رمز ارز ها جایگزین ارز های فیات خواهند شد، اما چه زمان و چگونه؟

طبق یکی از گزارش‌‌های اخیر دویچه بانک (Deutsche Bank) با عنوان “سال ۲۰۳۰ را تصور کنید”، رمز ارزها در نهایت جایگزین ارزهای فیات خواهند شد. این گزارش از قاره آسیا، مخصوصا کشور چین، به عنوان اولین جایی نام می‌‌برد که چنین تغییری را پذیرفته است.

0 224

رمز ارز ها جایگزین ارز های فیات خواهند شد، اگر چنین چیزی درست باشد، مطمئنا سوالی که در ذهن تمامی سرمایه‌‌گذاران شکل می‌‌گیرد این است که این اتفاق چه زمانی خواهد افتاد؟ غیرمتمرکز بودن رمز ارزها تاکنون مشکلات زیادی را برای آنها به وجود آورده و دولت‌‌ها نیز همیشه سعی داشته‌‌اند با پیامدهای آنها مقابله کنند. اما اکنون بسیاری از بانک‌‌های مرکزی در سراسر جهان به دنبال راه‌‌اندازی رمز ارز های متمرکز خود هستند و به نظر می‌‌رسد که کشور چین در این زمینه پیشگام شده است. دویچه بانک پیش‌‌بینی می‌‌کند که بانک خلق چین پروژه ارز دیجیتال خود را تا چند سال دیگر وارد مرحله عملیاتی خواهد کرد. گفتنی است که دولت چین می‌‌تواند تراکنش‌‌های انجام‌‌شده با استفاده از این ارز دیجیتال متمرکز را به صورت کامل تحت نظارت و کنترل خود داشته باشد.

یکی از گزارش‌‌های اخیر دویچه بانک (Deutsche Bank) با عنوان “سال ۲۰۳۰ را تصور کنید”، با جسارت تمام تاریخ مورد نظر خود برای “جایگزینی گسترده” کریپتو-فیات را عنوان می‌‌کند و از قاره آسیا – مخصوصا کشور چین – به عنوان اولین جایی نام می‌‌برد که چنین تغییری را پذیرفته است. اگر چنین چیزی درست باشد، مطمئنا سوالی که در ذهن تمامی سرمایه‌‌گذاران رمز ارزها شکل می‌‌گیرد این است که این اتفاق چه زمانی خواهد افتاد؟ شرایط کنونی می‌‌تواند برای پیش‌‌بینی آینده مورد استفاده قرار گیرد.

گزارش مذکور چنین نتیجه می‌‌گیرد که قدم بعدی برای جا نماندن از قافله اقتصاد جهانی، کنار آمدن با این حقیقت است که رمز ارزها جای ارزهای فیات را خواهند گرفت. این مفهوم اگرچه بسیار هیجان‌‌انگیز است، اما برای رسیدن به آن هنوز موانع زیادی وجود دارد. برای مثال، باید از مزایایی مانند بکارگیری جهانی، مقبولیت توسط دولت‌‌ها و همچنین پیشرفت‌‌های سریع در فناوری برخوردار باشیم تا حتی به فکر جایگزینی ارزهای فیات سنتی با دارایی‌‌های دیجیتالی و رمز ارز متمرکز (یا غیرمتمرکز) بیافتیم.

اگر یکی از رمز ارزهای متمرکز منتشرشده توسط بانک‌‌های مرکزی موفقیت‌‌آمیز از آب درآید و استراتژی متمرکزسازی نیز توسط کشورهای دیگر به کار گرفته شود، بیشتر این سرمایه‌‌گذاران و معامله‌‌کنندگان به احتمال زیاد به دنبال آن خواهند رفت. تمامی این جنبش‌‌ها احتمالا تاثیری شگرف بر صنعت بلاک چین خواهند گذاشت، اما ممکن است در بخش رمز ارزهای غیرمتمرکز شاهد پیشرفت زیادی نباشیم.

