واقعیت ایکس (XR) و بلاک چین: عصری جدید در صنعت واقعیت مجازی

امروزه نقش فناوری‌‌های نوینی مانند واقعیت افزوده و واقعیت ایکس (Cross or X Reality) بیش از هر زمان دیگری در صنایع مختلف مانند گیمینگ احساس می‌‌شود و کاربران بسیار بیشتری در سراسر جهان از آنها استفاده می‌‌کنند. در این میان، فناوری بلاک چین‌‌ می‌‌تواند روشی بهتر را برای ذخیره داده‌‌ها و افزایش کارآمدی فراهم آورد. همچنین شرکت‌‌هایی چون Angelium در حال تلاش هستند تا پلتفرم مناسبی را جهت خدماتی مانند گیمینگ و کسب و کار برای کاربران به وجود آورند.

1 116

بلاک چین‌‌ و واقعیت ایکس (XR) : بر اساس مطلب پیش‌‌بینی بازار واقعیت مجازی تا سال ۲۰۲۴ (Virtual Reality Market Forecast to 2024) که در بزرگ‌‌ترین فروشگاه تحقیقاتی جهان منتشر شده است، صنعت واقعیت مجازی (VR) در سال‌‌های آینده، رشدی ۳۵ درصدی را تجربه خواهد کرد.

با توجه به گسترش هرچه بیشتر علاقه مردم به هدست‌‌های واقعیت مجازی، این صنعت در حال پیشروی به سمت توسعه پایدار است. طبیعی است که با چنین رشد سریعی نیاز به بهبود بیش از پیش احساس می‌‌شود.

رقابت‌‌کنندگان در صنعت واقعیت‌مجازی در حال بکارگیری فناوری‌‌ها و روش‌‌های نوین هستند تا بهترین تجربه واقعیت مجازی را ارائه دهند که جهان تابحال به خود دیده است. یکی از این بهبود‌‌ها شامل استفاده از بلاک چین‌‌ به عنوان راه‌‌حلی برای پلتفرم‌‌های واقعیت ایکس است.

 

واقعیت ایکس چیست؟

چندین راه برای تعریف واقعیت ایکس وجود دارد:

 • به عبارت بسیار ساده، واقعیت X ترکیبی از دنیای مجازی و دنیای واقعی و فیزیکی است که در آن زندگی می‌‌کنیم.
 • جوزف ای. پارادیسو (Joseph A. Paradiso) و جیمز ای لندی (Hames A Landay) در مقاله خود تحت عنوان مقدمه ویراستاران مهمان: محیط‌‌های واقعیت ایکس (Guest Editor’s Introduction: Cross-reality Environments) از واقعیت ایکس به عنوان یک محیط واقعیت ترکیبی (Mixed Reality) یاد می‌‌کنند که از آمیزه شبکه‌‌های همه جا حاضر/ فعال‌‌ و جهان‌‌های مجازی آنلاین اشتراکی به وجود آمده‌‌اند…”
 • یک تعریف نسبتا ساده‌‌تر این است که پلتفرم‌‌های واقعیت ایکس به کاربران اجازه می‌‌دهند اشکال جدیدی از واقعیت را با استفاده از وارد ساختن محصولات فیزیکی در دنیای مجازی یا بالعکس به وجود آورند.

واقعیت ایکس و فناوری واقعیت مجازی به صورت کلی در صنعت سرگرمی بیشترین طرفدار را دارند. با این وجود، چنین فناوری‌‌هایی کاربردهای زیادی در صنایع مختلف مانند مهندسی، داروسازی، تلویزیون، فیلم و بازاریابی دارند.

بلاک چین‌‌ و واقعیت ایکس

رقابت‌‌کنندگان در این صنعت پتانسیل زیادی را در بلاک چین‌‌ به عنوان سیستمی غیرمتمرکز مشاهده کرده‌‌اند که می‌‌تواند واقعیت‌‌مجازی را متحول کند.

بلاک چین‌‌ به چندین روش می‌‌تواند در فضای واقعیت‌مجازی مفید باشد:

 • پولی کردن فرآیند تولید محتوا – کمک به تولیدکنندگان واقعیت‌مجازی برای حفظ درآمدهای به دست آمده از تلاش خود.
 • تجارت مجازی – فرآهم آوردن تجربه خرید که می‌‌تواند باعث ارتقاء فروش و سود شود.
 • آموزش STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی) – بهبود آموزش این موارد از طریق استفاده از فناوری‌‌های نوین.
 • تبلیغات داخل بازی – بهبود ردیابی کمپین‌‌های تبلیغات مجازی به منظور افزایش ترافیک سایت و نرخ تبدیل (Conversion Rate).
 • امنیت دنیای مجازی – بلاک چین‌‌ به کاربران اجازه می‌‌دهد ارزش و اصالت آیتم‌‌های مجازی را تایید کنند.

پلتفرم No Borders Corporations ، از بلاک چین‌‌ برای متصل کردن جهان واقعی و مجازی به استارت‌‌آپ جدید خود یعنی Angelium استفاده کرد که در اصل یک پلتفرم واقعیت ایکس بوده و یک شیوه زندگی تعاملی را فراهم می‌‌آورد که کاربران در آن می‌‌توانند در جهان مجازی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و خدمات خود را ارائه دهند.

این پلتفرم توسط ریو تاکِشی (Rio Takeshi Kubo) تاسیس شده است و به کاربران اجازه خواهد داد از توکن‌‌های موجود در واقعیت مجازی در دنیای واقعی استفاده کنند و در همان حال آیتم‌‌های واقعی خود را در دنیای مجازی به فروش برسانند. ریو همچنین Angelium Wallet را به وجود آورده است که به عنوان گذرنامه‌‌ای برای ارتباط دو جهان عمل می‌‌کند. هدف اصلی وی این است که Angelium را به استانداردی جهانی و به عنوان یک پلتفرم واقعیت ایکس و مبتنی بر بلاک چین‌‌ تبدیل کند.

آینده صنعت واقعیت مجازی

فناوری پیچیده‌‌ای که با نام “واقعیت مجازی” می‌‌شناسیم به عنوان آینده دنیای دیجیتالی دیده می‌‌شود. واقعیت‌مجازی به عنوان یک ترند گیمینگ شروع به کار کرد، اما این فناوری کارآمد به سرعت از انتظارات پیشی گرفت.

واقعیت مجازی و واقعیت X به کاربران اجازه می‌‌دهند تجربیات جدیدی به وجود آورند و خود را در جهانی جدید غرق کنند. واقعیت ایکس با داشتن فناوری بلاک چین‌‌ در هسته اصلی خود، به مردم اجازه خواهد داد تا آنجایی پیش بروند که دست به راه‌‌اندازی کسب و کار، رویداد‌‌های مختلف، خرید یا حتی فروش کالا و خدمات به صورت مجازی بزنند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. Marguerite

  بسیار آموزش عالی نوشتید

  My blog post: یادگیری تحلیل تکنیکال