وزیر اسبق اقتصاد: بلاک چین و رمز ارز ها انحصار بانک مرکزی را خواهند شکست

وزیر اسبق اقتصاد با بیان اینکه فناوری بلاک چین در آینده در حوزه‌های بیمه و مالیات و به‌طور کلی اقتصاد هوشمند ورود خواهد داشت، گفت: با افزایش نفوذ بلاک چین انحصار بانک‌های مرکزی در انتشار پول سنتی شکسته خواهد شد.

0 93

شکست انحصار بانک مرکزی : سید شمس‌الدین حسینی ، وزیر اسبق اقتصاد با بیان اینکه فناوری بلاک چین در آینده در حوزه‌های بیمه و مالیات و به‌طور کلی اقتصاد هوشمند ورود خواهد داشت، گفت:

با افزایش نفوذ بلاک چین انحصار بانک های مرکزی در انتشار پول سنتی شکسته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید شمس‌الدین حسینی در همایش تخصصی “زنجیره بلوکی (بلاک چین) و رمزپول‌ها (رمز ارز)؛ کاربرد و تنظیم مقررات” که صبح امروز در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی برگزار شد گفت:

به‌نظر می‌رسد در آستانه انقلاب صنعتی چهارم قرار گرفته‌ایم که تحولات فراگیر در عرصه‌های فناورانه را در پی خواهد داشت. این انقلاب فناورانه در امتداد انقلاب سوم اقتصادی یا انقلاب دیجیتال قرار گرفته است.

به‌گفته حسینی، بلاک چین یکی از پدیده‌های مهم عصر انقلاب چهارم صنعتی است که یکی از پیشران‌های اقتصاد دیجیتال یا اقتصاد هوشمند به‌حساب می‌آید.

وزیر پیشین اقتصاد با اشاره به رویکرد مبدعان مطرح‌ترین رمزپول یا بیت کوین بر اساس فناوری بلاک چین گفت:

بیت کوین با ادعای مقابله با بانک های مرکزی و انحصار انتشار پول تولید و معرفی شد، اما به‌نظر می‌رسد در آینده نزدیک در عرصه‌هایی مثل مالیات و بیمه نیز بلاک چین نقش‌آفرین باشد.

وزیر اقتصاد دولت دهم با بیان این‌که “زمانی به‌دنبال درک اقتصاد برخط بودیم اما امروز مفهوم اقتصاد بر تقاضا مطرح شده” گفت:

در اقتصادهای مبتنی بر فناوری انعطاف بسیار زیادی وجود داشته و شغلها دیگر پایدار نیستند.

وی افزود :

گزارش سال 2015 مجمع جهانی اقتصاد نشان می‌دهد 10 درصد تولید ناخالص داخلی جهان تا سال 2025 درگیر حوزه بلاک چین خواهد بود.

حسینی با ابراز اینکه کنار اقتصاد مجازی، امروز پول های مجازی مقابل پول‌های واقعی مطرح شده‌اند گفت:

این نوآوری در حوزه رمزپول، انحصار انتشار اسکناس از سوی بانک‌های مرکزی را از بین خواهد برد.

وی اضافه کرد:

در حال حاضر به‌سرعت در حال گذار از پول الکترونیکی به پول مجازی هستیم.

حسینی گفت:

در سال 2012 بانک مرکزی اتحادیه اروپا پول مجازی و پول الکترونیکی را با هم مقایسه کرد، اما تنها سه سال بعد گزارش اولیه خود را اصلاح کرد. در گزارش جدید تأکید شده بود پول‌های مجازی دیگر محدود به محیط‌های مجازی نیست، این واقعیتی است که امروز به‌خوبی شاهد آن هستیم.

وزیر پیشین اقتصاد در انتهای مباحث خود به عملکرد نهادهای حاکمیتی در برخورد و مواجهه با پول‌های مجازی و رمزپول ها اشاره کرد و گفت:

یک سال پیش شورای مقابله با پولشویی استفاده از رمزپول ها را منع کرده بود، اما دیدیم که خیلی این مصوبه اثرگذار نبود، در نهایت نزدیک به 2 ماه قبل شورای‌عالی فضای مجازی به این موضوع ورود کرد و مقرر شد ممنوعیت قبلی در خصوص استفاده از رمزپول‌ها برداشته شود‌.

وی ادامه داد:

اما پیام اصلی این مصوبه تنها به قیمت برق مصرفی استخراج بیت کوین اشاره داشت و جنبه‌های مهم نهادی این پدیده نوظهور فناورانه دیده نشده بود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.