بی‌‌ثباتی رمز ارز‌‌ها : دوست یا دشمن؟

در سال جدید به نظر می‌‌رسد راهکاری برای مشکل عدم کاربردپذیری رمز ارز‌‌ها پیدا شده است: استیبل کوین‌‌ها. این کوین‌‌ها علی رغم داشتن مزایای یک رمز ارز‌‌ مانند شفافیت، حذف واسطه و امنیت، مشکل بی‌‌ثباتی قیمت را ندارند. چه استارتاپ‌‌ها و شرکت‌‌هایی به سمت تولید استیبل کوین رفته اند؟ چند درصد از آن‌‌ها موفق بوده اند؟ در این مقاله پاسخ این سوالات را خواهید یافت.

0 89

بی‌‌ثباتی رمز ارز‌‌ها ؛ بسته به اینکه کجای فضای رمز ارز‌‌ قرار دارید، این واژه می‌‌تواند معنایی لذت‌‌بخش یا اضطراب‌‌آور داشته باشد. با توجه به روزهای پرتلاطم سال 2017، بعضی‌‌ها فکر می‌‌کنند بی‌‌ثباتی پارامتری حیاتی برای رشد و سوددهی رمز ارز‌‌ها است.

عده‌‌ای دیگر، معتقدند دلیل موفق نشدن رمز ارز‌‌ها در ایفای نقش‌‌های مهم و انقلابی در صنایع بزرگ، بی‌‌ثباتی آن‌‌هاست. به همین دلیل است که هیچ رمز ارز‌‌ کاربردی و قابل اعتمادی وجود ندارد. بی‌‌ثباتی، دشمن کاربردپذیری است ولی ما را در یافتن جایگزین‌‌هایی برای دستیابی به ثبات، راهنمایی می‌‌کند.

قابل کتمان نیست که در سال 2017، بیت کوین و دیگر رمز ارز‌‌ها ، با حالت بی‌‌ثباتی شدیدی، به پیش رفتند و روند این حرکت نیز صعودی بود.

جهش قیمت عجیب و غریب اصیل‌‌ترین رمز ارز‌‌ جهان در طول چند سال، سود چند هزار درصدی به دارندگان وفادارش اعطا کرد. پذیرندگان و ماینرهای قدیمی، در زمانی که هر بیت کوین فقط چند پنی ارزش داشت، هزاران عدد از آن را ذخیره کردند و با این جهش ناگهانی، میلیونر شدند؛ رشدی بزرگ که تعجب همگان را برانگیخت.

این داستان سریعا همه جا پخش شد و حالا دیگر همه می‌‌خواستند بدانند بیت کوین چیست، بلاک چین چیست، و اینکه آیا آن‌‌ها هم می‌‌توانند به این بازی “یک شبه پولدار شدن” وارد شوند یا خیر! همین اشتیاق‌‌ها به تنهایی قیمت را حتی بالاتر هم برد و در حباب احتکارآمیزی که ایجاد شده بود، تاثیر گلوله برفی (بزرگ شدن تدریجی چیزی که قبلا کوچک و بی‌‌اهمیت بود) گذاشت.

با این حال، 2019 فضایی بسیار متفاوت برای بازار رمز ارز‌‌ است. سرمایه‌‌گذاری احتکاری تمام شده و در عوض، مردم به دنبال کاربردپذیری و یافتن موارد مصرف برای رمز ارز‌‌ها هستند. به همین دلیل، جنبش استیبل کوین به راه افتاد؛ جنبشی که وال استریت و جی پی مورگان را نیز درگیر کرد.

در هر صورت راه‌‌های مختلفی وجود دارد تا شرکت‌‌ها و رمز ارز‌‌ها به ثبات برسند تا به این طریق بتوانند خدماتی کاربردی و قابل اطمینان ارائه دهند و در عین حال، پذیرش توکن‌‌های که به همان قیمت و ارزش عرضه می‌‌شوند را تضمین کنند.

