بر روی محصولات زراعی‌‌ که پس از تاریخ 3 آگوست خریداری شده بودند، هشدار داد.

نبرد ارزها: جنگ تجاری آمریکا و چین و تاثیر آن بر بازار بیت کوین و رمز ارزها

جنگ تجاری آمریکا و چین ، به عرصه‌‌ مالی نیز کشانده شده است و یک جنگ ارزی بین دو ابرقدرت اقتصادی جهان در گرفته است. دوشنبه هفته گذشته، بانک خلق چین (PBOC) اجازه داد که ارز این کشور یعنی یوان، از حد آستانه‌‌ 7 یوانی به ازای هر دلار پایین‌‌تر بیاید. سطح آستانه بسیار مهمی که بعد از بحران مالی سال 2008، برای 11 سال حفظ شده بود. پیش از این نیز بانک فدرال آمریکا در روز چهارشنبه برای اولین بار در دهه‌‌ اخیر، نرخ سود کلیدی خود را کاهش داد.

این بانک ابزارهای سیاسی و تجارب گرانبهایی را به دست آورده و قرار است به نوآوری و تغذیه‌‌ی جعبه‌‌ابزارهای کنترل ادامه دهد، و در برابر بازخورد مثبتی که ممکن است در بازار مبادلات خارجی رخ بدهد، به صورت حیاتی و هدفمند اقدام کند.

در بیانیه‌‌ای که بانک خلق چین (PBOC) در مورد تغییر نرخ معاملات در روز دوشنبه منتشر کرد، آمده است که: این بیانیه، از سوی آمریکایی‌ها به عنوان اعلان رسمی بانک مرکزی چین، برای ادامه جنگ و دفاع از منافع خود در جبهه ارزی، قلمداد شد.

دیگ به دیگ میگه روت سیاه!

در پی تغییرات اخیر در زمینه ارزش ارز، وزارت خزانه‌‌داری آمریکا در روز دوشنبه اعلام کرد که استیو منوشین (Steven Mnuchin) ، تحت نظر دونالد ترامپ، به طور رسمی چین را به دست‌‌کاری در ارزش ارز متهم کرده است. در نتیجه‌‌ چنین حکمی و “به منظور کاهش اثرات رقابت ناعادلانه‌‌ای که بخاطر اقدامات اخیر چین ایجاد شده است”، منوشین اکنون به صندوق بین‌‌المللی پول (IMF) مراجعه خواهد کرد.

اعلامیه خزانه‌‌داری می‌‌گوید:

در روزهای اخیر، چین گام‌‌هایی محکم برای کاهش ارزش ارز خود برداشته است و علی رغم استفاده‌‌ فعال از چنین ابزارهایی در گذشته، ذخایر مبادلاتی خارجی اساسی را حفظ کرده است. متن چنین اقداماتی و منطق غیر قابل قبول در پس ثبات بازارهای چین، نشان می‌‌دهد که هدف از کاهش ارزش یوان، کسب مزایای رقابتی ناعادلانه در معاملات بین‌‌المللی بوده است.

علاوه بر درخواست از IMF برای بررسی کاهش ارزش ارز توسط کشور رقیب، این گام به ترامپ اجازه می‌‌دهد که در چارچوب سیستم قانونی آمریکا، اقدامات جدیدی بر علیه چین صورت دهد. این اقدامات، تحریم شرکت‌‌های چینی از تجارت با دولت آمریکا یا ثبت قرارداد با این کشور را شامل می‌‌شود.

نبرد ارزها: جنگ تجاری آمریکا و چین و تاثیر آن بر بازار بیت کوین و رمز ارزها

معاون خزانه‌‌داری آمریکا، Steven Mnuchin

دونالد ترامپ شخصا در پیامی در توئیتر چین را به دستکاری ارز خود متهم کرد و در عین حال با اعمال فشار بر بانک فدرال آمریکا ، خواستار تغییر ارزش دلار آمریکا شد. او در توئیت خود نوشت:

چین قیمت ارز خود را به پایین‌‌ترین سطح در تاریخ کشانده است. به این کار دستکاری در ارز می‌‌گویند. آیا فدرال رزرو این پیام را می‌‌شنود؟ این یک نقض آشکار است که منجر به تضعیف چین در طول زمان خواهد شد.

رییس جمهور آمریکا در ادامه نوشت:

چین همیشه برای دزدیدن کسب‌‌وکارها و کارخانه‌‌های ما، آسیب زدن به مشاغل، کاهش دستمزد کارگران ما و آسیب زدن به قیمت محصولات کشاورزی، از روش کاهش قیمت ارز استفاده می‌‌کند. دیگر بس است! چین مصمم است که با اقدامات ناعادلانه‌‌ تجاری و دستکاری در ارز خود، هزاران میلیارد دلار از آمریکا بدزدد. این اقدام باید چندین سال قبل متوقف می‌‌شد!

متهم کردن چین به دستکاری در ارز، یکی از شعارهای انتخاباتی ترامپ در سال 2016 و به عنوان بخشی از استراتژی‌‌اش برای تمرکز بر عدم توازن تجاری بین این دو کشور بود. با چنین اقدامی، او دارد به رای‌‌دهندگان انتخابات سال 2020 این پیام را می‌‌دهد که این موضوع همچنان یکی از دغدغه‌‌های اصلی اوست. ترامپ همچنین به دولت چین اخطار می‌‌دهد که علی رغم تاثیرات این اقدام بر اقتصاد آمریکا، او نمی‌‌خواهد عقب بکشد.

تاثیر مالی آنی و شدید

اخبار مربوط به مناقشه دو اقتصاد بزرگ دنیا، علاوه بر نبردهای تجاری بین‌‌المللی و ارزی، منجر به سقوط بازار سهام دنیا شده است. در ایالات متحده، Dow Jones Industrial Average، S&P 500 و Nasdaq Composite در روز دوشنبه، بین 2/9 و 3/5 درصد سقوط را تجربه کردند؛ بدترین عملکرد روزانه برای هر 3 شاخص اصلی در کل سال 2019. بازارهای سهام چین نیز در این روز به سختی آسیب دیدند و معاملات آسیایی با موجی از کاهش قیمت‌ها در صبح سه شنبه آغاز شدند.

نبرد ارزها: جنگ تجاری آمریکا و چین و تاثیر آن بر بازار بیت کوین و رمز ارزها

همان طور که انتظار می‌‌رفت، در نتیجه این جنگ ارزی، سرمایه‌‌گذارانی که شاهد تلاش‌‌های دو دولت برای کاهش ارزش ارز خود به منظور ضربه زدن به طرف دیگر بودند، به دارایی‌‌های امن روی آوردند. به عنوان مثال، در روز دوشنبه، طلا به بی‌‌سابقه‌‌ترین قیمت خود در 6 سال اخیر رسید.

این پدیده همچنین یکی از عوامل موثر در افزایش قیمت ناگهانی در بازارهای رمز ارز بوده است. در شرایطی که اوضاع در حال بدتر شدن است و به نظر نمی‌رسد این بحران به زودی به پایان برسد، این پدیده می‌تواند آغازی برای بازار گاوی در صنعت کریپتو باشد، زیرا بسیاری از سرمایه‌‌گذاران به سوی رمز ارزها ، به عنوان پناهگاهی که سرمایه‌‌شان را از بی‌‌ارزش شدن در امان نگه می‌‌دارد، کشیده خواهند شد.

شما در مورد جنگ جهانی بین ارزها چه فکر می‌‌کنید؟ این جنگ چه تاثیری بر فضای رمز ارز خواهد گذاشت؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.