کشور چین در این زمینه پیشگام است؟

بعد از سخنرانی ژی جینگ‌‌پینگ (Xi Jingping)، رئیس‌‌جمهور کشور چین در مورد علاقه مقامات دولتی به فناوری بلاک چین، این کشور به وضوح نشان داده است که قصد دارد برنامه‌‌هایی جدید را به کار بگیرد تا افراد و همچنین کسب و کارها قادر باشند تراکنش‌‌های ملی و بین‌‌المللی خود را با استفاده از این فناوری در حال پیشرفت انجام دهند.

در هر حال، این ایده باعث نشده است که طرفداران چینی رمز ارزها بیش از قبل در بیت کوین یا رمز ارزهای غیرمتمرکز دیگر سرمایه گذاری کنند، بلکه توجه بیشتری به سمت بانک خلق چین (PBoC) معطوف شده است که قصد دارد اولین ارز دیجیتال ملی و متمرکز جهان را راه‌‌اندازی کند.

این برنامه‌‌ به مدت چندین سال در جریان بوده و طبق گفته مقامات محلی، بانک خلق چین نمونه‌‌ اولیه آن را کامل کرده است. سرعت توسعه چنین برنامه‌‌ای با حمایت‌‌های دولتی می‌‌تواند افزایش پیدا کند. دولت چین در حال ارزیابی و آزمایش این ارز ملی است تا به بخشی از سیستم مالی چین تبدیل شود.

گانتیگ بایارماگنای (Gantig Bayarmagnai)، مدیرعامل Bitmonex LLC – یکی از صرافی‌‌های رمز ارز کشور مغولستان – در مورد آینده یوآن چین و دیدگاه‌‌های فعلی در مورد جایگزینی فیات-کریپتو به کوین‌‌تلگراف گفت:

اکنون که دولت چین در این زمینه پیشگام شده و یوآن دیجیتالی خود را در اوایل سال آینده معرفی می‌‌کند، احتمالا شاهد پیروی کشورهای دیگر از آنها خواهیم بود. کشورهایی مانند چین، کره جنوبی و ژاپن به احتمال زیاد به دنبال سیستم‌‌های پرداختی مبتنی بر رمز ارز خواهند رفت، چرا که از زیرساخت‌‌های مالی و همچنین فرهنگِ استفاده از پلتفرم‌‌های دیجیتالی برخوردار هستند. این کار همچنین قدرت نظارت آسان بر تمامی تراکنش‌‌ها را در اختیار کشورهای مذکور قرار می‌‌دهد.

اگرچه ارزهای فیات رقبای بزرگی هستند و احتمالا این سیستم مالی دیجیتالی را تحت فشار قرار خواهند داد، اما با توجه به اینکه بیش از ۷۷۵ میلیون نفر در کشور چین شاغل هستند، تعداد تراکنش‌‌های مالی که در این سیستم مالی مبتنی بر فناوری بلاک چین انجام می‌شود، بسیار بالا خواهد بود. اما دلیل اصلی این کشور برای ساختن یک فناوری متمرکز چیست؟

عامر سهیل (Aamir Sohail)، مدیر شرکت Blockchain Smart Solutions، یکی از پلتفرم‌‌های بین‌‌المللی مشاوره مبتنی بر لجر یا دفترکل توزیع شده (Distributed Ledger)، در مورد آینده رمز ارزهای منتشرشده توسط بانک‌‌های مرکزی با کوین‌‌تلگراف به گفتگو پرداخت:

توکن بانک‌‌های مرکزی در صورت استفاده درست، از پتانسیل زیادی برای بکارگیری گسترده برخوردار است. ایجاد تعادل درست در میان غیرمتمرکزسازی و معیارهای تورمی، اصلی حیاتی برای بانک‌‌های مرکزی است. این رمز ارزها و توکن‌‌های باثبات ممکن است تا سال ۲۰۳۰ در کنار ارزهای فیات وجود داشته باشند، اما فکر نمی‌‌کنم بتوانند به طور کامل جایگزین آنها شوند و به احتمال زیاد در کنار آنها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

هم‌‌اکنون ارزهای متمرکز مبتنی بر بلاک چین به عنوان گزینه‌‌ای قابل قبول برای استفاده گسترده در نظر گرفته می‌‌شوند و اجازه چندانی به پیشرفت طبیعی ارزهای غیرمتمرکز داده نمی‌‌شود. این یک قدم کوچک است، اما ریسک بزرگی را به همراه دارد.

