Cosmos‌‌ همه‌‌ بلاکچین‌‌ها را به هم متصل می‌‌کند

بلاکچین Cosmos‌‌ که بر پایه‌‌ تندرمینت (Tendermint) فعالیت می‌‌کند، پروژه‌‌ای جدید به نام Cosmos Hub راه‌‌اندازی کرده که در آن قابلیت عملکرد متقابل بلاکچین‌‌های مختلف فراهم آمده است. با این شبکه می‌‌توانید رمز ارز های مختلف را با هم عوض کنید.

0 182

Cosmos‌‌ بلاکچینی است که برای عملکرد متقابل بین خود و دیگر بلاکچین‌‌ها طراحی شده و به تازگی به طور رسمی نرم‌‌افزاری منتشر کرده است.

این پروژه در ساعت ۲۳:۰۰ UTC اولین بلوک خود را استخراج کرد و Cosmos Hub اولین بلاکچین PoS خود را در محیط Cosmos‌‌ منتشر کرد. در حال حاضر کاربران شبکه نمی‌‌توانند توکن‌‌ها را بین بلاکچین‌‌های مختلف جابه‌‌جا کنند مگر این که از شبکه‌‌ی بلاکچین Cosmos‌‌ هاب استفاده کنند. در صورت تایید رسمی این پروژه، پروتکل ارتباط درون‌‌بلاکچینی (IBC) راه‌‌اندازی خواهد شد.

فاز اول شبکه‌‌ی Cosmos‌‌ فعلی بعد از ۳ سال توسعه منتشر می‌‌شود. مفهوم این پروژه در تابستان ۲۰۱۶ مطرح شد و در سال ۲۰۱۷، Cosmos‌‌ از ICOی خود، ۱۶ میلیون دلار درآمد کسب کرد.

از آن زمان، تکنولوژی زیربنایی Cosmos‌‌ به نام تندرمینت محصولاتی مخصوص توسعه‌‌دهندگان منتشر کرد. زاکی مانیان (Zaki Manian) مدیر تندرمینت با کوین دسک مصاحبه کرده و گفته است:

ما می‌‌خواهیم چرخه‌‌ی پیشرفت بلاکچین از یک ایده فراتر رود و به مرحله‌‌ی اجرا برسد. ما می‌‌خواهیم فضای بلاکچین را تغییر دهیم

او می‌‌گوید در حال حاضر کیت توسعه‌‌ی نرم‌‌افزار Cosmos‌‌ که در فوریه‌‌ی ۲۰۱۸ کلید خورد، توسط شرکت‌‌های بزرگ کریپتو مانند صرافی بایننس مورد استفاده قرار گرفته است.

به علاوه، تندرمینت کور (شبکه‌‌ی بلاکچین زیربناییِ Cosmos‌‌ هاب) یکی دیگر از ابزارهای کلیدی است که موانع بر سر راه نوآوری را کنار می‌‌زند و به تولید یک سیستم مالی جدید کمک می‌‌کند.

“علاوه بر ساختن بلوک‌‌های جدید، شما می‌‌توانید یک سیستمِ مالی به کلی جدید، شامل زنجیره‌‌های تخصصی برای کارهای مختلف بسازید.”

آزادی عمل بیشتر برای اعتباردهندگان (Validators)

این پروژه یک گام روبه‌‌جلو و دید جامع است که سال‌‌ها زمان می‌‌برد تا به ثمر بنشیند. اصلی‌‌ترین هدفی که Cosmos Hub تولید یک محیط بازتر برای اعتباردهندگان است. اعتباردهندگان در توکن‌‌های شبکه سرمایه گذاری می‌‌کنند و تیم Manian به توسعه‌‌ی بین بلاکچینی ادامه می‌‌دهند. Cosmos‌‌ هاب در یوتیوب

Cosmos‌‌ هاب در یوتیوب

مانیان می‌‌گوید: “برای حفظ ساختار اتصال بلاکچین‌‌ها، تعدادی عملگر نیاز است تا این شبکه‌‌ی بلاکچین را هماهنگ کند.”

در یک سیستم PoW مانند بیت کوین یا اتریوم، این اعتباردهندگان ماینرهایی هستند که با راه‌‌اندازی سرورهای کامپیوتری و مصرف بسیار بالای برق، در دریافت جایزه‌‌ی بلاک‌‌ها رقابت می‌‌کنند.

اعتباردهندگان یک سیستم PoS به وسیله‌‌ی خود سیستم برای شرکت در تولید بلاک‌‌ها و انجام دادن تراکنش‌‌ها انتخاب می‌‌شوند. معیار سیستم برای انتخاب این اعتباردهندگان تعداد توکن‌‌های سرمایه گذاری‌‌شده است.

مانیان می‌‌گوید: “اینجا هزینه‌‌ها و جوایز سیستم درونی هستند. در نیتجه ما با یک سیستم بسیار پیچیده مواجه هستیم که سیستم مالیات‌‌بندی و جوایز توزیع‌‌یافته دارد و کاربران را در صورت اعمال شرورانه مجازات می‌‌کند.”

او افزود:

“همه‌‌ی این‌‌ها باید درون سیستم باقی بماند. به همین دلیل PoS بهتر از PoW است.”

۲۰۰ کامپیوتر از اعضای Cosmos‌‌ در این سیستم اعتباردهی شرکت کرده اند و آن را یک تجربه‌‌ی موفق می‌‌دانند. در گذشته سرمایه گذاری به صورت واقعی صورت نمی‌‌گرفت ولی اکنون این امکان وجود دارد.

مانیان می‌‌گوید: “با این پروژه‌‌ی جدید می‌‌خواهیم محرک‌‌های اقتصادی زنده را آزاد کنیم و از بین آن‌‌ها اعتباردهندگان را انتخاب کنیم.”

