بازگشت آلتکوین ها : آلتکوین در برابر بیت کوین

هیجان ناشی از رونق بازار رمز ارز ها در سال ۲۰۱۷ نه فقط ماکسیمالیست‌های بیت کوین یا طرفداران بیت کوین کش یا جامعه اتریوم، بلکه سراسر صنعت رمز ارز را دربرگرفته بود. شرایط برای کوین‌های خصوصی مانند مونرو (monero) بسیار عالی پیش می‌رفت و حتی کوین‌های فان و سرگرم کننده‌ای مانند دوج (doge) نیز در اوج بودند. اما پس از این دوره طلایی، دسته گسترده‌ای از کوین ها که آن‌ها را با نام آلتکوین (altcoin) می‌شناسیم، رفته رفته کم‌رنگ شدند و سرنوشت مبهمی پیدا کردند. ولی به تازگی روزنه‌ای در بن‌بست پیش روی آلتکوین‌ها به وجود آمده که نوید تغییر در بازار را می‌دهد.

0 133

در ۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۷ بیت کوین به بالاترین نرخ خود تا کنون رسید و قیمت آن رکورد $۲۰,۰۰۰ را ثبت کرد. سه روز پس از آن یعنی در ۲۰ دسامبر، بیت کوین کش نیز به پیک خود رسید و رکوردی ۴,۰۰۰ دلاری زد. در همین دوران و دیگر بالانشینان چارت های بازار هم به پیک ارزشی رسیدند. دوج کوین که هنگام نگارش این نوشته $۰.۰۰۲۶ ارزش دارد، در آن زمان بیش از یک پنی قیمت داشت. اینکه چرا علاقه به بیش از ۲۰۰۰ آلتکوین در بازار فروکش کرد و در سال ۲۰۱۸ رویای کریپتویی بسیاری را بر باد داد، چندان امر پنهان و پیچیده‌ای نیست ولی حرکت‌های هفته گذشته بازار رمز ارز با نشانه‌هایی همراه بود که با توجه به آن‌ها شاید برای آلتکوین‌های فراموش شده سرنوشت تازه‌ای رقم بخورد.

بازگشت آلت‌کوین ها : آلتکوین در برابر بیت کوین

آمار هفتگی برای برخی از توکن‌های غیر از BTC

در هفته‌ای که گذشت، بروز این تکان کوچک به جایگاه برتر بیت کوین ، برخی از صاحبان آلتکوین را به هیجان آورد و آن‌ها را به پروژه‌های خود امیدوار کرد. تا جایی که در توییتر نوشتند، فصل آلت‌ بازگشته است. ولی دیگران چندان در این باره مطمئن نیستند و با تردیدی منطقی به تکاپوی ایجاد شده می‌نگرند. در هنگام نگارش این نوشته، EOS، ETH و XMR هر سه نسبت به هفته‌ی گذشته جهش کرده‌اند و EOS یک پرش قیمتی هفت روزه را تجربه می‌کند که نزدیک به ۱۲% است. رقیب بزرگ بیت کوین، بیت کوین کش نیز با اینکه برمبنای استاندارد بسیاری از افراد یک آلتکوین محسوب نمی‌شود، در هر صورت از این نوسان مثبت جا نمانده و BCH مانند دیگران جهش چشمگیری داشته است.

رویای فراموش شده

در سال‌های نه چندان دور زمانی بود که مردم به دنبال‌‌‌‌‌‌‌ پروژه‌ای نوپا و جالب می‌گشتند، روی آن‌ تحقیق می‌کردند و سپس با دادن یک چندم از یک پنی! تعداد زیادی از توکن‌های آن پروژه‌ را می‌خریدند. هیجان داشتن یک سبد بزرگ (و البته مجازی) پر از توکن‌های پروژه‌های نوپا کشش و لذت خاصی داشت؛ به ویژه هنگامی که آدم با خود می‌‌گفت: «اگر قیمت این فقط به یک دلار برسد، آنگاه پولدار خواهم شد!». هنوز هم هستند کسانی که این کار را انجام می‌دهند ولی از آن دوران به بعد، بدنه‌ی اصلی جامعه‌ی کریپتو وارد مسیر تنگ و باریک BTC شدند و ماکسیمالیست‌های بیت کوین به خاطر برگزیدن کوینی به جز بیت کوین، کسانی که به دنبال آلتکوین می‌روند را خیانت‌کار و خطاکار می‌دانند. از سوی دیگر، اکانت‌های توییتری مانند Crypto Seer وجود دارد که همچنان امید می‌دهند:

#Altcoin  برتری سرمایه بازار. شکیبایی کردن چندان هم سخت نیست. تنها کافی است ۲-۳ ماه صبر کنید تا ببینید به کجا خواهیم رسید.

