صرافی‌های رمز ارز و رهبران آنها

مشکل دستکاری اطلاعات مربوط به حجم معاملات، به موضوع داغی در رسانه‌های اجتماعی و بسیاری از انجمن ها تبدیل شده است. رهبران این صرافی‌ها (به ویژه آنهایی که موفق هستند) اغلب شخصیت‌های فریبنده‌ای دارند و نشان می‌دهند که مایلند به “افراد معمولی” کمک کنند در کار خود موفق شوند. این امر موضوع بحث برانگیز دیگری را مطرح می‌کند: آیا این رهبران حقیقتا چنین هدفی را دنبال می‌کنند؟ یا اینکه فقط نقش فریبنده خود را بخوبی ایفا و با استفاده از این افراد معمولی طرح‌های تجاری سودآور خود را اجرا می‌کنند؟ این مقاله به بررسی عملکرد این صرافی ها و رهبران آنها و نقش این افراد در صنعت رمز ارزها خواهد پرداخت.

0 97

اهداف این مقاله :

– بررسی تاثیر بالقوه رهبران صرافی‌های رمز ارز بر جامعه بزرگ رمز ارزها

– بررسی نقش صرافی‌های رمز ارز بر صنعت

– نتیجه گیری در مورد چگونگی شناسایی اطلاعات تقلبی و بهره بردن از آن.

مقدمه

صرافی‌های رمز ارز پلتفرم‌هایی هستند که امکان معاملات رمز ارزها در سرتاسر جهان و در هر ساعت از شبانه روز فراهم می‌سازند. مانند رمز ارزها ، این صرافی‌ها در دو قالب متمرکز و غیر متمرکز وجود دارند که در هر دو حالت امکان تبدیل دوگانه ارزهای فیات به رمز ارز و یا رمز ارز به رمز ارز را فراهم می‌سازد. صرافی‌های رمز ارز عمدتا قانون گذاری نشده‌اند، اما در حال حاضر رکن اصلی هرگونه تجارت مالی در این صنعت را شکل می‌دهند.

در ابتدا لازم به ذکر است که هدف اصلی این مقاله محکوم کردن صرافی‌های رمز ارزها نیست، بلکه هدف آن بررسی این موضوع با رویکردی متعادل است. خواه مردم از آنها خوششان بیاید خواه نه، این صرافی‌ها نقش مهمی در فرآیند پذیرش رمز ارزها توسط انبوه مردم خواهند داشت که حامیان رمز ارزها به دنبال آن هستند. همچنین ما قادر به مبادله رمز ارزها بدون حضور این صرافی‌ها نخواهیم بود، بنابراین جایگاه این صرافی‌ها همیشه حفظ خواهد شد. صرافی کوین بیس اعلام کرد که کارت جدید کارت اعتباری ویزا را به مشتریان انگلیس عرضه می‌کند. این امر خرید و برداشت پول نقد به طور مستقیم از حساب‌های رمز ارز کاربر را تسهیل می‌کند. اگر چه من هنوز تأییدی برای هزینه‌ها نمی‌بینم، این کار بی شک قدمی کوچک اما به شدت مثبت در جهت درست خواهد بود.

صرافی‌های رمز ارزها و رهبران آنها

منبع: کوین‌دسک

در رویدادی دیگر شاهد بودیم که چائو چنگ‌پنگ (Changpeng Zhao (CZ بنیانگذار و مدیرعامل بزرگترین صرافی رمز ارز در جهان به اسم بایننس، یک توییت در دفاع از Sue Hodlonaut که نامه ای تهدیدآمیز از کریگ رایت (Craig Wright) دریافت کرده بود، منتشر کرد و مورد تقدیر قرار گرفت. این موضوع به طور گسترده‌ای جامعه رمز ارز آنلاین را متحد کرده و بسیاری از کاربران تصاویر پروفایل خود را در حمایت از این جنبش تغییر دادند.

