آیا EOS و بایننس می‌توانند XRP را از دور رقابت با خودشان خارج کنند؟

از زمان پیدایش ریپل، این پلتفرم شاهد رشد شگفت انگیزی بوده است، بطوری که رمز ارز آن XRP توانسته است جایگاه سوم را در میان رمز ارزهای برتر به خود اختصاص دهد. هدف ایجاد ریپل کاهش زمان مورد نیاز برای بانک‌ها و موسسات مالی جهت واریز و تسویه معاملات بین مرزی است. با این حال، این احتمال وجود دارد که این پلتفرم جایگاه خود را از دست بدهد. در حالی که بیت کوین (Bitcoin) و اتریوم (Etheruem) همچنان در مقایسه با ریپل درحال پیشرفت هستند و فاصله خود را با آن زیاد کرده‌اند، پلتفرم های دیگر مانندEOS و بایننس به آرامی درحال صعود بوده و به ریپل نزدیک‌تر می‌شوند.

0 122

رقابت EOS و بایننس با XRP :در این مقاله، ما به بررسی دو پروژه بالقوه ای خواهیم پرداخت که ممکن است در طی سال‌ها یا حتی چند ماه آینده، ریپل را از نظر ارزش بازار پایین بکشند. رمز ارز XRP دارای یک ساختار تجاری بسیار منحصر به فرد است که هیچ رمز ارز دیگری قابل رقابت با آن نیست. به همین خاطر ما مدل و ابزار‌های کسب و کار را مقایسه نکرده و نگاه خود را معطوف به دو پروژه ایخواهیم کرد که ممکن است از ریپل پیشی بگیرند.

این پروژه‌های رمز ارز عبارت اند از: EOS و بایننس (Binance).

در حال حاضر، ارزش بازار ریپل مبلغ ۱۴.۵۸ میلیارد دلار را شامل می‌شود، به همین ترتیب EOS و بایننس نیز سهمی معادل ۴.۹۲ و ۲.۵۵ از ارزش بازار را به خود اختصاص داده اند. اگرچه این پروژه ها نیازمند پیمودن راه زیادی برای رسیدن به ارزش ریپل هستند ولی این اتفاق و رقابت XRP با غیرممکن نیست.

EOS

EOS یک پلتفرم و اپلیکیشن غیر متمرکز (dapp) مبتنی بر بلاک چین بوده که قصد دارد چنین پروژه هایی را بروی بلاک چین پایه‌گذاری کند. این رمز ارز درطول یکسال و با تزریق ۴ میلیارد دلار عرضه اولیه سکه (ICO) قبل از عرضه شدن در بازار دستخوش تغییرات گوناگونی شده و ساختار کنترل بسیار جالبی را که مشتمل بر حدود ۲-۱ تولید کننده بلاک است ارائه می‌دهد.

رتبه بندی Weiss

ارزیابی‌های Weiss از پروژه‌ها استاندارد بسیار باارزشی را ارائه کردند. Weiss پروژه های رمز ارز را تجزیه و تحلیل کرده و آنها را رتبه بندی می‌کند.

Weiss معتقد است که EOS به ساختار مستحکمی در اینترنت تبدیل خواهد شد و به همین دلیل آنها به EOS از نظر فناوری و پذیرش امتیاز A را داده‌اند. با چنین رتبه‌ای، EOS در کنار ریپل و بیت کوین از بالاترین نمرات در سیستم رتبه بندی Weiss برخوردار است.

اغلب کارها در یک روز انجام می‌شوند

اخیرا بنیانگذار EOS دن لاریمر (Dan Larimer) در حساب توییتر خود اعلام کرده است که EOS رکورد انجام اغلب عملیات انجام شده در یک روز را در پلتفرمش شکسته است.

آیا EOS و بایننس می‌توانند XRP را از دور رقابت با خودشان خارج کنند؟

این پروژه موفق به پردازش بیش از ۷۰ میلیون تراکنش در یک روز شده که نقطه عطفی باور نکردنی است، مخصوصا در صنعتی که پروژه‌های رقیب با فناوری‌های قدیمی‌تر، رشد آهسته‌تر و بلاک چین های ضعیف‌تری را ارائه می‌دهند.

افزوده شدن به کوین بیس (Coinbase)

EOS به Coinbase Pro، که یکی از بزرگترین صرافی های رمز ارز جهان است، اضافه شده است. کوین بیس به تازگی قبل از پیوستن EOS به آن تعداد سکه‌های پلتفرم خود را افزایش داده است. با این حال، این موفقیت بزرگ و هیجان انگیزی برای این پلتفرم رمز ارز و طرفدارانش محسوب می‌شود.