همانطور که مو چانگ‌‌چون (Mu Changchun)، معاون بانک خلق چین، در کنفرانس China Finance 40 اذعان داشت، هم‌‌اکنون نیز می‌‌توان نشانه‌‌های هشداردهنده‌‌ای را مشاهده کرد که در پیش روی این شبه رمز ارزها قرار دارند. وی عنوان کرد که ارز ملی جدید در یک سیستم دولایه مورد استفاده قرار خواهد گرفت: بانک خلق چین در لایه اول قرار می‌‌گیرد و بانک‌‌های تجاری نیز در لایه دوم این سیستم متمرکز فعالیت خواهند کرد. این کار دسترسی کامل به ارز را در اختیار بانک‌‌ها قرار می‌‌دهد و دولت نیز بر تراکنش‌‌ها نظارت خواهد داشت.

میکو ماتسومورا (Miko Matsumura)، هم‌‌بنیانگذار شرکت Evercoin، در مصاحبه با کوین‌‌تلگراف اذعان داشت که با توجه به قدرت فعلی بانک خلق چین، پیش‌‌بینی‌‌ گزارش مذکور درست به نظر می‌‌رسد. وی همچنین معتقد است که احتمالا تا سال ۲۰۲۵ شاهد چنین پدیده‌‌ای در نیمی از کشورهای دیگر باشیم. وی افزود:

تنها ۲۰ ارز ملی یا محلی برتر (مانند یورو) از این تغییر و تحولات جان سالم به در خواهند برد. در مورد ارزهای اینترنتی نیز می‌‌توان گفت که اصل پارتو (Pareto Principle) باعث خواهد شد ارزهای غالب ۸۰ درصد از بازار اینترنتی را در اختیار بگیرند. بیت کوین به ابزار سرمایه گذاری اصلی تبدیل خواهد شد، اما نمی‌‌توان به عنوان یک ارز اینترنتی غالب، روی آن حساب باز کرد. اینکه کدام (رمز ارزهای متمرکز یا غیرمتمرکز) پیروز خواهد شد مشخص نیست.

دولت چین در حال حاضر می‌‌تواند تمامی تراکنش‌‌ها و دارایی افراد را نظارت کند و دقیقا همین برنامه را برای رمز ارز متمرکز خود در نظر دارد. این فرآیند تفاوت بسیار زیادی با سیستم‌‌های غیرمتمرکز دارد، جایی که تمامی تراکنش‌‌های صورت گرفته در لجر عمومی به صورت ناشناس باقی می‌‌مانند.

عده‌‌ بسیاری، پروژه لیبرای (Libra) فیسبوک را دلیل اصلی تسریع فعالیت‌‌های بلاک چین کشور چین می‌دانند. رمز ارز لیبرا نیز از طریق کیف پول خود به نام کالیبرا و به صورت متمرکز عمل می‌‌کند و ارزش اصلی پروژه در داده‌‌های مربوط به تایید هویت مشتری (KYC) نهفته است.

دولت چین مطمئنا به دنبال نظارت و کنترل داده‌‌های باارزش است که چیزهایی مانند تراکنش‌‌های مالی عموم مردم را دربر می‌‌گیرد. آنتونی پومپلیانو (Anthony Pompliano)، کارآفرین و شریک تجاری Morgan Creek Capital، در گفتگو با کوین‌‌تلگراف اذعان داشت:

ارز مورد علاقه دلالان مواد، بنگاه‌‌های پول‌‌شویی و تروریست‌‌ها هنوز هم پول نقد است.