صرافی‌های رمز ارزها و رهبران آنها

منبع: توییتر

پامپ و دامپ

طرح ” پامپ و دامپ” را می‌توان به عنوان یک نوع فعالیت فریبکارانه توصیف کرد که در آن، مجرمان در طول یک دوره، کالا، سهام یا اوراق را جمع می‌کنند. سپس اطلاعات غلطی به منظور افزایش قیمت‌ها پخش می‌‌شود که به این کار “پامپ کردن یا بالا بردن قیمت” می‌گویند. افزایش قیمت باعث جذب مشتریان بی اطلاع از بازار برای خرید کالاها، سهام و یا رمز ارزها می‌شود. در نهایت متخلفین با این قیمت بالاتر شروع به فروش کرده که به آن “دامپ” می‌گویند.

صرافی رمز ارزها همیشه به تسهیل طرح هایی مانند پامپ و دامپ متهم شده‌اند. در اکتبر سال 2018، یک صرافی کوچک رمز ارز روسی، به نام یوبیت (YoBit)، در توییتر اعلام کرد که قرار است سکه‌هایی را به صورت رندوم پامپ کند.

صرافی‌های رمز ارزها و رهبران آنها

منبع: توییتر

هدف صرافی یوبیت اجرای دامپ روی افرادی بود که بعد از اطلاع از قیمت بالای سکه‌ها حاضر به خرید آنها بودند. با توجه به اعلام آشکار این موضوع توسط آنها، مشخص نیست که چه تعداد از افراد تحت تاثیر این طرح قرار گرفتند. آنها حتی تایمر شمارش معکوسی را در صرافی خود برای نشان دادن زمان شروع پامپ رمز ارزها قرار داده بودند!

صرافی‌های رمز ارزها و رهبران آنها

منبع: یوبیت

اگر چه کاملا احمقانه بنظر می‌رسد که کسی تا این اندازه ساده لوح باشد و در دام چنین طرح های فریبکارانه آشکاری بیافتد، اما متاسفانه اینگونه فعالیت‌ها کاملا آزادانه در حال رخ دادن است. یک مورد کمتر فریبکارانه اما به همان اندازه بحث برانگیز زمانی است که سکه‌های جدید در هنگام قرار گرفتن در لیست صرافی‌ها پامپ می‌شوند. این امر اغلب باعث می‌شود تا قیمت سکه‌ها در عرض یک دوره بسیار کوتاه پس از حضور در لیست صرافی‌ها تا صد در صد افزایش یابد.

در ماه آوریل سال 2019، صرافی بایننس دو پلتفرم فچ (Fetch FET) و سلر نتورک (Celer Network CELR) را به لیست صرافی‌های خود اضافه کرد. این امر باعث افزایش قابل ملاحظه قیمت این ICO ها و به دنبال آن یک دامپ چشمگیر شد.

صرافی‌های رمز ارزها و رهبران آنها

صرافی‌های رمز ارزها و رهبران آنها

منبع: Trading View

همچنین لازم به ذکر است که هر کدام از این ICO حدود 4-5 میلیون دلار سرمایه جمع آوری کردند، در حالی که بایننس کوین توانست همزمان با معرفی لانچ‌پد بایننس (Binance launchpad) یک پامپ را تجربه کرده و طی چند هفته تقریبا یک میلیارد دلار به ارزش بازار خود اضافه کند.

صرافی‌های رمز ارزها و رهبران آنها

منبع: توییتر

دستکاری بازار

تخلفات در معاملات روزانه بازار سهام برای بسیاری از افراد خارج از این حوزه موضوعی ناآشنا نیست. به عنوان مثال، رسوایی لیبور (LIBOR) یا نرخ بهره استقراض بین‌بانکی لندن تبدیل به تیتر اخبار در سال 2014 شد، این رسوایی از روشی به نام “معامله شویی” استفاده کرده بود. این نوعی تجارت غیرقانونی است که در آن کارگزار و معامله گر برای جمع آوری سود با انتشار اطلاعات گمراه کننده به بازار، با یکدیگر همدستی می‌کنند. صرافی‌های رمز ارز مدتی طولانی متهم به چنین تخلفی برای ایجاد حجم نادرستی از سکه شده اند، زیرا این روش دیگری برای تسهیل تکنیک “پامپ و دامپ” است که پیش‌تر به آن اشاره شد.