این اتفاق EOS را به طیف گسترده‌ای از سرمایه گذاران جدید معرفی می‌کند.

خبر بزرگ پیش‌رو

لاریمر همچنین در اظهارات خود به شایعات درمورد EOS دامن زد:

“در ماه ژوئن شاهد بزرگترین اتفاق از زمان پیدایش EOS خواهید بود.”

تیزر این بیانیه در ماه مارس منتشر شد و اخبار احتمالی آن هنوز مشخص نشده است. این اخبار برای دارندگان EOS کاملا جدید خواهد بود و مطمئنا ارزش پیگیری و انتظار کشیدن را خواهد داشت.

بایننس کوین (BNB)

بایننس کوین توسط صرافی رمز ارز بایننس (Binance)، بزرگترین صرافی ارزهای رمزنگاری شده در جهان، ایجاد شده است. این توکن، تخفیف‌های مبادله را برای کاربران خود فراهم کرده و به آنان اجازه می‌دهد تا در جمع آوری کمک های مالی برای پروژه های خود در لانچ پد (Launchpad) شرکت کنند.

لانچ پد (Launchpad)

بایننس به تازگی برنامه Launchpad خود را تاسیس کرده است که به پروژه‌ها اجازه می دهد تا از طریق فروش توکن‌ها کمک های مالی جمع‌آوری کنند. هر پروژه توسط بایننس دقیقا بررسی شده و در نتیجه اعتبارش تایید می‌شود.

Launchpad اخیرا با راه اندازی توکن بیت تورنت (BitTorrent Token) موفقیت بزرگی را تجربه کرده و توانسته بطور کامل فروش رود، این امر موجب ناراحتی بسیاری از سرمایه گذاران بالقوه شده است که قادر به شرکت در خرید نبوده‌اند.

برای مقابله با این امر بایننس تصمیم گرفته است که نحوه فروش توکن‌ها را در Launchpad تغییر دهد. بنابراین فروش بصورت قرعه‌کشی انجام می‌شود، که در آن دارندگان توکن‌ها بر اساس تعداد سکه های بایننسی که ۲۰ روز قبل از قرعه‌کشی در اختیار داشته اند بلیط دریافت خواهند کرد.

بنابراین کاربران باید مبلغ قابل توجهی از سکه بایننس (حدود ۱۵۰۰ قیمت روز دلار) را برای مدت ۲۰ روز قبل از اینکه بتوانند در فروش شرکت کنند، در اختیار داشته باشند. این کار سکه‌ها را از بازار دور نگه می دارد و به افزایش قیمت کمک می‌کند.

برنامه بازخرید

پلتفرم بایننس دارای یک برنامه‌ی بازخرید و از بین بردن (burn off) است که سکه‌ها را می‌خرد و آنها را می‌سوزاند و درنتیجه باعث کاهش عرضه‌ی موجود می‌شود. با کاهش عرضه، قیمت هر سکه باید تا زمانی که تقاضا بالا باشد افزایش یابد.

در هر سه ماهه، این شرکت ۲۰ درصد از سود خود را برای خرید سکه های بایننس و از بین بردنشان اختصاص می‌دهد. آنها این کار را تا زمانی که ۵۰٪ از میزان عرضه از گردش خارج شود و مجموعا حدود ۱۰۰ میلیون سکه از آن باقی بماند ادامه خواهند داد.

نتیجه گیری

اگرچه این دو پروژه نیازمند پیمودن مسیر زیادی برای رسیدن به جایگاه امروز ریپل هستند، اما اگر EOS و بایننس با همین سرعت به صعود ادامه دهند می‌توانند در ماه‌های آینده رقیب ریپل بوده و حتی از آن پیشی بگیرند. با این حال در بازار فعلی نیز از جایگاه مناسبی برخوردارند.

اما ریپل مزیت بزرگی نسبت به این دو پروژه دارد و آن پیشتاز بودن و صدرنشینی آن است. ریپل نامی شناخته شده با محصولی کارامد و سرمایه گذاران قدرتمند جهانی است. برای اینکه EOS یا بایننس بتوانند جایگاه سوم رتبه بندی را بدست آورند، پیشرفت ریپل باید متوقف شود و یا حتی با کاهش ارزش روبرو شود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.