کازموس (Cosmos): بستر بلاک چینی برای اقتصاد جهانی

فناوری بلاک چین و پروژه‌های رمز ارزها پتانسیل زیادی برای تغییر سیستم مالی در جهان دارند و می‌توانند خدمات بی‌سابقه‌ای را به مردم ارائه کنند. اما این پتانسیل تحت تاثیر اختلافات دائمی بین گروه‌های مختلف در این صنعت و عدم ارتباط و یکپارچگی بین این پروژه‌های بزرگ، به بهترین شکل به نمایش گذاشته نشده است. کازموس (Cosmos) که به‌‌عنوان «اینترنت بلاک چین‌‌ها» لقب گرفته است، با این هدف پا به این عرصه گذاشته که این مشکل را حل کند و بر توسعه راه جدیدی برای پروژه‌‌های مختلف جهت تعامل با یکدیگر تمرکز کرده است.

0 87

رمز ارز ها و بلاک چین‌‌‌‌ ها خدماتی ارائه می‌‌کنند که در سیستم‌‌های پیشین ممکن نبود: مثلا تراکنش‌‌های بین‌‌المللی رایگان و سریع، تبادل امن و غیرقابل سانسور و ذخیره مجازی ارزش از جمله این خدمات هستند.

اگر به خاطر تفاوت‌‌های مابین گروه‌‌ها و جوامع در این صنعت نبود، بسیاری از این امکانات می‌توانند مکمل یکدیگر باشند. کسانی که به اتریوم کلاسیک (ETC) باور دارند، یک دفتر کل کاملا تغییرناپذیر را به عنوان مزیت کلیدی آن بر اتریوم میدانند. چارلز هاسکینسون از کاردانو، EOS را از اساس بسیار بد میداند، در حالی که ماکسیمالیست‌‌های بیت کوین ادعا می‌‌کنند که دارایی‌‌های دیجیتال دیگر تقلیدهای ضعیفی از نسخه اصلی (یعنی بیت کوین) هستند.

زکی مانیان (Zaki Manian)، مدیر شرکت تندرمینت لبز (Tendermint Labs) می‌‌گوید این جهت گیری‌ها کریپتو را عقب نگه داشته و مانع از نمایش پتانسیل واقعی آن می‌‌شود. تندرمینت مسئول توسعه بلاک چین‌‌ کازموس (Cosmos) است.

کازموس که به‌‌عنوان «اینترنت بلاک چین ها» لقب گرفته است، به بلاک چین های مستقل اجازه تبادل و تعامل با یکدیگر را می‌‌دهد. او به عنوان یک لایه واسطه‌‌ای عمل می‌‌کند که می‌‌تواند دو بلاک چین‌‌ را به هم متصل و راهکار مقیاس پذیری از جمله یک مکانیزم اجماع BFT ارائه کند که می‌‌تواند هزاران تراکنش در ثانیه را انجام دهد.

کازموس به جای تلاش برای ارائه یک راهکار جهانی غیرمتمرکز برای همه افراد و همه مشکل‌‌ها، بر توسعه راه جدیدی برای پروژه‌‌های مختلف جهت تعامل با یکدیگر تمرکز کرده است.

در وب‌‌سایت آنان نوشته شده

کازموس یک محصول نیست بلکه اکوسیستمی است که بر مجموعه‌‌ای از ابزارهای مدولار، سازگار و قابل تعویض ساخته شده است.

ساخت اینترنت بلاک چین ها

مشکل تعامل پذیری مسئله‌‌ جدیدی نیست. WAN) Wanchain) پوشش‌‌های ترکیبی ساخته است که به کاربران اجازه استفاده و معامله توکن‌‌هایی که به عنوان واسطه یا نماد دارایی‌‌های دیجیتال یا بلاک چین های دیگر عمل می‌‌کنند را می‌‌دهد.WBTC) Wrapped Bitcoin) نیز کار مشابهی انجام می‌‌دهد و در آن کاربران رمز ارزهایی به کیف پولشان واریز می‌‌کنند که سپس با نسبت ۱ به ۱ مشتقاتی را تولید و ضرب خواهد کرد.

مانیان در تماس با کریپتو بریفینگ توضیح داد که کازموس طوری طراحی شده است تا امکان توسعه مستقل را برای پروژه‌‌ها را فراهم کرده و در عین حال دسترسی خود به اکوسیستم بزرگ‌‌تر رمز ارزها را حفظ کند. او گفت:

چشم‌‌انداز ما این است که یک سیستم مطلق وجود نداشته باشد که به همه خدمات‌‌رسانی کند؛ هیچ سیستمی مستثنی نیست

در حال حاضر پروژه‌‌های رمز ارز در هنگام ساخت اکوسیستم با هزینه‌‌ فرصت‌‌های اساسی مواجه هستند. بلاک چین‌‌‌‌ها از یکدیگر جدا و ایزوله هستند و توسعه در یک بلاک چین‌‌ به معنای خروج کاربران بالقوه در پلتفرم‌‌های دیگر است.

مانیان می‌‌گوید مشکل این است که ایجاد یک اکوسیستم بلاک چین‌‌ جدید اغلب به کار در انزوا نیاز دارد. او اشاره کرد که در حال حاضر کل بخش دارایی دیجیتال مجموعه‌‌ای از پروژه‌‌های بلاک چین‌‌ است که حتی اگر بخواهند نمی‌‌توانند با یکدیگر صحبت کنند و ارتباط برقرار کنند.

مانیان گفت:

گروه های مختلف در برخی مسائل باهم توافق ندارند، اما این بدان معنا نیست که باید به دو اقتصاد جداگانه تبدیل شوند. فورک اتریوم/اتریوم کلاسیک یک مباحثه در مورد حاکمیت بود. حالا شاهد دو اقتصاد جداگانه هستیم

کازموس طراحی شده تا شبکه‌‌ای ارائه کند که در آن گروه‌‌های سازنده پروژه ای مانند اتریوم کلاسیک بتوانند با افراد مخالف خود در اتریوم گفتگو کنند. طبق گفته مانیان هدف کازموس این است که یکپارچگی اقتصادی را با حفظ استقلال سیاسی تسهیل کند.

چشم‌‌انداز بلند مدت

مانیان و تیم کازموس مانند بازیگران عرصه‌‌های دیگر معتقدند که بلاک چین‌‌‌‌ها پتانسیل دگرگونی کامل اقتصاد جهانی را دارند. محصولات و نوآوری‌‌های زیاد دیگری هستند که تندرمینت در حال توسعه آنان است. اما یک چشم‌‌انداز بلند مدت هم وجود دارد. مانیان:

ما می‌‌خواهیم اقتصاد جهانی را برای فعالیت بر بستر بلاک چین‌‌ دوباره سازمان‌‌دهی کنیم

این کار یک‌‌شبه انجام نمی‌شود و کازموس نیز قصد ندارد در کار خود شتاب کند. سه سال طول کشید تا تیم ما لایه فناوری را مورد پژوهش قرار داده و توسعه دهد و نسخه اصلی آن هم در ماه مارس شروع به کار کرد. مانیان معتقد است که دستیابی به همه اهداف آنان بیست تا سی سال زمان نیاز دارد.

اما طبق گفته مانیان در سه سال اخیر اتفاقات خوبی افتاده است. سیستمی که آنان طراحی کرده‌‌اند با پایبندی به اصول، حتی در زمان بحران نیز به صورت غیرمتمرکز فعالیت خواهد کرد. مانیان می‌‌گوید: «انگیزه ما فلسفی است».

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.