با توجه به تمامی اینها و همچنین معرفی رمز ارزهای متمرکز بیشتر، نحوه طبقه‌‌بندی رمز ارزها باید بیش از قبل بررسی شود، چرا که این ارزهای دیجیتالی عرضه شده توسط بانک‌ها و دولت‌های مرکزی (از دیدگاه غیرمتمرکز) هنوز هم به نوعی ارز فیات و متمرکز هستند و تنها تفاوتشان این است که بر روی بلاک چین قرار گرفته‌اند.

اگر پیش‌‌بینی مربوط به سال ۲۰۳۰ درست باشد، استفاده گسترده از رمز ارزهای غیرمتمرکز به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت

بنابراین چه اتفاقی باید رخ دهد تا رمز ارز متمرکز دولت چین به عنوان فیات ملی مورد استفاده قرار گیرد و ضرورت استفاده از یوآن را از میان بردارد؟

به طور مختصر، دولت باید تمامی کشور را از یوآن پاکسازی کند و بدین صورت دسترسی به منابع مورد نیاز برای استفاده از ارز دیجیتالی جدید را در اختیار شهروندان قرار دهد. بنابراین پس از ورود کاربران به این سیستم، بلاک چین آن دارای میلیاردها کاربر خواهد شد. بدین صورت، اگر پیش‌‌بینی دویچه بانک در مورد سال ۲۰۳۰ درست باشد، این تغییر باعث افزایش چشمگیر کاربران بلاک چین خواهد شد که یک قدم به استفاده از ارزهای غیرمتمرکز نزدیک‌‌تر خواهد بود.

در هنگام تحلیل پتانسیل ارزهای متمرکز بانک‌‌های مرکزی این سوال پیش می‌‌آید که آیا نهادهای متمرکز به کاربران خود اجازه می‌‌دهند از سیستم خارج شده و در ارزهای غیرمتمرکز سرمایه گذاری کنند؟ استفاده گسترده از رمز ارزهای متمرکز، بازار کاملا جدیدی را برای کاربران بلاک چین به وجود می‌‌آورد. بنابراین، اگر پیش‌‌بینی دویچه بانک صحیح باشد، استفاده از ارزهای غیرمتمرکز ممکن است به مدت‌‌زمان زیادی بعد از سال ۲۰۳۰ نیاز داشته باشد، چرا که رمز ارزهای متمرکز بانک‌‌های مرکزی از پشتیبانی ارزهای فیات برخوردار خواهند بود درحالی که رمز ارزهای غیرمتمرکز فاقد چنین حمایتی هستند.

آلون گورن (Alon Goren)، هم‌‌بنیانگذار Draper Goren Holm، در مصاحبه‌‌ای اختصاصی با کوین‌‌تلگراف در مورد پیش‌‌بینی دویچه بانک می‌گوید:

کاملا موافقم که جایگزینی کریپتو-فیات در نهایت رخ خواهد داد. همانطور که نهادهای مالی بزرگ در حال دیجیتال‌‌سازی اوراق بهادار و ایجاد توکن‌‌ و کوین‌‌های خود هستند، فکر می‌‌کنم دولت‌‌های بیشتری به فکر استفاده از آنها خواهند بود. دیجیتال‌‌سازی در تمامی بخش‌ها امری کاملا طبیعی است و فکر می‌‌کنم که این حقیقت اکنون برای هیچکس پوشیده نیست و دولت ها نیز باید توکن‌‌های خود را به وجود آورند تا کنترل سیستم‌‌های مالی را باز هم در اختیار داشته باشند.