در ماه فوریه سال 2019، مبلغ توکن‌های سایت کریپتو Crypto.com حدود 2.10 دلار بود که روز بعد به 2.97 دلار افزایش ناگهانی داشت.

صرافی‌های رمز ارزها و رهبران آنها

منبع: کریپتو بریفینگ

میزان فعالیت معاملاتی سایت کریپتو Crypto.com هم بسیار شک برانگیز بود چراکه در دو روز از 3 میلیون دلار به 174 میلیون دلار رسید. مقدار نامتناسبی از این حجم با قیمت فعلی به ارزش 83 میلیون دلار، به طور انحصاری از جفت معاملاتی MCO/BTC متعلق به صرافی Bit-Z حاصل شده است که میزان 80 درصد از کل حجم را تشکیل می‌دهد.

در طی این مدت کوتاه، هیچ بیانیه و یا توسعه قابل توجهی از سوی توکن MCO مشاهده نشده است. این کوین با ارزش سرمایه گذاری پایین است و در نتیجه دستکاری قیمت و حجم مبادلات آن نسبتا اسان است که می‌توان از ان به عنوان مثالی برای “معامله شویی” نام برد. شایان ذکر است که این مکانیسم مهندسی شده، عملی غیرقانونی است.

سوظن به تجارت داخلی

“تجارت داخلی” معامله یا فروش سهام و اوراق بهادار شرکت توسط فرد یا گروهی است که اطلاعات محرمانه درباره وجود چنین سهامی دارند.

کوین بیس برای مدتی توسط اتهاماتی مبنی بر “تجارت داخلی” محاصره شده بود. در اکتبر سال 2018، این صرافی به دادگاه فراخوانده شد و از هرگونه اتهام در این زمینه در طول عرضه بیت کوین کش در سال 2017 تبرعه شد.

صرافی‌های رمز ارزها و رهبران آنها

منبع: فوربز

بیت کوین کش (BCH) درتاریخ 19 دسامبر 2017 برای نخستین بار عرضه شد، با این حال توییتی از یک حساب ناشناس از این اطلاعات آگاهی داشته و مدعی شده که اطلاعاتی داخلی از تیم کوین بیس از یک روز قبل در اختیار دارد. این توییت موجب افزایش ارزش یک ساعته از 1 به 8 هزار دلار گردید.

صرافی‌های رمز ارزها و رهبران آنها

منبع: فوربز

اگر چه در حال حاضر اتهامات علیه کوین بیس در دادگاه قانونی به اثبات نرسیده است، اما عدم اطمینان جامعه کریتو نسبت به این صرافی هنوز رفع نشده است. کوین بیس روز دوشنبه 25 فوریه سال 2019 لیست ریپل خود را در بورس کوین بیس پرو اعلام کرد و تقریبا چهار ساعت قبل از آن قیمت ریپل تقریبا 3.5٪ افرایش یافته بود. این امر نادیده گرفته نشد و توسط اعضای برجسته جامعه رمز ارز در رسانه‌های اجتماعی مطرح شد.

صرافی‌های رمز ارزها و رهبران آنها

منبع: توییتر

پس از آن کوین بیس شروع به انجام تحقیقات داخلی در مورد کارکنان خود درباره ی موضوع “تجارت داخلی” پرداخت، اما تحقیقات هیچگونه شواهدی مبنی بر تخلف را نشان نداد.

بسیاری از افراد در مورد موضوع “تجارت داخلی” متقاعد نشده اند.

