ادامه استخراج بیت کوین با وجود بحران کرونا ، هاوینگ و سقوط قیمت

شرکت مدیریت دارائی‌های دیجیتال کوین شرز (CoinShares) که یک سرویس رمز ارز مستقر در نیویورک بوده و پیشنهادات و خدمات گوناگونی را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌آورد، بیانیه‌ای در خصوص وضعیت استخراج بیت کوین در دوران بی‌اعتمادی جهانی (ناشی از ویروس کرونا) منتشر کرده‌ که بیشترین اتکای آن بر گزارش‌های استخراج در طی ژانویه ۲۰۲۰ است.

0 987

کریستوفر بندیکسن (Christopher Bendiksen) مدیر تحقیقات کوین شرز، در این بیانیه اظهار داشت که گمانه‌زنی‌های فعلی در خصوص احتمال شکل‌گیری مارپیچ مرگ در صنعت استخراج رمز ارزها (متأثر از ویروس کرونا)، فضای بسیار دراماتیکی ایجاد کرده است؛ اما این بحث‌ها هیچ بویی از واقعیت ندارند.

بندیکسن در بیانیه خود می‌نویسد:

مارپیچ‌های مرگ ماینینگ، در دنیای واقعی رخ نمی‌دهند. اغلب آن‌ها مواردی تئوری هستند که هیچ سابقه تاریخی در دنیای واقعی ندارند... فناوری ماینینگ آمده است که بماند

ساز و کار اطمینان و اعتماد در فضای استخراج و همچنین در شبکه بیت کوین، به کلی با ساز و کار اعتماد به اقتصاد فعلی جهان متفاوت است و این اطمینان در فضای استخراج و بیت کوین بسیار بالاست.

بیت‌کوین بدون شک تنها داراییست که می‌تواند از راه دور به کار و فعالیت خود ادامه دهد چرا که برای ادامه کار بیت کوین، نیازی به مراقبت هیچ‌کس نیست.

 

دنی مسترز مدیر اجرایی کوین شرز در یادداشت ارسالی خود به Bitcoin Magazine می‌نویسد:

در شبکه بیت کوین هیچ نیازی به اشخاص برای پر کردن دستگاه ATM نیست. هنگامی که همه‌ دارایی های سنتی متروک و کسل کننده به نظر می‌رسند، من نمی‌توانم به خرید دارایی بهتری جز بیت کوین فکر کنم.

سختی، تناوب بلاک و نرخ هش

هزینه استخراج بیت کوین به‌شدت به تابع سختی وابسته است که یک معیار پویا بوده و از طریق پروتکلی خودگران تعیین می‌شود. این پروتکل قادر است سختی شبکه را به گونه‌ای بالا یا پایین ببرد که مدت زمان ایجاد هر بلاک به‌طور متوسط بر روی ۱۰ دقیقه باقی بماند.

سختی شبکه در طول این سال‌ها به دفعات روند کاهشی داشته است. برخی اوقات این قضیه به دلیل کاهش دراماتیک قیمت رخ داده است؛ درست مثل چیزی که در نوامبر و دسامبر ۲۰۱۸ شاهد آن بودیم. اما شبکه هیچگاه در یک ایست کامل گرفتار نشده یا حتی نزدیک به این وضعیت هم نبوده است.

در بیانیه بندیکسن می‌خوانیم:

هیچ سطح قیمتی نمی‌تواند موجب افزایش نرخ تولید بیت کوین شود. درحالی که جهان درگیر بحران مالی فعلیست، سیستم پولی بیت کوین دقیقاً به همان اندازه بیت کوین تولید می‌کند، که از ابتدا برای آن برنامه ریزی شده است. به همین ترتیب تنظیمات سختی استخراج بیت کوین، تناوب تولید بلاک‌های آن را پایدار نگه خواهد داشت و این قضیه هیچ ارتباطی با میزان نرخ هش کلی شبکه نخواهد داشت

در مورد هاوینگ (Halving) قضیه چگونه است؟

بندیکسن می‌نویسد:

اگر قیمت‌ها برای استخراج کنندگان نصرفد، نرخ هش سقوط می‌کند و هنگامی که هاوینگ به وقوع بپیوندد، نرخ هش هم باز هم سقوط خواهد کرد؛ این موضوع مشکلی برای بیت کوین ایجاد نمی‌کند و اصلاً چیز جدیدی نیست.