pic.twitter.com/1h5ciVmzxg

— Crypto Seer (@crypto_seer) September 4, 2019

با این وجود کارشناسان مالی و دیگر تحلیل‌گران توییتر بر این باورند که تا وقتی بیت کوین رکورد شکنی نکند نمی‌توان از لشکر توکن‌های امیدوار و در سایه انتظار چندانی داشت. مکس کیسر (Max Keiser)، ماکسیمالیست سرشناس BTC و مجری برنامه RT ، همیشه و به طور روشن دیدگاه خود در این زمینه را ابراز می‌کند. این فرد پرنفوذ جامعه کریپتو در سوم سپتامبر با اشاره به سلطه BTC که همچنان با آهنگ پایدار در حال افزایش است، توییت کرد:

آلتکوین ها هرگز باز نمی‌گردند … متاسفم

آلتکوین ها چگونه می‌توانند جان دوباره بگیرند

در دنیای پرسرعت و پراحساس رمز ارز، آنچه کم نیست اسکم و کلاهبرداری است. بدبختانه این حقیقت فضای کریپتو را دچار نوعی قطبی‌سازی کرده که در آن هر ایده‌ی تازه‌ای صرف نظر از اینکه چقدر خوب باشد، اگر از جنس بیت کوین نباشد، کسی پذیرای آن نخواهد بود. در اقتصاد، همواره گرایش پول به سمت سرازیر شدن در کالایی است که بهتر از همه فروش می‌رود. آن پولی که بیش از همه سودمند و در سراسر جهان قابل جابه‌جایی باشد همان پولی است که بیشتر مردم دنیا دوست دارند از آن استفاده کنند. البته بر روی این بستر همواره اقتصادهای خرد و تقاضاهای منحصر به فرد برای پروژه‌های سفارشی و ابتکارات و ابداعات جریان دارد. این همان فضایی است که آلتکوین‌ها و توکن‌های خاص همچون پروژه‌های «پروتکل دفتر ثبت ساده» (SLP) می‌توانند به آن ورود پیدا کرده، برای خود جا باز کنند و توانایی‌های منعطف خود را در اختیار بازیگران بزرگ آن بگذارند.

پروژه‌های جالبی مانند Augur نشان‌گر آن هستند که نوآوری همچنان در زمینه‌ی کریپتو جریان دارد و انگیزه‌ی لازم برای آن وجود دارد. Augur یک سیستم انگیزشی است که در آن دارندگان ناشناس BCH می‌توانند با استفاده از SLP رویدادهای آینده و سوددهی‌ها (dividends) را پیش‌بینی نمایند. استیبل کوین‌ها و کوین‌های بورسی مانندUSDT  وBNB  نیز نیروی نوظهوری هستند که در شکل دادن بازار به شیوه منحصر به فرد خود نقش دارند.

در چند سال گذشته شمار کوین‌ها در بازار افزایش بسیاری پیدا کرده و یافتن کوین برتر کاری بسیار دشوار است. در می ۲۰۱۸ نزدیک به ۱,۵۰۰ آلتکوین در بازار وجود داشت. در هنگام نوشتن این مطلب شمار آن‌ها به ۲,۳۰۰ رسیده است. داوری درباره‌ی اینکه کدام کوین‌ها ارزشمند و کدام بی‌ارزش هستند زمان زیادی می‌برد، بنابراین مهاجرت گسترده به توکن‌های بزرگ منطقی به نظر می‌رسد. این روند می‌تواند به سود SLPها باشد و البته برای توکن‌های ایجاد شده بر روی زنجیره‌های جا افتاده و شناخته شده‌ای که خدمات ویژه‌ای به کاربران اکوسیستم‌های خوشنام بلاک چینی ارائه می‌دهند.

اینکه آیا فصل آلت فرارسیده یا نه نظریه‌ای است که برخی موافق و برخی مخالف آن هستند. در شرایط کنونی بسیاری از افراد در حوزه کریپتو امیدوارند که ببینند کلاس مورد علاقه توکن‌هایشان دوباره جان بگیرد و بار دیگر نقل محافل شود. حوزه کریپتو هرچقدر هم که قطبی و سمی باشد، ساکنان آن روی یک چیز با یکدیگر هم نظر هستند؛ اینکه سیستم معیوب پول فیات به سرعت در حال منسوخ شدن است و سیستم تازه‌ای جای آن را خواهد گرفت. اینکه بالاخره کدام آلتکوین یا بازیگر بزرگ بازار، این گاری کهنه را واژگون می‌سازد ماجرایی سرگرم کننده و جذاب خواهد بود!

توکن مورد علاقه شما کدام است؟

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.