این گامی بسیار مهم و ضروری برای توسعه‌‌دهندگان Cosmos‌‌ است.

ایجاد عملیات متقابل؛ مکانیزیمی که کاربران بیت کوین، اتریوم یا ERC-20 را در یک محیط ترکیبی به هم متصل می‌‌کند. اما به شرطی که بدانید اعتباردهنده‌‌یتان کیست.

گام‌‌های بعدی

تا به حال، کاربران Cosmos‌‌ اجازه‌‌ی انتقال ارزهای شبکه‌‌ی خود را نداشته‌اند. این ارزها توکن‌‌های اتم (ATOM) هستند.

مانیان می‌‌گوید: “توکن‌‌های اتم جوری طراحی نشده اند که به عنوان اعتباردهنده‌‌ی سیستم استفاده شوند. بلکه آن‌‌ها به طور مستقیم به عنوان اعضای سیستم خواهند بود.”

زاکی مانیان در تندرمینت

هنگامی که سیستم و اعتباردهندگان در شرایط باثباتی قرار گرفتند، توکن‌‌داران در مورد اینکه چه زمانی انتقال زنده‌‌ی اتم ممکن شود تصمیم می‌‌گیرند.

پس از آن، برای بار دوم رای‌‌گیری انجام می‌‌شود. این رای‌‌گیری در مورد اتصال بلاکچین‌‌های جدید است. در Cosmos‌‌ هاب به هر بلاکچین یک “zone” یا ناحیه گفته می‌‌شود. پس از برقراری این اتصال، توکن‌‌های غیر قابل تعویض (NFTها) و رمز ارزهای ناهمسان، قابل جابه‌‌جا شدن می‌‌شوند.

یک موسسه‌‌ی غیر انتفاعی به نام اینترچین (Interchain) که برای حمایت از توسعه‌‌ی شبکه‌‌ی Cosmos‌‌ به راه افتاده، در یک پست وبلاگی اخطار داده که: “در روزهای اخیر انتظار به‌‌روزرسانی، مشکلات و باگ‌‌های مختلف را داریم. ابزارهای فعلی به دانش فنی پیشرفته نیاز دارند و باید بتوانیم با خطرات احتمالی که از اختیار موسسه‌‌ی ما و گروه تندرمینت خارج است مقابله کنیم. هوشیار باشید!”

سرمایه گذاری به عنوان یک سرویس

مانیان به کوین دسک گفته که ۷۰ اعتباردهنده در Cosmos‌‌ هاب فعالیت می‌‌کنند و شبکه را امن‌‌تر می‌‌کنند. تعدادی از این اعتباردهندگان بر سرمایه گذاری توکن‌‌ها به عنوان یک خدمت برای افزایش تعداد اتم‌‌داران کمک می‌‌کنند.

مثل این است که دارایی‌‌های دیجیتال خود را برای کسب درآمد و جذب کاربران جدید به محیط Cosmos‌‌ به کسی اجاره بدهید.

شِین کوپلان (Shayne Coplan) موسس بورس Union می‌‌گوید این سیستم در ماه آپریل به راه می‌‌افتد. او به کوین دسک گفته که یک لایه‌‌ی بین شبکه‌‌ایِ شهرت برای این اعتباردهندگان وجود خواهد داشت.

کوپلان می‌‌گوید:

اگر به ارائه‌‌دهندگان خدمات مختلف نگاه کنید، می‌‌بینید بیشترشان بر روی شبکه‌‌های مختلف و در زمان‌‌های مختلف کار می‌‌کنند.

او افزود:

حالا که Cosmos‌‌ را به عنوان دیگر شبکه‌‌ی ارزشمند در اختیار داریم، اعتباردهندگان بیشتر روی شهرت بین شبکه‌‌ای تمرکز می‌‌کنند

جوایزی که این سرمایه‌‌گذاران و توکن‌‌داران می‌‌گیرند به شکل توکن‌‌های اتم است ولی در آینده دیگر انواع جوایز مانند بیت کوین و اتریوم را نیز خواهیم داشت.

بازار Union تقریبا ۲۳۰ اعتباردهنده در شبکه‌‌های مختلف دارد و کوپلان انتظار دارد راه‌‌اندازی Cosmos‌‌، بازیگران بیشری را برای شرکت در این نوع خدمات جذب کند.

هندریک هافستات (Hendrik Hofstadt) موسس استارتاپ اعتباربخشیِ کرتوس وان (Certus One) به کوین دسک می‌‌گوید:

افراد زیادی به این نوع شرط‌‌بندی‌‌ها علاقه دارند. از خرده‌‌سرمایه‌‌گذاران تا سرمایه‌‌گذاران بزرگ. ولی فقط سرمایه‌‌گذاران بزرگ به این مهم دست یافته اند

او افزود، گروه تلگرامی کرتوس وان برای کاربران خرده‌‌پای اتم پس از ۲۴ ساعت از افتتاح، ۶۰ عضو به دست آورد.

در همین حال، جو پیندار (Joe Pindar) موسس استارتاپ اعتباربخشی بلاک تری (Block3) به کوین دسک گفته که این نوع از محیط‌‌ها یک فرصت جدید سرمایه گذاری را در اختیار ما گذاشته اند.

پیندار در مورد نحوه‌‌ی جایزه‌‌دهی به سرمایه‌‌گذاران گفته است:

شما درآمد کسب می‌‌کنید و بیشتر و بیشتر اتم می‌‌خرید. این یک مدل جدید سرمایه گذاری است و خوشحالم که می‌‌بینم این روش اثربخش بوده است.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.