کوین‌‌های با پشتوانه

یکی از بهترین راه‌‌ها که مردم می‌‌توانند با آن از خنثی کردن اثر بی‌‌ثباتی در بازار رمز ارز‌‌ مطمئن شوند، تثبیت کردن دارایی دیجیتال آن‌‌ها با یک ارز یا کالا است. اخیرا، جی پی مورگان با کوین بحث‌‌برانگیز خود به نام JPM که در یک بلاک چین نیازمند مجوز عمل می‌‌کند و با قیمت دلار تثبیت شده است، این راه را امتحان کرده است.

قبل از این، رمز ارز‌‌ تتر (Tether)، که به همان اندازه بحث‌‌برانگیز بود و اتفاقا با دلار آمریکا تثبیت شده بود، وارد بازار شد؛ اگر چه برای مدت کوتاهی به این تثبیت اعتمادی نبود. وقتی مردم ارزش خود را به یک ارز ثابت وابسته می‌‌کنند، می‌‌توانند کوینی با ویژگی‌‌های رمز ارز‌‌ را داشته باشند؛ ویژگی‌‌هایی مانند بدون مرز بودن و غیر متمرکز بودن، و در عین حال ویژگی‌‌های منفی آن، یعنی بی‌‌ثباتی آن را حذف کنند.

اساسا توکنی مثل توکن جی پی مورگان، همیشه یک دلار قیمت دارد و در نتیجه، اگر این کوین به پذیرش عمده عمومی برسد و جمعیت عظیمی از آن استقبال کنند، پرداخت‌‌های دیجیتال بسیار دسترس‌‌پذیرتر و کارآمدتر خواهند شد و ترس از بی‌‌ثباتی رمز ارز‌‌های قدیمی از بین خواهد رفت.

آن‌‌ها حتی سعی کردند ارزش یک رمز ارز‌‌ را به دارایی‌‌ها وابسته کنند؛ دارایی‌‌هایی مثل نفت. به این ترتیب دولت ونزوئلا رمز ارز‌‌ Petro را ایجاد کرد. حتی یک شرکت استخراج پالادیوم و نیکل نیز می‌‌خواهد استیبل کوینی که با قیمت این فلزات گرانبها تثبیت شده اند را ایجاد کند.

با وجود شک و تردیدها، بسیاری از دولت‌‌ها، بانک‌‌های وال استریت، و حتی استارتاپ‌‌ها، همه استیبل کوین را پاسخی برای مشکلات موجود می‌‌دانند. اما شکی نیست که پتانسیل‌‌های بالایی در استیبل کوین‌‌ها دیده شده است.

شرکت‌‌های بزرگ وارد می‌‌شوند

اخیرا، شرکت‌‌های بزرگی مثل فیسبوک و گوگل، که خواهان ورود به دنیای رمز ارز‌‌ بودند و درعین حال می‌‌خواستند ارزششان به طور نسبی ثابت بماند، به سراغ ساخت استیبل کوین رفته اند. حتی IBM نیز، که پیشگام بلاک چین‌‌های شرکتی (enterprise blockchain) به شمار می‌‌رود، به ساخت استیبل کوین روی آورده است.

در اخبار و شایعات آمده که فیسبوک، که صاحب پیامرسان واتس اپ نیز هست، برنامه‌‌هایی برای توسعه‌‌ی یک دارایی کریپتویی با پشتوانه دارد تا کاربران بتوانند در پیامرسان واتس اپ پول منتقل کنند و در گام اول، بر بازار هند تاکید دارند.

گوگل نیز سال گذشته دومین شراکت خود با دو شریک را اعلام کرد که به موجب آن، صنعت خدمات مالی و دیگر پلتفرم‌‌های مبتنی بر ابر که می‌‌توان بر روی آن‌‌ها اپلیکیشن‌‌های بلاک چینی نوشت، به گوگل اضافه می‌‌شود.

این غول جست‌‌وجوگر گفت که شراکتش با Digital Asser و BlockApps بر روی پلتفرم ابری گوگل، به مشتریان اجازه‌‌ی استفاده از فناوری دفتر کل توزیع‌‌شده را می‌‌دهد.

