بحران کرونا می‌تواند موجب جایگزینی دلار با بیت کوین شود

بانک مرکزی آمریکا در بیانیه‌ای خبر داد که یک CPFF ( صندوق تامین مالی به منظور تقویت کوتاه مدت نقدینگی بازارهای مالی که برای بحران ۲۰۰۸ نیز اجرا شده بود) برای حمایت از جریان مالی کسب و کارهای کوچک و خانگی ایجاد می‌کند.انتظار می‌رود که بازارهای سنتی به موجب هراس از کرونا وارد نوسان‌های بیشتری شوند. این وضعیت، فرصت خوبی برای بیت کوین فراهم می‌کند تا به سلطه دلار به عنوان ارز مرجع جهانی پایان دهد.

0 465

بحران کرونا می‌تواند موجب جایگزینی دلار با بیت کوین شود، اما چگونه؟

کسب و کارها با کمبود سرمایه کاری مواجه شده‌اند و پتانسیل شروع ورشکستگی صنایع وجود دارد و بانک‌های مرکزی در تمام جهان سعی دارند تا نرخ‌های بهره را تسهیل کنند. این قضیه موجب ایجاد ترس از ورود ارزهای تازه تولید شده به بازار می‌شود و چیزی مشابه بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ ایجاد می‌کند.

هراس از کرونا موجب چاپ ارز جدید خواهد شد

عواقب بحران مالی سال ۲۰۰۸، موجب شد تا مدل انگلیسی جذب مجدد سرمایه توسط گردون براون (نخست وزیر وقت انگستان) پیشنهاد شود و تبدیل به یک استاندارد اروپایی شده و توسط سایر بانک‌های مرکزی اروپا مورد استفاده قرار گیرد. بسته پیشنهادی حدود ۲ تریلیون دلار برای کشورهای اروپایی خرج در بر داشت. بانک‌های مرکزی اروپا با انتشار پول‌های جدید به بانک‌ها کمک کردند.

اگر به موجب پان‌اپیدمی ویروس کرونا یک بحران مالی جدید در آینده نزدیک رخ دهد، احتمال زیادی وجود دارد که بانک‌های مرکزی مجددا دست به انتشار پول‌های جدید بزنند که اینکار به نوبه خود و به صورت طبیعی موجب کاهش ارزش سریع ارزهای کشورها خواهد شد.

از طرف دیگر، بیت کوین نایاب است و عرضه ثابتی به میزان ۲۱ میلیون سکه و نرخ تورمی قابل تعیین دارد که به صورت کاملی احتمال از بین رفتن ارزش آن را از بین می‌برد. تجربه ثابت کرده است هنگامی که بازار فارکس به شدت نوسانی می‌شود، بسیاری از کشورها دچار ناآرامی وسیعی می‌شوند، برخی از آن‌ها می‌توانند بر روی بازارهای مشتقات و قراردادها نیز اثر بگذارند. در نهایت این قضیه بر روی معاملات بین‌المللی تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شوند معامله‌کنندگان وجه تسویه جهانی دیگری را برای معاملات خود استفاده کنند. بحران مالی فعلی یک موقعیت عالی برای آن است که ارز دیجیتال جایگزین دلار آمریکا شود و جایگاه آن را به عنوان ارز مرجع جهانی تسخیر نماید.

شاید هم بانک مرکزی آمریکا به صورت موقتی، بتواند با استفاده از تکنولوژی بلاک چین شفافیت خود را بهبود بخشیده و اعتماد عموم مردم را برای معاملات مشتق‌ها و اوراق تجاری به دست آورد.

بانک‌های مرکزی قدم‌های جدی را به منظور تسهیل امور مالی برداشته‌اند

با شروع پان‌اپدیمی ویروس کرونا، بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد که یک سری از تمهیدات را به منظور ایجاد اطمینان عمومی و تصریح حمایت از کسب و کارها در نظر گرفته است.

در ۱۵ مارس ۲۰۲۰، اعلام کرد که نرخ بهره را شکسته است و آن را در بازه‌ای حدود ۰ تا ۰.۲۵ قرار داده است. بانک مرکزی آمریکا همچنین اعلام کرد که یک سرمایه اضافی در حدود ۷۰۰ میلیارد دلار دارایی برای پشتیبانی از بازارهای اعتباری تزریق خواهد کرد.

در روز دوشنبه صنعت هواپیمایی به دولت آمریکا اعلام کرد که برای ادامه حیات خود تا آخر ماه می به حدود ۵۰ میلیارد دلار کمک نقدی نیاز دارد.

ECB و سایر بانک‌های مرکزی نیز اعلام کردند که نرخ بهره را خواهند شکست و تمهیداتی مالی برای جلوگیری از کندشدن فعالیت‌های اقتصادی در نظر می‌گیرند. بدون مداخله به موقع بانک‌های مرکزی، ترس زیادی وجود دارد که یکجافروشی شدید در بازارهای مشتق و قراردادها صورت گیرد که تبدیل به بحران مالی و سقوط بازارها به یک رکود دیگر شود.

طبق اعلام CPFF، بانک مرکزی آمریکا قصد دارد اوراق‌های قرضه‌ای را عرضه کند که بیشتر آن‌ها برای وام‌های اتومبیل و خانه سرمایه گذاری خواهد شد و در کنار آن نیز فایننس‌هایی برای حمایت از طیف وسیعی از فعالیت‌های اقتصادی صورت خواهد گرفت. بانک مرکزی آمریکا انتظار استرس‌ها در این زمینه را دارد و تضمین کرده است به منظور جلوگیری از هرگونه فاجعه مالی در هفته‌های آتی اعتبار مالی کافی را فراهم آورد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.