بنابراین، استفاده بیشتر کاربران از ارزهای متمرکز باعث نزدیکی آنها به رمز ارزهای غیرمتمرکز نیز خواهد شد، اما باز هم به صورت مستقیم نخواهد بود. پس از کاهش محدودیت‌‌های دسترسی به بازار سرمایه (شامل ارزهای متمرکز)، احتمالا سیستمی به وجود خواهد آمد که در آن کاربران به جای معامله‌‌‌‌های مبتنی بر ارزهای متمرکز، از ارزهای غیرمتمرکز استفاده خواهند کرد.

در شرایط این‌‌چنینی می‌‌توان ارتباط بهتری را در میان ارزهای متمرکز و غیرمتمرکز موجود در بلاک چین ایجاد کرد و بدین صورت بیشترین ارزش ممکن را به دست آورد. پروژه‌‌های سازمانی مانند XRP یا پروژه‌‌های کاربر‌‌مدارانه مانند Element Zero Network ، به عنوان واسطه ای کم هزینه در بین ارزها عمل خواهند کرد، برخلاف چیزی که هم‌‌اکنون در مدل معاملاتی فارکس شاهد هستیم.

حفظ ارزش در میان دو سیستم ارزی متمرکز و غیرمتمرکز، برای موفقیت‌‌آمیز بودن انتقال کاربران از ارزهای فیات به سمت ارزهای دیجیتالی، از اهمیت زیادی برخوردار است. فناوری‌‌هایی که دسترسی به ارزهای فیات بلاک چین‌‌محور و همچنین ارزهای غیرمتمرکز را به شیوه‌‌ای آزاد و بی‌‌طرفانه در اختیار کاربران قرار می‌‌دهند، از بیشترین ارزش در راه رسیدن به استفاده گسترده برخوردار هستند.

کوین‌‌تلگراف در این مورد با مایکل کریدون (Michael Creadon)، رئیس بخش فروش‌‌های بین‌‌المللی DrawBridge Lending، به مکالمه پرداخت. کریدون بر این باور است که “غیرمتمرکزسازی هدفی قابل ستایش است، اما با محدودیت‌‌هایی همراه است.” وی خاطرنشان کرد که اگر شخصی بخواهد در ایالات متحده به معامله بیت کوین بپردازد، باید با چندین نهاد دولتی و قانون‌‌گذار سر و کار داشته باشد. وی همچنین افزود:

این مسئله صرفا خوب یا بد نیست و باید آن را به عنوان واقعیت پذیرفت. هم‌‌اکنون می‌‌توانیم ببینیم که گرایش به متمرکزسازی با سرعتی خیره‌‌کننده در حال افزایش است. به لیبرا نگاهی بیاندازید؛ غیرمتمرکزسازی چه نفعی برای آنها دارد؟ اما مانند هر چیز دیگری می‌‌توان گفت که پاسخ صحیح، جایی در میان این دو (متمرکزسازی و غیرمتمرکزسازی) نهفته است.

به علاوه، همانطور که مدیر عمومی بانک خلق چین عنوان کرده است، ارز دیجیتال متمرکز آنها به هیچ عنوان بی سر و صدا نخواهد بود. این ارز دیجیتال به گونه‌‌ای طراحی شده است که در سال‌‌های آینده بتواند به صورت کامل جایگزین ارز فیات شود.

بانک خلق چین تاکنون حرفی مبنی بر مسدود کردن فعالیت‌‌ رمز ارزهای دیگر در این کشور، پس از راه‌‌اندازی ارز دیجیتال دولتی خود مطرح نکرده است. اگر جایگزینی ارز فیات با ارزهای دیجیتالی متمرکز و سپس با ارزهای غیر متمرکز، بتواند سهمی در آینده فرآیند غیرمتمرکزسازی داشته باشد، این اتفاقات را می‌‌توان به عنوان نشانه‌‌ای مثبت در نظر گرفت. ارزهای متمرکز مطمئنا به حیات خود ادامه خواهند داد، اما امید می‌‌رود که ارزهای غیرمتمرکز ممنوع نشده و این کاربران باشند که بتوانند میان آنها یکی یا هر دو را انتخاب کنند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.