بازاریابی تاکتیکی و متقاعد کننده توسط صرافی‌ها

نمی توان منکر این قضیه شد که رهبران بزرگترین صرافی‌های رمز ارز افرادی باهوش هستند. آنها تنها در عرض چند سال امپراتوری‌هایی به ارزش میلیاردها دلار ساخته اند و میزان قابل توجهی از بازار را کنترل می‌کنند. بسیار واضح است که افرادی مانند بریان آرمسترانگ (Brian Armstrong) و چنگ‌پنگ چائو (Changpeng Zhao) که به ترتیب بنیان گذاران کوین بیس و بایننس هستند، در حال تلاش برای به دست آوردن سهم خود در بازار جهانی رمز ارزها باشند.

پدیده رمز ارز نشان داده است که در بازه زمانی کوتاه، افراد می‌توانند به میزان بی سابقه ای از ثروت و قدرت دست پیدا کنند. بعضی طرفداران رمز ارزها به تک تک سخنان اشخاص قدرتمند این صنعت مانند ارمسترانگ یا چنگ‌پنگ بیان می‌کنند توجه دارند، با این حال آیا لازم است این موضوع به چالش کشیده شود؟ چنگ‌پنگ و تیمش در صرافی بایننس از یک استراتژی بازاریابی ساده و موثر اجتماعی استفاده می‌کنند: از حساب توییتری چهره های سرشناس زن که مخاطبان انبوهی دارند، برای ارتقاء بایننس استفاده می‌کنند. من مطمئن نیستم که آیا برای این این کار تبلیغاتی به انها دستمزدی پرداخت می‌شود، زیرا درجایی نیز مطلبی در این مورد گفته نشده است، اما اگر منظقی به آن نگاه کنیم احتمال دارد که برای این کار پولی دریافت نکنند. عجیب نیست که در صنعتی که غالبا مردانه است، بعضی از زنان به مردی بلندپایه و میلیاردر جذب شوند. همچنین برای تعداد زیادی از مردان حاضر در صنعت، دنبال کردن حساب‌های کاربران محبوب و گاها جذاب زن امری طبیعی است. این موضوع بایننس را قادر ساخت تا پیام خود را به شمار گسترده ای از مخاطبان در زمانی کوتاه برساند و گوی سبقت را از رقبای خود برباید. بهتر است تایید کنیم که این تکنیک بازاریابی بسیار هوشمندانه ای است! اگر قصد بایننس نیز این بوده باشد نه صرفا امری تصادفی.

صرافی‌های رمز ارزها و رهبران آنها

صرافی‌های رمز ارزها و رهبران آنها

صرافی‌های رمز ارزها و رهبران آنها

منیع: توییتر

نتیجه گیری

صرافی‌های رمز ارز و رهبران آنها بدون شک بخشی جدایی ناپذیر از بازار بوده و نقشی تاثیر گذار در کمک به پذیرش جریان اصلی رمز ارزها ایفا می‌کنند. قدرتمند ترین رهبران این صنعت در مدت زمانی کوتاه به شهرت رسیده اند و از آنجایی که بازار با ریسک زیادی روبرو است، فکر می‌کنید چند نفر باید ضرر کنند تا آنها از این راه امپراطوری‌های میلیارد دلاری خود را بسازند؟ بسیار بعید بنظر می‌رسد که این ثروت تنها از طریق پرداخت هزینه‌های معاملاتی و لیست کردن سکه‌ها به دست آمده باشد.

به نظر می‌رسد جامعه بزرگ رمز ارز از شفافیت بیشتر مبادلات صرافی‌ها و رهبران آنها قدردانی کند. با این وجود، رهبران هیچ فشار و یا فوریتی در انجام این کار در حال حاضر از خود نشان نمی‌دهند. بحث در مورد مقررات چیزی است که جامعه رمز ارزها دیدگاه متفاوتی نسبت به آن دارند، با این حال عاملی است که قبل از سوء استفاده از قدرت، این کسب و کارها را به بازنگری وا می‌دارد.

“اگر اصول اخلاقی نداشته باشید، در واقع چیزی ندارید. شما نمی‌توانید آن را بخرید. شما می‌توانید تمام پول جهان را در اختیار داشته باشید، اما اگر فردی با اخلاق نباشید، واقعا چیزی ندارید. “هنری کرویس (Henry Kravis)

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.