بر خلاف آنچه که شنیده‌اید، همیشه بزرگترین گروه‌های استخراج بیت کوین نیستند که از سقوط قیمت بیت کوین جان سالم به در می‌برند؛ بلکه گروهی جان سالم به در می‌برد که به منابع ارزان قیمت انرژی دسترسی داشته و دارای جدیدترین و بهینه‌ترین سخت‌افزارها هستند.

هنوز چند ماه تا هاوینگ باقی مانده و بسیاری از استخراج‌کنندگان کار خود را تعطیل کرده‌اند.» بندیکسن در ادامه این مصاحبه می‌گوید: «بنابراین در زمان هاوینگ وضعیت بسیار سخت‌تر و متفاوت‌تر از امروز خواهد بود. تخمین‌های اخیر حاکی از آن است که احتمالاً بیش از ۲۵ درصد از توان پردازشی موجود در دوران اوج نرخ هش، بعد از هاوینگ خاموش خواهد شد.

با اینکه کوین شرز معتقد است، ماینینگ در دوره پسا-هاوینگ متفاوت از امروز بوده و بیشتر نزدیک به محیط استخراج در آینده است، بندیکسن معتقد است که وضعیت امروز، دریچه‌ای خردمندانه به آینده باز خواهد نمود.

او در بیانیه خود می‌نویسد :

برای تمام کسانی که نگران هاوینگ هستند، وضعیت فعلی یک پیش‌درآمد عالیست؛ چرا که پس از اعمال تأثیر هاوینگ، همه چیز برای استخراج‌کنندگان یکسان خواهد بود. به دلیل پویا بودن نرخ هش، در طی هفته‌های آتی شاهد رقابتی عالی خواهیم بود که ممکن است آن را بعد از رخداد هاوینگ در ماه می نیز شاهد باشیم.

بندیکسن پیش‌بینی کرد که برخی از استخراج‌کنندگان پرهزینه، ممکن است بعد از هاوینگ ریزش کنند؛ اما او همچنین معتقد است که مسلماً شرکت‌های ماینینگ نیز بیکار ننشسته و به سراغ بهینه‌سازی تجهیزات خود برای تحقق چشم‌انداز آینده خواهند رفت.

ایجاد زیرساخت استخراج برای آینده

در همین حال، شرکت استخراج بلاک استریم (Blockstream) کسب و کار ماینینگ خود را با تاسیساتی در کبک کانادا و جورجیای آمریکا با صرف حدود ۳۰۰ مگاوات انرژی به پیش می‌برد؛ این شرکت تجهیزات نایاب، فضای کار، پهنای باند و توان پردازشی قابل اجاره را برای استخراج‌کنندگان ایجاد کرده و به این ترتیب استخراج‌کنندگان می‌توانند بدون نیاز به مذاکره با مقامات محلی، از انرژی نسبتاً ارزان بهره ببرند.

طبق صحبت‌های سمسون ماو (مدیر ارشد استراتژی شرکت بلاک استریم)، این شرکت گام‌هایی را به منظور آماده شدن برای هاوینگ برداشته است. بر خلاف آشفتگی فعلی، تمرکز این برنامه عملیاتی بر روی کارهای بلند مدت است.

برای فعالیت‌های استخراج بلاک استریم، الکتریسیته مورد نیاز و هزینه‌های عملیاتی به قدر کافی پایین هستند و ما می‌توانیم بیشتر از سایر ماینرها دوام آورده و جزء آخرین بازمانده‌ها باشیم.

ماو در یک مصاحبه با Bitcoin Magazineگفته است :

ما همچنین برای مدتی بیت کوین استخراج کرده و قصد داریم آن را تا مدتی ذخیره کنیم؛ بنابراین اگر در طی هاوینگ افت قیمت رخ دهد، اثری بر روی کار ما نخواهد داشت.

ماو همچنین افزود:

با اینکه پیش‌بینی قیمت سخت است، ما باور داریم که برخی از ماینرهای غیربهینه باید خاموش شوند، با این حال اکثر ماینرها پس از گذشت هاوینگ نیز مناسب و خوب خواهند بود.

من فکر می‌کنم قیمت بیت کوین به نقطه‌ای که پیش از بحران داشته باز می‌گردد. استخراج بیت کوین در دوره پسا-هاوینگ هنوز هم به صرفه خواهد بود؛ حتی اگر این اتفاق هم رخ ندهد، این به معنای افت شدید نرخ هش نخواهد بود. در حال حاضر بسیاری از ماینرها دارای جدیدترین نسل تجهیزات بوده و تا کنون هزینه‌های خود را جبران کرده‌اند؛ بنابراین فقط کافی است تا با opex (مخارج کارکرد دستگاه‌ها) دسته و پنجه نرم کنند.

 

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.