IBM با یک راهکار پرداختی منحصربه‌‌فرد به نام Blockchain World-Wire پا به میدان گذاشته است. این پلتفرم سامانه‌‌ای برای پرداخت‌‌های برون‌‌مرزی بدون نیاز به میانجی‌‌گری بانک‌‌ها را فراهم می‌‌کند. به این روش، عملیات‌‌های مالی، کمتر از روش‌‌های معمول هزینه خواهند داشت ولی کارمزد یک معامله، ثبات رمز ارز‌‌ی که در آن دخیل بوده را تضمین می‌‌کند.

IBM استیبل کوین Strenghold از پروتکل Stellar را به عنوان ارز واسطه به کار می‌‌گیرد تا دفاتر مالی بتوانند پرداخت‌‌های برون‌‌مرزی را در یک چشم به هم زدن، انجام دهند. جذابیت این سیستم سادگی، شفافیت، کارمزدی مشخص برای هر رمز ارز‌‌، امنیت و امکانات نامحدود آن فارغ از نوع، مقدار و ارز مقصد است.

استارتاپ‌‌های هوشمند

دیدن شرکت‌‌ها، بانک‌‌ها و حتی دولت‌‌هایی که می‌‌خواهند یک دارایی دیجیتال کاربردی و باثبات بسازند، بسیار امیدبخش است. همچنین، این که این نوآوری‌‌های پیش‌‌رو از استارتاپ‌‌های کوچکی آغاز شده اند، اهمیت زیادی دارد.

جمینی (Gemini) یک استارتاپ مشهور است. شهرت آن به دلیل بنیان‌‌گذاران آن، یعنی دوقلوهای وینکلووس (Winklevoss) است، و تلاش کرده تا همه‌‌ی سطوح بلاک چین از ETFها گرفته تا صرافی‌‌ها را در نوردد. جمینی استیبل کوین خود را با تمرکز بر تنظیم مقررات، راه‌‌اندازی کرده است.

تلاش برای شکست مرزها برای استارتاپ‌‌ها یک امر حیاتی است، ولی از طرف دیگر، باقی ماندن در چارچوب مقررات نیز به همان اندازه اهمیت دارد. بسیاری از آن‌‌ها به دلیل نقض قوانین مجبور شده اند پروژه‌‌ی استیبل کوین خود را تعطیل کنند.

با این وجود، استارتاپ‌‌های موفقی همچون بنیاد SocialGood، در حال نوآوری با ارزش‌‌های تثبیت‌‌شده‌‌ی دارایی‌‌های دیجیتال هستند. آن‌‌ها یک ثبت اختراع بازگشت وجه (cash-back) را طراحی و معرفی کرده اند. در این مثلا در هنگام خرید از یک خرده‌‌فروشی آنلاین، در یک پلتفرم دفتر صندوقِ کالای اجتماعی، بخشی از پول نقد را به حساب مشتری بر می‌‌گرداند. این شرکت می‌‌گوید با این کار، تقاضای توکن بالا رفته و با توجه به محدود بودن عرضه، بی‌‌ثباتی کاهش می‌‌یابد اما این احتمال وجود دارد که به طور آهسته (و نه به شکل حرکت به سمت بالا و پایین)، ارزش آن بالا رود.

حرکتی به سمت ارز

بیت کوین و دیگر رمز ارز‌‌ها در تلاش بوده اند در مدت زمان کوتاهی که در مرکز توجه قرار دارند، مسیر خود را پیدا کنند. زمانی بود که امکان نداشت کسی حتی از یک قسمت کوچک از بیت کوین خودش بگذرد، زیرا ارزش آن هر روز بیشتر می‌‌شد.

دوره طلای دیجیتال به سر آمده و انباشتن سرمایه و سرمایه‌‌گذاری تنها بخش کوچکی از این فضا را به خود اختصاص داده است. در عوض، نیاز به کاربرپذیری، تثبیت کردن دارایی‌‌ها را الزامی کرده است.

راه‌‌های زیادی برای رسیدن به ثباتی امن، مورد آزمون قرار گرفته است. بعضی از آن‌‌ها هنوز در حال بررسی اند و باید ثابت کنند که قابل اعتمادند. ولی بدون شک، برای پیشرفت لازم است بی‌‌ثباتی زیر پا گذاشته شود.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.